Címke: kukoricadara

Szardellás-kecskesajtos sült csípős paprika

Szardellás-kecskesajtos sült csípős paprika

Hozzávalók 4 személyre (előételként): 4 db hegyes, piros, húsos csípős paprika, 180 g friss kecskesajt, 8 db olajos szardella filé, 1 kk. friss kakukkfű levél, 1/2 kk. szárított oregánó, só, frissen őrölt feketebors, 2 tk. kukoricadara, 1 lime

szardellas csipospaprika pic

A kecskesajtot kevés sóval, borssal, a friss kakukkfű levélkékkel és a szárított oregánóval simára keverjük, és habzsákba töltjük.

A csípős paprikákat félbe vágjuk, a csumákat, a magokat és az ereket eltávolítjuk. A szardella filéket a paprikába fektetjük, majd megtöltjük a fűszeres kecskesajttal. (A szardellát érdemes megkóstolni, és ha túl sós, kiáztatni, vagy a só helyett egyenesen a sajtba aprítani.)

A töltött paprikákat megszórjuk a kukoricadarával, és 180 °C-ra előmelegített sütőben, grill programon 10 perc alatt készre sütjük. Melegen vagy langyosan néhány csepp extra szűz olívaolajjal meglocsolva, egy lime gerezd kíséretében, kettesével tálaljuk.

Narancsos-kakukkfüves sült tengeri sügér filé lila répa-cékla pürével és grillezett parmezános polentával

Hozzávalók 4 személyre:

A halhoz: 4 db kb. 130 g súlyú tengeri sügér filé, 1 érett, édes narancs (mondjuk Tarocco), 2-3 kakukkfű ágacska, 2 gerezd fokhagyma, vaj, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

A polentához: 100 g közepesre őrölt kukoricadara, kb. 400 ml víz, 4 ek. frissen reszelt parmezán

A zöldségpüréhez: 100 g cékla, 300 g lila répa, 1 gerezd fokhagyma, körömnyi gyömbérgyökér, 1 gerezd fokhagyma, egy kis darab narancshéj, kb. 200 ml zöldség alaplé vagy víz, 1 kk. (narancsvirág) méz, só, őrölt fehér bors, frissen reszelt szerecsendió, vaj, extra szűz olívaolaj, 1-2 ek. tejföl, néhány csepp frissen facsart narancslé

DSC_1846

A céklát, a sárgarépát, a gyömbért és a fokhagymát meghámozzuk. A zöldségeket közel azonos nagyságú darabokra vágjuk, a gyömbért és a fokhagymát lereszeljük, és egy lábasban, a narancshéjjal együtt, kevés forró vaj és olívaolaj keverékén 3-4 percig pirítjuk.

A narancshéjat kidobjuk, a zöldségeket sóval, frissen őrölt szerecsendióval és kevés őrölt fehér borssal ízesítjük, majd felöntjük az alaplével (vagy vízzel), és addig főzzük amíg megpuhulnak.

Ekkor az egészet merülőmixer segítségével pürésítjük (aki nem kedveli a kissé rusztikus textúrát, finom szövésű szűrőn át is passzírozhatja), belekeverjük a tejfölt, a mézet és ha szükséges, néhány csepp narancslevet is. A pürét forráspontig hevítjük, majd levesszük a tűzről, és félretesszük.

A polentához a vizet egy teáskanálnyi sóval felforraljuk, beleszórjuk a kukoricadarát, és folyamatosan kevergetve kb. 30-35 percig főzzük. A végén belekeverjük a sajtot, majd a masszát tepsibe simítjuk, és miután megszilárdul, 1-1,5 cm széles, 4-5 cm hosszú hasábokra vágjuk.

A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és hosszában ketté vágjuk. A narancsokat meghámozzuk, és a narancshúst a gerezdekből kivágjuk úgy, hogy hártya ne maradjon rajta.

A branzino filékről a fölösleges nedvességet papírtörlővel leitatjuk, majd mindkét oldalukat sóval és frissen őrölt feketeborssal meghintjük.

Egy nagy serpenyőben kevés vajat és olívaolajat hevítünk, beletesszük a félbevágott fokhagymagerezdeket, a kakukkfű ágacskákat, majd amikor pirulni kezdenek, bőrös oldalukkal lefelé melléjük helyezzük a befűszerezett tengeri sügér filéket is. Közepesen erős lángon mindkét oldalukat megpirítjuk, majd konyhai papírtörlőre szedjük, félre tesszük, melegen tartjuk.

A serpenyőből eltávolítjuk a kakukkfű ágacskákat valamint a sült fokhagymát, és a megmaradt zsiradékon, erős tűzön megpirítjuk a narancs darabkákat.

Közben egy grillserpenyőben a polenta darabkákat is megpirítjuk.

Egy tányérra 3-4 ek. répa-cékla pürét szedünk, ráhelyezzük a sült tengeri sügér filéket, meglocsoljuk a narancsos szafttal, köré vagy mellé néhány grillezett polenta darabkát rakunk, és azonnal tálaljuk.

Paradicsomos szépia (tintahal) vajban sült parmezános polentával

A “seppie in umido” a hétköznapi olasz konyha egyik alapvető étele; egyszerű és  gyakorlatilag elronthatatlan. A tintahallal és az olasz konyhával most ismerkedőknek szezontól függetlenül kifejezetten ajánlott. (Jelen esetben még a tisztítással sem bíbelődtünk, a szépiát konyhakészen vettük.)

Paradicsomos szépia vajban sült parmezános polentával

Hozzávalók 4 főre:

A szépiához: 1 db kb. 800 grammos konyhakész szépia, 50 g angol zeller, 1 babérlevél, 1 ágacska rozmaring, 1 gerezd fokhagyma, 1 kisebb fehér hagyma, 100 ml száraz fehérbor, 300 g házi paradicsomszósz (vagy édes, érett, hámozott, darabolt paradicsom), frissen őrölt feketebors, só

A polentához: 100 g közepesre őrölt kukoricadara, kb. 400 ml víz, 4 ek. frissen reszelt parmezán, 1 gerezd fokhagyma, vaj

DSC_4743

A szépia szájszervét kivágjuk, a csápjait és a testét csíkokra vágjuk.

A hagymát a fokhagymát és a zellert finomra aprítjuk, majd forró olívaolajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a babérlevelet és a szépiacsíkokat, borsozzuk, és nagy lángon az egészet lepirítjuk. Ezután meglocsoljuk a fehérborral és 1-2 percig pároljuk. Ekkor elkeverjük benne a paradicsomszószt, hozzáadjuk a rozmaringot, és lefedve kb. 45 perc alatt készre főzzük. (Ha szükséges, néha adhatunk hozzá egy kevés vizet. Csak a végén sózzuk – ha szükséges!)

A polentához a vizet egy teáskanálnyi sóval felforraljuk, beleszórjuk a kukoricadarát, és folyamatosan kevergetve kb. 30-35 percig főzzük. Az utolsó pillanatban belekeverjük a parmezánt, majd félretesszük, és 5-6 percig pihentetjük.

Egy serpenyőben kevés vajat hevítünk, hozzáadunk egy kés pengéjével kissé szétnyomott fokhagymagerezdet.

A polentából ezután két kanál segítségével ovális formákat szaggatunk, a forró fokhagymás vajon minden oldalukat átforgatjuk, és a paradicsomos szépiával azonnal tálaljuk.

Tengeri sügérrel és édesköménnyel rakott polenta

A rakott polenta ötlete Évától jött, látott, győzött – hallal készítve, természetesen. A gyerekek is odáig voltak érte!

Tengeri sügérrel és édesköménnyel rakott polenta

Hozzávalók 4 főre: 2 kicsi édeskömény gumó, 320 g tengeri sügér filé bőr nélkül, 100 g közepesre őrölt kukoricadara, kb. 450 ml víz, 1 kis fej fehér hagyma, 1 cikk fokhagyma, 200 ml házi paradicsomszósz (bazsalikomos) vagy 250 g hámozott, darabolt paradicsom és 4-5 bazsalikomlevél, 1 ek. frissen reszelt parmezán, 200 g mozzarella, só, frissen őrölt feketebors, extraszűz olívaolaj

DSC_6292

A polentához a vizet egy teáskanálnyi sóval felforraljuk, beleszórjuk a kukoricadarát, és folyamatosan kevergetve kb. 30-35 percig főzzük.

Közben a hagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk, és forró olajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a paradicsomot, sózzuk, borsozzuk, és 10-15 perc alatt a szószt besűrítjük.

A mozzarellát és a tengeri sügér filét apró kockára vágjuk.

Az édeskömény gumókat megmossuk, négyfelé vágjuk, és sós vízben puhára főzzük. Ezután leszűrjük, alaposan lecsöpögtetjük, és felkockázzuk.

A frissen elkészült polentát kiolajozott tűzálló tálba tesszük. Ráhelyezzük az édesköményt, majd megszórjuk a parmezánnal és a tengeri sügér darabokkal. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk a paradicsomszósszal és egyenletesen szétosztjuk a tetején a mozzarella kockákat.

A rakott polentát 200 fokra előmelegített sütőben legalább 20 percig sütjük. (Ha van grill funkció a sütőnkön, a végén érdemes bekapcsolni, így a sajt hamar megpirul.)

Vajban sült nyelvhal petrezselymes narancsmártással és sárgarépa-karfiol fasírttal

A nyelvhal Éva ötlete alapján készült, amikor már nem tudtam mit kezdeni az extrafriss zsákmánnyal.

Vajban sült nyelvhal petrezselymes narancsmártással és sárgarépás karfiolfasírttal

Hozzávalók 4 főre:

A halhoz: 4 db kb. 200 grammos nyelvhal, 200 ml tej, 1 tk. liszt, egy kis csokor petrezselyemzöld, 1 gerezd fokhagyma, 1 narancs leve, vaj, só, frissen őrölt feketebors

A sárgarépás karfiolfasírthoz: 150 g sárgarépa, 250 g karfiol, 1 tojás, zsemlemorzsa, 1/2 kk. reszelt narancshéj, frissen reszelt szerecsendió, 1/2 gerezd fokhagyma, só, fehérbors, kukoricadara, napraforgó olaj a sütéshez

A sárgarépát és a karfiolt sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük, és villával áttörjük – nem kell pépesre, de azért ne maradjanak benne nagyobb darabok. A zöldségeket egy keverőtálba tesszük, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a tojást, a narancshéjat és annyi zsemlemorzsát, hogy könnyen formálható masszát kapjunk.

A masszát fél óráig állni hagyjuk, majd gombócokat formázunk belőle.

A gombócokat zsemlemorzsa és kukoricadara keverékébe forgatjuk, és bő, forró olajban kisütjük.

A nyelvhalakat az ITT leírt módon megnyúzzuk, a fejüket és az esetlegesen lelógó halhús darabokat levágjuk, majd a halakat a tejbe áztatjuk.

A petrezselyemzöldet felaprítjuk.

Kb. 30 perc után a halakat lecsöpögtetjük, lisztbe forgatjuk.

Egy serpenyőben felhevítjük a vaj felét, hozzáadjuk a félbevágott fokhagymagerezdet, és a halakat, majd mindkét oldalukat aranybarnára sütjük.

A fokhagymát eltávolítjuk, és a vaj másik felét valamint az aprított petrezselyemzöldet is a serpenyőbe tesszük. Fél percig pirítjuk, majd felöntjük a narancs frissen kifacsart levével. ezután elkeverjük benne a lisztet, sóval, borssal ízesítjük, és 2-3 perc alatt a mártást készre főzzük.

Paradicsomos szardínia polentával

Az alábbi paradicsomos szardínia a környékünkön, sőt, elsősorban Grado és Marano környékén közkedvelt étel. Eredetileg a “cucina povera” vagyis a szegényebb rétegek konyhájának remeke, ma már szinte az összes tengerparti trattoria étlapján megtalálható. Általában egész szardíniákkal készül, így igazán ízleztes, hiszen a halcsont együtt fő a halhússal, én azonban gyakran kifilézem a halat, így a gyerekek is szívesen megeszik. Egyszerűségénél fogva az elkészítésnél különösen fontos, hogy friss és jó minőségű alapanyagokkal dolgozzunk!

Paradicsomos szardínia polentával

Hozzávalók: 1 kg friss szardínia filé, 2 cikk fokhagyma, extraszűz olívaolaj, 1 babérlevél, 0,5 dl fehérborecet, 200 g passzírozott paradicsom (náunk mindig van házi), só, frissen őrölt feketebors, 200 g fehér kukoricadara

Közvetlenül felhasználás előtt a szardíniák mindkét oldalát sóval és borssal befűszerezzük.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a megtisztított, félbevágott fokhagyma gerezdeket. Hozzáadjuk a babérlevelet és a szardíniafiléket, majd nagy lángon mindkét oldalukat megpirítjuk. Felöntjük az ecettel, megvárjuk amíg nagy része elpárolog, ezután hozzáadjuk a paradicsomot, és lefedve az egészet kb. 4-6 percig főzzük.

Közben elkészítjük a polentát: egy lábasban 1 l vizet melegítünk. Sózzuk, és amikor forrni kezd, beleszórjuk a kukoricadarát – közben habverővel folyamatosan keverjük, hogy ne legyen csomós.

A polentát további kb. 35-40 perc alatt, fakanállal folyamatosan kevergetve készre főzzük (ha lágyabbra szeretnénk, főzés közben adhatunk hozzá egy kevés meleg vizet) , és a forró paradicsomos szardíniával tálaljuk.

Más tészta vizek: a Facebookon játszottunk ezekért az olasz nyelvű gasztronómiai magazinokért.

A nyertes az utolsó pillanatban befutott Boros Ildikó.

Ildikó, szívből gratulálunk, és kérünk, hogy akár a Bárka Facebook oldalának postaládájába, akár a tarkabarkablog@gmail.com e-mail címre küldj egy elérhetőséget, ahová a nyereményt postázhatjuk.

A többieknek köszönjük a részvételt és ne szaladjatok messzire, karácsony előtt lesz még játék!

Pisztránghabos-rukolás koktélgarnéla kenyértésztában sütve

A joker fogások nálunk mindig nagy kedvencek! Ezek a tésztában sült, minden földi (bocsánat, vízi) jóval töltött szivarok is épp ebbe a kategóriába tartoznak. Elsüthetjük svédasztalon, előételként, nagy tál vegyes salátával főételként, bedobhatjuk a gyerek uzsonnástáskájába, a férj levese mellé, magunkkal vihetjük kirándulásra, és pszt. megdézsmálhatjuk titokban a sütőből frissen kivéve is – mondjuk fokhagymás-zöldfűszeres hideg tejfölba mártogatva.

Nem cukkolom tovább a kedves olvasókat (és főleg saját magamat). Íme a recept:

Pisztránghabos-rukolás koktélgarnéla kenyértésztában sütve

Hozzávalók 8 darabhoz:

A tésztához: 300 g kenyérliszt, 15 g élesztő, 150 ml langyos víz, 1 tk. só, 1 kk. cukor, 2 tk. extraszűz olívaolaj, kevés kukoricadara (és ezzel elárultam az eddig majdnem szupertitkos pizzareceptemet is 😉

A töltelékhez: 32 db hidegvízi koktélgarnéla, 200 g (lazac)pisztráng filé bőr nélkül, 160 ml tejszín, 1 tojás, maréknyi rukola, só, őrölt fehér- és feketebors

Az élesztőt a vízbe morzsoljuk, és addig keverjük, amíg teljesen felolvad.

A lisztet átszitáljuk, hozzáadjuk a sót, a cukrot, az olívaolajat és az élesztős vizet, majd az egészet összegyúrjuk, alaposan kidagasztjuk. (Vagy rábízzuk a munkát a dagasztógépre, mint ahogy azt én is tettem.)

A tésztából gombócot formálunk, tálba helyezzük, a tetejét kereszt alakban nem túl mélyen bevágjuk, tiszta kendővel letakarjuk, és a duplájára kelesztjük.

Közben elkészítjük a tölteléket. A garnélákat megtisztítjuk (fotókkal illusztrált segítség ebben a bejegyzésben található): először a farokrész páncélját fejtjük le, majd a fejrészt távolítjuk el, a tiszta rákfarkakat félretesszük. (A páncélokat ne dobjuk ki! Fél citrommal és egy kis csokor zöld fűszerrel kitűnő alaplét főzhetünk belőle, amit később felhasználhatunk rizottók, tésztaszószok, hallevesek készíésekor.)

A tojásfehérjét kézi habverővel felverjük – nem kell kemény habot verni belőle, legyen csak nagy buborékos.

A lazacpisztrángot nagyobb kockákra vágjuk, és késes robotgépben durvára daráljuk. Hozzáadjuk a tejszínt, sóval és őrölt fehér- és feketeborssal ízesítjük, majd elkeverjük benne a felvert tojásfehérjét.

A duplájára kelt tésztát átgyúrjuk, nyolc egyenlő részre osztjuk, és mindegyik részt vékonyra nyújtjuk. (Kenyérliszt helyett listezhetjük a deszkát kukoricadarával.)

Minden egyes kinyújtott tésztadarab közepére négy garnélafarkat helyezünk, megszórjuk néhány rukolalevéllel, és megkenjük egy-egy evőkanálnyi lazacpisztrángos masszával. Amikor ezzel készen vagyunk, a tészta két oldalát felhajtjuk, összecsippentjük, és a végeit is behajtjuk.

A megmaradt tojássárgáját egy kevés vízzel elkeverjük.

A batyukat sütőpapírral kibélelt tepsire helyezzük, letakarjuk és meleg helyen legalább 30 percig kelesztjük. Ezután mindegyiket megkenjük a vizzel elkevert tojássárgájával, és 220 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a tetejük megpirul.

Ötlet: Io Cucino, 2006, április

A lagúna apró garnélái – Fokhagymás-petrezselymes homoki garnéla lágy polentával

Végre elfogyott az alapanyagunk! Elérkeztünk az aprócska garnélákkal készülő ételek utolsó állomásához.

Fokhagymás-petrezselymes homoki garnéla lágy polentával

Hozzávalók: 200 g homoki, fűrészes vagy ostoros garnéla (tisztítva mérve), extraszűz olívaolaj, egy gerezd fokhagyma, egy kis csokor petrezselyemzöld, só, bors, 250 g kukoricadara (a velenceiek legtöbbször fehér kukoricadarával kísérik a homoki garnélás ételeiket, nekem most csak sárga volt otthon), 1,5 l víz, 2 babérlevél

A garnélákat megtisztítjuk: először a farokrész páncélját fejtjük le, majd a fejrészt távolítjuk el (képes illusztráció itt), végül a tiszta rákhúst egy szűrőbe tesszük és folyó víz alatt alaposan átöblítjük, félretesszük.

Egy lábasban két babérlevéllel együtt vizet melegítünk, amikor elkezd forrni, a leveleket kidobjuk, az illatos vizet, sózzuk, lassan beleszórjuk a kukoricadarát, és folyamatosan kevergetve kb. 30 percig főzzük. (Ha főzés közben úgy látjuk, túl kemény a polentánk, adhatunk hozzá egy-két merőkanálnyi forró vizet.)

Egy serpenyőben felhevítjük az olívaolajat, megpirítjuk benne a félbevágott fokhagymagerezdet, hozzáadjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet, a megtisztított garnélafarkakat, sózzuk, borsozzuk, majd 1-2 perc alatt készre pároljuk.

A polentát még forrón tányérokba szedjük, a tetejére halmozzuk a fokhagymás-petrezselymes garnélát, és azonnal tálaljuk. 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!