Címke: lencse

Szent Péter vitorlása lencsetengeren

Ezt a posztot két kisfiúnak, Tamásnak és Bálintnak dedikáljuk. Sokat gondolunk rátok! Puszi. Anna, Giorgio és Gaba

Az étel a múltkori ünnepi menü gyerek-fogása volt. A Szent Péter hal, cserélhető bármilyen kedvünkre való, más halra, lényeg, hogy viszonylag kicsi, lehetőleg szálkamentes, és megközelítőleg bárka formája legyen.

Szent Péter vitorlása lencsetengeren

Hozzávalók 4 személyre:

A halhoz: 4 kicsi Szent Péter hal filé, 50 g liszt, 100 g zsemlemorzsa, 1 gerezd fokhagyma, egy nagy csokor és 4 szép szál (vitorlának való) petrezselyemzöld, 2 tojás, só, napraforgó olaj a sütéshez

A lencséhez: 200 g lencse, 1 sárgarépa, 1 fokhagyma, 1 babérlevél, só, 2 ek. tejföl

DSC_0689

A sárgarépát és a fokhagymagerezdet megpucoljuk, és a lencsével, a babérlevéllel valamint kevés sóval együtt egy lábasba tesszük. Felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, és addig főzzük, amíg mindkettő megpuhul. A lencse felét a sárgarépával és a tejföllel botmixer segítségével pürésítjük (ha szükséges, ecettel savanyíthatjuk picit).

A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, a fokhagymát meghámozzuk, áttörjük, majd mindkettőt a zsemlemorzsához keverjük.

A halfilét papírtörlővel szárazra töröljük, majd mindkét oldalát besózzuk. Ezután lisztbe, felvert tojásba, végül a fűszeres zsemlemorzsába forgatjuk, és bő forró olajban aranybarnára sütjük.

A petrezselyemszálakat kissé meghajlítva fogvájóra erősítjük, a rántott halfilékbe szúrjuk, és a lencsetenger tetején útjukra bocsátjuk. (Citromlevet nem tilos a tetejére csöpögtetni.)

Észrevettétek, hogy az utolsó öt recept legfőbb hozzávalói a fokhagyma, és a petrezselyemzöld? És itt még nincs vége… Mondtam ám, hogy ezekkel sosem lehet hibázni! 😉

Színező is rég volt már; most kettőt is hoztam. (A képen lévő linken sok más rajzot is találtok.)

aquarium_acquario_02és hogy legyen fogalmunk arról, hogy hogy is néz ki a Szent Péter hal – mert a tányéron ugye jól bebugyoláltuk, íme egy Szent Péter halas színező is:

JOHN_DORYés a színes verzió, amin szépen látszanak a hal színei:

lithJohnDory

Képek forrása: 1, 2

Ropogósra sült pisztráng fokhagymás lencsével és sárgarépa salátával

Ropogósra sült pisztráng fokhagymás lencsével és sárgarépa salátával

Hozzávalók 4 főre:

A pisztránghoz: 4 db kb. 250 grammos konyhakész pisztráng, só, frissen őrölt feketebors, liszt, napraforgó olaj a sütéshez

A lencséhez: 120 g lencse, 1 babérlevél, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, 2 gerezd fokhagyma, extra szűz olívaolaj

A sárgarépa salátához: 400 g sárgarépa, só, frissen őrölt feketebors, 4 tk. mustár, 1 ek. görög joghurt, 1 ek. fehérborecet, 4 ek extra szűz olívaolaj, csipetnyi porcukor, egy kis csokor petrezselyemzöld

borsos pisztráng nagy

A lencsét néhány órára hideg vízbe áztatjuk (így hamarabb megfő), majd sóval, a csokorba kötött petrezselyemzölddel és a babérlevéllel fűszerezett vízben puhára főzzük, leszűrjük.

A pisztrángokat szárazra töröljük, kívül-belül besózzuk, és negyed óráig állni hagyjuk.

A fokhagymagerezdeket megtisztítjuk, félbe vágjuk. A sárgarépát nagylyukú reszelőn lereszeljük. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A dresszinghez a mustárt egy kisebb keverőtálba tesszük, és habverővel belekeverjük az olajat, majd az ecetet és a joghurtot is. Sóval, borssal és egy csipetnyi porcukorral kerekre ízesítjük. Hozzáadjuk a felaprított petrezselyemzöldet, összekeverjük, és 10 percig állni hagyjuk.

A lisztet és a borsot egy nagyobb tálba szitáljuk, a pisztrángokat beleforgatjuk, és bő forró olajban ropogósra sütjük (kb. 6 perc). Fontos, az olaj megfelelő hőmérséklete, ugyanis ha nem elég forró, a hal megszívja magát, löttyedt lesz, a bőre nem válik ropogóssá.

Amíg a pisztrángok sülnek, a sárgarépát összekeverjük a petrezselymes-mustáros dresszinggel.

Ezután egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, megpirítjuk benne a félbevágott fokhagymagerezdeket, hozzáadjuk a lencsét, megszórjuk egy kevés frissen őrölt  feketeborssal, és az egészet átmelegítjük.

A frissen sült pisztrángot a lencsével és a sárgarépa salátával azonnal tálaljuk.

Főtt polip rozmaringos lencsével

Főtt polip rozmaringos lencsével

Hozzávalók 6 főre – előételként:

A poliphoz: egy kb. 600 grammos polip, fél citrom, 1 babérlevél, egy csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, rozmaring, zsálya), 2 kis fej salotta hagyma, só, egy kávéskanálnyi szemes feketebors, 2 dl száraz vörösbor, egy kisebb póréhagyma, extraszűz olívaolaj, 1 zellerszár, 3-4 ek. vörösborecet

A lencséhez: 180 g lencse, 1 gerezd fokhagyma, egy ágacska rozmaring, só, frissen őrölt feketebors

Egy fazékban kevés sóval, néhány szem feketeborssal, fél citrommal és a babérlevéllel vizet melegítünk. Ezalatt megtisztítjuk a polipot: a fejzsákot felvágjuk, kifordítjuk, a belsőségeket kivesszük, a belső fekete részt alaposan kimossuk. A fejzsák alatti elhelyezkedő szemeket kivágjuk, a karok között megbúvó szájrészből kiszedjük az ún. csőrt. (Képes illusztrációnkat lásd a pézsmapolip tisztításánál.)

Amikor a víz forrni kezd, hozzáöntjük a vörösbort, beletesszük megtisztított polipot, a zöldfűszereket, a hagymákat, és lefedve kb. 40 percig főzzük. A polipot a főzővízben hagyjuk kihűlni.

Közben egy lábasban felhevítjük az olívaolajat, hozzáadjuk az áttört fokhagymagerezdet, a rozmaringágat, és a lencsét, majd az egészet néhány percig pirítjuk. Ezután sózzuk, borsozzuk, felöntjük annyi zöldség alaplével, hogy bőven ellepje. Lefedve addig főzzük, amíg a lencse megpuhul. (Ha szükséges, még adhatunk hozzá alaplevet.)

A zellert apró kockára vágjuk, egy kevés olívaolajon néhány perc alatt megpirítjuk, majd sózzuk, borsozzuk.

A polipot a főzővízből kivesszük, bőrét, ahol vastagabb lenyúzzuk. A főtt poliphúst kisebb darabokra vágjuk, és a pirított zellerrel összekeverjük.

A lencsét összekeverjük 3-4 ek. vörösborecettel, és előmelegített egyszemélyes tálkákba szedjük. A tetejére néhány darab zelleres polipdarabot (esetleg egy-két nyers, zsenge zellerlevelet) helyezünk, és még melegen tálaljuk.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!