Címke: parmezán

Pisztrángos-sütőtökös rizottó

Íme az Ezt ettem Éci által kiírt 62. VKF!-re készült rizottó (mi más?); egy Nr1 változat, sok munkával, “da ristorante” végeredménnyel. Mindenképpen megéri elkészíteni!

Pisztrángos-sütőtökös rizottó

Hozzávalók 4 személyre:

Az alapléhez: 1 friss pisztráng feje, farokrésze, gerince és a nyesedék, 1 melegen füstölt pisztráng feje, farok része, gerince és a nyesedék, 1 sárgarépa, 1/4 kezeletlen narancs, 1 angol zeller szár, 1 gerezd fokhagyma, egy kis csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, zsálya, rozmaring, babérlevél), 10 szem fekete bors

A rizottóhoz: 320 g rizottó rizs, 400 g sütőtök, 4 zsályalevél, 1 fej fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehérbor, 40+10 g vaj, extra szűz olívaolaj, 4 ek. frissen reszelt parmezán, só, őrölt fehér bors, frissen reszelt szerecsendió, csipetnyi fahéj, csipetnyi őrölt koriander

A feltéthez: 2 db kb. 120 gramm súlyú melegen füstölt pisztráng filé, extra szűz olívaolaj, néhány csepp frissen facsart narancslé

risotto pic

Az alaplé hozzávalóit egy lábasba tesszük, felöntjük vízzel, és lassú tűzön 40 percig főzzük. Ezután 15 percig állni hagyjuk, majd sűrű szövésű szűrőn keresztül átszűrjük. (Ami a szűrőben marad, kidobjuk.) Az alaplevet újra forráspontig hevítjük, melegen tartjuk.

A sütőtököt meghámozzuk, felkockázzuk, a fokhagymagerezdeket és a hagymát megpucoljuk, és finomra aprítjuk.

A tökkockákat egy serpenyőben kevés olívaolajjal megpirítjuk, hozzáadjuk a fokhagyma felét, és felöntjük vízzel. Az egészet addig főzzük, amíg a tök megpuhul. Ekkor botmixer segítségével pürésítjük.

A pisztráng filét kisebb darabokra szedjük és egy tálkába tesszük. Meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart narancslével valamint extra szűz olívaolajjal, átkeverjük, és 15 percig állni hagyjuk.

Egy lábasban kevés olívaolajat és vajat hevítünk, hozzáadjuk zsályaleveleket, majd a maradék fokhagymát valamint a hagymát, és közepes lángon üvegesre pároljuk. Beleszórjuk a rizst, a fűszereket, és 1-2 percig pirítjuk (ügyeljünk rá, hogy a hagyma közben meg ne égjen!). Felöntjük a borral, majd amikor a bor nagy része elpárolog, hozzáadjuk a tökpürét is. Ezután, a rizottót többször átkeverve, merőkanalanként elkezdjük hozzáadagolni a forró alaplevet. Ezt mindaddig folytatjuk, amíg a rizs ún. “al dente”-re, vagyis “harapható” állagúra, (nem teljesen puhára) fő. Hozzáadjuk a parmezánt, a maradék vajat, és az egészet nem több, mint 1/2-1 perc alatt készre főzzük.

A rizottót a narancsos füstölt pisztránggal azonnal tálaljuk.

Alapanyag ajánlat: a Lillafüredi Pisztrángtelep füstölt pisztrángja

Gombás tésztasaláta kakukkfüves vajban sült lazaccal

Egyrészt mert megígértem, hogy az idén több lazaccal készült receptet hozok, másrészt pedig mert fehér mártást nem készítek minden nap, aztán amikor évente egy-két alkalommal mégis előkerül, azonnal dupla adagot keverek belőle.

DSC_3220

Így történt ez most is, a múltkori garnélákhoz készített mártás felét másnapra elraktároztam, frissen kifőzött calamarata tésztával összekevertem, előmelegített nagyméretű poharakba szedtem, és kakukkfüves vajon frissen sütött lazackockákkal, ill. az illatos szafttal meglocsolva tálaltam. Hát, ennyi.

Biztos, ami biztos, leírom a pontos receptet is:

Gombás tésztasaláta kakukkfüves vajban sült lazaccal

Hozzávalók 4 személyre: 320 g calamarata tészta (vagy bármilyen más, durumlisztből készült rövid csőtészta), 4 tk. frissen reszelt parmezán

A halhoz: 240 g lazacfilé bőr nélkül, só, frissen őrölt feketebors, vaj, 2-3 friss kakukkfű ágacska, 1 gerezd fokhagyma, néhány csepp frissen facsart citromlé

A mártáshoz: 150 g csiperke gomba, 80 ml száraz fehérbor, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt feketebors, frissen reszelt szerecsendió, 30 g vaj, 30 g liszt, 400 ml tej, 1 tk. mustár

DSC_3255

A gombát megtisztítjuk, és vékonyan felszeleteljük. A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és félbe vágjuk.

A gombát kevés sóval és borssal ízesítve, száraz serpenyőben két fél fokhagymagerezddel együtt megpirítjuk, majd felöntjük a  fehérborral, valamint egy kevés vízzel, és kb. 15 perc alatt készre pároljuk.

A vajat egy lábasban felhevítjük, hozzáadjuk a lisztet és két fél fokhagyma gerezdet. 2-3 percig pirítjuk, majd folyamatosan keverve felöntjük a tejjel, és addig főzzük, amíg a mártás besűrűsödik. Hozzáadjuk a gombát, végül egy kevés frissen reszelt szerecsendióval, a mustárral, és ha szükséges, sóval ízesítjük. (A mártásnak nem szabad túl sűrűnek lennie, számoljunk azzal, hogy a forró tészta is magába szív majd belőle valamennyit.)

A szobahőmérsékletű lazacfilét 1-1,5 centis kockákra vágjuk, megsózzuk, megborsozzuk, és kevés extra szűz olívaolajjal, pár csepp citromlével, valamint a kakukkfű levélkékkel együtt 10 percre egy kisebb tálban állni hagyjuk. Félidőben átkeverjük.

A tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, és még forrón összekeverjük a gombás fehér mártással. A tészta főzővizéből tegyünk félre egy keveset, és ha a szószt túl sűrűnek találjuk, hígítsuk ezzel.

Közben egy serpenyőben kevés vajat és olívaolajat hevítünk, belehelyezzük a maradék fokhagymát, és kb. fél percig pirítjuk. Hozzáadjuk a nagyvonalúan lecsöpögtetett lazackockákat, és az egészet, a haldarabkák nagyságától függően, nagy lángon 1,5-2,5 perc alatt készre sütjük.

A gombás-fehér mártásos tésztát négy tányérba (vagy nagyméretű poharakba) szedjük, a tetejüket megszórjuk 1-1 tk. frissen reszelt parmezánnal, elosztjuk rajtuk a frissen sült lazackockákat, és azonnal tálaljuk.

Fodros széles metélt lazaccal és brokkolival

Hozzávalók 4 személyre: 320 g fodros széles metélt, 200 g lazacfilé bőr nélkül, 280 g brokkoli, kb. 150 ml hal vagy zöldség alaplé vagy víz, 1 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, 50 g angol zeller, 2 ek. frissen reszelt parmezán, frissen őrölt szerecsendió, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj, vaj

DSC_6393

A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és az angol zellerrel együtt finomra aprítjuk. A lazacfilét  kb. 1 cm széles, 3 cm hosszú csíkokra vágjuk, majd sóval és frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük. A brokkolit kisebb rózsákra szedjük.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat és vajat hevítünk, és megdinszteljük benne az aprított hagymát, fokhagymát és zellert. Hozzáadjuk a brokkolit, megsózzuk, megborsozzuk, és nagy lángon addig pirítjuk, amíg a hagyma sárgulni kezd. Ekkor felöntjük a hal vagy zöldség alaplével, és roppanósra pároljuk.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük. Amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. A lazaccsíkokat, a parmezánt valamint a tésztát a brokkolihoz adjuk, és nagy lángon, 1,5-2 perc alatt az egészet készre pirítjuk. Azonnal tálaljuk.

Kevés pirított fenyőmaggal feldobhatjuk a végeredményt.

 

Narancsos-kakukkfüves sült tengeri sügér filé lila répa-cékla pürével és grillezett parmezános polentával

Hozzávalók 4 személyre:

A halhoz: 4 db kb. 130 g súlyú tengeri sügér filé, 1 érett, édes narancs (mondjuk Tarocco), 2-3 kakukkfű ágacska, 2 gerezd fokhagyma, vaj, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

A polentához: 100 g közepesre őrölt kukoricadara, kb. 400 ml víz, 4 ek. frissen reszelt parmezán

A zöldségpüréhez: 100 g cékla, 300 g lila répa, 1 gerezd fokhagyma, körömnyi gyömbérgyökér, 1 gerezd fokhagyma, egy kis darab narancshéj, kb. 200 ml zöldség alaplé vagy víz, 1 kk. (narancsvirág) méz, só, őrölt fehér bors, frissen reszelt szerecsendió, vaj, extra szűz olívaolaj, 1-2 ek. tejföl, néhány csepp frissen facsart narancslé

DSC_1846

A céklát, a sárgarépát, a gyömbért és a fokhagymát meghámozzuk. A zöldségeket közel azonos nagyságú darabokra vágjuk, a gyömbért és a fokhagymát lereszeljük, és egy lábasban, a narancshéjjal együtt, kevés forró vaj és olívaolaj keverékén 3-4 percig pirítjuk.

A narancshéjat kidobjuk, a zöldségeket sóval, frissen őrölt szerecsendióval és kevés őrölt fehér borssal ízesítjük, majd felöntjük az alaplével (vagy vízzel), és addig főzzük amíg megpuhulnak.

Ekkor az egészet merülőmixer segítségével pürésítjük (aki nem kedveli a kissé rusztikus textúrát, finom szövésű szűrőn át is passzírozhatja), belekeverjük a tejfölt, a mézet és ha szükséges, néhány csepp narancslevet is. A pürét forráspontig hevítjük, majd levesszük a tűzről, és félretesszük.

A polentához a vizet egy teáskanálnyi sóval felforraljuk, beleszórjuk a kukoricadarát, és folyamatosan kevergetve kb. 30-35 percig főzzük. A végén belekeverjük a sajtot, majd a masszát tepsibe simítjuk, és miután megszilárdul, 1-1,5 cm széles, 4-5 cm hosszú hasábokra vágjuk.

A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és hosszában ketté vágjuk. A narancsokat meghámozzuk, és a narancshúst a gerezdekből kivágjuk úgy, hogy hártya ne maradjon rajta.

A branzino filékről a fölösleges nedvességet papírtörlővel leitatjuk, majd mindkét oldalukat sóval és frissen őrölt feketeborssal meghintjük.

Egy nagy serpenyőben kevés vajat és olívaolajat hevítünk, beletesszük a félbevágott fokhagymagerezdeket, a kakukkfű ágacskákat, majd amikor pirulni kezdenek, bőrös oldalukkal lefelé melléjük helyezzük a befűszerezett tengeri sügér filéket is. Közepesen erős lángon mindkét oldalukat megpirítjuk, majd konyhai papírtörlőre szedjük, félre tesszük, melegen tartjuk.

A serpenyőből eltávolítjuk a kakukkfű ágacskákat valamint a sült fokhagymát, és a megmaradt zsiradékon, erős tűzön megpirítjuk a narancs darabkákat.

Közben egy grillserpenyőben a polenta darabkákat is megpirítjuk.

Egy tányérra 3-4 ek. répa-cékla pürét szedünk, ráhelyezzük a sült tengeri sügér filéket, meglocsoljuk a narancsos szafttal, köré vagy mellé néhány grillezett polenta darabkát rakunk, és azonnal tálaljuk.

Farkassügér (branzino) édesköménnyel

Hozzávalók 4 személyre:

A halhoz: 2 db kb. 300 g súlyú, tenyésztett farkassügér, só, frissen őrölt feketebors, csipetnyi őrölt édesköménymag, liszt, a sütéshez kevés napraforgó vagy kukoricaolaj

Az édesköményhez: 2 db nagy édeskömény gumó, só, frissen őrölt feketebors, 2 ek. frissen reszelt parmezán, néhány csepp frissen facsart narancslé, 40 g zsemlemorzsa, egy kis csokor petrezselyemzöld, 1 gerezd fokhagyma, extra szűz olívaolaj, 1 kk. vaj

DSC_1807

A fokhagymagerezdet megpucoljuk, áttörjük; a petrezselyemzöldet felaprítjuk, majd összekeverjük a zsemlemorzsával, a parmezánnal, csipetnyi borssal, és egy kevés extra szűz olívaolajjal.

Az édeskömény gumókat hosszanti irányban négyfelé vágjuk, lobogó, sós vízben puhára főzzük, majd lecsöpögtetjük, és egy vajjal kikent tűzálló tálba vagy sütőben is használható serpenyőbe tesszük. (Ha túl vastagnak találjuk a szeleteket, és szeretnénk sok illatos ropogós morzsát a végén a szánkban tudni, hosszában tovább felezhetjük az édeskömény gerezdeket.)

A farkassügért megtisztítjuk: lepikkelyezzük, uszonyait levágjuk, kizsigereljük, fejét eltávolítjuk. (A fejből és a farokrészből főzhetünk alaplevet. Ezt mélyhűtőben akár 3 hónapig is tárolhatjuk – jól fog jönni hallevesek, rizottók, tésztaszószok készítésekor.) A haltörzset 2-3 cm vastagon felszeleteljük, majd sóval és borssal befűszerezzük.

A lisztet az őrölt édeskömény maggal elkeverjük, és a halszeletek minden oldalát meghintjük vele. A szeleteket azonnal forró olajba helyezzük, és körbepirítjuk, majd ezeket is a serpenyőbe helyezzük. (Ügyeljünk arra, hogy ne pirítsuk sokáig a halat, nehogy később, a sütőben való grillezésnél kiszáradjon.)

Az édeskömény szeleteket megszórjuk a fűszeres-sajtos morzsával, meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart narancslével, és 220 °C-ra előmelegített sütőben, grill programon, néhány perc alatt ropogósra sütjük.

 

Rozmaringos rizottó lazaccal és sütőtökkel

Hozzávalók 4 személyre: 280 g rizottóhoz való rizs, 280 g lazacfilé bőr nélkül, kb. 1 l hal vagy zöldség alaplé, 200 g sütőtök (tisztítva mérve), 1 ágacska rozmaring, 2 gerezd fokhagyma, 1 kis fej fehér hagyma, 100 ml száraz fehérbor, 3 tk. vaj, extra szűz olívaolaj, 4 tk. frissen reszelt parmezán, csipetnyi frissen reszelt szerecsendió, só, frissen őrölt feketebors

riso

A hagymát és a fokhagymagerezdeket meghámozzuk, előbbit finomra aprítjuk, utóbbit áttörjük. A lazacot és a sütőtököt közel azonos nagyságú, (kb. egycentis) kockákra vágjuk. Az alaplevet forráspontig hevítjük, melegen tartjuk.

Egy lábasban 2 tk vajat és egy kevés olívaolajat hevítünk, belehintjük a hagymakockákat és az áttört fokhagymát, és lassú tűzön üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a rozmaringágat, a rizst, a felkockázott tököt, megszórjuk sóval, egy kevés frissen őrölt feketeborssal, valamint csipetnyi frissen reszelt szerecsendióval, és 2-3 percig pirítjuk. Felöntjük a fehérborral, és amikor a bor szinte teljesen elpárolog, hozzáadunk egy merőkanálnyi forró hal alaplevet. Olykor-olykor megkeverve az alaplevet addig adagoljuk, amíg a rizs eléri az “al dente” vagyis “harapható”, nem teljesen puhára főtt, állagot. Ekkor a rozmaringágat eltávolítjuk, a rizshez adjuk a lazackockákat, a maradék vajat ill. a parmezánt, és nem több, mint 1-2 perc alatt az egészet készre főzzük. Forrón tálaljuk.

Krumplis tészta újratöltve – majoránnával és tenger gyümölcseivel

Hozzávalók 4 személyre: 280 g spagetti, 16 db kékkagyló, 12 db garnéla farok, 16 db vénuszkagyló, egy maréknyi kalmár csáp, 300 g burgonya, 1 salotta hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2-3 majoránna ág, 2 tk. frissen reszelt parmezán, 2-3 citromszelet + fél citrom, egy kis csokor petrezselyemzöld, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

linguine ai frutti di mare (2)

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. byssus fonalat egy határozott mozdulattal kihúzzuk, ha más kagylódarabkák és egyéb törmelékek vannak a héjhoz tapadva, késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket durva szivaccsal folyó víz alatt megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A garnéla farkakról lefejtjük a páncélt, a húst nem túl mélyen bevágjuk, és a bélcsatornát eltávolítjuk.

A vénuszkagylókat leöblítjük, a kalmárcsápok tövében ülő csőrszerű szájszervet eltávolítjuk.

A hagymát megpucoljuk, és nagyon finomra aprítjuk. A fokhagymagerezdeket meghámozzuk, kettőt félbe vágunk egyet áttörünk. A petrezselyemzöldet durvára aprítjuk. A burgonyát meghámozzuk, és nagyobb kockákra vágjuk.

Egy lábasban olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát, és üvegesre pároljuk. Belehelyezzük a burgonya kockákat, a majoránnát, és 2-3 percig pirítjuk. Megsózzuk, megborsozzuk, és lefedve addig főzzük, amíg a burgonya megpuhul. Ekkor beledobjuk a citromszeleteket, kanállal alaposan megnyomkodjuk, hogy az aromái kioldódjanak, majd a majoránnával együtt eltávolítjuk.

A citromos burgonyát a parmezánnal merülőmixer segítségével pépesítjük, félretesszük, melegen tartjuk.

Közben egy másik lábasban olívaolajat hevítünk. Hozzáadjuk a fokhagymagerezdeket, a petrezselyemzöldet, a kalmár csápokat valamint a garnéla farkakat, nagyságuktól függően kb. 1,5-2,5 percig pirítjuk, majd kivesszük, félre tesszük, és ezeket is melegen tartjuk. Hozzáadjuk a kagylókat, meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart citromlével, megborsozzuk, és lefedve addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.)

A kagylókat csipesszel kiszedjük, az alattuk keletkezett levet leszűrjük, és a pépesített burgonyához keverjük. Az üres kagylóhéjakat leválasztjuk, kidobjuk.

Ezalatt a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente”, (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. Összekeverjük a majoránnás burgonyapéppel, tányérokba szedjük, ráhelyezzük a kagylókat, a kalmár csápokat és a garnéla farkakat, és azonnal tálaljuk.

p.s. Ha a burgonyapép túl sűrű, hígítsuk a tészta főzővizével!

Vadkomló hajtásos-pisztáciás harcsa korongok burgonyapürével és zöld spárga mártással

Még mindig A Gyerek zöld fóbiájának kikerülésén/leküzdésén dolgozunk. Most Giorgionak készítettük ezt a mókás (?) zöld ételt – mert amit apa eszik, az csak finom lehet!

Vadkomló hajtásos-pisztáciás harcsa korongok burgonyapürével és zöld spárga mártással

Hozzávalók 6 főre:

A halkorongokhoz: 150 g szürkeharcsa filé, 80 g blansírozott komlóhajtás, 1 ek. frissen reszelt parmezán, 3 tk. durvára darált pisztácia, 1 tojás, 1 zsemle, kevés tej, só, frissen őrölt feketebors, 1 gerezd fokhagyma, vaj

A mártáshoz: 160 g zöld spárga, 50 ml száraz fehérbor, 1 tojás sárgája, 2 ek. szójaszósz, 1 kk. reszelt gyömbér, 70 g vaj, 50 ml tejszín, fehérbors, só, citromlé

A burgonya püréhez: 450 g burgonya, 40 g vaj, kb. 120 ml zsíros tej, só, frissen őrölt feketebors, frissen reszelt szerecsendió, 1/2 kk. reszelt citromhéj

DSC_8265

“Che cosa fa quel Mostro Poi? Voglio saperlo io da voi!”

A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, sós vízben puhára főzzük. Ezután leszűrjük, hozzáadjuk a vajat és egy kevés frissen reszelt szerecsendiót, borsot őrünk rá, majd áttörjük.

Ezután visszatesszük a tűzhelyre, felmelegítjük, habverővel folyamatosan keverve belecsorgatjuk a tejet (így szép habos lesz a végeredmény), és végül elkeverjük benne a citromhéjat is.

A korongokhoz a blansírozott komlóhajtást apróra vágjuk, harcsa filét ledaráljuk. A zsemlét tejbe áztatjuk, majd jól kinyomkodjuk.

A halat, a komlóhajtást, a darált pisztáciát és a beáztatott, kinyomkodott zsemlét egy keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a tojást, a parmezánt, sózzuk, borsozzuk, és az egészet alaposan összekeverjük.

A masszát munkalapra helyezzük, és hengert formálunk belőle. A hengert folpackba csomagoljuk, végeire csomót kötünk, és lobogó vízben kb. 10 perc alatt készre főzzük. Ezután kivesszük, a folpackot eltávolítjuk, és a hengert 1,5-2 cm vastagon felszeleteljük.

A mártáshoz a spárgaszárak alját (ahol esetleg fás lehet) letörjük, a sípokat 1 cm-es darabokra vágjuk, és egy kis lábasban a borral valamint egy kevés sóval együtt ressre pároljuk, majd botmixerrel pürésítjük. (Dolgozzuk sokáig, hogy minél simább legyen a végeredmény.)

A vajat felolvasztjuk.

A tojás sárgáját vízgőz fölött felverjük, elvegyítjük benne a szójaszószt és a gyömbért, majd folyamatosan keverve belecsorgatjuk a vajat is. Ezután hozzáadjuk a spárgapürét és a tejszínt, végül kóstolás után sóval, fehér borssal és kevés citromlével kerekre ízesítjük.

Egy serpenyőben vajat hevítünk, beletesszük a megtisztított, félbevágott fokhagymagerezdet és a halkorongokat, majd a lehető legnagyobb lángon (vigyázva hogy a vaj meg ne égjen, és a halkorongok se száradjanak ki) mindkét oldalukat megpirítjuk.

A harcsa korongokat a habos burgonyapürével és a zöld spárga mártással azonnal tálaljuk.

A recepttel és az “Aztán Szörny” (“Mostro Poi”) fotójával Ágota deZöld című játékán is részt veszünk. Gyűjtsetek zöldeket, és csatlakozzatok Ti is! Részletek a linken.

p.s. A “Mostro Poi” (vagyis “Aztán Szörny”) Anna egyik kedvenc Micimackó epizódjából költözött hozzánk. Az elnevezés egy aprócska félreértésnek köszönhető: Bagoly azt énekli “Che cosa fa quel mostro poi? Voglio sapere io da voi!” amiből Anna arra következtetett, hogy ezt a szörnyet poinak hívják, és ebből aztán mindenféle vicces dolgokat találtunk ki.

p.s.2 Eredetileg tőkehallal terveztem elkészíteni ezt a fogást, aztán eszembe jutott, hogy van még a múltkori féltett kivételes szürkeharcsából. Egyáltalán nem bántam meg, hogy végül ezt választottam!!

p.s. 3 Menet közben meglett a magyar verziója is a fent említett Micimackó epizódnak. A Rögvesről van szó és itt találjátok:

http://www.youtube.com/watch?v=75-DcPWJGpM

hqdefault

Lasagne csapósügérrel és póréhagymával

Lasagne csapósügérrel és póréhagymával

Hozzávalók 3-4 főre: kb. 220 g lasagne tészta, 300 g csapósügér filé, 1 fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, egy ágacska rozmaring, 60 g zellerszár, 50 ml fehérbor, 2 közepes póréhagyma, 500 ml liter tej, 50 g + egy kevés vaj, 50 g liszt, só, bors, szerecsendió, 60 g frissen reszelt parmezán, extra szűz olívaolaj, 100 g mozzarella

DSC_7452

A csapósügér filét felkockázzuk.

A póréhagymákat megtisztítjuk, és 10-15 cm-es darabokra vágjuk. Ezeket hosszában kettévágjuk, bő, sós vízben néhány percig blansírozzuk, majd leszűrjük, és egy szűrőbe téve csöpögni hagyjuk.
A hagymát, a fokhagymát, és a zellerszárat apró kockára vágjuk, majd a rozmaringággal együtt egy kevés olívaolajon üvegesre pároljuk, majd felöntjük a fehérborral. Ezután lesütjük, a rozmaringot kidobjuk, a csapósügér kockákat a párolt hagymához keverjük, (már nem főzzük), és félretesszük.

Ezután híg besamelmártást készítünk: a vajat felhevítjük, beleszitáljuk a lisztet, folyamatosan kevergetve 3-4 perc alatt megpirítjuk, hozzáadjuk a meleg tejet, és addig főzzük, amíg a mártás a kellő sűrűséget eléri. Sóval, borssal és kevés frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.

A mozzarellát vékonyan felszeleteljük.

Egy 17×23 cm-es tűzálló tálat kivajazunk, bekenjük egy vékony réteg besamellel, és befedjük egy tésztaréteggel. A tésztán elosztjuk a hagymás hal, a főtt póré és a maradék mártás harmadát, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a parmezánnal, és ismét befedjük egy tésztaréteggel. Ezt még kétszer megismételjük, végül a lasagne tetején elhelyezzük a mozzarella szeleteket is.
180 fokra előmelegített sütőben 25 percig sütjük, és tálalás előtt 10 percig állni hagyjuk.

Paradicsomos szépia (tintahal) vajban sült parmezános polentával

A “seppie in umido” a hétköznapi olasz konyha egyik alapvető étele; egyszerű és  gyakorlatilag elronthatatlan. A tintahallal és az olasz konyhával most ismerkedőknek szezontól függetlenül kifejezetten ajánlott. (Jelen esetben még a tisztítással sem bíbelődtünk, a szépiát konyhakészen vettük.)

Paradicsomos szépia vajban sült parmezános polentával

Hozzávalók 4 főre:

A szépiához: 1 db kb. 800 grammos konyhakész szépia, 50 g angol zeller, 1 babérlevél, 1 ágacska rozmaring, 1 gerezd fokhagyma, 1 kisebb fehér hagyma, 100 ml száraz fehérbor, 300 g házi paradicsomszósz (vagy édes, érett, hámozott, darabolt paradicsom), frissen őrölt feketebors, só

A polentához: 100 g közepesre őrölt kukoricadara, kb. 400 ml víz, 4 ek. frissen reszelt parmezán, 1 gerezd fokhagyma, vaj

DSC_4743

A szépia szájszervét kivágjuk, a csápjait és a testét csíkokra vágjuk.

A hagymát a fokhagymát és a zellert finomra aprítjuk, majd forró olívaolajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a babérlevelet és a szépiacsíkokat, borsozzuk, és nagy lángon az egészet lepirítjuk. Ezután meglocsoljuk a fehérborral és 1-2 percig pároljuk. Ekkor elkeverjük benne a paradicsomszószt, hozzáadjuk a rozmaringot, és lefedve kb. 45 perc alatt készre főzzük. (Ha szükséges, néha adhatunk hozzá egy kevés vizet. Csak a végén sózzuk – ha szükséges!)

A polentához a vizet egy teáskanálnyi sóval felforraljuk, beleszórjuk a kukoricadarát, és folyamatosan kevergetve kb. 30-35 percig főzzük. Az utolsó pillanatban belekeverjük a parmezánt, majd félretesszük, és 5-6 percig pihentetjük.

Egy serpenyőben kevés vajat hevítünk, hozzáadunk egy kés pengéjével kissé szétnyomott fokhagymagerezdet.

A polentából ezután két kanál segítségével ovális formákat szaggatunk, a forró fokhagymás vajon minden oldalukat átforgatjuk, és a paradicsomos szépiával azonnal tálaljuk.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!