Címke: langusztin

Spagetti paradicsomos-olajbogyós langusztinnal

Hozzávalók 4 főre: 320 g spagetti, 12 scampi, extraszűz olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 fej fehér hagyma, 100 ml száraz fehérbor, 300 g paradicsom, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 2 ek. házi zsemlemorzsa, 100 g magozott, zöld olajbogyó, csipetnyi fehérbors, szükség szerint só

A zsemlemorzsát egy serpenyőben megpirítjuk, majd félretesszük.

A hagymát megpucoljuk, finomra aprítjuk. A fokhagymát meghámozzuk, áttörjük. Az olajbogyókat hosszában négyfelé vágjuk. A paradicsomot forró vízbe helyezzük, leszűrjük, héjukat lehúzzuk, magházukat eltávolítjuk, húsukat felkockázzuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, megpirítjuk benne a hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk az olajbogyókat, és a paradicsomkockákat. Felöntjük a fehérborral, 5-10 perc alatt közepesen sűrűre főzzük, majd hozzáadjuk a langusztinokat, a fehérborsot és a petrezselyemzöldet is. A rákok nagyságától függően a szószt közepes lángon, további 3-5 percig főzzük, Rászórjuk a pirított zsemlemorzsát, óvatosan átkeverjük, ha szükséges, sózzuk.

Közben a spagettit bő, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (harapható, nem teljesen puha) állagot, leszűrjük, összekeverjük a paradicsomos rákszósszal, és azonnal tálaljuk.

Paradicsomos linguine vörös garnélával, langusztinnal és tőkehallal

Paradicsomos linguine vörös garnélával, langusztinnal és tőkehallal

Hozzávalók 4 főre: 320 g linguine tészta, 400 g datolyaparadicsom, 1 kisebb fehér hagyma, gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehér bor (most tocai), egy nagy csokor petrezselyemzöld, 4 bazsalikomlevél, 4 tk. kapribogyó, só, frissen őrölt feketebors, csipetnyi frissen reszelt szerecsendió, 8 db konyhakész vörös garnéla farok, 8 db langusztin, 200 g tőkehal filé, extra szűz olívaolaj

DSC_4487A hagymát, a petrezselyemzöldet és a kapribogyót finomra aprítjuk, a fokhagymát áttörjük.

Egy lábasban kevés olajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, majd alacsony lángon üvegesre pároljuk. Elkeverjük benne a kapribogyót, felöntjük a borral, és nagy lángon lepirítjuk. Hozzáadjuk a petrezselyemzöldet, a lángot mérsékelve még egy percig pirítjuk.

Közben a paradicsomokat kereszt alakban nem túl mélyen bevágjuk. Ezután forrásban lévő vízbe dobjuk, fél perc után szűrőkanállal kiszedjük, héjukat egy mozdulattal lehúzzuk, húsukat nagyobb kockára vágjuk, és a petrezselymes-kapribogyós-hagymás alaphoz adjuk. Sóval, borssal és egy kevés frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük, majd sűrűre főzzük.

A tőkehalat kb. 2 cm-es kockára vágjuk, majd a langusztinokkal, a garnéla farkakkal és a bazsalikom levelekkel együtt a paradicsomszószba helyezzük. Lefedjük, és 3-4 perc alatt az egészet készre főzzük.

(Ha frissebb ízhatást szeretnénk elérni, a felaprított petrezselymet csak a végén, a bazsalikommal együtt adjuk a szószhoz.)

Közben a tésztát kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, óvatosan összerázzuk/forgatjuk a szósszal, és azonnal tálaljuk.

Langusztin fehér spárga mártásban spenótos palacsintába töltve

Megszületett végre a húsvéti menünk, aminek az első fogása lesz ez a töltött palacsinta.

Előételek: retro tavaszi tekercs füstölt pisztránggal, sárga túró, házi kalács, főtt, füstölt sonka, tormakrém, ecetes retek

Első fogás: langusztin fehér spárga mártásban spenótos palacsintába töltve

Főétel: rozmaringos bárány tepsis krumplival és zöldmártással

Desszert: marcipánkrémes-eperlekváros mandulatorta habcsókkal

Langusztin fehér spárga mártásban spenótos palacsintába töltve

Hozzávalók 8 főre:

A palacsintához: 200 g rétesliszt, 300 ml tej, 200 ml szódavíz, 2 tojás, 1 kk. só, 50 ml napraforgó olaj, 300 g fagyasztott spenótlevél

A töltelékhez: 1 kg fehér spárga, 8 db langusztin, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt bors, egy kis csokor zöldfűszer (kakukkfű, rozmaring, zsálya, majoránna), 300 ml tej, 1 salotta hagyma, 2 szegfűszeg, 1 babérlevél, 45 g vaj, 45 g liszt, frissen reszelt szerecsendió

palacsinta spargas langusztinos

A spenótot egy szűrőbe téve szobahőmérsékleten hagyjuk kiengedni, majd alaposan kicsavarjuk, és durvára aprítjuk.

A palacsintához a tojásokat a sóval felverjük, és váltakozva hozzákanalazzuk/kis adagokban hozzáöntjük a lisztet/tejet, szódavizet. A végén  belecsorgatjuk az olajat, és hozzáadjuk a felaprított spenótot is. A masszát egy órán keresztül állni hagyjuk.

A spárgát meghámozzuk, és sós vízben roppanósra főzzük. (Ha nincs spárgafőző edényünk, vágjuk le a sípok tetejét 4-6 cm hosszan, és ezt a részt külön blansírozzuk.)

A sípok tetejét 4-6 cm hosszan levágjuk, hosszában félbevágjuk, félretesszük. A megmaradt szárakat botmixerrel pürésítjük, ha nem teljesen sima, sűrű szövésű szűrőn átszűrjük.

A langusztinok páncélját lefejtjük, a farokrészben végigfutó barnás-zöldes színű bélcsatornát eltávolítjuk. (Fázisfotókkal illusztrált bejegyzés a scampo tisztításáról ITT található.)

A páncélokat egy kisebb lábasba helyezzük, felöntjük 450 ml vízzel, a zöld fűszer csokorral együtt 30 percig főzzük, majd leszűrjük. Ez kb. 300 ml alaplé, a mártáshoz ennyire lesz szükségünk.

A langusztin farkakat kisebb kockákra vágjuk.

A hagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, félbe vágjuk.

Elkészítjük a mártást: A szegfűszegeket a hagymába szúrjuk. A tejet a langusztin alaplével, a hagymával, és a babérlevéllel felforraljuk, majd félretesszük.

Egy lábasban felolvasztjuk a vajat, hozzáadjuk a lisztet, és folyamatosan kevergetve halványsárgára pirítjuk. Ezután levesszük a tűzről, beleszűrjük a fűszeres tej-alaplé keveréket, majd visszatesszük a tűzre, és közepes lángon, folyamatosan kevergetve besűrítjük. Hozzáadjuk a pürésített fehér spárgát, majd sóval és frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a megtisztított, félbevágott fokhagymagerezdeket. Hozzáadjuk a langusztin kockákat, 2-3 percig pirítjuk, majd szűrőkanállal kiszedjük, és a mártásba keverjük.

A megmaradt fokhagymás zsiradékon megpirítjuk a spárgacsúcsokat is.

A spenótos masszából 8 db palacsintát sütünk, mindegyikbe 2-3 evőkanálnyi mártást teszünk, és négyfelé hajtjuk. A palacsintákat előmelegített tányérokra helyezzük, a tetejükre egy-egy evőkanálnyi mártást és néhány fokhagymás spárgacsúcsot kanalazunk, megszórjuk bőven fekete borssal, és azonnal tálaljuk.

p.s. A mártásból maradt egy kevés, ezt frissen kifőtt penne tésztával összekevertem, parmezánt reszeltem rá, kivajazott tűzálló tálba raktam, 200 fokon grill programon 5-6 percig sütöttem, és a szuper pasticciot hárman boldogan megvacsoráztuk.

Serpenyőben sült narancsos-babéros langusztin nyársak

Ötlet-recept.

Hozzávalók 4 főre: 16 db langusztin, 20 friss babérlevél, 1 narancs, körömnyi gyömbér, egy kis csokor petrezselyemzöld, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

narancsos baberos scampi

A gyömbért meghámozzuk, lereszeljük, a petrezselymet finomra aprítjuk.

A langusztinokat megtisztítjuk: a háti részről lefejtjük az összes páncélgyűrűt, majd eltávolítjuk a húsban végigfutó vékony, barnás-zöldes színű bélcsatornát. (Fázisfotókkal illusztrált bejegyzés a langusztin tisztításáról és előkészítéséről ITT található. A langusztinok páncéljait és fejrészeit ne dobjuk ki! Remek alaplevet készíthetünk belőlük, amit aztán felhasználhatunk tenger gyümölcseivel készülő levesek, rizottók, szószok készítéséhez.)

A megtisztított langusztin farkakat megszórjuk egy kevés sóval, frissen őrölt borssal, majd feltekerjük, a babérlevelekkel váltakozva nyársakra húzzuk. A nyársakat egy kisebb tepsibe helyezzük.

Elkészítjük a marinádot: a narancs levét egy keverőtálba facsarjuk, hozzáadjuk a petrezselyemzöldet, a gyömbért, kevés extra szűz olívaolajat, alaposan összekeverjük. A páclevet a langusztinokra csorgatjuk, és 10-15 percig állni hagyjuk.

A nyársak mindkét oldalát felforrósított, bordázott vagy sima serpenyőben, a langusztinok nagyságától függően 1-3 percig sütjük, és azonnal tálaljuk.

Paradicsomos-zöldbabos tenger gyümölcsei rizottó

Január, február, itt az ideje kiüríteni a kamrát és a mélyhűtőt!

Paradicsomos-zöldbabos tenger gyümölcsei rizottó

Hozzávalók 4 személyre: 240 g rizottóhoz való rizs, 1 l hal vagy garnéla vagy zöldség alaplé, 500 g csíkos vénuszkagyló, 8 db kicsi langusztin, 12 db garnéla farok, 20 dkg tisztított kalmár, 100 g zsenge zöldbab (akár fagyasztott), 200 g paradicsom (lehet konzerv, hámozott, egész), 1 gerezd fokhagyma, 3 tk. vaj, extraszűz olívaolaj, egy kis csokor petrezselyemzöld, 100 ml száraz fehérbor, só, frissen őrölt feketebors

A kalmárt 1 cm vastag karikára vágjuk. A fokhagymát áttörjük. A zöldbabot 2,5-3,5 cm-es darabokra vágjuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. a garnélafarkakat megtisztítjuk: a páncélt teljes egészében lefejtjük, a farokrész felső részén nem túl mély vágást ejtünk, és az itt futó bélcsatornát eltávolítjuk.

Egy széles serpenyőben felhevítünk két teáskanálnyi vajat és egy kevés olívaolajat, beletesszük a rizst, és néhány perc alatt megpirítjuk. Ezután elkeverjük benne az áttört fokhagymát, fél percig ezzel is pirítjuk, majd felöntjük a fehérborral.

Közben egy kisebb lábasban felhevítünk 2-3 evőkanálnyi olívaolajat, megpirítjuk benne a kalmárkarikákat, és a paradicsommal együtt a rizshez adjuk. Sóval, borssal ízesítjük, és 8 percig főzzük. Hozzáadjuk a zöldbabot is, és a forró alaplevet folyamatosan adagolva az egészet további 6-8 percig főzzük (a rizst közben ellenőrizzük, és ha majdnem kész, elég 6 perc is) . Ezután a rizottó tetejére helyezzük a kagylókat, a langusztinokat és a megtisztított garnélafarkakat, megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel, és végül hozzáadjuk a maradék vajat is. Az egészet óvatosan összeforgatjuk, és fedő alatt addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. Azonnal tálaljuk.

A recept a Kifőztük magazin 2012. augusztusi számába készült.

Langusztin koktél rózsaszínű grapefruittal

Langusztin tél rózsaszínű grapefruittal

Hozzávalók 4 főre: 12 scampo farok, 5-6 ek. majonéz (1 tojásárgája, kb. 1,2 dl napraforgó olaj, 1 kk. mustár, csipetnyi só, néhány csepp citromlé), 1 tk. Whiskey, 2 ek. házi ketchup vagy egyszerű sűrített paradicsom, 1 tk. worcester szósz, néhány csepp tabasco, só, bors, egy csokor metélőhagyma, 2 rózsaszínű grapefruit

A langusztinok páncélját lefejtjük, a bélcsatornát eltávolítjuk. (A folyamat fotókkal illusztrálva ITT található.)

A rákhúst forrásban lévő vízbe dobjuk, nagyságuktól függően 2-3 percig főzzük, majd leszűrjük, felaprítjuk, és kihűtjük.

Elkészítjük a majonézt: a tojássárgákkal elkeverjük a sót és a mustárt, majd vékony sugárban, habverővel folyamatosan keverve lassan hozzáadjuk az olajat (botmixerrel ez kb. 20 másodperc), a végén pedig belekeverjük a frissen facsart citromlevet.

Amikor kész a majonézünk, hozzáadjuk a whiskeyt, a házi ketchupot, a worcester szószt, a tabascot, az apróra vágott metélőhagymát (egy keveset tegyünk félre a tálaláshoz), borsot, és ha szükséges, egy kevés sót is. Az egészet elkeverjük a kihűlt, felaprított, főtt rákhússal, és fél-egy órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.

A grapefruitokat meghámozzuk – ne maradjon rajtuk fehér rész! 0,5-1 cm vastagon felkarikázzuk, majd tányérokra helyezzük (a képen kettő van egy tányéron, de ha a további fogások bőségesek, előételként egy is elég fejenként).

Minden grapefruitkarikára egy-másfél evőkanálnyi majonézes langusztin koktélt helyezünk, megszórjuk egy kevés metélőhagymával és azonnal tálaljuk.

Scampi gratin

Az egyik legegyszerűbb, legnagyszerűbb, legelterjedtebb scampoval készülő ételek egyike.

Scampi gratin

Hozzávalók 4 főre : 12 langusztin, 2 gerezd fokhagyma, 1 dl brandy, fél citrom kifacsart leve, 100 g vaj, 10 ek. házi zsemlemorzsa, nagy csokor petrezselyemzöld, só, bors, szerencsendió

Egy serpenyőben felhevítjük a vajat, kissé megpirítjuk rajta az áttört fokhagymát. A serpenyőt levesszük a tűzről, hozzáadjuk a felaprított petrezselyemzöldet, a zsemlemorzsát, a fűszereket, a brandyt, a citromlevet, és az egészet alaposan összekeverjük.

A rákokat az ITT leírt módon megtisztítjuk, könyvszerűen kinyitjuk.

Egy akkora tepsinek alját, amelybe az összes scampo belefér megszórunk egy kevés nagyszemű tengeri sóval, páncéjukkal lefelé ráfektetjük a megtisztított rákokat, mindegyikre egy-egy evőkanálnyi petrezselymes-vajas morzsát teszünk, és 200 fokra előmelegített sütőben 6-7 perc alatt készre sütjük (Ha van a sütőn gratin vagy grill funkció, használjuk!)”

A scampo (langusztin, norvégrák) tisztítása és előkészítése

A langusztin előkészítése attól függ, hogy a későbbiekben hogyan szeretnénk felhasználni.

1

Ha csak a rákhúsra van szükségünk, a következőképp járjunk el:

Fektesük a scampot magunk elé egy nagyobb vágódeszkára hasával felfelé. Egy éles késsel vágjuk le a fejét, kaparjuk ki a fej alsó részén lévő zöldes-szürkés színű gyomorrészt, ezt távolítsuk el, a megmaradt fejrészt öblítsük le, tegyük félre.

Ha szükségünk van rá, egy kis türelemjátékkal, pluszmunkával, és a fentebb említett eszközök segítségével roppantsuk meg a rákollók mindkét ízét, onnan is kaparjuk ki a rákhúst.

A háti részről egyenként szedjük le az összes páncélgyűrűt, majd a húsban végigfutó vékony, zöldes színű bélcsatornát is távolítsuk el – egy fogvájó jó szolgálatot tehet. Öblítsük le a rákhúst, és íme, felhasználásra kész. (A bélcsatornát elvileg anélkül is el lehet távolítani, hogy a langusztin húsába vágnánk: a fogvájót a háti rész fejhez közeli végénél a bélcsatorna alá szúrjuk, és kiemeljük. A hús így szaftosabb marad ugyan, de a sziszifuszi munkát nagy mennyiségű langusztin esetében nem biztos, hogy mindenki vállalja.)

Az így megtisztított scampot általában nyersen vagy párolva, hideg vagy meleg előételekhez, tésztaszószokhoz, rizottókhoz használhatjuk fel, de nagyon ízletes egyszerűen lisztbe forgatva és bő, forró olívaolajban kisütve is (ebben az esetben a tisztításnál az utolsó két-három páncélgyűrűt hagyjuk a húson, így nem fog a rák a sütés során összegömbölyödni).

A fejrészt soha ne dobjuk ki, készítsünk belőle alaplevet, amit felhasználhatunk nem csak a fent említett ételek, de bármilyen tengeri hallal készülő fogás elkészítése során.

Grillezéshez nem kell a scampit a páncéljuktól megszabadítani. Ebben az esetben úgy nyitjuk ki a rákot, mintha az egy könyv lenne. Ilyen lesz a végeredmény:

Fontos! Szükségünk lesz egy nagyon éles késre, egy ollóra és egy kevés gyakorlatra. Bátorság! Maximum a harmadik mindenkinek tökéletesen fog sikerülni!

Fektessük a rákot egy nagyobb vágódeszkára  a hasával lefelé. Ollóval vágjuk le a négy pár lábát, az ollókat hagyjuk a helyükön! Egy éles késsel a fejrész felső részének kb.egyharmadánál óvatosan vágjunk rést a scampo páncélján, majd vágjuk végig, egészen a farok végéig. Ha ügyesek vagyunk, nem vágjuk át teljesen az egészet, a hasi részen a páncél csak meghajlik, a rákunk pedig könyvszerűen kinyílik. No, ehhez kell egy kis gyakorlat. Ugyanúgy, mint az előző eljárásnál, itt is kaparjuk ki a fej alsó részén lévő zöldes-szürkés színű gyomorrészt, ezt távolítsuk el, ezután nem túl erős vízsugárral öblítsük át a rákot, fűszerezzük, és már mehet is a grillrácsra, sütőbe, parázsra, platnira stb. Bárhogy készítsük is el ezt a rákfajtát, a fűszerezésnél ügyeljünk arra, hogy ne használjunk túl erős, és túl sok fűszert, ami esetleg elnyomhatná a scampo enyhe, kellemes édeskés tengerízét. Kevés zöldfűszer, vaj, só, bors, fehérbor, citrom vagy zöldfűszerek, paradicsom és csípőspaprika sono più che sufficenti –vagyis bőven elég– mondják az olaszok.

Mivel készítsük?

A scampo és általában a rákok ízével kiválóan harmonizálnak a következő gyümölcsök, zöldségfélék, hüvelyesek, fűszerek: paradicsom, cukkini, brokkoli, patisszon, póréhagyma,  sütőtök, csicseriborsó, fehér- és barnabab, lencse, kaliforniai paprika, kápia paprika, grapefriut, citrom, narancs, lime, szamóca, ananász, avokádó, az édesebb és a keserű saláták (pl. madárbegy, radicchio, scarola, rukola), csípőspaprika, sáfrány és rengeteg, rengeteg zöldfűszer. Alkohol is mehet mellé: prosecco, champagne, whiskey, brandy, lehet kísérletezni marsalával, de cseresznye- és törkölypálinkával is.

A világ hallevesei XII. – Olaszország – Friuli-Venezia-Giulia, Veneto és Horvátország – Dalmácia, Isztria – Scampi alla busara

Nos, kezdem azzal, hogy az alábbi leves eredetének a felkutatása csúfos kudarcba fulladt. Azt tudjuk, hogy Dalmáciától, az Isztria-félszigeten, Trieszt térségén keresztül egészen Velencéig szinte bármelyik tengerparti étteremben megtalálható hagyományos paradicsomos ráklevesről van szó. Olykor tésztaételként jelenik meg, ilyenkor szigorúan spagettivel szolgálják fel.

A baj ott kezdődik, hogy horvátok, szlovének, friulánok, olaszok máig is vitatkoznak azon, ki készítette először ezt a levest. A olaszok legtöbbje kivételesen enged, elfogadja a dalmát eredetet, de itt megáll az olasz nyelvű tudomány, és se híre, se hamva pontosabb információknak.

Az elnevezésre vonatkozóan két magyarázat ismert: az egyik szerint a “busara” egy a hajókon használt cserépedény neve, a másik szerint az elnevezés a velencei dialektus “busiara” – “bugiarda” – “hazug” szavából ered, amely arra utal, hogy azokat a halakat és tenger gyümölcseit amit a halászfeleségek nem tudtak eladni, (gondoljunk itt a korabeli kocsis-biciklis halárusokra, akik nem tudták sokáig frissen tartani az árujukat) íly módon készítették el. Az első feltételezéshez nem tudok mit hozzáfűzni, nem ismerem a halászok által használt edényeket, a másik verzió élből sántít, mert ez az egyszerű, minden bizonnyal egykor paradicsom nélkül, egyébként is nagyon kevés hozzávaló felhasználásával készített szósz épp hogy kiemeli, és nem elfedi az étel főszereplőjének az ízét. Na de ne romboljunk le seperc alatt évszázados legendákat! Aki tudja a megoldást mind az étel eredetére, mind az elnevezésre vonatkozóan, legyen szíves, ossza meg velünk.

Scampi alla busara

Hozzávalók: 1 kg friss scampi, 300 g friss, érett paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 100 g zsemlemorzsa, 100 ml száraz fehérbor, extra szűz olívaolaj, só, bors, csípős paprika

DSC_8486

A paradicsomokat fél percre forrásban lévő vízbe mártjuk, majd kivesszük, héjukat lehúzzuk, a paradicsomhúst apró kockára vágjuk.

Egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a kissé szétnyomott fokhagymagerezdeket. Hozzáadjuk a langusztinokat, bőven borsozzuk, óvatosan sózzuk, (ti. maguk a langusztinok is sózzák az ételt), és nagy lángon 2-3 percig pirítjuk. A rákokat ezután kivesszük, lecsöpögtetjük, és félretesszük.

A petrezselyemzöldet felaprítjuk.

A bort a megmaradt léhez öntjük, majd felére beforraljuk. Hozzáadjuk a csípős paprikát, a felkockázott paradicsomokat és az egészet nagyon alacsony lángon 20 percig főzzük. (Ha túl sűrű lenne, adhatunk hozzá egy kevés vizet.)

A langusztinokat és a felaprított petrezselyemzöldet a paradicsomszószba tesszük, megszórjuk a zsemlemorzsával, és további 3-4 perc alatt az egészet készre főzzük.

Van aki előtte megpirítja a zsemlemorzsát, van aki petrezselyemzöldet egyáltalán nem tesz bele, van aki arra esküszik, hogy egy pohárka konyak és egy babérlevél csodákat művel vele. Van aki szerint az alapba dinsztelt hagyma szükségeltetik, ti. csak így lesz igazán édes a szósz, van aki azt a szentségtörést is elköveti, hogy olajbogyóval dúsítja a mártást. Spanyol-francia hatásra néhol sáfrányt oldanak a fehérborban, és ha nincs kéznél langusztin, helyben halászott sáskarákokhoz nyúlnak.

Egy dologban értenek csak egyet: óriási élmény paradicsomos-ragacsos kézzel a mártásba friss kenyeret tunkolni. 🙂

A világ hallevesei X. – Spanyolország – Zarzuela de pescado y marisco

Nos, Éváról és a blogjáról nem fogok ódákat zengeni, – ti. nem szereti ha zengedezek róla- pedig ehhez lenne kedvem.
Súgom csak, ok? Éva nagyon jól tud főzni! Temperamentuma magával ragadó, őszinte, alapos, precíz, segítőkész, egyenes ember. Ritka, mint a fehér holló. Nagyon kedvelem. (Nem a fehér hollót.) A blogja színes, vidám, telis-tele hívogató, autentikus és kevésbé autentikus spanyol és magyar receptekkel. A főszereplő nála is: A Hal! Szóval jobb barátnőt keresve sem találhattam volna.
Hónapok óta kérlelem, hogy szálljon be hozzánk egy spanyol hallevessel. Eleinte nem sok affinitást érzett a dolog iránt, de most, hogy a spanyolok ilyen szépen teljesítettek a 2012-es EB-n, megfőzte A ZAERZUELÁT! Éva  nem egyszer bizonyult már nagyszerű közreműködőnek, a készülő szakácskönyvemhez tőle kaptam eredeti tenger paella tenger gyümölcseivel és tintahalas fideuá receptet is, a Pasta e bastás közös projectünkről nem is beszélve.
Gracias, amiga!
Mindenki számolgathat, hány ilyen ember él a környezetében….
“A “zarzuela” kifejezés eredetileg egy színházi műfaj neve, ami tulajdonképpen egyfajta egyveleget jelent, ugyanis van benne komédia, tragédia, próza, zene, ének, tánc, stb. Mivel ez az étel is többfajta halból illetve egyéb tengeri gyümölcsből készül, elnevezték zarzuelának, pontosabban “zarzuela de pescado y marisco”-nak.
Nem hétköznapi étel, inkább ünnepekkor szokták készíteni, sok helyen ez a karácsonyi vacsora főfogása. Első olvasásra nagyon pepecsnek tűnik az elkészítése, de egyáltalán nem az. Lemértem az időt és az alaplevet kivéve (azt előtte való este főztem meg 45′ alatt) 2 óra alatt kész volt az egész.
Zarzuela de pescado y marisco
Hozzávalók (4 személyre):
Halak és tenger gyümölcsei:
  • 1 db kb. 1 kg-os ördöghal
  • 1 db kb. 1 kg-os szürke tőkehal (csacsihal)
  • kb. 1 kg alapléhez való egyéb csontos (szálkás) hal vegyesen
  • 4 db nagyobb (vagy 8 kisebb) norvég homár (scampi)
  • 200 g vörös garnéla
  • 1 kisebb kalmár felkarikázva
  • 250 g vénuszkagyló
  • 16 db kékkagyló
Egyebek:
  • 2 db vöröshagyma
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 3 db nagyobb paradicsom
  • 1 db szárzeller
  • 1 db sárgarépa
  • 200 ml fehérbor
  • citrom
  • babérlevél
  • egész bors, őrölt bors
  • 1 kk. pirospaprika
  • 8-10 szem nyers, hámozott mandula
  • egy nagy csipet sáfrány
  • egy kis szelet szikkadt kenyér (opcionális)
  • liszt
  • olívaolaj
  • víz
A fenti hozzávalókból az alapléhez szükséges összetevők:
  • ördöghal fej
  • szürke tőkehal fej
  • és az egyéb csontos halak
  • 100 ml fehérbor
  • 1 db hagyma
  • 1 vastagabb citromkarika
  • 1 db tisztított sárgarépa
  • 1 db szárzeller
  • 2 babérlevél
  • egészbors
  • víz
A halfejeket és az alapléhez való egyéb halakat feltesszük főni a vízben (hozzáöntjük a bort), forrás előtt lehabozzuk, majd beletesszük a többi hozzávalót. 40-45 percig lassú tűzön forraljuk. Ezután kiszedünk belőle minden darabos részt, az alaplevet pedig leszűrjük. Ezt jó, ha már előtte való nap elkészítjük, valamint a vénuszkagylót, ha vadvízi, (tengeri)sós hideg vízben áztatjuk egy éjszakát a hűtőben.
Zarzuela:
1.) Egy serpenyőben olívaolajon picit megpirítjuk a (tisztítatlan) scampit és a garnélarákot (max. 1 perc!), majd félretesszük.
2.) Ugyanebben az olajban “hirtelen” kisütjük a besózott/belisztezett ördöghal- és tőkehal szeleteket, illetve a felkarikázott kalmárt. Tányérra szedjük és szintén félretesszük.
3.) Ezután beletesszük az apró kockára vágott hagymát és két db fokhagymagerezdet héjastul. Mikor a fokhagyma kicsit megsült kiszedjük és félreteszük. Ekkor a hagymához adjuk a másik két gerezd fokhagymát felaprítva. Picit sütjük, majd hozzáadjuk a hámozott, apróra vágott paradicsomot. Hozzáöntjük a maradék fehérbort, sózzuk-borsozzuk és mérsékelt tűzön dinszteljük.
4.) Közben egy másik serpenyőbe tesszük (olaj nélkül!) a kékkagylókat és lefedve saját gőzében főzzük (vigyázzunk, mert fut!). Amint kinyílnak, máris szedjük ki őket egy csipesszel és vegyük ki a héjból a kagylóhúst. Félretesszük. A levet amit a kagylók engedtek, szűrjük le és tegyük félre.
5.) Egy kisebb serpenyőben pici olajon pirítsuk meg enyhén a mandulát és ha sűrűbbre akarjuk a szószt, a szeletke kenyeret is (én nem tettem bele). Tegyük egy fűszermozsárba a pirított mandulát (és kenyeret) nyomjuk bele a két sült fokhagymagerezd belsejét, adjuk hozzá a sáfrányt, a pirospaprikát, sózzuk-borsozzuk és dolgozzuk el jó pépesre. (Bánjunk óvatosan a sóval, figyelembe véve, hogy az alaplé is sós amit használni fogunk.)
6.) Vegyünk elő egy cseréplábast, ha nincs, jó egy vastagfalú vaslábas is. Rakjuk az aljába a sült halszeleteket, rá a sültkalmárt és erre a sült garnélát és a scampit.
7.) Ezután a mozsárban lévő pépet keverjük a hagymás-paradicsomos mártáshoz, hígítsuk fel a kagylófőzéskor felfogott lével és öntsük rá az egészet a halakra. Adjunk hozzá az alapléből, de vigyázzunk, ne hígítsuk fel túlságosan. Inkább többször adjunk hozzá keveset.
8.) Tegyük a tűzre és amikor forrni kezd, szórjuk a tetejére a kékkagyló húsát és a leöblített vénuszkagylót. Ha szükséges, adjunk hozzá még egy kevés alaplevet, majd kóstoljuk meg, hogy elég sós-e. Kapcsoljuk be a sütőt 200 fokra.

9.) Amint a vénuszkagylók nyílni kezdenek tegyük az edényt a sütőbe 5-10 percre (sütőtől függő).

10.) A sütőből kivéve fedjük le és hagyjuk kb. 5 percig állni. Ezután tálalhatjuk. Jó étvágyat!
Mint már írtam az elején, elég pepecsnek tűnhet az elkészítése, de ha minden elő van készítve, egyáltalán nem az.”
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!