Címke: lime

Citrusos sárgarépa-cékla saláta serpenyőben sült garnélával

Hozzávalók 4 személyre: 16 db garnéla, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 2 gerezd fokhagyma, 1 lime, 1/2 narancs, 1/2 citrom, só, frissen őrölt fekete bors, extra szűz olívaolaj, 200 g sárgarépa, 200 g cékla

DSC_1778

A garnélákat megtisztítjuk, fejüket a farokrészről leválasztjuk, páncéljukat lefejtjük, a farokrészből a bélcsatornát eltávolítjuk. (A páncélokat és a fejeket nem dobjuk ki! Tésztaszószokhoz, tengeri hallal készülő levesekhez, rizottókhoz remek alaplevet készíthetünk belőlük.)

A fokhagyma héját lehúzzuk, a gerezdeket papírvékonyan felszeleteljük. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A megtisztított garnéla farkakat a petrezselyemzölddel és a fokhagymával együtt egy keverőtálba tesszük, megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk a lime levével és egy kevés olívaolajjal, végül összekeverjük, és 10-15 percig állni hagyjuk.

Közben a céklát valamint a sárgarépát meghámozzuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük. Ezután a zöldségeket keverőtálba tesszük, megsózzuk, megborsozzuk, és összeforgatjuk.

Egy serpenyőt felhevítünk, belehelyezzük fokhagymás-petrezselymes marinált garnéla farkakat, majd közepesen erős lángon 3-4 perc alatt készre sütjük.

A sült rákfarkakat a cékla-répa keverékhez adjuk. Meglocsoljuk fél narancs és fél citrom levével valamint egy kevés extra szűz olívaolajjal, végül az egészet összekeverjük, és azonnal tálaljuk.DSC_1873

A közös recept nr2 – Nizzai saláta

A közös recept project második állomásához érkeztünk. (Az elsőről itt olvashattok bővebben.) A staféta Éci kezébe került, a mostani kör fő témájaként a nizzai salátát választotta. A következő e-mailben aztán egy rettentően finom bisztróváltozatról is szó esett, ami egy csapásra keresztülhúzta az addigra kiforrt, tradicionális saláta tervemet. Átnéztem kismillió fotót, azok közül, amelyeket gugli barátunk dobott a “nicoise salad bistro” keresőszavakra, a hozzávalókból pedig, kétnapos gondolkodás után, a lejjebb látható ételt sikerült összeállítani. Szándékosan “melegítettem” egy kicsit a hozzávalókon, egy hete ugyanis, amikor ez a saláta készült, még kicsit sem volt nyáriasnak nevezhető az időjárás. Talán egy kevés articsóka – szezonja is van – még elfért volna benne… A paradicsom nagyon kilógott a körből, szóval nizzai saláta reload csakis akkor lehetséges, ha beérik az első igazi paradicsom!

Nizzai saláta

Hozzávalók 4 személyre: 4 db 130-150 gramm súlyú friss tonhal szelet, 4 db közepes burgonya, 200 g zsenge zöldbab, 80 g görög joghurt, 1 kk. mustár, egy nagy csokor friss zöld fűszer (kakukkfű, rozmaring, majoránna, petrezselyemzöld), 1 ek. majonéz, 12 db fekete olajbogyó sós lében, 4 tojás, kevés fehérborecet, 12 db datolyaparadicsom, 2 db salátaszív (római vagy fejes), 1 db lime, 1 db citrom, chilipehely, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt fekete bors

DSC_5444

A paradicsomokat félbe vágjuk, és vágott felükkel felfelé egy tűzálló tálba fektetjük. Megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk a lime levével valamint néhány csepp extra szűz olívaolajjal, és 80 °C-ra előmelegített sütőben 60 percig sütjük.

A burgonyákat héjastól, sós vízben puhára főzzük, még melegen meghámozzuk, és felkockázzuk.

A zöldbabot 3-4 cm-es darabokra törjük, lobogó, sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és hideg vízzel leöblítjük.

A tonhal szeleteket megsózzuk, megborsozzuk, majd grillserpenyőben, kevés extra szűz olívaolaj és egy rozmaring ágacska kíséretében, közepesen magas lángon minden oldalukat megpirítjuk. A serpenyőt alufóliával lefedjük, és a halat 5 percig pihentetjük. 

A petrezselyemzöldet, a majoránnát és a kakukkfű levélkéket finomra aprítjuk. A joghurtot a majonézzel, a mustárral, kevés citromlével és a felaprított zöld fűszerekkel simára keverjük, majd sóval és borssal kerekre ízesítjük. A langyosra hűlt burgonyát és zöldbabot az olajbogyókkal együtt egy keverőtálba tesszük, ráöntjük a joghurtos-majonézes dresszinget, és összeforgatjuk.

A közben szintén langyosra hűlt paradicsomok héját lehúzzuk.

A salátaszíveket megsózzuk, félbe vágjuk, és grillserpenyőben mindkét oldalukat 1-2 percig sütjük.

Közben egy lábasban sós-ecetes vizet forralunk, és habverővel örvényt kavarunk benne. Egyesével beleütjük a tojásokat, maximum 2 percig főzzük, majd leszűrjük. Ezután levágjuk a kilógó fehérje rongyocskákat, a tojást szépre igazítjuk.

A tonhalat fél cm vastagon felszeleteljük.

Összeállítjuk a tányérokat: mindegyikre két evőkanálnyi joghurtos zöldbab-burgonya-olajbogyó keveréket, 1-1 grillezett salátaszívet, 3-3 sült paradicsomot, a tonhalszeletek negyedét, és egy buggyantott tojást helyezünk. Az egészet meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal, megszórjuk chilipehellyel, és egy citromgerezd kíséretében azonnal tálaljuk.

DSC_5496Nézzük, a lányok által készített nizzai salátákat (húú, én azonnal végigenném a kínálatot, igaz, ti is?). A receptekért kattintsatok a képek fölötti linkekre!

Anikó salátája

salade nicose final-8091

Éci salátája

IMG_0464

Katuci salátája

DSC_3095ab

Szardellás-kecskesajtos sült csípős paprika

Szardellás-kecskesajtos sült csípős paprika

Hozzávalók 4 személyre (előételként): 4 db hegyes, piros, húsos csípős paprika, 180 g friss kecskesajt, 8 db olajos szardella filé, 1 kk. friss kakukkfű levél, 1/2 kk. szárított oregánó, só, frissen őrölt feketebors, 2 tk. kukoricadara, 1 lime

szardellas csipospaprika pic

A kecskesajtot kevés sóval, borssal, a friss kakukkfű levélkékkel és a szárított oregánóval simára keverjük, és habzsákba töltjük.

A csípős paprikákat félbe vágjuk, a csumákat, a magokat és az ereket eltávolítjuk. A szardella filéket a paprikába fektetjük, majd megtöltjük a fűszeres kecskesajttal. (A szardellát érdemes megkóstolni, és ha túl sós, kiáztatni, vagy a só helyett egyenesen a sajtba aprítani.)

A töltött paprikákat megszórjuk a kukoricadarával, és 180 °C-ra előmelegített sütőben, grill programon 10 perc alatt készre sütjük. Melegen vagy langyosan néhány csepp extra szűz olívaolajjal meglocsolva, egy lime gerezd kíséretében, kettesével tálaljuk.

Kecskesajtos-zöldséges csípős garnéla leves buggyantott tojással és “A közös recept” elnevezésű nagy multikulti blogger project

Kezdem azzal, hogy nemrég Eztettem Éci blogger barátném azzal a kérdéssel állt elő, hogy mit szólnék hozzá, ha Katucikonyha Katuci, Coffeintmentes-Multikulti Anikó ő és én összedugnánk a fejünket, elkészítenénk ugyanazt az ételt, és dokumentálnánk az eseményt egy róla szóló  bejegyzéssel ill. fotóval. Remek ötlet, igaz? Persze, én is azonnal igent mondtam.

Écit idézem: “A közös recept tehát négyőnk projektje: egy általános receptcímből kiindulva mindenki a saját elképzelése szerint főzi meg az adott ételt, összesen négyet két hónap alatt. Nem pakoltunk különösebb ideológiát a dolog mögé, kíváncsiak vagyunk, mit hoznak ki a többiek ugyanabból. Az érdekessége a kis tervünknek abból adódik, hogy mindegyikünknek van valamilyen főzési stílusa, ami valószínűleg teljesen különböző ételeket fog eredményezni, amelyekből ki-ki szabadon választhat, saját ízlése szerint.”

Hamar szétosztottuk a fogásokat, én a levest választottam. Haha, önző módon azonnal a Bárka halleves sorozatára gondoltam, aztán a lelkesedésem hamar le is lankadt, mert kiderült, hogy Katuci konyhájába hal nem teheti be a lábát uszonyát. Végül aztán mégis sikerült kiskaput találni, és a széleskörű, zölddel jelzett vízi alapanyag kínálatból kiválasztottuk a garnélát. A feladat pedig az lett, hogy készítsünk egy zöldséges-fűszeres garnéla levest. 

Átnéztem több száz garnéla és halleves fotót. Két lehetséges irányt vettem figyelembe, azt gondoltam, vagy egy letisztult, minimál levet készítek vagy pedig egy sokhozzávalós, tartalmas, a saját konyhámban nem mindennapi hozzávalók felhasználásával készülő, egytálételszerű valamit. Brazília-Ecuador és Kína halgasztronómiái között ingáztam, míg végül (mivel az utolsó pillanatban nem kaptam bébi spenótot, ergo kényszerből) a első mellett voksoltam. Több tradicionális változatból gyúrtam össze a magamét, ami végül tényleg nagyon jól sikerült – azt hiszem, ehhez hasonlít leginkább -, és evidentemente osztatlan sikert aratott a családban.

Mérgelődtem egy darabig, mert két hete négy olyan helyen is jártam, ahol kaphattam volna friss garnélát, ahol viszont pénteken kerestem, csak elő-hőkezelt volt. Bevallom őszintén, valahogy mindig ódzkodtam ennek az alapanyagnak a felhasználásától, egyszer láttam valahol, hogy gigantikus üstökben főzik elő, elborzasztott a fotókon lévő, tisztának legkevésbé sem nevezhető környezet. Most félretettem az előítéleteimet (mert biztos vannak a higiéniai előírásokat megfelelően követő, rendes garnélafeldolgozók is) és főleg mert nem volt más választásom, mégis vettem belőle. Meglepetésemre a végeredmény különösen szaftos, jóízű, kellően tengersós-édes volt, meg is beszéltük a férjemmel, hogy máskor is veszünk belőle. Természetesen a friss garnélától nem jobb, viszont a fagyasztott, majd kiengedett, sokszor nem megfelelő ideig/körülmények között hűtött/tárolt változatot mérföldkövekkel megelőzi!

És akkor jöjjön a recept:

Kecskesajtos-zöldséges csípős garnéla leves buggyantott tojással

Hozzávalók 4 személyre: 50 g angol zeller, 50 g fehér hagyma, 50 g kápia paprika, 2 gerezd fokhagyma, 200 g garnéla, 250 g burgonya, 100 g sárgarépa, 4 ek. házi paradicsomszósz (szezonban 4 hámozott, darabolt datolya paradicsom), 2 maréknyi friss vagy fagyasztott zöldborsó, 80 g friss kecskesajt, 200 ml kókusztej, 1 ek. rizsliszt, 1 tk. őrölt, füstölt pirospaprika, frissen őrölt fekete bors, só, 1 kaffir lime levél, 1,5 l hal, rák vagy zöldség alaplé, esetleg víz vagy a fentiek keveréke (mivel gyakran készítek halételeket, nálam mindig van hal alaplé a fagyasztóban, ehhez főztem még egy gyors, fűszermentes rák alaplevet a megtisztított garnélák páncéljaiból),  1 lime, 1 friss csípős paprika, 4 tojás, 1 ek. fehérborecet, egy kis csokor petrezselyem- vagy korianderzöld, chilipehely, extra szűz olívaolaj

garnela leves blog

A zöldségeket megpucoljuk, a hagymát, a fokhagymát, a kápia paprikát és a zellert és a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A sárgarépát vékonyan felkarikázzuk, a burgonyát kisebb kockákra vágjuk. A kecskesajtot, a kókusztejet és a rizslisztet egy tálkában csomómentesre keverjük.

A garnélákat megtisztítjuk, a fejeket és a páncélokat egy kis lábasba tesszük, felöntjük vízzel, felforraljuk, és gyöngyözve 20 percig főzzük. Ezután sűrű szövésű szűrőn keresztül átszűrjük, és a levet félretesszük.

Egy nagyobb lábasban olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a felaprított hagymát, fokhagymát, kápia paprikát és zellert, majd közepes lángon üvegesre pároljuk. Meghintjük a füstölt pirospaprikával, átkeverjük, hozzáadjuk a paradicsomot, a kaffir lime levelet, a sárgarépát, és lefedve 10 percig pároljuk (ha szükséges, adhatunk hozzá egy kevés vizet). Ekkor hozzáadjuk a burgonyakockákat és a zöldborsót, felöntjük a garnéla/hal/zöldség alaplével, és alacsony lángon addig főzzük, amíg a zöldségek megpuhulnak. (Számoljunk azzal, hogy a házi és a bolti sárgarépa és a zöldborsó főzési ideje nagyban eltérhet egymástól!)

A kecskesajtos-rizslisztes-kókusztejet elkeverjük a lében, sóval, frissen őrölt feketeborssal fűszerezzük, és 2-3 percig forraljuk. Hozzáadjuk a megtisztított garnéla farkakat, a felaprított petrezselyem/korianderzöldet – egy keveset tegyünk félre, hogy tálalásnál is legyen a kezünk ügyében egy-egy csipet – és a levest nem több, mint 1-1,5 perc alatt készre főzzük.

Közben egy lábasban sós-ecetes vizet forralunk, és habverővel örvényt kavarunk benne. Egyesével beleütjük a tojásokat, maximum 2 percig főzzük, majd leszűrjük. Ezután levágjuk a kilógó fehérje rongyocskákat, a tojást szépre igazítjuk.

A csípős paprikát vékonyan felszeleteljük, a lime-ot négyfelé vágjuk.

A levest tányérokba szedjük, mindegyik tetejére egy-egy buggyantott tojást, egy lime gerezdet és néhány csípős paprika karikát ültetünk. Megszórjuk a félretett petrezselyem/koriander zölddel valamint egy kevés chili pehellyel, és azonnal tálaljuk.

Na, és akkor nézzétek, a többiek milyen szuper ételeket készítettek! Klikkeljetek a linkekere, hogy lássátok Anikó, Éci és Katuci zöldséges-fűszeres garnéla levesét!

Anikó – Sült paprikás füstölt fokhagymás garnéla leves

prawn soup-7794 blog

Éci – Laksa

IMG_0199

Katuci – Sáfrányos burgonyakrémleves sült garnélafalatokkal

DSC_2782ab blog

p.s. Eredetileg a helyi, szezonális alapanyagokat kellett volna előnyben részesíteni – ha jól emlékszem, épp én voltam az ötletgazda. I’m sorry, lányok, ez most részemről nem jött össze.

p.s.2. Nagyon élveztem mind a bevásárlást, mind a főzést, a leves elfogyasztásáról nem is beszélve. Egy kicsit olyan volt ez az egész, mintha titeket vártalak volna ebédre…

Köszönöm a lehetőséget, találkozunk két hét múlva a főétel fordulóban!

Sokadik halas saláta: füstölt lazaccal, gyümölcsökkel és zöldségekkel

Íme a halakkal, tenger gyümölcseivel készülő salátáink újabb remek (talán az egyik legfinomabb) darabja. Ezután már csak egy jön, és piano piano áttérünk a tavaszi zöldekre – alig várom!

Saláta füstölt lazaccal, gyümölcsökkel és zöldségekkel

Hozzávalók 4 személyre: 200 g hidegen füstölt lazac, 1/2 érett avokádó kisebb darabokra vágva, 1 vérnarancs filézve, 1 édeskömény gumó vékonyan felszeletelve, az édeskömény levélkéi, 100 g brokkoli, 1 mogyoróhagyma vékonyan felszeletelve, néhány radicchio levél kisebb darabokra tépkedve

A dresszinghez: 1 lime leve, csipetnyi cukor, mustár, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

DSC_4915

A brokkolit lobogó sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, azonnal hideg vízbe tesszük, és kisebb darabokra szedjük. A többi zöldséget és a gyümölcsöt nyersen használjuk fel.

Egy nagy tányéron “megterítünk” a vékonyra szelt édesköménnyel, ráhelyezzük a filézett narancsgerezdeket, a brokkolit, az avokádódarabkákat, a radicchio leveleket, majd a hagymát és az édeskömény levélkéket is.

Egy tálkában összekeverjük a dresszing hozzávalóit és a salátával a lehető leghamarabb tálaljuk. (Csak az utolsó pillanatban forgatjuk össze.)

Ez a saláta garnélával, scampoval, langusztával vagy homárral is nagyon finom lehet.

Sütőtökös-rákvajas spagetti

A téli “maradékainkat” próbálom hasznosítani. Az utolsó narancsokat, sütőtököt, sárgarépákat próbálom mostmár teljesen eliminálni. Alig várom, hogy a friss zöldek kerüljenek a helyükre!

Sütőtökös-rákvajas spagetti

Hozzávalók:

A rákvajhoz: 1 angol zeller szár, 30 g sárgarépa, 1 salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 200 g garnéla páncél és fej, 5 szem feketebors, 50 ml brandy, 300 g vaj, extra szűz olívaolaj

A tésztához: 320 g spagetti, 4 ek. olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 kis fej fehér hagyma, 3-4 zsályalevél, 200 g sütőtök, fejenként 4-5 garnéla farok, 4 tk. rákvaj, 1-2 kakukkfű ágacska, egy kis csokor petrezselyemzöld, só, frissen őrölt fehérbors, csipetnyi finomítatlan nádcukor, néhány csepp szójaszósz és lime lé

DSC_2460

A rákvajhoz a hagymákat megpucoljuk, és a sárgarépával együtt apró kockára vágjuk.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a garnéla fejeket és páncélokat. Hozzáadjuk a hagyma-, fokhagyma- és sárgarépa kockákat, majd lefedve néhány percig pároljuk, végül lesütjük.

A lángot erősebbre vesszük, és amikor a zöldségek pirulni kezdenek, az egészet felöntjük a brandyvel, és néhány másodpercig flambírozzuk.

Ezután kisebb darabokban hozzáadjuk a vajat, forráspontig hevítjük, és nagyon alacsony lángon, alig gyöngyözve, vigyázva, hogy meg ne barnuljon kb. 45 percig főzzük. (A tetején keletkező habot többször is leszedjük.)

Amikor a vaj átlátszó, narancsos-rózsaszínűvé válik, és nem képződik hab a tetején, az egészet sűrű gézzel bélelt szűrőn átszűrjük, és további felhasználásig hűtőszekrényben vagy kisebb adagokra osztva fagyasztóban tároljuk.

A tésztához a hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és papírvékonyan felszeleteljük. A sütőtököt meghámozzuk, és nagylyukú reszelőn lereszeljük. A kakukkfű levélkéit lecsipkedjük, és a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A garnélák páncélját lefejtjük, bélcsatornájukat eltávolítjuk.

Egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk, beletesszük a hagymát és a fokhagymát, és néhány perc alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a reszelt sütőtököt, a zsályaleveleket, megsózzuk, megborsozzuk, és addig pároljuk, amíg a tök megpuhul. Ekkor elkeverjük benne a felaprított zöld fűszereket, és a rákvajat, végül belehelyezzük a garnélákat is, és nem több, mint 1-2 perc pirítás után (ez a garnélafarkak nagyságától függ) az egészet néhány csepp szójaszósszal, lime lével és egy csipetnyi cukorral kerekre ízesítjük.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (vagyis “harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, összeforgatjuk a sütőtökös-zöld fűszeres garnélafarkakkal, és azonnal tálaljuk.

Csípős leves tenger gyümölcseivel

Hozzávalók 4 személyre: 500 g kékkagyló, 20 db hidegvízi koktélgarnéla, 50 g póréhagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 újhagyma (szárral együtt), egy kis csokor petrezselyemzöld, 2 db csípőspaprika, 50 g angol zeller, 1 kk. csípős füstölt pirospaprika, 1 kk. szárított oregánó, 320 g hámozott, darabolt paradicsom, só, frissen őrölt feketebors, 120 g gramigna tészta (vagy nr 3 vastag spagetti, esetleg capelli d’angelo kb. 3 cm-es darabokra törve), kb. 1 l hal vagy zöldség alaplé, 1 kezeletlen lime

DSC_7207

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. szakállat egy határozott mozdulattal kihúzzuk, ha más kagylódarabok, törmelékek vannak a héjhoz tapadva, késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket durva szivaccsal folyó víz alatt megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A garnélák fejét, páncélját és a húsban futó bélcsatornát eltávolítjuk. (így) Az újhagymát és az egyik csípőspaprikákat felkarikázzuk. A másik csípőspaprika csumáját eltávolítjuk, húsát az angol zellerrel, a póréhagymával, a fokhagymával és a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A tésztát kb. 3 cm hosszú darabokra törjük. A lime felét vékonyan felszeleteljük.

Egy lábasban olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a kagylókat, és fedő alatt addig pároljuk, amíg kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.) A kagylók alatt keletkezett levet sűrű szövésű szűrőn átszűrjük, a kagylóhúst a héjból kiszedjük, félretesszük.

Ugyanebben a lábasban ismét olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a garnélafarkakat, nagyságuktól függően fél-egy perc alatt mindkét oldalukat megpirítjuk, majd a kiszedjük, félretesszük. A megmaradt zsiradékra rádobjuk a finomra aprított póréhagymát, fokhagymát, csípőspaprikát, zellert és az újhagyma fehér részét, majd 2-3 percig pirítjuk. Megszórjuk a petrezselyemzöld felével, ráfacsarjuk fél lime levét aztán tovább pirítjuk, végül lesütjük.  Ekkor elkeverjük benne a füstölt pirospaprikát és az oregánót, hozzáadjuk a paradicsomot és a kagylók leszűrt levét, majd az egészet mártás sűrűségűvé főzzük.

A tésztát a paradicsommártásba dobjuk, és felöntjük kb. 1 l hal vagy zöldség alaplével. Frissen őrölt borssal ill. szükség szerint kevés sóval ízesítjük, és az egészet addig főzzük, amíg a tészta eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot. A sült garnélafarkakat és a kagylóhúst visszahelyezzük a lébe, és a lábast azonnal lehúzzuk  a tűzről.

A levest még forrón, a maradék petrezselyemzölddel, csípősapaprikával, újhagymával és a lime szeletekkel tálaljuk.

p.s. Ez egy olyan recept, ami végül nem került bele a könyvbe. Lett viszont helyette egy texsasi ismerős javaslatára egy ehhez hasonló, de sokkal izgalmasabb, avokádós-sk. készített tortillás tigrisgarnéla leves. Ezért is érdemes tehát belenézni a  Rákok, kagylók, csigák tintahalak című könyvbe…

Makrélás-brokkolis krémsajttal töltött paradicsom és szardellás-petrezselymes sült padlizsán

Padlizsán és paradicsom; nagy nyár végi-ősz eleji nagy kedvenceink. Az idén bő egy hónapig ez a két alapanyag volt a főszereplő a konyhánkban.  Készült

fokhagymás-paradicsomos sültpadlizsán krém (olajos szardellával pirítóson),

petrezselymes-fokhagymás-szardellás  grillezett padlizsán,

sült padlizsános sült paradicsom leves kékkagylóval,

melanzane alla parmigiana tenger gyümölcseivel,

padlizsános-paradicsomos fehérbab saláta makrélával,

joghurtos padlizsán leves konfitált datolyaparadicsommal és narancsos sült garnélával

és chilis-fokhagymás-korianderes garnéla joghurtos sültpadlizsán mártogatóssal.

Csupán(szabad)idő függvénye, melyik receptet sikerül ide a Bárkára is feltenni. A petrezselymes-fokhagymás-szardellás  grillezett padlizsánt máris hozom, ez tényleg hihetetlenül egyszerű (a szardella most, mint fűszer szerepel ebben az előételben):

Szardellás-petrezselymes sült padlizsán

Hozzávalók 4 személyre: 400 g padlizsán, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 2 gerezd fokhagyma, 1 tk. szardellapaszta, néhány csepp lime lé, 50 ml extra szűz olívaolaj

A szardellapasztát néhány csepp lime lével elkeverjük. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, és egy kisebb befőttesüvegbe tesszük. A fokhagymagerezdet meghámozzuk, áttörjük, és a lime-os szardellapasztával, valamint az olívaolajjal a petrezselyemzöldhöz adjuk. Az üveget lezárjuk, a dresszinget összerázzuk.

A padlizsánokat 1 cm-es karikákra vágjuk, besózzuk, és grillserpenyőben mindkét oldalukat megsütjük. A sült padlizsánkarikákat 2 cm-es szeletekre vágjuk, összeforgatjuk a fokhagymás-petrezselymes dresszinggel, és tálalás előtt legalább fél óráig állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek.

DSC_9100

Makrélás-brokkolis krémsajttal töltött paradicsom

Hozzávalók 8 személyre: 4 db nem túl érett San Marzano paradicsom, 100 g kenhető, friss sajt (nálam most stracchino), 120 g brokkoli, 1 ek. magozott zöld és fekete olajbogyó vegyesen, 80 g natúr makréla konzerv, 1 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt feketebors

A brokkolit lobogó, sós vízbe dobjuk, roppanósra főzzük, leszűrjük, majd egy pillanatra jeges vízbe helyezzük.

A paradicsomokat félbe vágjuk, magházukat kikaparjuk, belsejüket bedörzsöljük a fokhagymával, majd finoman megsózzuk, megborsozzuk.

Az olajbogyót finomra aprítjuk (kettőt félreteszünk a töltött paradicsomok tetejére).

A makréla konzervet lecsöpögtetjük, a brokkolirózsákkal együtt egy keverőtálba tesszük, és a villával szétnyomkodjuk. Hozzáadjuk a sajtot, a felaprított olajbogyót, megsózzuk, megborsozzuk, és simára keverjük.

A fél paradicsomokat megtöltjük a masszával, és a tetejükön egy-egy darabka olajbogyóval tálaljuk.

Zöldborsó és rája tejszínes-csípős mártásban

Zöldborsó és rája tejszínes-csípős mártásban

Hozzávalók 4 főre

A rája főzéséhez: 400 g konyhakész rája uszony, 1/2 lime, 1 gerezd fokhagyma, egy kis csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, rozmaring, zsálya, petrezselyemzöld), 10 szem feketebors

Továbbá: 400 g fagyasztott zöldborsó, 2 újhagyma (szárral együtt), 1 gerezd fokhagyma, 4 ek. tejszín, 1 ek. ketchup, 2 tk. zöld tabasco, 200 ml száraz fehérbor, 1 salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 citrom, só, frissen őrölt feketebors, csipetnyi őrölt chili (opcionális)

DSC_7919

A ráját a lime-mal, a félbevágott fokhagymagerezddel, a csokorba kötött zöld fűszerekkel és a borssal egy lábasba helyezzük. Felöntjük vízzel, és nagyon alacsony lángon, gyöngyöző vízben puhára főzzük. (Kb. 10 perc.)

A rája uszonyt ezután kivesszük a vízből, a húst leszedjük a porcokról, és egy mély tányérba helyezzük.

A hagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk, és 1/2 citrom levével együtt a borhoz adjuk. Közepes lángon felére forraljuk, majd ráöntjük a rája húsra. Összekeverjük, lefedjük folpackkal, és 2-3 órára hűtőbe tesszük.

Az újhagymát vékonyan felkarikázzuk, a fokhagymát megtisztítjuk, félbe vágjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, beledobjuk a hagymákat, és lefedve 1-2 percig pároljuk. Hozzáadjuk a zöldborsót, sózzuk, és lehetőleg saját levében  addig főzzük, amíg megpuhul.

A tejszínt összekeverjük a ketchuppal, a tabascoval, a chilivel és néhány csepp citromlével.

A zöldborsót kihűtjük, és a rájahússal együtt egy tálba tesszük. Meglocsoljuk a tejszínes szósszal, összeforgatjuk, és frissen őrölt feketeborssal megszórva azonnal tálaljuk.

Lime-mal, petrezselyemmel és fokhagymával sóágyon sült aranydurbincs

Nem is recept, inkább csak egy ötlet. A kerek halak legtöbbjével az eljárás nagyszerűen működik. A lime-petrezselyemzöld-fokhagyma hármasa szerintem leginkább aranydurbinccsal, makrélával, kisebb tonhallal, pisztránggal érzi jól magát.

Lime-mal, petrezselyemmel és fokhagymával sóágyon sült aranydurbincs

Hozzávalók 2 főre: 1 db kb. 3-400 grammos aranydurbincs, 2 gerezd fokhagyma, nagy csokor petrezselyemzöld, frissen őrölt feketebors, 1 lime, kb. 600 g durva szemű tengeri só

A halat lepikkelyezzük, belsőségeit eltávolítjuk, és konyhai papírtörlővel szárazra töröljük.

Egy tűzálló tál aljára kb. 2 cm vastagon durva szemű tengeri sót helyezünk.

A lime-ot 0,5-1 sm-es karikára vágjuk.

Az aranydurbincsot kívül-belül borsozzuk, a hasába helyezzük a két, kés pengéjével kissé megroppantott fokhagymagerezdet, a petrezselyem csokrocskát és 3-4 lime karikát.

A halat a sóágyra fektetjük, ráhelyezzük a maradék lime karikákat, és 190 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.

Még több egészben sült hal a Tarka Bárkán:

Zöldség-gyümölcs ágyon sült aranydurbincs

Narancságyon sült pisztráng

Egészben sült marinált makréla

Egészben sült pisztráng rozmaringos sült burgonyával és őszibarackos bazsalikommártással

Babérágyon sült tengeri pérhal

Paprikás-zöld fűszeres pisztráng – Selectfood Alíz receptje

Burgonyaágyon sült, zöldségekkel és főtt tojással töltött tengeri pérhal

Pisztráng céklával, brokkolival, földimogyoróval és vérnaranccsal Kísérleti konyha Robi vendégposztja

Kaprigyümölccsel sült mustáros makréla burgonyasalátával

Sókéregben sült gyömbéres-narancsos rózsaszín durbincs

Egészben sült, töltött pisztráng

Egészben sült mandulás-kapros aranydurbincs

Szent Péter hal citrusokkal batyuban sütve

Zöld fűszeres vékonybajszú tőkehal

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!