Címke: zsálya

Pisztrángos-sütőtökös rizottó

Íme az Ezt ettem Éci által kiírt 62. VKF!-re készült rizottó (mi más?); egy Nr1 változat, sok munkával, “da ristorante” végeredménnyel. Mindenképpen megéri elkészíteni!

Pisztrángos-sütőtökös rizottó

Hozzávalók 4 személyre:

Az alapléhez: 1 friss pisztráng feje, farokrésze, gerince és a nyesedék, 1 melegen füstölt pisztráng feje, farok része, gerince és a nyesedék, 1 sárgarépa, 1/4 kezeletlen narancs, 1 angol zeller szár, 1 gerezd fokhagyma, egy kis csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, zsálya, rozmaring, babérlevél), 10 szem fekete bors

A rizottóhoz: 320 g rizottó rizs, 400 g sütőtök, 4 zsályalevél, 1 fej fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehérbor, 40+10 g vaj, extra szűz olívaolaj, 4 ek. frissen reszelt parmezán, só, őrölt fehér bors, frissen reszelt szerecsendió, csipetnyi fahéj, csipetnyi őrölt koriander

A feltéthez: 2 db kb. 120 gramm súlyú melegen füstölt pisztráng filé, extra szűz olívaolaj, néhány csepp frissen facsart narancslé

risotto pic

Az alaplé hozzávalóit egy lábasba tesszük, felöntjük vízzel, és lassú tűzön 40 percig főzzük. Ezután 15 percig állni hagyjuk, majd sűrű szövésű szűrőn keresztül átszűrjük. (Ami a szűrőben marad, kidobjuk.) Az alaplevet újra forráspontig hevítjük, melegen tartjuk.

A sütőtököt meghámozzuk, felkockázzuk, a fokhagymagerezdeket és a hagymát megpucoljuk, és finomra aprítjuk.

A tökkockákat egy serpenyőben kevés olívaolajjal megpirítjuk, hozzáadjuk a fokhagyma felét, és felöntjük vízzel. Az egészet addig főzzük, amíg a tök megpuhul. Ekkor botmixer segítségével pürésítjük.

A pisztráng filét kisebb darabokra szedjük és egy tálkába tesszük. Meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart narancslével valamint extra szűz olívaolajjal, átkeverjük, és 15 percig állni hagyjuk.

Egy lábasban kevés olívaolajat és vajat hevítünk, hozzáadjuk zsályaleveleket, majd a maradék fokhagymát valamint a hagymát, és közepes lángon üvegesre pároljuk. Beleszórjuk a rizst, a fűszereket, és 1-2 percig pirítjuk (ügyeljünk rá, hogy a hagyma közben meg ne égjen!). Felöntjük a borral, majd amikor a bor nagy része elpárolog, hozzáadjuk a tökpürét is. Ezután, a rizottót többször átkeverve, merőkanalanként elkezdjük hozzáadagolni a forró alaplevet. Ezt mindaddig folytatjuk, amíg a rizs ún. “al dente”-re, vagyis “harapható” állagúra, (nem teljesen puhára) fő. Hozzáadjuk a parmezánt, a maradék vajat, és az egészet nem több, mint 1/2-1 perc alatt készre főzzük.

A rizottót a narancsos füstölt pisztránggal azonnal tálaljuk.

Alapanyag ajánlat: a Lillafüredi Pisztrángtelep füstölt pisztrángja

Sütőtökös-rákvajas spagetti

A téli “maradékainkat” próbálom hasznosítani. Az utolsó narancsokat, sütőtököt, sárgarépákat próbálom mostmár teljesen eliminálni. Alig várom, hogy a friss zöldek kerüljenek a helyükre!

Sütőtökös-rákvajas spagetti

Hozzávalók:

A rákvajhoz: 1 angol zeller szár, 30 g sárgarépa, 1 salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 200 g garnéla páncél és fej, 5 szem feketebors, 50 ml brandy, 300 g vaj, extra szűz olívaolaj

A tésztához: 320 g spagetti, 4 ek. olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 kis fej fehér hagyma, 3-4 zsályalevél, 200 g sütőtök, fejenként 4-5 garnéla farok, 4 tk. rákvaj, 1-2 kakukkfű ágacska, egy kis csokor petrezselyemzöld, só, frissen őrölt fehérbors, csipetnyi finomítatlan nádcukor, néhány csepp szójaszósz és lime lé

DSC_2460

A rákvajhoz a hagymákat megpucoljuk, és a sárgarépával együtt apró kockára vágjuk.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a garnéla fejeket és páncélokat. Hozzáadjuk a hagyma-, fokhagyma- és sárgarépa kockákat, majd lefedve néhány percig pároljuk, végül lesütjük.

A lángot erősebbre vesszük, és amikor a zöldségek pirulni kezdenek, az egészet felöntjük a brandyvel, és néhány másodpercig flambírozzuk.

Ezután kisebb darabokban hozzáadjuk a vajat, forráspontig hevítjük, és nagyon alacsony lángon, alig gyöngyözve, vigyázva, hogy meg ne barnuljon kb. 45 percig főzzük. (A tetején keletkező habot többször is leszedjük.)

Amikor a vaj átlátszó, narancsos-rózsaszínűvé válik, és nem képződik hab a tetején, az egészet sűrű gézzel bélelt szűrőn átszűrjük, és további felhasználásig hűtőszekrényben vagy kisebb adagokra osztva fagyasztóban tároljuk.

A tésztához a hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és papírvékonyan felszeleteljük. A sütőtököt meghámozzuk, és nagylyukú reszelőn lereszeljük. A kakukkfű levélkéit lecsipkedjük, és a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A garnélák páncélját lefejtjük, bélcsatornájukat eltávolítjuk.

Egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk, beletesszük a hagymát és a fokhagymát, és néhány perc alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a reszelt sütőtököt, a zsályaleveleket, megsózzuk, megborsozzuk, és addig pároljuk, amíg a tök megpuhul. Ekkor elkeverjük benne a felaprított zöld fűszereket, és a rákvajat, végül belehelyezzük a garnélákat is, és nem több, mint 1-2 perc pirítás után (ez a garnélafarkak nagyságától függ) az egészet néhány csepp szójaszósszal, lime lével és egy csipetnyi cukorral kerekre ízesítjük.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (vagyis “harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, összeforgatjuk a sütőtökös-zöld fűszeres garnélafarkakkal, és azonnal tálaljuk.

Zöldborsó és rája tejszínes-csípős mártásban

Zöldborsó és rája tejszínes-csípős mártásban

Hozzávalók 4 főre

A rája főzéséhez: 400 g konyhakész rája uszony, 1/2 lime, 1 gerezd fokhagyma, egy kis csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, rozmaring, zsálya, petrezselyemzöld), 10 szem feketebors

Továbbá: 400 g fagyasztott zöldborsó, 2 újhagyma (szárral együtt), 1 gerezd fokhagyma, 4 ek. tejszín, 1 ek. ketchup, 2 tk. zöld tabasco, 200 ml száraz fehérbor, 1 salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 citrom, só, frissen őrölt feketebors, csipetnyi őrölt chili (opcionális)

DSC_7919

A ráját a lime-mal, a félbevágott fokhagymagerezddel, a csokorba kötött zöld fűszerekkel és a borssal egy lábasba helyezzük. Felöntjük vízzel, és nagyon alacsony lángon, gyöngyöző vízben puhára főzzük. (Kb. 10 perc.)

A rája uszonyt ezután kivesszük a vízből, a húst leszedjük a porcokról, és egy mély tányérba helyezzük.

A hagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk, és 1/2 citrom levével együtt a borhoz adjuk. Közepes lángon felére forraljuk, majd ráöntjük a rája húsra. Összekeverjük, lefedjük folpackkal, és 2-3 órára hűtőbe tesszük.

Az újhagymát vékonyan felkarikázzuk, a fokhagymát megtisztítjuk, félbe vágjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, beledobjuk a hagymákat, és lefedve 1-2 percig pároljuk. Hozzáadjuk a zöldborsót, sózzuk, és lehetőleg saját levében  addig főzzük, amíg megpuhul.

A tejszínt összekeverjük a ketchuppal, a tabascoval, a chilivel és néhány csepp citromlével.

A zöldborsót kihűtjük, és a rájahússal együtt egy tálba tesszük. Meglocsoljuk a tejszínes szósszal, összeforgatjuk, és frissen őrölt feketeborssal megszórva azonnal tálaljuk.

Langusztin fehér spárga mártásban spenótos palacsintába töltve

Megszületett végre a húsvéti menünk, aminek az első fogása lesz ez a töltött palacsinta.

Előételek: retro tavaszi tekercs füstölt pisztránggal, sárga túró, házi kalács, főtt, füstölt sonka, tormakrém, ecetes retek

Első fogás: langusztin fehér spárga mártásban spenótos palacsintába töltve

Főétel: rozmaringos bárány tepsis krumplival és zöldmártással

Desszert: marcipánkrémes-eperlekváros mandulatorta habcsókkal

Langusztin fehér spárga mártásban spenótos palacsintába töltve

Hozzávalók 8 főre:

A palacsintához: 200 g rétesliszt, 300 ml tej, 200 ml szódavíz, 2 tojás, 1 kk. só, 50 ml napraforgó olaj, 300 g fagyasztott spenótlevél

A töltelékhez: 1 kg fehér spárga, 8 db langusztin, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt bors, egy kis csokor zöldfűszer (kakukkfű, rozmaring, zsálya, majoránna), 300 ml tej, 1 salotta hagyma, 2 szegfűszeg, 1 babérlevél, 45 g vaj, 45 g liszt, frissen reszelt szerecsendió

palacsinta spargas langusztinos

A spenótot egy szűrőbe téve szobahőmérsékleten hagyjuk kiengedni, majd alaposan kicsavarjuk, és durvára aprítjuk.

A palacsintához a tojásokat a sóval felverjük, és váltakozva hozzákanalazzuk/kis adagokban hozzáöntjük a lisztet/tejet, szódavizet. A végén  belecsorgatjuk az olajat, és hozzáadjuk a felaprított spenótot is. A masszát egy órán keresztül állni hagyjuk.

A spárgát meghámozzuk, és sós vízben roppanósra főzzük. (Ha nincs spárgafőző edényünk, vágjuk le a sípok tetejét 4-6 cm hosszan, és ezt a részt külön blansírozzuk.)

A sípok tetejét 4-6 cm hosszan levágjuk, hosszában félbevágjuk, félretesszük. A megmaradt szárakat botmixerrel pürésítjük, ha nem teljesen sima, sűrű szövésű szűrőn átszűrjük.

A langusztinok páncélját lefejtjük, a farokrészben végigfutó barnás-zöldes színű bélcsatornát eltávolítjuk. (Fázisfotókkal illusztrált bejegyzés a scampo tisztításáról ITT található.)

A páncélokat egy kisebb lábasba helyezzük, felöntjük 450 ml vízzel, a zöld fűszer csokorral együtt 30 percig főzzük, majd leszűrjük. Ez kb. 300 ml alaplé, a mártáshoz ennyire lesz szükségünk.

A langusztin farkakat kisebb kockákra vágjuk.

A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, félbe vágjuk.

Elkészítjük a mártást: A szegfűszegeket a hagymába szúrjuk. A tejet a langusztin alaplével, a hagymával, és a babérlevéllel felforraljuk, majd félretesszük.

Egy lábasban felolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a lisztet, és folyamatosan kevergetve halványsárgára pirítjuk. Ezután levesszük a tűzről, beleszűrjük a fűszeres tej-alaplé keveréket, majd visszatesszük a tűzre, és közepes lángon, folyamatosan kevergetve besűrítjük. Hozzáadjuk a pürésített fehér spárgát, majd sóval és frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a megtisztított, félbevágott fokhagymagerezdeket. Hozzáadjuk a langusztin kockákat, 2-3 percig pirítjuk, majd szűrőkanállal kiszedjük, és a mártásba keverjük.

A megmaradt fokhagymás zsiradékon megpirítjuk a spárgacsúcsokat is.

A spenótos masszából 8 db palacsintát sütünk, mindegyikbe 2-3 evőkanálnyi mártást teszünk, és négyfelé hajtjuk. A palacsintákat előmelegített tányérokra helyezzük, a tetejükre egy-egy evőkanálnyi mártást és néhány fokhagymás spárgacsúcsot kanalazunk, megszórjuk bőven fekete borssal, és azonnal tálaljuk.

p.s. A mártásból maradt egy kevés, ezt frissen kifőtt penne tésztával összekevertem, parmezánt reszeltem rá, kivajazott tűzálló tálba raktam, 200 fokon grill programon 5-6 percig sütöttem, és a szuper pasticciot hárman boldogan megvacsoráztuk.

Sütőtökös gnocchi zsályás füstölt pisztráng mártással

Férj gnocchi receptje:

Sütőtökös gnocchi zsályás füstölt pisztráng mártással

Hozzávalók:

A gnocchihoz: 350 g burgonya, 400 g sütőtök, 350 g liszt, 1 tojás, csipetnyi fahéj, frissen reszelt szerecsendió, só, frissen őrölt feketebors

A mártáshoz: 2 gerezd fokhagyma, 200 ml tej, 100 ml tejszín, 3-4 zsályalevél, extra szűz olívaolaj, frissen őrölt feketebors, 100 g lillafüredi füstölt pisztráng filé

tokos gnocchi

A gnocchihoz a sütőtököt nagyobb szeletekre vágjuk, és 180 fokos sütőben kb. 30 perc alatt puhára sütjük. A héját levágjuk, a húsát áttörjük.

A burgonyát héjastól sós vízben puhára főzzük. Ezután meghámozzuk, és még forrón/melegen krumplinyomón áttörjük, munkalapra terítve hűlni hagyjuk. Hozzáadjuk a sütőtököt, a lisztet, a fahéjat, a szerecsendiót, a sót, a borsot és a tojást, majd az egészből lágy tésztát gyúrunk. (A hozzávalók mennyisége a tojás nagyságától, valamint a burgonya és a sütőtök víztartalmától függően nagyban eltérhetnek, de igyekezzünk a tésztához minél kevesebb lisztet adni! Ha a tök húsa túl nedves, tegyük egy serpenyőbe, és nagy lángon főzzük el belőle a lehető legtöbb vizet!)

A tésztából lisztezett kézzel kb. 2 cm átmérőjű hurkákat sodrunk, a hurkákból lisztezett éles késsel 2 cm-es darabokat vágunk. A gnocchit ezután forrásban lévő sós vízbe dobjuk. Attól kezdve amikor feljönnek a víz felszínére, 1-1,5 percig főzzük (ellenőrizzük, hogy átfőttek-e), majd leszűrjük, és a füstölt pisztrángos mártással azonnal tálaljuk. (Ha nem használjuk fel az összes gnocchit, erősen lisztezett munkalapon, hűtőszekrényben 1 napig tárolhatjuk.)

A mártáshoz serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a zsályaleveleket és félbevágott fokhagymagerezdeket, majd közepes lángon a megpirítjuk. Felöntjük a tejjel és a tejszínnel, lassú tűzön, folyamatosan kevergetve felére forraljuk. A zsályaleveleket kidobjuk, a mártáshoz adjuk a füstölt pisztráng filét, majd az egészet simára turmixoljuk.

Ezután a mártást újra felmelegítjük, borsozzuk. Amikor forrni kezd, levesszük a tűzről, belekeverünk egy kávéskanálnyi vajat, és a frissen kifőtt gnocchira öntve azonnal tálaljuk.

Posírozott pisztráng kapribogyós fokhagyma szósszal és sárgarépa salátával

Posírozott pisztráng kapribogyós fokhagyma szósszal és sárgarépa salátával

Hozzávalók 4 főre:  2 db kb. 250 grammos konyhakész pisztráng, 1 citrom, 1 salotta hagyma, 1 zellerszár, 1 sárgarépa, kis csokor zöld fűszer (kakukkfű, zsálya, rozmaring, majoránna), 1 babérlevél, 8-10 szem egész feketebors, 5 gerezd fokhagyma, 2 kk. kapribogyó, 250 ml tej, extra szűz olívaolaj

posirozott ok

A fokhagymát megtisztítjuk, a gerezdeket félbevágjuk. A kapribogyót felaprítjuk. (Néhányat félreteszünk egészben.)

A sárgarépát megpucoljuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük, a hagyma külső, kemény héját lehúzzuk.

Serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a félbevágott fokhagymagerezdeket és közepes lángon rózsaszínűre pirítjuk. Felöntjük a tejjel, és lassú tűzön, folyamatosan kevergetve harmadára forraljuk. Hozzáadjuk a kapribogyót, és botmixerrel simára turmixoljuk. Sózzuk, egyet forralunk rajta, és levesszük a tűzről. Ha szükséges, néhány csepp citromlével savanyítjuk.

Egy akkora lábasban, amelyben a pisztrángok kényelmesen elférnek, a zöld fűszer csokorral, a babérlevéllel, fél citrommal, a sárgarépával, hagymával, a zellerszárral és a feketeborssal vizet melegítünk. Belehelyezzük a pisztrángokat, és amikor a víz eléri a 85-90 fokot, ezen a hőmérsékleten, tehát nem forrásban lévő, csak gyöngyöző vízben 4-6 percig posírozzuk.

Közben a sárgarépát sózzuk, borsozzuk, kevés extra szűz olívaolajjal és néhány csepp citromlével összeforgatjuk.

A halakat kiemeljük a posírozó léből, előmelegített tányérokra helyezzük, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal és a kapris fokhagyma szósszal valamint a sárgarépa salátával azonnal tálaljuk.

Sült édesburgonya füstölt pisztránggal és friss juhsajttal

Sült édesburgonya füstölt pisztránggal és juhsajttal

Hozzávalók 4 főre: 3 közepes édesburgonya, 1 db lillafüredi füstölt pisztráng, 160 g friss juhsajt, dióolaj, extra szűz olívaolaj, néhány zsályalevél, frissen őrölt feketebors, sóDSC_6596Az édesburgonyát meghámozzuk, nagyobb kockákra vágjuk, és sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal, megszórjuk apróra tépkedett zsályalevelekkel, és az egészet összeforgatjuk.

200 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt puhára sütjük

Közben a juhsajtot (állagától függően) elmorzsoljuk/lereszeljük.

A füstölt pisztráng bőrét lehúzzuk, a halhúst lefejtjük a gerincről. Ez négy részletben történik: a halhúst a fejtől a farokig a gerinc mentén bevágjuk, és a felső felet felfelé, az alsó felet lefelé mozdítva lehúzzuk a csontról. A műveletet a hal másik oldalán megismételjük. Ha az az alsó részekben maradt bordacsont, kiszedjük (így ez már teljesen szálkátlan marad), és a felső részekkel együtt 1-1,5 cm-es darabokra vágjuk. Az apró, hajlékony szálkákat menet közben eltávolítjuk.

Az édesburgonyát tányérokra helyezzük, megszórjuk a sajttal és a füstölt pisztráng darabkákkal, bőven borsozzuk, meglocsoljuk egy kevés dióolajjal, és azonnal tálaljuk.

(p.s. néhány csepp vaníliás szilvaecet vagy a Pödör alma balzsamecete vagy 1-2 tk. narancslével elkevert tejföl igazán feldobja a fogást!)

Paprikás lisztben sült zsályás-hagymás pisztrángfilé

Paprikás lisztben sült zsályás-hagymás pisztrángfilé

Hozzávalók 2 főre: 1 kb. 300 grammos pisztráng filé, 1 kis fej lila hagyma, 2 gerezd fokhagyma, liszt, 1/2 kk. házi, őrölt pirospaprika, egy kis csokor friss zsályalevél, 1/4 citrom, vaj, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

DSC_2388

A hagymát és a fokhagymát vékonyan felszeleteljük.

A pisztrángfilét szárazra töröljük, majd mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk.

Serpenyőben kevés vajat és olívaolajat hevítünk. Hozzáadjuk a felszeletelt hagymákat, alacsony lángon megdinszteljük, majd szűrőkanállal kivesszük, félretesszük.

A halat paprikás lisztbe forgatjuk.

A zsályát és a pisztráng filét bőrével lefelé a megmaradt zsiradékba helyezzük, és közepesen erős lángon addig sütjük, amíg a hal kb. háromnegyedéig átsül. Ekkor a filét megfordítjuk, és a másik oldalát is megpirítjuk.

A halat a dinsztelt hagymával és néhány csepp citromlével meglocsolva a számunkra legkedvesebb zöldségből készült körettel, tálaljuk. Nálunk egy egyszerű zöldsaláta került mellé.

Tőkehalas sült burgonyapuffancs – Bolinhos de Bacalhau, a portugál sörkörcsolya

Alíz hirdetett nemrég (de rég!) egy játékot, amelyben gazdag ajándékcsomag reményében a blogján található ételek közül kellett főzni. Nos, én erről a játékról a nyakamig érő hó miatt szerencsésen lemaradtam, ugyanakkor megígértem Alíznak és főleg magamnak, hogy egy halételt a blogjáról hamarosan mindenképpen elkészítek.

Hétvégén a sok szardínia mellett a kosaramban landolt egy harminc dekás friss tőkehal filé is, így a választásom erre a sült burgonyapuffancsra esett. Mi főételként ettük, zsályás sült zellergumóval, sáfrányos almaszósszal és egy kevés zöldsalátával körítve, de ahogy Alíz is írta, sörkorcsolyaként is remekül funkcionál. A recepten egy picit változtattam.

Tőkehalas sült burgonyapuffancs – Bolinhos de Bacalhau, a portugál sörkörcsolya

Hozzávalók 4 főre: 200 g friss tőkehal filé bőr nélkül , 25 g vöröshagyma, 1 cikk fokhagyma, 1 friss babérlevél, 250 g burgonya, 25 ml édes portói, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, őrölt feketebors, frissen reszelt szerecsendió, 1-2 db tojás, extraszűz olívaolaj, a sütéshez napraforgó olaj a sütéshez

DSC_6725

A vöröshagymát, a fokhagymát és a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A burgonyát meghámozzuk, és sós vízben puhára főzzük, és leszűrjük. (A főzővizet félretesszük.) Ezután krumplinyomón áttörjük, és egy keverőtálba helyezzük.

A tőkehal filét apró kockára vágjuk. Ha van benne szálka, menet közben eltávolítjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és a babérlevéllel együtt  megpirítjuk benne a finomra aprított hagymát és a fokhagymát. Az utolsó 2-3 percre hozzáadjuk a tőkehalat és a petrezselyemzöldet is, és végül az egészet az áttört burgonyához öntjük. (A babérlevelet kidobjuk.)

Hozzáadjuk a tojást, a portóit. sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük, és az egészet összekeverjük. (Ha szükséges, adhatunk hozzá még egy tojást, de a keverék semmiképpen ne legyen folyós állagú.)

A masszából két kanál segítségével ovális formákat készítünk, és a puffancsokat bő, forró olajban kisütjük.

A végeredmény kb. így nézett ki – egy kevés rukola és lollo saláta keveréke egyszerű citromos- olívaolajos dresszinggel került még a tányérra.

A sült zellerhez: 1 nagy zellergumó, só, frissen őrölt feketebors, 2-3 zsályalevél,  extraszűz olívaolaj

A sáfrányos alma mártáshoz: 1 nagy érett alma (Golden), néhány csepp citromlé, csipetnyi sáfrány, 1 kk vaj, 50 ml tejszín, 1 kk narancsvirág méz, csipetnyi só, 1 ágacska rozmaring

DSC_6704A körethez a zellergumót meghámozunk, felkockázunk, és sütőpapírral kibélelt tűzálló tálba tesszük. Sóval, borssal és az apróra tépkedett zsályalevelekkel fűszerezzük, meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal, és 200 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a zellerkockák megpirulnak.

A mártáshoz az almát meghámozzuk, felkockázzuk, és citromos vízben puhára főzzük.

Egy kisebb nyeles lábasban felhevítjük a vaj felét, megfuttatjuk rajta a sáfrányt és a rozmaringágat (ez utóbbit kidobjuk), hozzáadjuk a mézet és az almakockákat, és az egészet nem több, mint 1 percig sütjük. Ekkor az egészet botmixerrel pürésítjük, majd sűrű szövésű szűrőn átszűrjük. A mártást újra felmelegítjük, hozzáadjuk tejszínt és a maradék vajat, megvárjuk amíg felforr, és levesszük a tűzről.

A frissen kisült tőkehal puffancsokat a zsályás sült zellerrel, az almamártással és citromos-olívaolajos dresszinggel ízesített zöldsalátával tálaljuk.

Gránátalmás-édesköményes polipsaláta

… ami szépen csillog majd a karácsonyi asztalon.

Gránátalmás-édesköményes polipsaláta

Hozzávalók 4 főre: egy kb. 800 grammos polip, fél citrom, 1 babérlevél, egy csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, rozmaring, zsálya), 2 kis fej salotta hagyma, só, egy kávéskanálnyi szemes feketebors, 2 dl száraz vörösbor, egy kisebb póréhagyma, extraszűz olívaolaj, 1 zellerszár, 1 édeskömény, málnaecet

Egy lábasban kevés sóval, néhány szem feketeborssal, fél citrommal és a babérlevéllel vizet melegítünk.

Közben megtisztítjuk a polipot: a fejzsákot felvágjuk, kifordítjuk, a belsőségeket kivesszük, a belső fekete részt alaposan kimossuk. A fejzsák alatti elhelyezkedő szemeket kivágjuk, a karok között megbúvó szájrészből kiszedjük az ún. csőrt. (Képes illusztrációnkat lásd a pézsmapolip tisztításánál.)

Amikor a víz forrni kezd, hozzáöntjük a vörösbort, beletesszük megtisztított polipot, a zöld fűszereket, a póré- és a salotta hagymát, és lefedve kb. 35-40 percig főzzük. A polipot a főzővízben hagyjuk kihűlni, majd leszűrjük, nagyobb darabokra vágjuk, és egy keverőtálba tesszük.

A gránátalma magjait kiszedjük, az édesköményt papírvékonyan, a zellert 2-3 mm vastagon felszeleteljük, és a poliphoz adjuk.  Sózzuk, borsozzuk, majd meglocsoljuk egy kevés málnaecettel és olívaolajjal. A salátát összeforgatjuk, és szobahőmérsékleten tálaljuk.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!