Címke: mozzarella

Marinált mozzarella olajos szardellafilével

Hozzávalók 8 személyre (hideg előételként): 400 g bivalymozzarella, 100 g olajos szardellafilé, 2 kápia paprika, 1 gerezd fokhagyma, 2 mogyoróhagyma, 1 tk. csípős füstölt paprika, 2-3 ágacska friss kakukkfű, bazsalikomlevelek, 1 citrom, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

DSC_0863

A mozzarellát felszeleteljük, a paprika csumáját ereit, magjait eltávolítjuk, húsát hosszában negyedeljük, majd félcentis csíkokra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és papírvékony szeletekre vágjuk. A szardella filéket lecsöpögtetjük, és mindegyiket 3-4 darabba vágjuk. A citrom héját vékonyan lehántjuk, és 1 mm széles csíkokra vágjuk (vagy lereszeltjük, de legkönnyebb dolgunk citrom dekoráló késsel lesz). A bazsalikomleveleket apró darabokra tépkedjük, a kakukkfű leveleit lehúzzuk az ágacskákról.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, majd lassú tűzön üvegesre pároljuk. Meghintjük a füstölt csípős pirospaprikával, összekeverjük, levesszük a tűzről, és kihűtjük.

Egy tál aljára egy réteg mozzarellát rakunk. Ráhelyezünk néhány szardellafilét, meglocsoljuk a hagymás-paprikás olajjal, megintjük paprika és citromhéj csíkokkal, kakukkfű levélkékkel és bazsalikom levél darabkákkal, sózzuk, borsozzuk, végül befedjük egy újabb réteg mozzarellával. A rétegzést addig folytatjuk, amíg a hozzávalók el nem fogynak (nekem már a tetejére nem jutott szardella). Behűtve, meleg pirítóssal, előételként tálaljuk.

Az eredeti ötlet Mammától (pontosabban phzstől, mi több, Jamie Olivertől) származik, bár a mostani, tejföl mentes verziónak vajmi kevés köze van az original recepthez. Számtalanszor készítettem már, tavasszal fokhagymával és zöld spárgával, nyáron tejföllel, lime lével meglocsolva, a szardella, a hagyma és a kápia paprika általában ősz felé csúszik a sajtrétegek közé… Családi összejövetelek alkalmával nem hiányozhat az asztalunkról, és elárulom, mindig ez az első előétel, ami az utolsó csepp olajig eltűnik a tányérokból.

És egy remek lehetőség: még ma  (nov. 20.) délután négyig a Tarka Bárka Facebook oldalán megnyerheted ezt a könyvet:

az izek harmoniaja_borito

részletek itt:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=693744000644409&set=a.366984579987021.88824.349386095080203&type=1&theater

Lasagne csapósügérrel és póréhagymával

Lasagne csapósügérrel és póréhagymával

Hozzávalók 3-4 főre: kb. 220 g lasagne tészta, 300 g csapósügér filé, 1 fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, egy ágacska rozmaring, 60 g zellerszár, 50 ml fehérbor, 2 közepes póréhagyma, 500 ml liter tej, 50 g + egy kevés vaj, 50 g liszt, só, bors, szerecsendió, 60 g frissen reszelt parmezán, extra szűz olívaolaj, 100 g mozzarella

DSC_7452

A csapósügér filét felkockázzuk.

A póréhagymákat megtisztítjuk, és 10-15 cm-es darabokra vágjuk. Ezeket hosszában kettévágjuk, bő, sós vízben néhány percig blansírozzuk, majd leszűrjük, és egy szűrőbe téve csöpögni hagyjuk.
A hagymát, a fokhagymát, és a zellerszárat apró kockára vágjuk, majd a rozmaringággal együtt egy kevés olívaolajon üvegesre pároljuk, majd felöntjük a fehérborral. Ezután lesütjük, a rozmaringot kidobjuk, a csapósügér kockákat a párolt hagymához keverjük, (már nem főzzük), és félretesszük.

Ezután híg besamelmártást készítünk: a vajat felhevítjük, beleszitáljuk a lisztet, folyamatosan kevergetve 3-4 perc alatt megpirítjuk, hozzáadjuk a meleg tejet, és addig főzzük, amíg a mártás a kellő sűrűséget eléri. Sóval, borssal és kevés frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.

A mozzarellát vékonyan felszeleteljük.

Egy 17×23 cm-es tűzálló tálat kivajazunk, bekenjük egy vékony réteg besamellel, és befedjük egy tésztaréteggel. A tésztán elosztjuk a hagymás hal, a főtt póré és a maradék mártás harmadát, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk a parmezánnal, és ismét befedjük egy tésztaréteggel. Ezt még kétszer megismételjük, végül a lasagne tetején elhelyezzük a mozzarella szeleteket is.
180 fokra előmelegített sütőben 25 percig sütjük, és tálalás előtt 10 percig állni hagyjuk.

Halételek gyerekeknek: Pancake skorpióhallal és sárgarépával

Hallevest (ezt a Michelin csillagosat) készítettem hétvégén, innen áldoztam fel egy aprócska skorpióhal filét az alábbi pancakebe. A halat és a zöldségeket természetesen kedvünk, igény de mindenekelőtt idény szerint variálhatjuk. Szívesen láttam volna egy kevés aprított petrezselyemzöldet a tésztában (zöld fűszerek nélkül már nem tudok élni), de a 3,5 évesnek jelenleg petrezselyemzöld fóbiája van, így ez most kimaradt.

Arról, hogy milyen halakat érdemes adni az aprónépnek ITT olvashattok.

Legközelebb egy emberesebb sörös-füstölt sajtos-pontyos-padlizsános verziót készítek, hogy az apukák is boldogok legyenek.

Pancake skorpióhallal és sárgarépával

Hozzávalók kb. 20 db pancakehez: 230 g sárgarépa, 200 g skorpióhal filé bőr nélkül, 100 g mozzarella, 200 g liszt, 2 tojás, 250 ml szénsavas ásványvíz, 1 tk. sütőpor, őrölt kömény, frissen reszelt szerecsendió, só, frissen őrölt feketebors, a sütéshez napraforgó olaj

DSC_6961

A lisztet, a sütőport és a fűszereket egy tálba szitáljuk. Hozzáadjuk a tojások sárgáját és apránként belekeverjük az ásványvizet, majd az egészet fél órára hűtőbe tesszük.

Közben a sárgarépát meghámozzuk, felkarikázzuk, és bő, sós vízben puhára főzzük. Amíg a répa fő, nagylyukú reszelőn lereszeljük a mozzarellát, és a halfilét nagyon apró kockára vágjuk.

A sárgarépát leszűrjük, villával durvára törjük. A halkockákat répa főzővizébe dobjuk, és újraforrástól számítva egy percig főzzük, leszűrjük.

A szobahőmérsékletűre hűlt előfőzött halat, a durvára tört répát és a mozzarellát a hűtőből kivett masszához adjuk, és elkeverjük.

A tojások fehérjét egy csipetnyi sóval kemény habbá verjük, majd óvatosan, hogy a hab ne törjön, a halas masszába forgatjuk.

Palacsintasütőben olajat forrósítunk, a masszából az olajra 1-2 evőkanálnyi halmokat rakunk, és a palacsintácskák mindkét oldalát aranybarnára sütjük.

Dal és vers is jár a mai recepthez (nem is tudom, hogy nem került még elő, hiszen nagy kedvenc):

Kaláka együttes: Tengerecki Pál – Tamkó Sirató Károly verse

Tamkó Sirató Károly: Tengerecki Pár

Szil-szál szalmaszál, merre jár a Pál?

Tenger szélén, hegyek élén, havas sziklák meredélyén,

Hol bolyong a messzivágyó, tűzhegyjáró, felhőszálló,

Tengerecki, Tengerecki Pál?

Hol a Bajkál halat dajkál, ott mereng a sziklapartnál.

Göncölszekér útját rója ezüst színű űrhajója.

Varázsdallal, muzsikával harcot vív a fagykirállyal,

Siklik, villanyfelhők szélén, kóborol a tenger mélyén.

Szil-szál szalmaszál, merre jár a Pál?

Tenger szélén, hegyek élén, havas sziklák meredélyén,

Hol bolyong a messzivágyó, tűzhegyjáró, felhõszálló,

Tengerecki, Tengerecki Pál?

Szil-szál szalmaszál, gyere haza a Pál!

Vándorkedved meddig éled, játszanék már újra véled.

Messzeségből hozzám térj meg, tőlem soha el ne tévedj,

Ecki-pecki Tengercki Pál!

Szil-szál szalmaszál, merre jár a Pál?

Ecki-pecki Tengercki Pál!

Tengeri sügérrel és édesköménnyel rakott polenta

A rakott polenta ötlete Évától jött, látott, győzött – hallal készítve, természetesen. A gyerekek is odáig voltak érte!

Tengeri sügérrel és édesköménnyel rakott polenta

Hozzávalók 4 főre: 2 kicsi édeskömény gumó, 320 g tengeri sügér filé bőr nélkül, 100 g közepesre őrölt kukoricadara, kb. 450 ml víz, 1 kis fej fehér hagyma, 1 cikk fokhagyma, 200 ml házi paradicsomszósz (bazsalikomos) vagy 250 g hámozott, darabolt paradicsom és 4-5 bazsalikomlevél, 1 ek. frissen reszelt parmezán, 200 g mozzarella, só, frissen őrölt feketebors, extraszűz olívaolaj

DSC_6292

A polentához a vizet egy teáskanálnyi sóval felforraljuk, beleszórjuk a kukoricadarát, és folyamatosan kevergetve kb. 30-35 percig főzzük.

Közben a hagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk, és forró olajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a paradicsomot, sózzuk, borsozzuk, és 10-15 perc alatt a szószt besűrítjük.

A mozzarellát és a tengeri sügér filét apró kockára vágjuk.

Az édeskömény gumókat megmossuk, négyfelé vágjuk, és sós vízben puhára főzzük. Ezután leszűrjük, alaposan lecsöpögtetjük, és felkockázzuk.

A frissen elkészült polentát kiolajozott tűzálló tálba tesszük. Ráhelyezzük az édesköményt, majd megszórjuk a parmezánnal és a tengeri sügér darabokkal. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk a paradicsomszósszal és egyenletesen szétosztjuk a tetején a mozzarella kockákat.

A rakott polentát 200 fokra előmelegített sütőben legalább 20 percig sütjük. (Ha van grill funkció a sütőnkön, a végén érdemes bekapcsolni, így a sajt hamar megpirul.)

Navarrai pisztráng

A navarrai pisztráng nagy kedvencünk. Kevés hozzávalóval, egyszerűen elkészíthető, és általában azok is azonnal megkedvelik, akik egyébként idegenkednek a halaktól. Fontos, hogy kiváló minőségű alapanyagokat használjunk; egy-egy silány termék tönkreteheti ezt az egyébként elronthatatlan halételt. Köretként most spenótot választottam soook-soook parmezánnal és mozzarellával, ami remekül passzol a sonkás-szalonnás pisztránghoz.

Navarrai pisztráng

Hozzávalók 4 főre:

A halhoz: 2 db. kb. 300 grammos tisztított, konyhakész pisztráng, liszt, só, frissen őrölt feketebors, 4 szelet serrano sonka, 120 g húsos, füstölt szalonna, 1 ek. sertészsír, 2 gerezd fokhagyma

A spenóthoz: 400 g spenótlevél, 100 g mozzarella, 2 ek. frissen reszelt parmezán, 1 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, extraszűz olívaolaj, frissen reszelt szerecsendió

DSC_6498

A szalonnát felkockázzuk, a fokhagymagerezdeket felszeleteljük.

A konyhakész pisztrángokat sóval, borssal fűszerezzük, mindegyikbe 2-2 szelet sonkát töltünk.

A szalonna zsírját forró serpenyőben kisütjük, az utolsó 1-1,5 percben hozzáadjuk a felszeletelt fokhagymát is, majd a kisült zsírt leszűrjük, a pörcöt és a sült fokhagymát félretesszük.

A halakat lisztbe forgatjuk, és az újra felhevített leszűrt, valamint a sertészsír keverékén mindkét oldalukat aranybarnára sütjük. (Dobhatunk mellé is 1-2 szelet sonkát.)

Közben a mozzarellát apró kockára vágjuk, a salottát finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a kés pengéjével kissé szétnyomott fokhagymagerezdeket és a salottát. Hozzáadjuk a spenótleveleket, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk egy kevés szerecsendióval, és lefedve néhány perc alatt puhára pároljuk. Amikor a spenót elkészül, elkeverjük benne a mozzarellát, megszórjuk a reszelt parmezánnal, és a közben ropogósra sült pisztránggal és a pörccel azonnal tálaljuk. (A pörcöt ne hagyjuk le a tányérról, mint én!)

Az egész haltól idegenkedő vendégek számára ki is filézhetjük a sült pisztrángot.

DSC_6533

A navarrai pisztráng receptje apró módosításokkal a Spanyol kulinária című könyvből származik, ahol a következőket írják róla:

“A konyhában a pisztráng nagyon alkalmazkodó, böjti vagy ünnepi étel is lehet. A híres truhca a la Navarra (pisztráng navarrai módra) egykor puszta szükségből keletkezett, mint annyi más, népies étel. A Pireneusok hegyvidékein az étolaj néhány évtizeddel ezelőttig luxusnak számított. Főleg zsírral, húsos szalonnával főztek. A pisztrángot is sertészsírral készítették el, és szűkösebb időben egy kis sovány sonka is került mellé, mert a levegőn szárított jamón serrano íze kitűnően illik a hegyi pisztráng gyenge húsához, ez kétségtelen. Emellett ugyanakkor végtelen vita folyik arról, hogy a sonka helye a pisztráng alatt vagy benne van-e.”

Pizzák füstölt pisztránggal

Tegnapi ígéretemhez híven hozom a lillafüredi füstölt pisztránggal készült pizzákat is. Tudom, a lényeg nem látszik, de egyszerűen képtelen voltam ellentmondani az utóbbi időben különösen lelkes háromévesemnek, aki szorgalmasan pakolta apró kezecskéivel a rukola leveleket a fotóalanyokra.

Pizzák füstölt pisztránggal

Hozzávalók 6 főre:

A pizzatésztához: 600 g (kenyér)liszt (sima liszttel is működik), 30 g élesztő, kb. 300-350 ml langyos víz, 1 tk. cukor, 2 tk. só, 3 ek. extraszűz olívaolaj

Pizza nr 1.: 300 ml házi paradicsomszósz (a legfinomabb, tartósítószer mentes paradicsomszósz receptjét itt találjátok) de használhattok sűrű passzírozott paradicsomot, esetleg hámozott, darabolt paradicsomot is), 1 ek. kapribogyó, 120 g mozzarella, 1 gerezd fokhagyma, maréknyi rukola, só, frissen őrölt feketebors, 1kk. szárított oregánó, extraszűz olívaolaj

Pizza nr 2.: 300 g stracchino sajt, 6 nagy radicchio levél, 60 g darált dió, extraszűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

és a két pizzához összesen egy kb. 250-300 grammos lillafüredi füstölt pisztráng

Az élesztőt a vízbe morzsoljuk, és addig keverjük, amíg teljesen felolvad.

A lisztet átszitáljuk, hozzáadjuk a sót, a cukrot, az olívaolajat és az élesztős vizet, majd az egészet összegyúrjuk, alaposan kidagasztjuk. (Vagy rábízzuk a munkát a dagasztógépre, mint ahogy azt én is tettem.) Általában 300 ml vízzel kezdek, aztán ha szükséges adok hozzá még egy keveset.

A tésztából gombócot formálunk, tálba helyezzük, a tetejét kereszt alakban nem túl mélyen bevágjuk, tiszta kendővel letakarjuk, és a duplájára kelesztjük.

A füstölt pisztráng bőrét lehúzzuk, a halhúst lefejtjük a gerincről. Ez négy részletben történik: a halhúst a fejtől a farokig a gerinc mentén bevágjuk, és a felső felet felfelé, az alsó felet lefelé mozdítva lehúzzuk a csontról. A műveletet a hal másik oldalán megismételjük.

Ha az az alsó részekben maradt bordacsont, kiszedjük (így ez már teljesen szálkátlan marad), és a felső részekkel együtt 1-1,5 cm-es darabokra vágjuk. Az apró, hajlékony szálkákat menet közben eltávolítjuk.

Az első három pizzához a fokhagymát áttörjük, és lassú tűzön, kevés olajon megpirítjuk.

A kapribogyót felaprítjuk, majd egy kis tálkában összekeverjük a paradicsompürével, kevés sóval, borssal, az oregánóval és 1-2 evőkanálnyi fokhagymás olajjal .

A mozzarellát apróra vágjuk.

A másik három pizzához a radicchiot vékonyra szeleteljük, és elkeverjük a sajttal.

A megkelt tésztát hat egyenlő részre osztjuk, mindegyiket vékonyra nyújtjuk, és három olajjal vékonyan kikent, 23 cm-es pizzasütő formába igazítjuk. Ezután letakarjuk, és szobahőmérsékleten legalább 20 percig kelni hagyjuk.

Három pizzát megkenünk a kapris-fokhagymás paradicsomszósszal, és 240 fokra előmelegített sütőben (nálam ennyi a maximum, de tudok rajta pizza programot állítani, ezt is szoktam használni) addig sütjük, amíg a pizza széle pirulni kezd. Ekkor ráhelyezzük a mozzarellát és a füstölt pisztráng darabkák felét, majd maximum 1-2 perc alatt a pizzákat készre sütjük.

A maradék három megkelt tésztakorongot megrakjuk a radicchiós sajttal, majd sózzuk, borsozzuk, és 24 fokra előmelegített sütőben ezeket is addig sütjük, amíg a szélük pirulni kezd. Ekkor ráhelyezzük a maradék füstölt pisztráng darabkákat és a darált diót, majd az egészet 1-2 perc alatt készre sütjük.

A paradicsomos pizzákat megszórjuk a rukola levelekkel (ha A Gyerek nagyon ragaszkodik hozzá, a sajtos-radicchiósakat is) és azonnal tálaljuk.

Gyerekposztnak szántam ezt a mait, így mese is jár hozzá:

Mese a pacsirtáról és a pisztrángról

Hol volt, hol nem volt, kerek erdő szélén -ahol a virágos rét a patakhoz fut- egy kis fa hajlékony ágain reggeltől estig dalolt egy pacsirta. Olyan szépen dalolt az a madár, hogy aki csak hallotta; annak megtelt a szíve örömmel, szeretettel, jósággal. A gyors folyású patak messzire vitte a kis madár hangját.
A patak torkolatánál, pisztrángok éltek nagy csapatban. Mindenki hallotta a pacsirta énekét. Egy fiatal pisztráng szíve dobogott a legerősebben, amikor a hajnal első sugarával az első hangok is megszólaltak. A pisztráng már minden dalt kívülről tudott. Ha felhangzott a pacsirta éneke, maga is dalolni kezdett, s lelkével dalolt egész nap. S alig várta már a reggeleket! Így teltek a napok, hetek és a hónapok. A pacsirta zengte vidám énekét, és a patak torkolatában hallgatta egy kis pisztráng.

A pisztráng egyszer csak nagyot gondolt. Elindult felfelé a víz folyásával szemben, hogy találkozzon a pacsirtával. Úszott, úszott -leküzdve a víz sodrását- fáradhatatlanul. Egyre közelebbről hallotta a madár énekét. Alig várta már, hogy megpillantsa. Amikor a kis fa alá ért, a pacsirta leszállt a víz fölé hajló ágra, mintha már várta volna. Elválaszthatatlan barátok lettek: A pacsirta dalolt az ágon, s a pisztráng vidáman ugrándozott a hűs vízben.


Beköszöntött a nyár. A patak vize leapadt. A fiatal, tapasztalatlan pisztráng nem vette észre a változást, s egyszer csak a száraz parton találta magát. Nagy volt az ijedelem. A vidám dal nem szólt már. A pacsirta felrepült a fa tetejére és sírva énekelt, énekelt tovább. A pisztráng megbékélt sorsával, csak annak örült, hogy a barátja hangját mindvégig hallani fogja.
Az emberek megálltak a mezőn, az állatok is felneszeltek a megváltozott hangokra. Észrevették, hogy másképp szól a madár éneke. A felhők is odasereglettek. Mindenki ejtett egy könnyet, amit a pacsirta szomorú éneke csalt ki a szemükből. A felhők könnye megduzzasztotta a patak vizét, a vidám hullámok közül az egyik ölbe kapta a kis halat, s a következő pillanatban a pisztráng ismét vidáman ugrándozott a hűs vízben.

Én is ott voltam, egy csepp könnyet én is ejtettem.
Aki nem hiszi, járjon utána!

forrás: mese, fotó 

Cukkinivel, cukkinivirággal és óriás laposhallal töltött kenyérlepény

A nyaralóimnak készült. Osztatlan sikert nem aratott, és nem is a gyerekek finnyogtak, én magam voltam a “főmegosztó”. A hajdinalisztnek ez volt az utolsó előtti esélye. Az utolsó egy blini receptben lesz.

Aki nem kedveli az óriás laposhal erőteljes ízét, készítheti ördöghallal, tőkehallal, lazacrajongók bátran nyúljanak a kedvencükhöz, akár a füstölt verzió is belefér. Cukkini helyett karakteresebb ízű zöldségekkel is lehet kísérletezni, én legközelebb zöldborsóval és/vagy sárgarépával fogok próbálkozni, de izgat egy kakukkfüves-(hagymás?)-sültpaprikás kombináció is.

Az alábbi recepttel részt veszünk az Alíz által meghirdetett 50. Vigyázz, kész főzz! játékban, amelynek a témája az ehető virágok.

Cukkinivel, cukkinivirággal és óriás laposhallal töltött kenyérlepény

Hozzávalók:

A lepényhez: 200 g kenyérliszt és 100 g hajdinaliszt, vagy 300 g kenyérliszt, 15 g friss élesztő, 1 kk. cukor, 1 tk. só, kb. 180 ml langyos víz

A töltelékhez: 200 g cukkini, 150 g óriás laposhal, 8 db cukkinivirág, 125 g mozzarella, só, 4-5 bazsalikomlevél

A töltelékhez a cukkinit és a mozzarellát nagylyukú reszelőn lereszeljük, besózzuk, szűrőbe tesszük, és hagyjuk lecsöpögni.

A lepényhez egy nagy tálban a liszteket elvegyítjük a cukorral és a sóval. A vízben feloldjuk az élesztőt, és a liszthez adjuk. Az egészet könnyen formázható tésztává gyúrjuk, alaposan kidagasztjuk és letakarva duplájára kelesztjük.

Ezután a tészta 2/3-át kinyújtjuk, és egy 24 cm-es pizzasütő formába helyezzük úgy, hogy a széle túllógjon a forma szélén. Letakarjuk, duplájára kelesztjük.

A maradék tésztából egy kb. 24 cm átmérőjű kört nyújtunk, és lisztezett deszkán, letakarva a duplájára kelesztjük.

A cukkinivirágok bibéjét eltávolítjuk, a szirmokat a bazsalikomlevelekkel együtt csíkokra tépkedjük. A halat felkockázzuk.

A mozzarellát és a cukkinit kinyomkodjuk, és egyenletesen szétterítjük a formába helyezett tésztán. Erre helyezzük a felkockázott laposahalat, és a cukkinivirág valamint a bazsalikom darabokat.

Az egészet beborítjuk a közben megkelt tésztalappal, a széleit felcsavarjuk, és 200 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a teteje aranybarnára pirul.

 …és a hétvégi gyerekeknek is szóló poszt elmaradhatatlan része ezúttal a Tus folyóiratból:

Mediana Stan: Hallal telt tarisznya

fordította: Nemes Csilla, illusztrálta: Szitai György-Ferenc

Buborék, a kisegér
Ha a csónakházhoz ér,
Kihozza a kis ladikját,
Hajtja a két kis lapátkát.

Kacorral nyesi a nádat,
De hirtelen veszély támad:
Egy szürkegém lép elő,
De halászni készül ő.

Hosszú csőrével kigyomlált
Minden szúrós hosszú indát,
Összeköti jól a nádat,
S halat is fog, jónéhányat.

Az egérke örvendezve
Tarisznyáját jól megtömte,
Gémnek illőn megköszönte
Otthon levest főz belőle.

Halas-vajas bundás kifli almás-citromos fejes salátával

Annámmal Magyarországon töltünk néhány hetet, igyekszünk igazodni a magyar étkezéshez is. Így került elő a bundás kenyér, amit Olaszországban általában akkor eszünk, amikor rámtör a honvágy  -a bundás kenyér evés az első biztos jele annak, hogy már rég voltunk itthon 😉

Most persze dúskálunk a jóban, de hogy ne legyen unalmas a BK sorozat, (igen, sorozattá fejlesztettük a BK evést) ezúttal kiflikarikákat használtunk, amiket megkentünk szardellás vajjal és hogy adjunk a kalóriáknak két vajas kiflikarika közé még egy vékony szelet mozzarellát is fektettünk. Bűntudat ellensúlyozásra a fotóalanyok háttérbe pakoltunk egy jó adag citromos-almás salátát, amit végül, bármennyire hihetetlen, meg is ettünk; a friss citrusos íz kitűnően ellensúlyozta az olajban sült tojásos-sajtos kenyér nehézségét.

Kétféle vaj készült: kicsiknek és kezdőknek szardellás, nagyoknak és haladóknak szárított pérhal ikrás (bottarga – a leginformatívabb magyar nyelvű anyagot a bottargáról itt találtam).

A sablonokat a világhálón találtuk, azonnal nyomtathatók is, akár színesben, mi azonban magunk rajzoltuk, színeztük, vágtuk – pontosabban Dávid az öcsém, rajzolta, színezte, a kedvese, Niki vágta, én ragasztottam a színes hurkapálcikákra a kész munkákat, Anna pedig mindenben segített. Ezúton is köszönöm mindhármójuknak! Ismét igazi családi program lett a Tarka Bárka gyerekekért ügye.

Recept:

Halas-vajas bundás kifli almás-citromos fejes salátával

Hozzávalók 4 főre:

A bundás kiflikhez: 100 g vaj, 25 g olajos szardella, körömnyi fokhagyma, szárított pérhal ikra (nekem most előre lereszelt volt itthon),100 g mozzarella, 2 kifli, 2 tojás, só, frissen őrölt feketebors, napraforgó olaj a sütéshez

A salátához: 1 nagy alma, 10-12 levél fejes saláta, extraszűz olívaolaj, citromlé, kevés só

A kiflit 1-1,5 cm-es karikákra vágjuk, a tojásokat egy tányérba ütjük, sózzuk, borsozzuk, felverjük.

A vajat kettéosztjuk, egyik részét a kiflikarikák felére kenjük, a másikat késes robotgépben a szardellával és a fokhagymával összekeverjük, és megkenjük vele a kiflikarikák másik felét.

A sima vajas kiflikarikákra csipetnyi szárított pérhal ikrát reszelünk (vagy szórunk, attól függően, hogy egész vagy reszelt ikránk van otthon).

A mozzarellát felkarikázzuk, a karikákat kettévágjuk.

Egy-egy vajas kiflikarikára egy mozzarella darabkát fektetünk, ezt beborítjuk egy másik kiflikarikával, kissé összenyomjuk, a felvert tojásba forgatjuk, és bő, forró olajban kisütjük. Konyhai papírtörlőn leitatjuk róla a fölösleges zsiradékot.

A salátaleveleket megmossuk, szárazra centrifugázzuk, és kisebb darabokra tépkedjük. Az almát is megmossuk, csíkokra vágjuk, és a salátalevelekkel együtt egy tálba rakjuk. Sózzuk, meglocsoljuk egy kevés citromlével és extraszűz olívaolajjal, összeforgatjuk, és a halas-vajas bundás kiflikkel tálaljuk.

Tipp a vajra: hidegen füstölt pisztránggal, lazaccal, zöldfűszerekkel is működik.

P.s. A HÚSVÉTI SONKA RAJONGÓIRA VALÓ TEKINTETTEL MEGHOSSZABBíTOTTUK A 48. VKF! PÁLYAMŰVEK BEKÜLDÉSI HATÁRIDEJÉT. A HAZAI VIZEKBEN HONOS HALAKKAL KÉSZÜLŐ ÉTELEK LINKJÉT JÖVŐ HÉT VÉGÉIG, AZAZ ÁPRILIS 22. ÉJFÉLIG VÁRJUK A tarkabarkablog@gmail.com E-MAIL CÍMRE.

Ki gondolta volna, hogy a hallal teniszezni is lehet?

Napocska pizza komlóval és szardíniával

A szokásos hétvégi gyerkőcös posztot kicsit előre hoztam, egyrészt mert utazunk, másrészt pedig mert a halevés vasárnap már úgysem lesz aktuális. 🙂

Ismét pizza került a Bárka billegő asztalára. Anna amikor meglátta Tamás duplán tonhalas pizzáját, és elmeséltem, hogy a készítése mekkora móka lehetett, egyfolytában csak azt hajtogatta: “Mamma, facciamo la pizza anche noi!”. Hát persze, hogy facciamo. A Bárka olvasói meg majd jól megunnak minket. Na, de minden anyukának a gyereke az első, szóval bocs, bocs…

Hogy az egészséget is szem előtt tartsam, feltétnek házi készítésű paradicsomszószt, előző nap szedett komlóhajtást, és friss szardíniát választottam feltétnek, s hogy a játékos szellem és az aktualitás is megmaradjon, a pizzából napocskát formáltam, a szardíniafilék lettek a napsugarak. Éljen a tavasz!

Így kell, kérem, Boldog Gyerekeket nevelni. 🙂

Napocska pizza komlóval és szardíniával

Hozzávalók 3 főre:

A tésztához: 300 g kenyérliszt, 150 ml langyos víz, 15 g friss élesztő, 1 kk. cukor, 1 tk. só, 1-2 ek. extraszűz olívaolaj

A feltéthez: 240 g sűrű, házi bazsalikomos paradicsompüré (a legfinomabb tartósítószer mentes paradicsomszósz receptjét itt találjátok), 1 ek. kapribogyó, egy kis csokor petrezselyemzöld, 300 g friss szardínia, 120 g mozzarella, 80 g vadkomló hajtás, extraszűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, néhány csepp citromlé

Az élesztőt a vízbe morzsoljuk, és addig keverjük, amíg teljesen feloldódik.

A lisztet átszitáljuk, hozzáadjuk a sót, a cukrot, az olívaolajat és az élesztős vizet, majd az egészet összegyúrjuk, alaposan kidagasztjuk. (Vagy rábízzuk a munkát a dagasztógépre, mint ahogy azt én is tettem.)

A tésztából gombócot formálunk, tálba helyezzük, a tetejét kereszt alakban nem túl mélyen bevágjuk, tiszta kendővel letakarjuk, és a duplájára kelesztjük.

Ezalatt a komlót forrásban lévő sós vízben 3-4 percig főzzük, majd leszűrjük, lecsöpögtetjük.

A szardíniákat megtisztítjuk, kifilézzük. (Tudom, ígértem erről is egy posztot, de nem volt még időm elkészíteni. Egyébként a szardínia filézése nagyon egyszerű: A halat a bal kezünkben fogjuk, jobb kézzel levesszük a fejét, és ezzel együtt kihúzzuk a belsőségeket is. Innen indulva a hüvelykujjunkkal kinyitjuk a hal hasát. A faroktól számítva a hal hosszúságának kb. 1/3 részénél felcsippentjük a gerincet, és óvatosan, hogy a halhúsban ne tegyünk kárt, kiemeljük. A pikkelyek általában a tisztítási folymattal együtt leszakadnak a hal testéről, de ha mégis marad rajta néhány, azokat a farokrésztől indulva egy simítással távolítsuk el.)

A petrezselymet és a kapribogyót felaprítjuk, majd egy kis tálkában összekeverjük a paradicsompürével, és sóval, borssal valamint 1-2 evőkanálnyi extarszűz olívaolajjal ízesítjük.

A mozzarellát apróra vágjuk.

A szardínia filéket hosszában kettévágjuk, mindkét oldalukat sózzuk, borsozzuk, és meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart citromlével.

A megkelt tésztát három egyenlő részre osztjuk, mindegyiket vékonyra nyújtjuk, és három olajjal vékoynan kikent, 23 cm-es pizzasütő formába igazítjuk. Ezután letakarjuk, és szobahőmérsékleten legalább 20 percig kelni hagyjuk.

A megkelt pizzakorongokat megkenjük a paradicsomszósszal, rászórjuk a komlóhajtásokat, tetszőleges alakban ráfektetjük a szardíniafiléket, megszórjuk néhány mozzarelladarabkával, és 240 fokra előmelegített sütőben (nálam ennyi a maximum, de tudok rajta pizza programot állítani, ezt is szoktam használni) addig sütjük, amíg a pizza széle /alja megpirul.

P.s. érdemes egyenként, mindig csak az utolsó pillanatban rátenni a korongokra a feltétet, így az ha egy kicsit nedvesebb a kelleténél, sem áztatja el a tésztát.

Mese is jár a pizzához. Nézzük, mi akad Pingu horgára:

Kellemes húsvéti ünnepeket kívánunk a Tarka Bárka minden olvasójának!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!