Címke: paradicsom

Kaprigyümölcsös paradicsomszószban sült, töltött közönséges kalmár

Kaprigyümölcsös paradicsomszószban sült, töltött közönséges kalmár

Hozzávalók 4 személyre:  650 g kalmár, 2 gerezd fokhagyma, 60 g fekete olajbogyó, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 120 g száraz zsemle, 3 csapott ek. zsemlemorzsa, 1 tojás, 350 g paradicsom, 60 g kaprigyümölcs, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, ½ kezeletlen citrom

blogba kalmar

A kalmárokat megtisztítjuk: a fejet a belsőségekkel együtt kihúzzuk a testből. A csápokat közvetlenül a szemek fölött egyben levágjuk, majd a csápok tövében ülő, papagájcsőrre emlékeztető szájszervet is kimetsszük. A testből kihúzzuk az átlátszó merevítő lemezkét, a kalmár csőről és az oldalsó lebenyekről ledörzsöljük a vékony, lilás színű bőrt, és végül a testet belülről borító hártyát is eltávolítjuk.

A fokhagymagerezdeket meghámozzuk, és a petrezselymezölddel együtt finomra aprítjuk. Az olajbogyót és a kaprigyümölcsöt 1 mm vékonyan felkarikázzuk.

A zsemlét egy pillanatra langyos vízbe mártjuk, majd jól kinyomkodjuk.

A paradicsomokat egy percre forrásban lévő vízbe tesszük, szűrőkanállal kivesszük, héjukat lehúzzuk, magházukat eltávolítjuk, húsukat felkockázzuk.

A kalmár csápokat apró darabokra vágjuk. A citromot ½ cm vékonyan felszeleteljük.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, enyhén megpirítjuk benne a fokhagymát, majd a felét kivesszük, és félretesszük. A petrezselyemzöldet, az olajbogyót és a kalmárcsáp darabkákat a serpenyőben maradt fokhagymás olajhoz adjuk, fél percig pirítjuk, majd egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a kicsavart zsemlét, a zsemlemorzsát és a tojást, megsózzuk, megborsozzuk, az egészet alaposan összekeverjük, és 10 percig állni hagyjuk.  (Ha a massza túl lágy, adhatunk hozzá még egy kevés zsemlemorzsát; ha túl kemény, néhány evőkanálnyi paradicsomszósszal hígíthatjuk.)

A megmaradt fokhagymás olívaolajat ismét felhevítjük, hozzáadjuk a meghámozott, felkockázott paradicsomot, megsózzuk, megborsozzuk, és közepes lángon kb. 10 perc alatt sűrű szósszá főzzük. Hozzáadjuk a kaprigyümölcs karikákat, félrehúzzuk, és néhány percig állni hagyjuk.

Közben a kalmárcsöveket megtöltjük a petrezselymes-olajbogyós masszával.

Egy tűzálló tálat vékonyak kiolajozunk, ráhelyezzük a citromkarikákat és a töltött kalmárokat. Leöntjük a kaprigyümölcsös paradicsomszósszal, és 180 fokra előmelegített sütőben, grill programon, 6-8 perc alatt készre sütjük.

fotó: Török-Bognár Renáta

Makrélás-paradicsomos babsaláta

…mert a konzerv hal is hal és mert az utolsó paradicsomok még ehhez az ételhez is tökéletesen megfelelnek (ja, és főleg mert még mindig nem vagyok hajlandó elfogadni ezt az esős, ködös, szomorú és végtelenül hosszú, csúnya őszt).

Makrélás-paradicsomos babsaláta

Hozzávalók 4 személyre: 200 g száraz barna bab, 150 g paradicsom, 50 g sárgarépa, 50 g angol zeller szár, 1 babérlevél, 1 gerezd fokhagyma, 1 rozmaring ágacska, 200 g csípős olajos makréla, néhány csepp fehérborecet, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj, nagy csokor petrezselyemzöld

DSC_8847

A paradicsomokat egy percre forrásban lévő vízbe mártjuk, héjukat lehúzzuk, húsukat felkockázuk. A sárgarépát meghámozzuk, a fokhagymagerezdet félbe vágjuk, héját lehúzzuk, a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A babot 8-10 órán keresztül áztatjuk, majd a babérlevéllel, a rozmaring ágacskával, a fokhagymával, a paradicsomgerezdekkel, és a zellerrel együtt sós vízben puhára főzzük.

A rozmaringágat és a babérlevelet kidobjuk, a babot leszűrjük és egy keverőtálba öntjük.

A makrélát lecsöpögtetjük.

A főtt répát a zellerrel és a fokhagymával együtt botmixerrel pürésítjük, majd a finomra aprított petrezselyemzölddel és a hallal együtt ezt is a keverőtálba tesszük. Jó adag feketeborsot őrlünk rá, meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal valamint néhány csepp fehérborecettel, végül az egészet összeforgatjuk, és langyosan tálaljuk.

Sóágyon sült aranydurbincs

A hétvégére előrejelzett hó hírére gyorsan lekapkodtam az utolsó hat paradicsomot és két paprikát; nem volt kérdés, hogy halban végzik. (A friss paprikát nagyon szeretem ilyenkor, gyakran fűszerezek vele, hiszen valódi ízbombává válik a lassú érés során.)

A konyhámba egy pillanatra visszatért a kora ősz, és egész nap azon csodálkoztam, hogy szinte a semmiből is milyen fantasztikus ízeket és illatokat lehet előcsalogatni. És ha még a durbincs is vadvízi lett volna…!

Vigyázat, borzasztóan bonyolult recept következik!

Sóágyon sült aranydurbincs

Hozzávalók 2 személyre: 1 db kb. 450 gramm súlyú aranydurbincs, egy kb. fél cm vastag vöröshagyma szelet, 1 gerezd fokhagyma, egy kis csokor petrezselyemzöld, egy kb. 1 cm vastag paradicsom szelet, 1/2 cecei paprika, só, frissen őrölt feketebors, 500 g durva só

DSC_0170

Az aranydurbincsot kizsigereljük (ha a bőrét is el szeretnénk fogyasztani, lepikkelyezzük, uszonyait levágjuk), majd a halról konyhai papírtörlővel a fölösleges nedvességet leitatjuk, és belül megsózzuk, majd megborsozzuk.

A fokhagymagerezdet egy kés pengéjével kissé szétnyomjuk, és a fél paprikával, a petrezselyemzölddel, a paradicsom- valamint a hagyma szelettel együtt a hal hasába tesszük.

Egy tűzálló tálra 0,5-1 cm vastagon durva sót hintünk, ráhelyezzük a halat, és 190 °C-ra előmelegített sütőben, grill programon kb. 25 perc alatt készre sütjük, és azonnal tálaljuk. (Egy egyszerű tepsis krumplit készítettem mellé köretnek.)

Spagetti paradicsomos-olajbogyós langusztinnal

Hozzávalók 4 főre: 320 g spagetti, 12 scampi, extraszűz olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej fehér hagyma, 100 ml száraz fehérbor, 300 g paradicsom, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 2 ek. házi zsemlemorzsa, 100 g magozott, zöld olajbogyó, csipetnyi fehérbors, szükség szerint só

A zsemlemorzsát egy serpenyőben megpirítjuk, majd félretesszük.

A hagymát megpucoljuk, finomra aprítjuk. A fokhagymát meghámozzuk, áttörjük. Az olajbogyókat hosszában négyfelé vágjuk. A paradicsomot forró vízbe helyezzük, leszűrjük, héjukat lehúzzuk, magházukat eltávolítjuk, húsukat felkockázzuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, megpirítjuk benne a hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk az olajbogyókat, és a paradicsomkockákat. Felöntjük a fehérborral, 5-10 perc alatt közepesen sűrűre főzzük, majd hozzáadjuk a langusztinokat, a fehérborsot és a petrezselyemzöldet is. A rákok nagyságától függően a szószt közepes lángon, további 3-5 percig főzzük, Rászórjuk a pirított zsemlemorzsát, óvatosan átkeverjük, ha szükséges, sózzuk.

Közben a spagettit bő, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (harapható, nem teljesen puha) állagot, leszűrjük, összekeverjük a paradicsomos rákszósszal, és azonnal tálaljuk.

Feta sajtos-zöld fűszeres paradicsommártásban sült nagy fésűkagyló

Feta sajtos-zöld fűszeres paradicsommártásban sült nagy fésűkagyló

Hozzávalók 4 főre: 16 db konyhakész nagy fésűkagyló ikrazsákkal együtt, 1 fej fehér hagyma, 250 g paradicsom, 1 kk. szárított oregánó, egy kis csokor vegyes zöld fűszer csokor (vadkakukkfű, petrezselyemzöld, majoránna), 50 g angol zeller szár, 40 g vékonyra szelt húsos füstölt szalonna, 2 cső friss csemegekukorica (vagy 100 g fagyasztott), 40 g magozott zöld olajbogyó, 120 g feta sajt, 2 ek. zsemlemorzsa, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

paradicsomos fesu kicsi

A kukoricát puhára főzzük, a szemeket késsel lefejtjük a csőről.

A hagymát meghámozzuk, félbevágjuk, és papírvékonyan felszelteljük.

A paradicsomokat forrásban lévő vízbe helyezzük, egy perc után szűrőkanállal kivesszük, a héjukat lehúzzuk, a magházukat eltávolítjuk, a húsukat nagyobb darabokra vágjuk. A zöld fűszereket finomra aprítjuk, a zellert egszen apró, a fetát nagyobb kockára vágjuk.

A szalonnát 2-3 cm-es darabokra vágjuk, majd egy serpenyőben kisütjük a zsírját. A pörcöt félretesszük. A megmaradt zsiradékban üvegesre pároljuk a hagymát és a zellerkockákat. Hozzáadjuk a paradicsomot, és fedő alatt 15 percig pároljuk. Megsózzuk, megborsozzuk, majd belekeverjük a zöld fűszereket és a főtt kukorica szemeket is.

A mártást egy tűzálló tálba öntjük, és belehelyezzük a kagylómedálokat az ikrazsákokkal együtt. A kagylók közé egy-egy sült szalonna darabkát, feta kockát valamint olajbogyót nyomunk. A tetejét megszórjuk a zsemlemorzsával, és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 8-10 perc alatt készre sütjük.

ötlet: http://www.closetcooking.com/2010/04/scallop-saganaki.html

Paradicsomos kalmár leves

Paradicsomos kalmár leves

Hozzávalók 4 személyre: 1 kg apró kalmár, 500 g datolyaparadicsom, 100 ml száraz fehérbor, 2 ek. frissen facsart citromlé, 100 g magozott fekete olajbogyó, nagy csokor petrezselyemzöld, 1 tk. oregánó, 2 salotta hagyma, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

kalmar kesz

A paradicsomokat fél percre forrásban lévő vízbe mártjuk, majd szűrőkanállal kivesszük, héjukat lehúzzuk, húsukat negyedeljük.

A hagymát megpucoljuk, félbe vágjuk, és papírvékonyan felszeleteljük. A fokhagymagerezdeket meghámozzuk, áttörjük. Az olajbogyókat félbe vágjuk. a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A kalmárokat megtisztítjuk: a fejrészt a belsőségekkel együtt kihúzzuk a testből, a csápokat közvetlenül a szemek fölött egyben levágjuk, és a csápok tövében ülő, papagájcsőrre emlékeztető szájszervet eltávolítjuk. A testből kihúzzuk az átlátszó merevítő lemezkét, az egész külső felületről (az oldalsó lebenyeket is beleértve) ledörzsöljük a vékony lilás színű bőrt, és a kalmár testét belülről borító hártyát is lehúzzuk/lekaparjuk.

A kalmár testét 1 cm vastagon felszeleteljük, a csápokat egyben hagyjuk.

Egy lábasban olívaolajat hevítünk, és üvegesre pároljuk benne a hagymát, a fokhagymát. Felöntjük a borral és a citromlével, nagy lángon 1-2 percig pároljuk, lesütjük. Hozzáadjuk a paradicsomot, az oregánót, megsózzuk, megborsozzuk, és 8-10 percig főzzük. Hozzáadjuk petrezselyemzöldet, az olajbogyót és a kalmárgyűrűket, ill. -csápokat, összekeverjük, lefedjük, és újraforrástól számítva 3-4 perc alatt a levest készre főzzük.

p.s. az adagokat felezve, a paradicsomot kellően besűrítve a végeredmény tésztaszószként hasznosítható

kalmar leves 2

Paradicsomos-zöldbabos tenger gyümölcsei rizottó

Január, február, itt az ideje kiüríteni a kamrát és a mélyhűtőt!

Paradicsomos-zöldbabos tenger gyümölcsei rizottó

Hozzávalók 4 személyre: 240 g rizottóhoz való rizs, 1 l hal vagy garnéla vagy zöldség alaplé, 500 g csíkos vénuszkagyló, 8 db kicsi langusztin, 12 db garnéla farok, 20 dkg tisztított kalmár, 100 g zsenge zöldbab (akár fagyasztott), 200 g paradicsom (lehet konzerv, hámozott, egész), 1 gerezd fokhagyma, 3 tk. vaj, extraszűz olívaolaj, egy kis csokor petrezselyemzöld, 100 ml száraz fehérbor, só, frissen őrölt feketebors

A kalmárt 1 cm vastag karikára vágjuk. A fokhagymát áttörjük. A zöldbabot 2,5-3,5 cm-es darabokra vágjuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. a garnélafarkakat megtisztítjuk: a páncélt teljes egészében lefejtjük, a farokrész felső részén nem túl mély vágást ejtünk, és az itt futó bélcsatornát eltávolítjuk.

Egy széles serpenyőben felhevítünk két teáskanálnyi vajat és egy kevés olívaolajat, beletesszük a rizst, és néhány perc alatt megpirítjuk. Ezután elkeverjük benne az áttört fokhagymát, fél percig ezzel is pirítjuk, majd felöntjük a fehérborral.

Közben egy kisebb lábasban felhevítünk 2-3 evőkanálnyi olívaolajat, megpirítjuk benne a kalmárkarikákat, és a paradicsommal együtt a rizshez adjuk. Sóval, borssal ízesítjük, és 8 percig főzzük. Hozzáadjuk a zöldbabot is, és a forró alaplevet folyamatosan adagolva az egészet további 6-8 percig főzzük (a rizst közben ellenőrizzük, és ha majdnem kész, elég 6 perc is) . Ezután a rizottó tetejére helyezzük a kagylókat, a langusztinokat és a megtisztított garnélafarkakat, megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel, és végül hozzáadjuk a maradék vajat is. Az egészet óvatosan összeforgatjuk, és fedő alatt addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. Azonnal tálaljuk.

A recept a Kifőztük magazin 2012. augusztusi számába készült.

A világ hallevesei XXIII. – Magyarország VIII. Sobri-féle bajai halászlé

Véletlenül derült ki, hogy Annamarit, a Rozmaring és Csokoládé blog szerzőjét aki nem mellesleg kiváló ismerője az olasz konyhának, családi szálak fűzik Bajához. Mivel a Tarka Bárka A világ hallevesei sorozatából még hiányzik a bajai halászlé receptje, azonnal lecsaptam a lehetőségre.

Felső-tiszai lévén, a bajai halászléről a környékünkön elterjedt számtalan rémtörténet után a recept egyébként is különösen érdekelt, sőt, annyira megtetszett, hogy úgy döntöttem, a családdal az ünnepekkor házi versenyt rendezünk, és ezzel a halászlével fogok nevezni. (De psszt, ez még titok!)

Lássuk tehát Annamari írását:

A bajai halászlé egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy híg, leves állagú, ugyanis nincs bele passzírozott alaplé, mint a tiszai halászlénél, s gyufatésztával fogyasztják, nem pedig kenyérrel. Fontos tulajdonsága még, hogy általában egy halból, pontyból készül, s annak is dunai pontynak kell lennie, nem pedig tenyésztett halnak.

Neve ma már erősen összeforrott Sobri Jóska nevével. A Sobri Halászcsárda oldaláról íme némi információ a névadóról:

“1925. jan.14.-én született Dávodon igen szegény családban. Szülei uradalmi napszámosok voltak. Édesapja 1929.-ben Kanadába vándorolt. Édesanyja a Nagybaracskai halászcsárdába került Mateovics Ferenc jóvoltából. A négy elemi elvégzése után kanász lett, majd egy évig szabóinas. Életének következő állomása a Füzes parti tanya volt három évig. Gazdái szerették, mert minden munkát ügyesen elvégzett. A rosszaságot és kópéságot is itt tanulta meg. Betyár rossz gyerek volt, ezért nevezték el gazdái Sobrinak.
1941.-ben Mateovics Ferenc „Tati” maga mellé vette a halászcsárdába. Itt sajátította el a halfőzés tudományát Király Imrétől, sógorától. Kellett a családnak a pénz, hiszen 1946.-ban házasságot kötött Erzsi nénivel, ezért 12 évig beállt favágónak a „Herceg” erdejébe.
A Nagybaracskai halászcsárdába többször hívták vissza halat főzni, de csak 1958-ban ment vissza és 32 évig, 1990-ig, nyugdíjazásáig dolgozott ott.
Nagybaracskát, a halászcsárdát kitűnő Sobri halászlével felfedezték az országban és külföldön is. Vendégei, akik szinte mindannyian személyes ismeretséget is kötöttek vele, igen széles körből kerültek ki, a legmagasabb rangú politikusoktól kezdve színészeknek, tábornokoknak, egyházi vezetőknek, gazdasági vezetőknek és nem utolsó sorban az általa nagyon tisztelt és szeretett egyszerű embereknek örömmel főzte és kóstoltatta meg a Sobri halászlevet.
Szókimondó, egyenes ember volt. Nem lépet be soha semmiféle pártba, nem kötelezte el magát semmi olyan mellet, ami az ő erkölcsi felfogásának, nézetével nem volt összhangban. Községe, segítségre szoruló embertársai érdekében viszont eredményesen használta ki különleges kapcsolatait. Szuverén, önálló embernek tudott maradni egész életében, amire méltán volt büszke.
1968-ban Baján rendezett országos halfőző bajnokságon szerezte első bajnoki címét, amit még 13 alkalommal ismételt meg. Hosszú éveken keresztül az országos és helyi jellegű versenyeken töltötte be a zsűri elnöki tisztet. Végül több akkori miniszter és maga Gundel Károly javaslatára kapta meg a „ Magyarország Örökös Halfőző bajnoka” kitüntető címet.
1987-től Nagybaracskán rendezik meg évente a nevét viselő „Sobri kupa” országos halfőző versenyt.
Életének, munkájának legnagyobb elismerésének értékelte, mikor 1998-ban  a a a Nagybaracskai Önkormányzat képviselő-testülete a „Nagybaracska Díszpolgára” címet adományozta neki a községben elsőként.
1990-ben az addig is jó emberi kapcsolatunkat személyes munkakapcsolattal erősítettük meg, mikor is a Dávodi Fortuna Hotel halfőző mestere lett, egyben a létesítmény igazi „sztárja”, hiszen a legnagyobb vonzerőt a Sobri-féle halászlé és halételek jelentették.
A hat éves barátság, valamint munka Baján folytatódott, amikor is megnyitottuk az Ő nevét viselő Sobri Halászcsárdát. Sajnos a nyitást nem élhette meg, hiszen 2005. június 30.-án meghalt. Biztosak vagyunk benne, hogy Ő is nagyon boldog most és minden pillanatban velünk van, hogy az új Sobri Halászcsárda elkészült.”

Nagypapám még személyesen és jól ismerte, hiszen a családom apai ága Baján él a mai napig, s ezt a halászlevet nagypapám tőle, azaz Sobri Jóskától tanulta meg elkészíteni, ami azóta is tovább öröklődik a család fiú és lány tagjain egyaránt.

Bajai halászlé gyufatésztával

Hozzávalók kb. 3-4 személyre: 1 kg ponty – kibelezve, enyhén vízzel átöblítve, de nem tisztára mosva, 1 db nagy vöröshagyma nagyon apróra vágva, 1 db kis paradicsom, 1 db kicsi tv paprika, 2 púpos ek. minőségi őrölt pirospaprika

Elkészítés

A halat mindkét oldalán sűrűn beirdalom, majd kb. 1,5 cm-es szeleteket vágok belőle. Besózom mindkét felét, majd egy nagy fazékba/bográcsba teszem. Ráöntöm a szinte pépesre aprított hagymát, beleteszem a paradicsomot és paprikát, majd hagyom 1 órát állni az egészet. Ezután felöntöm annyi vízzel, hogy bőven ellepje a halat, s felforralom. Majd lejjebb veszem a lángot, hozzáadom az őrölt paprikát, s kb. 1/2 órát főzöm. Mielőtt megfőne, még főzés közben ízlés szerint sózom. (Ha tejet, ikrát is használunk, azokat csak az utolsó 10 percre rakjuk a levesbe, és az elején a hallal együtt ne sózzuk!)

Tipp: A hagyma és az őrölt paprika sűríti be a levet, így igény szerint több is tehető mindkettőből, de max. a fent említett mennyiséget fele mehet még pluszba, különben nagyon intenzív lesz az íze, elvész a halászlé íze.

Tehető a bele 1 db. kis burgonya is, mert ez összetartja a levet, de én nem szoktam bele tenni.

Gyufatészta

Hozzávalók: 0,5 kg fehér liszt, 4-5 db. tojás, só

Összedolgozzuk mindhárom alapanyagot, s kemény tésztát kell kapnunk – ha nem akar elsőre összeállni, egy kevés víz tehető bele, de inkább ne tegyünk -. Majd kinyújtjuk sodrófával, s mikor a sodrófára van tekerve a tészta, akkor a két oldalánál elvágjuk, így kb. 30-40 cm hosszú és kb. 5-6 cm széles lapokat kapunk, ami ne legyen vastagabb néhány milliméternél. Egymásra helyezzük a lapokat, s késsel kb. 2 mm széles csíkokat vágunk belőle, majd bő, sós vízben kifőzzük.

Bajai szokás szerint, a halhúst és a levet külön eszik. Először a levet eszik meg a tésztával – s esetleg a belsőségekkel, mint tej és ikra, majd utána a halhúst külön -. Vörösbor ajánlott hozzá.

Köszönjük szépen, Annamari!

A világ hallevesei XX. – Spanyolország II. – Almériai halleves

Ezt a hallevest csak a mi tartományunkban készítik és szerintem itt sem mindenki ismeri, pedig nagyon finom, és a hűvös őszi-téli időszakban igazán jólesik egy forró leves, úgyhogy nem árt bővíteni a (hal)leves repertoárt.

Almériai halleves

Hozzávalók (4 személyre): 1 db kb. 1 kg-os ördöghal, 1 db kb. 80 dkg-os csacsihal (szürke tőkehal),  20 dkg vörös garnélarák, 2 db salotta, 1 db érett paradicsom, 1 gerezd fokhagyma, 1 dl olívaolaj, 1 kávéskanál őrölt pirospaprika, ½  citrom leve, 2 tojás, 8 db vékony szelet baguette (opcionális), 2 babérlevél, só, őrölt kömény, 2l víz, egy kis csokor borsmenta

Megtisztítjuk a halakat, levágjuk a fejüket és a haltörzseket kb. 1,5 cm vastag szeletekre vágjuk.

A garnélákat is megtisztítjuk, a fejeket és a rákhúst félretesszük, a páncélt kidobjuk.

Egy fazékban feltesszük alaplének a 2 l vizet, beletesszük a hal- és garnélafejeket, az egyik salottát (egészben) és megsózzuk.

Közben apróra vágjuk a másik salottát, a paradicsomot meghámozzuk és felaprítjuk, megpucoljuk a fokhagymát és felszeleteljük.

Ha mindez elő van készítve, egy serpenyőben olívaolajon elkezdjük pirítani a fokhagymát, és amikor a széle már pirulni kezd, kiszedjük egy kistányérra.

Ugyanebben a serpenyőben feltesszük dinsztelni a salottát, és amikor már üveges, hozzáadjuk a paradicsomot. Ha a paradicsom elfőtte a levét, megszórjuk a pirospaprikával, megkeverjük, és máris felöntjük egy kevés alaplével, hogy a paprika ne égjen meg. Hozzáadjuk a pirított fokhagymát és félrehúzzuk. Ekkorra már készen kell lennie az alaplének is (kb. 30 perc).

Leszűrjük egy szélesebb lábasba, feltesszük a tűzre és beletesszük a halszeleteket. Hozzáadjuk a paprikás-paradicsomos alapot, a babérleveleket és megszórjuk őrölt köménnyel. Lassan forraljuk kb. 15 percig.

Közben szétválasztjuk a tojásokat. A sárgájukat kikeverjük egy pici vízzel és a citromlével, a fehérjéket pedig kemény habbá verjük egy csipet sóval.

A baguette szeleteket olajban megsütjük, félretesszük, a halfejekről pedig lefejtjük a felhasználható húst. Ekkorra már a hal kb. megfőtt, úgyhogy hozzáadjuk a leveshez a garnélát.

A tojáshabot kanállal beleszaggatjuk (mint amikor madártejet készítünk) majd pár perc után félrehúzzuk a lábast a tűzről. Végül beleöntjük a tojássárgáját, hozzáadjuk a halfejekről lefejtett húst és a borsmentacsokrot. Kb. 15 percig állni hagyjuk. Tálaláskor kínálhatunk hozzá pirított baguette szeleteket.

A világ hallevesei sorozatunk további részeiből itt lehet válogatni!

Zöldség-gyümölcs ágyon sült aranydurbincs

Íme egy újabb sütőben, egészben, körettel együtt sütött hal, ezúttal Éva ötlete nyomán. Nos, igen, az utóbbi állandóan sietős időszakban nem egyszer vettük elő a metódust – biztosítva, hogy a túlórák után se legyen nyűg a főzés.

Zöldség-gyümölcs ágyon sült aranydurbincs

Hozzávalók 2 főre: 400 g burgonya, 1/2 citrom, 1 paradicsom, 1 lila hagyma, egy kb. 3-400 grammos aranydurbincs, 100 ml száraz fehérbor, só, frissen őrölt feketebors, napraforgó olaj, extra szűz olívaolaj

A paradicsomot és a citromot félbevágjuk, majd a megtisztított és szintén félbevágott lila hagymával együtt 3-4 mm vastagon felszeleteljük.

Az aranydurbincsot megtisztítjuk, lepikkelyezzük, kibelezzük, majd az oldalán 2-3 helyen bevágjuk. A vágásokba egy-egy fél citromszeletet szúrunk, és a halat kívül-belül sózzuk, borsozzuk.

A burgonyát meghámozzuk, 0,5 cm vastag karikára vágjuk, és serpenyőben, kevés napraforgó olajon megsütjük.

A sült burgonyával kibélelünk egy tűzálló tálat, megszórjuk sóval és egy kevés frissen őrölt feketeborssal, és ráfektetjük az aranydurbincsot. A halat körberakjuk a citrom-, paradicsom, és lila hagyma szeletekkel, meglocsoljuk a borral és egy kevés extra szűz olívaolajjal. Ezután sóval, borssal ismét fűszerezzük, és 200 fokra előmelegített sütőben, grill programon kb. 20 perc alatt készre sütjük.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!