Címke: vörösborecet

Articsóka-endívia-tintahal saláta

Az édes és keserű ízpárosítást kedvelők ujjonghatnak, íme egy remek fogás, amit akár meleg előételként, akár főételként, de langyosan/hűvösen salátaként is tálalhatunk.

Articsóka-endívia-tintahal saláta

Hozzávalók 4 főre: 1 kb. 300-350 grammos szépia, 2 articsóka, 2 endívia saláta, 150 ml száraz fehérbor, 3 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, 100 g angol zeller, 1 citrom, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, vörösborecet, chili (opcionális)

articsoka szepia endivia salata

Az articsókák fején kb. 6-8 cm-es szárat hagyunk, a többit levágjuk. A fejeken maradt szárrészt meghámozzuk, citrommal bedörzsöljük. Néhány réteg külső, kemény, fás, olykor szúrós levelet letépkedünk, a levélcsúcsokat éles késsel levágjuk (ne sajnáljuk, ilyenkor általában az articsóka fele, harmada marad meg). A fejek közepében lévő bolyhos részt (ha van), eltávolítjuk, majd az articsókákat citromos vízbe helyezzük. Érdemes kesztyűben vagy citrommal bedörzsölt kézzel dolgozni, mert az articsóka csúnyán befoghatja az ember kezét. (Videót az articsóka tisztításáról ITT találtok.)

Egy fazékban olívaolajat hevítünk, megpirítunk benne két megtisztított, kettévágott fokhagymagerezdet. Beleszórunk egy csipetnyi sót és borsot, majd az articsókákat fejjel lefelé az endíviákkal együtt belehelyezzük. Hozzáadunk 100 ml fehérbort, és felöntjük annyi vízzel, hogy az articsóka fejeket félig ellepje. ezután lefedjük, és közepes lángon addig főzzük, amíg az articsóka megpuhul (kb. 30 perc). Az utolsó néhány percben vegyük le a fedőt, hadd párologjon el az összes lé a zöldségek alól.

Közben a szépiát 0,5-1 cm vastag csíkokra, a zellerszárat apró kockára vágjuk, a hagymát finomra aprítjuk, a fokhagymagerezdet áttörjük.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a hagymát, a fokhagymát és a zellert. Hozzáadjuk a szépiacsíkokat, 1/4 citromot, felöntjük a borral, és fedő alatt puhára főzzük (kb. 20-25 perc).

A dresszinghez a chilit felaprítjuk, majd egy kis üvegbe rakjuk. Kevés olívaolajat, vörösborecetet és citromlevet öntünk hozzá, az üveget lezárjuk, és az egészet összerázzuk.

Az articsókákat és az endíviákat négyfelé vágjuk, tányérokra helyezzük, sózzuk. Elosztjuk rajtuk a szépiacsíkokat, meglocsoljuk a vörösborecetes(-chilis) dresszinggel, jó adag borsot őrünk a salátánk tetejére, és langyosan tálaljuk.

Platnin sült szardínia sültpaprikás-hagymás burgonyasalátával

A platnin sütés az egyik legjobb dolog, ami a friss szardíniával történhet – na, jó, egy jobb azért van, amikor a halász séf barátja a tengerparton a forró parázs fölötti grillrácson csíkosra sütögeti, de ez most nem az a film…

Vaslapon sült szardínia sültpaprikás-hagymás burgonyasalátával

Hozzávalók 4 főre: fejenként kb. 10 db friss szardínia, 400 g burgonya, 2 kápia paprika, 1/2 fej fehér hagyma, kis csokor friss kakukkfű és majoránna, vörösborecet, extraszűz olívaolaj

DSC_6803

A paprikákat megmossuk, sütőpapírral kibélelt tűzálló tálra helyezzük, és 200 fokra előmelegített sütőben (félidőben megfordítva) addig sütjük, amíg a héjuk felhólyagosodik – nem baj, ha itt-ott sötétbarnára sülnek.

Közben a hagymát vékonyan felszeleteljük.

A paprikák héját lehúzzuk (könnyebb, ha néhány percig légmentesen letakarva hagyjuk hűlni), a magokat, az ereket és a csumákat eltávolítjuk. A paprikahúst lecsöpögtetjük, és félcentis csíkokra vágjuk.

A burgonyát megmossuk, sós vízben héjastól puhára főzzük. Kissé hűlni hagyjuk, a héját lehúzzuk, a burgonyát fél cm vastagon felkarikázzuk, és a paprikával, a hagymával valamint a zöld fűszerek letépkedett leveleivel együtt egy keverőtálba tesszük. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk egy kevés extraszűz olívaolajjal és vörösborecettel, majd óvatosan, hogy a burgonya ne törjön, összeforgatjuk, és legalább 10-15 percig állni hagyjuk.

Közben a szardíniákat megtisztítjuk: a fejüket levesszük, a zsigereket eltávolítjuk. A halakat besózzuk, felforrósított platnin (vagy serpenyőben) pár csepp olívaolajon mindkét oldalukat megsütjük, és a paprikás-hagymás burgonyasalátával azonnal tálaljuk.

Főtt polip rozmaringos lencsével

Főtt polip rozmaringos lencsével

Hozzávalók 6 főre – előételként:

A poliphoz: egy kb. 600 grammos polip, fél citrom, 1 babérlevél, egy csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, rozmaring, zsálya), 2 kis fej salotta hagyma, só, egy kávéskanálnyi szemes feketebors, 2 dl száraz vörösbor, egy kisebb póréhagyma, extraszűz olívaolaj, 1 zellerszár, 3-4 ek. vörösborecet

A lencséhez: 180 g lencse, 1 gerezd fokhagyma, egy ágacska rozmaring, só, frissen őrölt feketebors

Egy fazékban kevés sóval, néhány szem feketeborssal, fél citrommal és a babérlevéllel vizet melegítünk. Ezalatt megtisztítjuk a polipot: a fejzsákot felvágjuk, kifordítjuk, a belsőségeket kivesszük, a belső fekete részt alaposan kimossuk. A fejzsák alatti elhelyezkedő szemeket kivágjuk, a karok között megbúvó szájrészből kiszedjük az ún. csőrt. (Képes illusztrációnkat lásd a pézsmapolip tisztításánál.)

Amikor a víz forrni kezd, hozzáöntjük a vörösbort, beletesszük megtisztított polipot, a zöldfűszereket, a hagymákat, és lefedve kb. 40 percig főzzük. A polipot a főzővízben hagyjuk kihűlni.

Közben egy lábasban felhevítjük az olívaolajat, hozzáadjuk az áttört fokhagymagerezdet, a rozmaringágat, és a lencsét, majd az egészet néhány percig pirítjuk. Ezután sózzuk, borsozzuk, felöntjük annyi zöldség alaplével, hogy bőven ellepje. Lefedve addig főzzük, amíg a lencse megpuhul. (Ha szükséges, még adhatunk hozzá alaplevet.)

A zellert apró kockára vágjuk, egy kevés olívaolajon néhány perc alatt megpirítjuk, majd sózzuk, borsozzuk.

A polipot a főzővízből kivesszük, bőrét, ahol vastagabb lenyúzzuk. A főtt poliphúst kisebb darabokra vágjuk, és a pirított zellerrel összekeverjük.

A lencsét összekeverjük 3-4 ek. vörösborecettel, és előmelegített egyszemélyes tálkákba szedjük. A tetejére néhány darab zelleres polipdarabot (esetleg egy-két nyers, zsenge zellerlevelet) helyezünk, és még melegen tálaljuk.

Rozmaringos-fehérbabos polipsaláta és polipos színező

Ha már a parafa dugó problémakörön túl vagyunk, jöhet az aggodalmak nélküli polipfőzés. Érdemes lefagyasztott, majd kiengedett példányt venni, az ízéből nem veszít annyit, amennyit általában a hasonlóképp feldolgozott halak és más tenger gyümölcsei, nem beszélve arról, hogy a megfelelő alap textúra is (kvázi) biztosított így. Tegnapelőtt egy friss példánnyal is szemeztem, de drágább is volt, meg aztán ki tudja, hogy elég izmos volt-e a “polparo”/jól működött-e az ipari centrifuga, így én is maradtam a kiolvasztottnál.

A hipermarketekben kapható polipok általában tisztítottak (a kiolvasztottak minden esetben), ha véletlenül mégis tisztításra kényszerülünk, akkor követhetjük a pézsma polipnál leírt utasításokat.

Rozmaringos-fehérbabos polipsaláta

Hozzávalók 4 főre:

A poliphoz: 1 db kb. 800 grammos tisztított polip, 1 sárgarépa, 1 zellerszár, kis csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, majoránna, rozmaring, zsálya, babérlevél), fél citrom, 100 ml száraz vörösbor (most merlot), 1 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma

A babhoz: 200 g száraz fehérbab, 1 babérlevél, 1 gerezd fokhagyma, 1 rozmaring ágacska, só

Az öntethez: 1 rozmaring ágacska, 2-3 borókabogyó, extraszűz olívaolaj, 1/2 citrom leve, 1 -2 ek. vörösborecet

A babot 8-10 órán keresztül áztatjuk, majd egy babérlevéllel, egy cikk fokhagymával és egy rozmaringágacskával együtt sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, kihűtjük, és egy keverőtálba tesszük.

A sárgarépát, a zellerszárat, a hagymákat, a citromot és a zöld fűszereket egy fazékba tesszük, felengedjük vízzel, és felforraljuk. Belehelyezzük a polipot, hozzáöntjük a vörösbort, és újraforrástól számítva kb. 35 percig főzzük. (Villával ellenőrizzük, hogy megpuhult-e.)

A polipot a főzővízben hagyjuk kihűlni, majd kivesszük, lecsöpögtetjük, a vastagabb bőrt eltávolítjuk, a poliphúst kisebb darabokra vágjuk, és a babhoz adjuk.

A megmaradt rozmaringágról lecsipegetjük a levélkéket, és mozsárban 2-3 szem borókabogyóval összezúzzuk. Hozzáadunk 2-3 ek. extraszűz olívaolajat, néhány evőkanálnyi citromlevet és vösörborecetet, az egészet ráöntjük a polipos babra, összekeverjük, és azonnal tálaljuk.

Magunknak vágtam bele egy fél fej lilahagymát is, Annám köszönte, inkább hagyma nélkül kérte.

Nem is emlékeztem arra, hogy a Varázsceruzának van polipos része is…mennyire vártuk a mozis bácsit az óvodában! x-)

Bónusz polipos színező:

Igaz, nem felejtitek el, hogy egészen a szünidő végéig várjuk a halas rajzaitokat a tarkabarkablog@gmail.com e-mail címre? Értékes nyeremények tulajdonosai lehettek! A részletekről bővebben itt olvashattok!

Készülőben: Polip galíciai módra

Posírozott, marinált ponty

A szombati bejegyzésben említett tiszai pontyból készült az alábbi előétel. A Család, aki amúgy halászlé + rántott ponty + sült keszeg/kárász szentháromságán nőtt fel, 36 óra leforgása alatt eltüntette. Ígértem belőle  kóstolót Gabinak is, de a jelenlegi állás szerint a befőttes üveg üres. Ez van. Az ismételt elkészítés esélye gyakorlatilag nulla, ugyanis ma visszautazunk a napfényes Itáliába, ott pedig az elmúlt tíz év alatt ponttyal egyetlen egyszer találkoztam. Rajtatok a sor! Gabiékat meg majd kárpótolom egy jó adag marinált szardíniával – bár még nem döntöttem el, hogy a félig-meddig tradicionális mazsolás-fenyőmagos vagy a sk. kreált diós-muskotályos fehérborecetes változatot készítsem. 😉

Posírozott, marinált ponty

Hozzávalók egy 700 ml-es befőttes üveghez:

A posírozáshoz: 350 g pontyfilé bőr nélkül, fél citrom, 15-20 szem feketebors, 2 babérlevél, só

A páchoz: 1 nagy fej vöröshagyma 1-2 mm vékony karikára vágva, 4 tk. kristálycukor, 2 ek. 6 %-os vörösborecet, 1 ek. 10 %-os ecet, 30-40 szem feketebors, 4-5 babérlevél, napraforgó olaj, 1/2 kk. só

Egy akkora fazékban, amelyben a halfilé kényelmesen elfér, sós vizet forralunk. Hozzáadjuk a megmosott citromot (előtte kicsit megnyomkodjuk), a babérlevelet, a borsszemeket és a pontyfilét, és a halhús vastagságától függően 4-5 percig posírozzuk. (A víznek nem szabad forrnia, épp csak gyöngyöznie kell.)

Ezután a halat leszűrjük, lebőrözzük, és nagyobb darabokra vágjuk.

Egy 700 ml-es befőttesüveg aljára 2 tk. kristálycukrot és 1/2 tk. sót szórunk, hozzáadjuk a vörösborecetet, ráhelyezünk néhány hagymakarikát és 3-4 borsszemet. Erre egy réteg hal kerül, majd ismét hagyma, bors és babérlevél. Ezt mindaddig ismételjük, amíg a hozzávalók el nem fogynak. A tetejére rászórjuk a maradék cukrot, rálocsoljuk a maradék ecetet, és az egészet felöntjük napraforgó olajjal.

Az üveget lezárjuk, néhányszor felfordítjuk, és fogyasztás előtt 2-3 napig hűtőben érleljük. (Néha összerázzuk, hogy a fűszeres olaj a halat mindenhol egyformán átjárja.)

Nálunk sajnos nem érte meg a harmadik napot.

Babérágyon sült tengeri pérhal

Alíz csodás Caldeiradája után egy végtelenül egyszerűen elkészíthető és egyben nagyon ízletes ételt hoztam mára. Ha az emlékeim nem csalnak, velencei specialitásról van szó, az eredetileg paradicsom nélküli recept egyik olasz barátunktól származik.

Makrélával, pisztránggal, de akár harcsával is  kipróbálnám – sőt, ez utóbbit ki is fogom, amíg itthon vagyok. 😉

Babérágyon sült tengeri pérhal

Hozzávalók 1 főre: 1 db kb. 250 grammos konyhakész tengeri pérhal, 100 g hámozott, darabolt paradicsom, sok babérlevél, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 1 tk. kapribogyó, 1/2 gerezd fokhagyma, 30 ml vörösborecet, 20 ml balzsamecet, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

A petrezselyemzöld felét és a kapribogyót felaprítjuk, a fokhagymát áttörjük, majd egy kis tálkában összekeverjük a paradicsommal, az ecetekkel és egy kevés extra szűz olívaolajjal.

A babérlevelekkel kibélelünk egy akkora tűzálló tálat, amelyben a hal kényelmesen elfér (lehetőleg valamivel kényelmesebben mint az enyémben x-).

A halat kívül-belül sózzuk-borsozzuk, a megmaradt petrezselyemzöldet a hasába tömködjük. A befűszerezett halat a babérágyra fektetjük, beborítjuk a petrezselymes-ecetes paradicsommal, és 190 fokra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt készre sütjük.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!