Címke: karfiol

Árpagyönggyel sűrített vörösbab-karfiol főzelék makrélás kenyérgombóccal

A nagy ünnepi hajrában elhanyagoltam a kifejezetten gyerekeknek szóló halételek sorát. Íme egy évnyitó téli főzelék értékes zöldségekből, árpagyöngyből és makrélából. (A gombócban legközelebb csökkenteni fogom a kenyér és emelni a makréla mennyiségét, hogy kiegyensúlyozott étel fogás váljon belőle.) Ajánlott 1-99 éves korig. 🙂

Árpagyönggyel sűrített vörösbab-karfiol főzelék makrélás kenyérgombóccal

Hozzávalók: 160 g száraz vörösbab, 200 g karfiol, 100 g árpagyöngy, 50 g paszternák, 1 babérlevél, 1 gerezd fokhagyma, néhány csepp frissen facsart narancslé, só, frissen reszelt szerecsendió

A makrélás kenyérgombóchoz: 125 g száraz kenyér, 140 g makréla filé, 1 salotta hagyma, 2 db tojás, 120 ml tej, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 1 gerezd fokhagyma, extraszűz olívaolaj, só

A babot egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk.

Másnap bő vízben a fokhagymával, a megtisztított paszternákkal és a babérlevéllel együtt félpuhára főzzük, és hozzáadjuk az árpagyöngyöt. Amikor az árpagyöngy is majdnem megpuhul, beletesszük a megtisztított, rózsáira szedett karfiolt is, és további kb. 10 perc alatt az egészet készre főzzük.

A babérlevelet kidobjuk, a zöldségeket és az árpagyöngyöt botmixerrel pürésítjük, majd sóval, kevés frissen reszelt szerecsendióval és néhány csepp frissen facsart narancslével kerekre ízesítjük.

A gombóchoz a kenyeret apró kockára vágjuk, egy tálba tesszük, meglocsoljuk a tejjel, és félretesszük.

A salottát és a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, a  fokhagymát lereszeljük, a makréla filéről lefejtjük a bőrt.

Egy serpenyőben 3 ek. olívaolajon üvegesre pároljuk a salottát és a lereszelt fokhagymát, majd hozzáadjuk a felaprított petrezselyemzöldet. Ezután elkeverjük, levesszük a tűzről, és ezt is félretesszük.

A makréla filét késes robotgépben sima masszává aprítjuk.

A tejbe ártatott kenyeret a tojásokkal botmixerrel pépesítjük. Hozzáadjuk a petrezselymes párolt hagymát, a halat, egy kevés sót, végül a masszát jól összedolgozzuk, és 15-20 percig állni hagyjuk.

A halas masszából vizes kézzel diónyi gombócokat formálunk, amelyeket sütőpapírral kibélelt tepsibe helyezünk. A tetejüket meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal, és 200 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg aranybarnára pirulnak. (Az így elkészített gombóc csak frissen élvezhető. Ha másnap is szeretnénk tálalni, főzzük ki sós vízben, mint a knédlit vagy süssük ki, mint a fasírtot.)

…és az elmaradhatatlan vers a gyerekbarát recept mellé:

Lackfi János: Halak
(az Ugrálóház c. kötetből)

Hal háta pikkelyes,
víz háta pikkelyes,
hogyha megmarkolod,
kicsúszik, kicsorog.

A folyó csak halad,
földön siklik tovább,
úszkáló kis halak
feszítik nagy hasát.

aztán egy ráadás színező:

forrás: animali.acolore.com

Vajban sült nyelvhal petrezselymes narancsmártással és sárgarépa-karfiol fasírttal

A nyelvhal Éva ötlete alapján készült, amikor már nem tudtam mit kezdeni az extrafriss zsákmánnyal.

Vajban sült nyelvhal petrezselymes narancsmártással és sárgarépás karfiolfasírttal

Hozzávalók 4 főre:

A halhoz: 4 db kb. 200 grammos nyelvhal, 200 ml tej, 1 tk. liszt, egy kis csokor petrezselyemzöld, 1 gerezd fokhagyma, 1 narancs leve, vaj, só, frissen őrölt feketebors

A sárgarépás karfiolfasírthoz: 150 g sárgarépa, 250 g karfiol, 1 tojás, zsemlemorzsa, 1/2 kk. reszelt narancshéj, frissen reszelt szerecsendió, 1/2 gerezd fokhagyma, só, fehérbors, kukoricadara, napraforgó olaj a sütéshez

A sárgarépát és a karfiolt sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük, és villával áttörjük – nem kell pépesre, de azért ne maradjanak benne nagyobb darabok. A zöldségeket egy keverőtálba tesszük, sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a tojást, a narancshéjat és annyi zsemlemorzsát, hogy könnyen formálható masszát kapjunk.

A masszát fél óráig állni hagyjuk, majd gombócokat formázunk belőle.

A gombócokat zsemlemorzsa és kukoricadara keverékébe forgatjuk, és bő, forró olajban kisütjük.

A nyelvhalakat az ITT leírt módon megnyúzzuk, a fejüket és az esetlegesen lelógó halhús darabokat levágjuk, majd a halakat a tejbe áztatjuk.

A petrezselyemzöldet felaprítjuk.

Kb. 30 perc után a halakat lecsöpögtetjük, lisztbe forgatjuk.

Egy serpenyőben felhevítjük a vaj felét, hozzáadjuk a félbevágott fokhagymagerezdet, és a halakat, majd mindkét oldalukat aranybarnára sütjük.

A fokhagymát eltávolítjuk, és a vaj másik felét valamint az aprított petrezselyemzöldet is a serpenyőbe tesszük. Fél percig pirítjuk, majd felöntjük a narancs frissen kifacsart levével. ezután elkeverjük benne a lisztet, sóval, borssal ízesítjük, és 2-3 perc alatt a mártást készre főzzük.

Zöldségleves sárgarépás garnélával töltött csillag-raviolival

Egy egyszerűen elkészíthető, de viszonylag időigényes levest hoztam mára azoknak akik szeretnek a karácsonyi menüvel bíbelődni:

Zöldségleves sárgarépás garnélával töltött csillag-raviolival

Hozzávalók 4 főre: 

A tésztához: 200 g liszt, 2 tojás

A töltelékhez: 150 g garnéla farok, 80 g ricotta, 1 tojás, 50 g főtt sárgarépa, só, frissen őrölt feketebors

A leveshez: 2 l gyenge csirke vagy zöldség alaplé, 100 g karfiol, 100 g fagyasztott zöldborsó vagy friss brokkoli, 100 g sütőtök, só, fehérbors, egy kis csokor petrezselyemzöld, néhány szem rózsabors

A garnélafarkakról lefejtjük a páncélt, és a bélcsatornát egy fogvájó segítségével eltávolítjuk. A főtt sárgarépát villával áttörjük.

A megtisztított garnéla farkakat késes robotgépben durvára daráljuk, majd egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a sárgarépát, a ricottát és a tojást, kevés sót és borsot, majd az egészet összekeverjük, és habzsákba töltjük.

A lisztből és a tojásokból rugalmas tésztát gyúrunk, fél óráig pihentetjük, majd vékonyra nyújtjuk. A tésztából 15 cm széles csíkokat vágunk, és a csík alsó felére a habzsákból kb. 10 centinként egy-egy teáskanálnyi tölteléket helyezünk. A tészta felső felét a töltelékre hajtjuk, és csillag alakú kiszúró formával kiszaggatjuk.

A karfiolt rózsáira, a rózsákat egészen kis darabokra szedjük, a sütőtököt apró kockára vágjuk.

A csirke (vagy zöldség) alaplevet a csokorba kötött petrezselyemzölddel felforraljuk. Ezután sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a zöldborsót, a karfiolt és a sütőtököt, és közepes lángon addig főzzük, amíg a zöldségek megpuhulnak.

A csillag-raviolikat lobogó sós vízben 2 percig főzzük, majd áthelyezzük a zöldséglevesbe, és további 1 perc alatt az egészet készre főzzük.

A levest néhány szem egész vagy frissen őrölt rózsaborssal megszórva azonnal tálaljuk.

(És elárulom, 20 ravioliért nem szoktunk tésztát gyúrni. Ha rászánjuk magunkat, akkor tíz tojásnál alább nem adjuk. Olyankor a töltött tészta mellett készítünk tagliatellét, tagliolinit (mint pl. ITT is), és mindig van egy-egy próba forma is, most garganellivel próbálkoztunk – khm, inkább kevesebb, mint több sikerrel.)

A világ hallevesei V. – Írország – Chowder

Erika, a Dublin felett az ég és a The Cooking Liszt szerzője, aki férjével és kislányával, Abigéllel Írországban él, hozta nekünk nem is gondolnátok, mekkora szeretettel. Erikával csak néhány levelet váltottunk, de lelkesedése, készségessége előtt nyilvánosan is megemelem a kalapomat – és nem elsősorban a halleves kapcsán…. Ugorjunk.

A magyar szájíznek kedves, egyszerűen elkészíthető levesről (vagy inkább egytálételről?) van szó, a hozzávalók itthon is viszonylag könnyen beszerezhetők, szóval, hajrá! Dobjatok össze hétvégén egy chowdert, és ha szeretnétek tudni, hogy milyen az ég Dublin felett olvassátok Erika blogját!

“Szigetország ide vagy oda, legutóbbi felmérések szerint nem esznek elég halat az írek sem. Én sosem tudok betelni a tengerben található finomságokkal, ezért igyekszem hetente legalább egyszer halat varázsolni asztalunkra. Nem is olyan régen fedeztem fel a chowder-t. A chowder nem más mint egy zöldséges alapon elkészített halas leves, melyet gyakran tejszínnel vagy tejjel hígitanak és nem ritkán liszttel sűrítenek be. A chowder szülőhazája mégsem Írország, hanem Észak-Amerika, ahol a legnépszerűbb a New-England-i kagylós változat (New-England clam chowder). A szó eredetét azonban homály fedi, elképzelhető, hogy a francia chaudière kifejezésből származik amely arra az edényfajtára utal, amiben ezt a típusú levest főzték.
Kisebb vidéki puboktól nagyobb, elegánsabb éttermekig a chowder nagyon sok helyen szerepel az étlapon. Variációk számát tekintve rengeteg változattal találkozhatunk, és akkor a legfinomabb ha az aznap fogott, friss halat, tenger gyümöcseit főzik bele (catch of the day).
A számomra preferált receptet aszerint módosítom éppen milyen halhoz vagy zöldségekhez van kedvem. Tény, hogy gyakran lazac-füstölt tőkehal-foltos tőkehal és királyrák keverékéből főzöm. Nagyon könnyen és gyorsan elkészíthető, tartalmas étel.
Ír halleves
Hozzávalók 4 személyre:
2 szál póréhagyma
1 kisebb fej vöröshagyma
3 sárgarépa
1 fej karfiol. rózsáira szedve
1 kisebb fej brokkoli, rózsáira szedve
2 közepes burgonya
1 kukorica konzerv
kb. 30 dkg vegyes tengeri halfilé
2 dl tej
1 l halleves alaplé
csipet tengeri só
olívaolaj
Két nagy szál póréhagymát felkarikáztam és 1 fej apróra vágott vöröshagyma társaságában kevés olívaolajon üvegesre pároltam. Hozzáadtam a megmosott és felaprított zöldségeket, a rózsáira szedett karfiolt és brokkolit. Felöntöttem kb. 2 dl tejjel és 1 l halleves alaplével (fish stock). Kevés sóval és borssal ízesítettem, majd fedő alatt összefőztem a zöldségeket. Amikor már majdnem megpuhultak, hozzáadtam a megtisztított és feldarabolt lazacot, füstölt tőkehalat, foltos tőkehalat is. A halnak maximum 5 perc főzési idő kell. A legvégén került bele a kukorica konzerv.
Finom szóda kenyérrel és vajjal kínáltam.
Köszönjük szépen, Erika!
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!