Címke: szépia

Linguine sóska-zöld spárga mártással és tenger gyümölcseivel

A sóska-spenót páros épp egy évvel ezelőtt remekül működött főzelék formájában, nem volt kérdés, hogy előbb vagy utóbb tésztaszószként is megfordul nálunk. Egyúttal megszületett a szezon legjobb tésztaétele is,  kipróbálásra vár a spenót helyett kevés mustárral savanyított fehér spárgás verzió.

Tessék, kihagyhatatlan!

Linguine sóska-zöld spárga mártással és tenger gyümölcseivel

Hozzávalók 4 főre: 320 g linguine tészta, 500 g vénuszkagyló, 500 g kékkagyló, 8 db garnéla farok, kb. 50-80 grammos konyhakész szépia, 80 g marinált fekete olajbogyó, nagy csokor petrezselyemzöld, 200 g zöld spárga, maréknyi sóskalevél, 100 ml tejszín, 1 kis fej fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, kevés frissen reszelt szerecsendió, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

DSC_8443

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. Byssos fonalat egy határozott mozdulattal kihúzzuk, ha a héjhoz más kagylódarabkák, egyéb lerakódások vannak tapadva, azokat késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket folyó víz alatt durva szivaccsal megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A spárgák alsó, kemény részét lepattintjuk, a csúcsokat 4-5 cm hosszan levágjuk, félretesszük. A szárakat forrásban lévő sós vízben roppanósra főzzük. Az utolsó két percre hozzáadjuk a sóskaleveleket is. Ezután leszűrjük, és botmixerrel pürésítjük.

A fokhagymát megtisztítjuk, áttörjük, a hagymát és a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A szépiákat vékony csíkokra vágjuk.

Egy serpenyőben olajat hevítünk, üvegesre pároljuk benne a felaprított hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a petrezselyemzöldet és az olajbogyókat, néhányszor átkeverve még egy percig pároljuk, majd beletesszük a szépia csíkokat is, és nagy lángon nem több, mint 1-1,5 perc alatt megpirítjuk.

A szépia csíkokat és az olajbogyókat szűrőkanállal egy nagy tányérra szedjük, félretesszük.

A megmaradt zsiradékhoz hozzáadjuk a garnéla farkakat, a megtisztított kékkagylókat és a vénuszkagylókat, megszórjuk frissen őrölt feketeborssal, és nagy lángon párolni kezdjük. A kinyílt kagylókat és kb. 1,5-2 perc után a garnéla farkakat csipesszel kiszedjük, félretesszük, melegen tartjuk.

A serpenyőben maradt folyadékot átszűrjük, és a tejszínnel együtt a spárga-spenót püréhez adjuk. Kevés szerecsendiót reszelünk rá, borsozzuk, ha szükséges, sózzuk, és felforraljuk.

A tésztát közben lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (harapható, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, és összekeverjük a mártással. Hozzáadjuk a petrezselymes-olajbogyós szépiát, a garnélafarkakat, a kagylókat és a spárga csúcsokat, az egészet összeforgatjuk, és azonnal tálaljuk.

Szalonnás tintahal ragu fokhagymás sokmagvas pirítóson galambbegy salátátval

Szalonnás tintahal ragu fokhagymás sokmagvas barna pirítóson galambbegy salátátval

Hozzávalók 4 főre:

A szépiához: 1 db kb. 300-350 grammos konyhakész szépia, 50 g füstölt, húsos szalonna, 50 angol zeller, 1 salotta hagyma,  gerezd fokhagyma, 50 ml száraz fehérbor, 1 ágacska rozmaring, frissen őrölt feketebors

A tálaláshoz: 4 szelet magvas barna kenyér, 1 gerezd fokhagyma, galambbegy saláta levelek, 1/2 citrom

szepia ragu piritos

A szépia konyhakész szépia testét és csápjait felkockázzuk.

A hagymát és a zellerszárat finomra aprítjuk, a fokhagymát áttörjük, a szalonnát nagyon apró kockára vágjuk.

Egy lábasban kevés olajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát, és a szalonnát, és alacsony lángon 6-8 percig pároljuk, ezután zsírjára sütjük. Hozzáadjuk a szépia kockákat, a rozmaringágacskát, borsozzuk, majd vigyázva, hogy a hagyma ne barnuljon meg nagy lángon rövid ideig pirítjuk. Ezután felöntjük a fehérborral, lefedjük, és addig főzzük, amíg a szépia megpuhul (kb. 20-25 perc).

A fedőt levesszük, hogy amíg elkészítjük a pirítósokat, a tintahal ragu hűljön kissé – épp csak annyira, hogy ne tegye tönkre a tetejére kerülő zsenge salátaleveleket.

A fokhagymagerezdet megtisztítjuk.

A kenyeret 3-4 egyforma darabra vágjuk, megpirítjuk, és bedörzsöljük a fokhagymával.

Mindegyik darabra evőkanálnyi szépia ragut helyezünk, meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart citromlével, néhány galambbegy saláta levelet a tetejükre ültetünk, és azonnal tálaljuk.

(A szépia előre elkészíthető, melegítve is finom! A szépiával készülő ételekhez sót csak a főzési folyamat végén adjunk, ti. egyes példányok kifejezetten sósak lehetnek. Ügyeljünk a többi sós összetevőre – pl. szalonna.)

Articsóka-endívia-tintahal saláta

Az édes és keserű ízpárosítást kedvelők ujjonghatnak, íme egy remek fogás, amit akár meleg előételként, akár főételként, de langyosan/hűvösen salátaként is tálalhatunk.

Articsóka-endívia-tintahal saláta

Hozzávalók 4 főre: 1 kb. 300-350 grammos szépia, 2 articsóka, 2 endívia saláta, 150 ml száraz fehérbor, 3 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, 100 g angol zeller, 1 citrom, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, vörösborecet, chili (opcionális)

articsoka szepia endivia salata

Az articsókák fején kb. 6-8 cm-es szárat hagyunk, a többit levágjuk. A fejeken maradt szárrészt meghámozzuk, citrommal bedörzsöljük. Néhány réteg külső, kemény, fás, olykor szúrós levelet letépkedünk, a levélcsúcsokat éles késsel levágjuk (ne sajnáljuk, ilyenkor általában az articsóka fele, harmada marad meg). A fejek közepében lévő bolyhos részt (ha van), eltávolítjuk, majd az articsókákat citromos vízbe helyezzük. Érdemes kesztyűben vagy citrommal bedörzsölt kézzel dolgozni, mert az articsóka csúnyán befoghatja az ember kezét. (Videót az articsóka tisztításáról ITT találtok.)

Egy fazékban olívaolajat hevítünk, megpirítunk benne két megtisztított, kettévágott fokhagymagerezdet. Beleszórunk egy csipetnyi sót és borsot, majd az articsókákat fejjel lefelé az endíviákkal együtt belehelyezzük. Hozzáadunk 100 ml fehérbort, és felöntjük annyi vízzel, hogy az articsóka fejeket félig ellepje. ezután lefedjük, és közepes lángon addig főzzük, amíg az articsóka megpuhul (kb. 30 perc). Az utolsó néhány percben vegyük le a fedőt, hadd párologjon el az összes lé a zöldségek alól.

Közben a szépiát 0,5-1 cm vastag csíkokra, a zellerszárat apró kockára vágjuk, a hagymát finomra aprítjuk, a fokhagymagerezdet áttörjük.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a hagymát, a fokhagymát és a zellert. Hozzáadjuk a szépiacsíkokat, 1/4 citromot, felöntjük a borral, és fedő alatt puhára főzzük (kb. 20-25 perc).

A dresszinghez a chilit felaprítjuk, majd egy kis üvegbe rakjuk. Kevés olívaolajat, vörösborecetet és citromlevet öntünk hozzá, az üveget lezárjuk, és az egészet összerázzuk.

Az articsókákat és az endíviákat négyfelé vágjuk, tányérokra helyezzük, sózzuk. Elosztjuk rajtuk a szépiacsíkokat, meglocsoljuk a vörösborecetes(-chilis) dresszinggel, jó adag borsot őrünk a salátánk tetejére, és langyosan tálaljuk.

Paradicsomos szépia (tintahal) vajban sült parmezános polentával

A “seppie in umido” a hétköznapi olasz konyha egyik alapvető étele; egyszerű és  gyakorlatilag elronthatatlan. A tintahallal és az olasz konyhával most ismerkedőknek szezontól függetlenül kifejezetten ajánlott. (Jelen esetben még a tisztítással sem bíbelődtünk, a szépiát konyhakészen vettük.)

Paradicsomos szépia vajban sült parmezános polentával

Hozzávalók 4 főre:

A szépiához: 1 db kb. 800 grammos konyhakész szépia, 50 g angol zeller, 1 babérlevél, 1 ágacska rozmaring, 1 gerezd fokhagyma, 1 kisebb fehér hagyma, 100 ml száraz fehérbor, 300 g házi paradicsomszósz (vagy édes, érett, hámozott, darabolt paradicsom), frissen őrölt feketebors, só

A polentához: 100 g közepesre őrölt kukoricadara, kb. 400 ml víz, 4 ek. frissen reszelt parmezán, 1 gerezd fokhagyma, vaj

DSC_4743

A szépia szájszervét kivágjuk, a csápjait és a testét csíkokra vágjuk.

A hagymát a fokhagymát és a zellert finomra aprítjuk, majd forró olívaolajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a babérlevelet és a szépiacsíkokat, borsozzuk, és nagy lángon az egészet lepirítjuk. Ezután meglocsoljuk a fehérborral és 1-2 percig pároljuk. Ekkor elkeverjük benne a paradicsomszószt, hozzáadjuk a rozmaringot, és lefedve kb. 45 perc alatt készre főzzük. (Ha szükséges, néha adhatunk hozzá egy kevés vizet. Csak a végén sózzuk – ha szükséges!)

A polentához a vizet egy teáskanálnyi sóval felforraljuk, beleszórjuk a kukoricadarát, és folyamatosan kevergetve kb. 30-35 percig főzzük. Az utolsó pillanatban belekeverjük a parmezánt, majd félretesszük, és 5-6 percig pihentetjük.

Egy serpenyőben kevés vajat hevítünk, hozzáadunk egy kés pengéjével kissé szétnyomott fokhagymagerezdet.

A polentából ezután két kanál segítségével ovális formákat szaggatunk, a forró fokhagymás vajon minden oldalukat átforgatjuk, és a paradicsomos szépiával azonnal tálaljuk.

Tintahal leves – papírhal – eredményhirdetés

Tegnap az egész család papírhal készítési lázban égett. A Tarka Bárka mai, gyerekeknek (is) szóló posztjára készültünk. Nagyszerű délelőttöt töltöttünk el hármasban, íme az eredmény:

Anna papírhala

Hozzávalók: 1 db A4 méretű fehér karton, 1 db A5 méretű sötétkék karton, 1 db A5 méretű türkizkék karton, türkizkék csillámpor, olló, papírragasztó, többféle kék árnyalatú zsírkréta és ceruza, fekete és rózsaszínű zsírkréta, grafit ceruza

A két kék kartont vékonyan bekentük papírragasztóval, rászórtuk a türkiz csillámport, és hagytuk megszáradni.

A fehér kartonra a lehető legnagyobb méretben halat rajzoltunk, körbevágtuk. A maradék papíron megrajzoltuk a mellúszót, és egy kb 3 cm magas, 2 cm széles pikkelyt, mindkettőt kivágtuk.

A pikkelysablont a megszáradt csillámporos kék kartonok hátuljára helyeztük, és amennyiszer ráfért körberajzoltuk, kivágtuk.

A pikkelyeket úgy, hogy egymást kissé fedjék, (váltakozva, egyszer sötétebb, egyszer világosabb kéket) a farokrésztől kezdve papírragasztóval a hal testére ragasztottuk.

Az úszókat zsírkrétával megvonalaztuk, a mellúszót a hal oldalára ragasztottuk, és végül a hal szemét és száját is megrajzoltuk.

Közben levest is készítettem. Alig harminc perces munka volt, szinte csak fel kellett vágni és összedobálni a hozzávalókat. A tintahallal nagyon jó dolgozni, ha tisztítottat veszünk, igazán gyerkjáték az előkészítése .  Az íze kifejezetten édes, a legtöbb fűszerrel nagyszerűen kombinálható, sőt, elbírja akár az enyhén füstölt alapanyagokat is. Az állaga a puha! gumicukoréra emlékeztet (nem rágós, pontosabban ha rágós, akkor nincs megfelelően elkészítve!). A gyerkeknél biztos siker! Nem láttam még olyan kiskalózt, aki ne szerette volna a tintahalat!

Tintahal leves

Hozzávalók 6 főre: 1 db kb. 600 grammos konyhakész szépia, 1 nagy sárgarépa, 1 angol zeller szár, egy maréknyi friss vagy fagyasztott zöldbab (én most fagyasztottat használtam), 50 g húsos szalonna (lehet enyhén füstölt is), 1 cikk fokhagyma, 1 babérlevél, 40 g aprótészta (kiskocka vagy anellini), 1 citrom leve, extraszűz olívaolaj, ha szükséges só

A szépia szájszervét kivágjuk, a csápjait és a testét apró kockára vágjuk.

A szalonnát és a zöldségeket is felkockázzuk, a fokhagymát áttörjük.

Egy lábasban olívaolajat hevítünk, beletesszük a szalonnakockákat és a zsírját kisütjük. Hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a sárgarépa- és a zellerkockákat, a szépiát, a babérlevelet, fél citrom levét, és nagy lángon, folyamatosan kevergetve 4-5 perc alatt lepirítjuk. Ezután felöntjük vízzel, lefedve addig főzzük, amíg a szépia megpuhul (kb. 40 perc).

Ekkor hozzáadjuk a zöldbabot és a tésztát, és a levest készre főzzük. Tálalásnál meglocsoljuk pár csepp citromlével.

p.s. Ügyeljünk a zöldbabra! A nagymami kertjéből szedett nem biztos, hogy az utolsó pár percben megpuhul.

Tegnap tehát halat ragasztottunk, főztünk, és, és és…és igen, sorsoltunk is!

Annám volt a főszereplő, a férjem az asszisztens, én pedig a sorsolási bizottság elnöke. Biztosíthatok mindenkit arról, hogy a sorsolás menete rendben zajlott, a papírcsíkhalfogó személyét mindenféle részrehajlástól mentesnek találtam (ti. olvasni még nem tud – bár jó úton halad, ugyanis szorgalmasan írogatja az O, az I, a H és az A betűket).

Fortuna pedig amint láthattátok Selectfood blog írójának, Alíznak kedvezett.

Kedves Alíz, szívből gratulálunk! Hamarosan jelentkezünk, és megbeszéljük, a nyeremény átadásának részleteit.

a többi halat is nagy móka volt kinyitogatni 🙂

“mamma, cinátam kádlót”

A többieknek pedig köszönjük, hogy részt vettek a játékban.

Figyeljétek továbbra is a Tarka Bárkát, rengeteg ötletünk van, sok meglepetést tartogatunk még számotokra!

Szép vasárnapot mindenkinek!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!