Címke: kapribogyó

Paprikás-borsos lisztben sült makréla rozmaringos tepsis krumplival és sárgarépa-édesburgonya pürével

Hű, találtam sok (nagyon sok!) régi fotót és egy nagy kupac receptvázlatot. Egy részüket nem volt időm publikálni, mások a fotók miatt nem kerültek ide, és voltak olyanok is, amiket annak idején nem is tartottam különösebben figyelemre méltónak. Sajnálnám, ha a receptek egy poros mappában az enyészet útjára lépnének, így most a teljesség és a szezonalitás igénye nélkül majd jön ezekből (is) néhány.

Emlékszem erre a paprikás-borsos makrélára, az egész család nagyon szerette. A makréla egyébként is nagy kedvenc itthon (ld. a blog makrélás receptjeinek számát), főleg azért, mert nagyon sokoldalú: jól állnak neki az üde zöldek, de bármilyen erős, karakteres fűszert is remekül elvisel. Nagy melegben posírozva készítem, kevés virágos-füves aromás, friss, extra szűz olívaolajjal, citromlével és sok salátával körítve tálalom, hűvösebb időben bundázva vagy roston sütöm, gyökérzöldségekkel, burgonyával, káposztával kínálom. Szeretem, mert a kevésbé kíméletes hőkezelési eljárások során sem veszít karakteres ízéből.

Paprikás-borsos lisztben sült makréla rozmaringos tepsis krumplival és sárgarépa-édesburgonya pürével

Hozzávalók 4 személyre:

A makrélához: 4 db kb. 250-300 g súlyú makréla, 100 g liszt, 2 tk. pirospaprika, 1/2 kk. frissen őrölt feketebors, só, semleges ízű olaj a sütéshez

A burgonyához: 400 g burgonya, rozmaring, só, frissen őrölt feketebors, 2-3 rozmaring ág

A püréhez: 200 g sárgarépa, 200 g édesburgonya, 1 gerezd fokhagyma, 1 ek. sózott kapribogyó, 2 ek. tejföl, só, fehér bors, frissen reszelt szerecsendió, néhány csepp frissen facsart citrom és narancslé

DSC_9928

A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, sóval, frissen őrölt feketeborssal és a rozmaring lecsipkedett leveleivel összeforgatjuk, és sütőpapírral bélelt tepsiben 200 °C-on ropogósra sütjük.

Közben a kapribogyóról leöblítjük a sót. A sárgarépát, az édesburgonyát és a fokhagymagerezdet megtisztítjuk, nagyobb darabokra vágjuk, és kevés sós vízben puhára főzzük. Hozzáadjuk a tejfölt, a kapribogyó felét, majd szerecsendióval és fehér borssal fűszerezzük. Botmixer segítségével az egészet sima pürévé dolgozzuk, végül néhány csepp citrom és/vagy narancslé hozzáadásával kerekre ízesítjük.

A lisztet a pirospaprikát és a borsot összekeverjük. A makrélákat megtisztítjuk, kizsigereljük, papírtörlővel leszárítjuk róluk a fölösleges vizet. A halakat besózzuk, és a liszt-pirospaprika-bors keverékbe forgatjuk, kevés forró olajon mindkét oldalukat ropogósra sütjük és az édesburgonya-sárgarépa pürével valamint a sült burgonyával azonnal tálaljuk.

Babos-halas crostini

Kb. ez történik akkor, amikor húsz perc alatt kell valami gyors előételt összedobni. (Ha van idő “igazi” babot főzni, tegyük azt! Az eredmény mérföldkövekkel jobb lesz.)

Babos-halas crostini

Hozzávalók 6 személyre (előételként): 1 bagett, 2 doboz konzerv barna bab, 200 ml házi paradicsomszósz (pl. ilyen) vagy üveges passzírozott paradicsom, 1 közepes fej fehér hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 tk. szárított oregánó, 1 tk. őrölt füstölt pirospaprika, 1 ek. kapribogyó, só, frissen őrölt feketebors, 50 g olajos szardella filé, egy kis csokor petrezselyemzöld, extra szűz olívaolaj

crostini blog

A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és a kapribogyóval, valamint a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A babot leszűrjük.

Egy nagy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, majd üvegesre pároljuk. Meghintjük a füstölt paprikával, az oregánóval, beleöntjük a paradicsomot, és néhány perc alatt sűrűre főzzük. Elkeverjük benne a leszűrt babot, megsózzuk, megborsozzuk, és 2-3 perc alatt készre főzzük.

A bagettet 2 cm vastagon felszeleteljük, tepsibe helyezzük és 200 °C-ra előmelegített sütőben a szeletek mindkét oldalát aranybarnára pirítjuk.

A kenyérszeleteket megrakjuk a paradicsomos babbal, ráfektetünk egy-egy szardella filét. Megszórjuk az aprított kaprival, valamint a petrezselyemzölddel, meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal, és azonnal tálaljuk. (Néhány pötty friss, hideg, zsíros joghurt vagy tejföl sem rontja el a végeredményt.)

Mediterrán halleves

Hozzávalók 4 személyre: kb. 1 kg apró hal (aranydurbincs, csillagvizsgáló hal, morgóhal, pókhal, Szent Péter hal, skorpióhal, vörös durbincs, stb.), 1 ördöghal fej, egy maréknyi vénuszkagyló, egy maréknyi csonkakagyló

Az alapléhez: 1/2 fej vöröshagyma, 1 sárgarépa, 1 babérlevél, 1/2 citrom, 10 szem feketebors, 1 angol zeller szár, körömnyi friss gyömbér, 200 ml fehérbor

A leveshez: 1 fej fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ágacska rozmaring, só, frissen őrölt fekete bors, nagy csokor petrezselyemzöld, 300 ml passzírozott paradicsom, 1 mandarin, 100 ml fehérbor, 2 tk. kapribogyó

A végén: citromgerezdek, extra szűz olívaolaj, friss bagett

DSC_0451

A kagylókat hideg, sós vízben 1-2 órán keresztül állni hagyjuk. A vizet közben 2-3 alkalommal lecseréljük.

Az apró halakat megtisztítjuk: lepikkelyezzük, kizsigereljük, kifilézzük, fejüket levágjuk, kopoltyújukat és szemüket eltávolítjuk. Az ördöghal fejről lefejtjük a hártyákat és a pofahúst. Ez utóbbit és a filéket félretesszük.

A halfejeket, gerinceket, uszonyokat egy lábasba helyezzük. Hozzáadjuk a fél hagymát (héjastól), a sárgarépát, a babérlevelet, a fél citromot, a borsot, a gyömbért és a zellert, majd felöntjük a fehérborral és 2 l vízzel. Az alaplét felforraljuk, leszedjük a tetején keletkező habot, és gyöngyözve 40 percig főzzük. Ezután további 30 percig állni hagyjuk, és sűrű szövésű gézzel bélelt szűrőn átszűrjük.

Közben a fehér hagymát és a fokhagymagerezdeket megpucoljuk, majd a petrezselyemzölddel és a kapribogyóval együtt finomra aprítjuk.

A halfiléket és az ördöghal pofát besózzuk.

Egy nagy serpenyőben (vagy cseréptálban) kevés olívaolajat hevítünk, és üvegesre pároljuk benne a hagymát és a fokhagymát. Megszórjuk egy kevés feketeborssal, hozzáadjuk a rozmaringágat, a kapribogyót és a petrezselyemzöldet, néhányszor átkeverjük, majd felöntjük előbb a fehérborral, utána a mandarin frissen kifacsart levével. (A kettő között süssük le a serpenyőben lévő alapanyagokat.) Ezután hozzáadjuk a passzírozott paradicsomot, és négy merőkanálnyi hal alaplevet.

A levet besűrítjük, majd belehelyezzük a halfiléket, az ördöghal pofát, a kagylókat, és 200 C-ra előmelegített sütőben az egészet addig pároljuk, amíg a kagylók kinyílnak.

A levest a serpenyőben/cseréptálban, kevés extra szűz olívaolajjal a tetején, citromgerezdek és friss (pirított) bagett szeletek kíséretében azonnal tálaljuk.

575689_674771072541702_127503732_n

A leves, egy ünnepi menü részét képezte, hamarosan hozom a további fogásokat is.

Örömfőzés a Lillafüredi Pisztrángtelepen 2013. június 8. – Grillezett padlizsánba töltött zöld fűszeres füstölt pisztráng krém

Azt hiszem, minden túlzás nélkül állíthatom, hogy a Lillafüredi Pisztrángtelepre és füstölt pisztrángjaikból készült ételeikre immár úgy tekinthetünk, mint a Tarka Bárka blog állandó szereplőire. Januári látogatásunk alkalmával egy pillanat alatt a szívünkhöz nőtt a hely, a maga nosztalgikus hangulatával, kiváló minőségű termékeivel, kedves vendégeivel, odaadó tulajdonosaival együtt. A visszatérést egyébként is épp mostanában terveztük, így egyértelmű volt, hogy amikor Gabojsza megkérdezte, lenne-e kedvem részt venni néhány bloggerrel együtt egy közös főzésen a Pisztrángtelepen, örömmel mondtam igent a meghívásra.

Szombaton délután érkeztünk, György és Ágnes körbevezettek minket, elmesélték a hely, a pisztrángok és az életük mára szorosan összeforrt történetét. A gyerekek ismeretterjesztő előadásban is részesültek, testközelből láthatták a halakat, simogathatták, etethették őket. A 3,5 éves Annánknak annyira tetszett a program, hogy azóta nap mint nap többször is kéri, menjünk vissza Gyuri bácsihoz.

DSC_4986

DSC_4999

DSC_5003

DSC_5015

DSC_4989

DSC_5005

DSC_5022

DSC_5024

DSC_5035

DSC_5060

DSC_5076

A sétát “elő-vacsora” követte: a házigazdák jóvoltából megkóstolhattuk a telepen található Erdei Halsütöde specialitását, ami nem más, mint egy szupertitkos fűszerkeverékbe és kétféle lisztbe forgatott, majd ropogósra sütött pisztráng. A recept titkát ugyan nem sikerült megszerezni, a tulajdonosok és a termékeik sikeréét viszont igen. Ez áll világosan a Pisztrángtelep honlapján: “…a kristálytiszta forrásvíz, amely a halakat simogatja, a hagyományos tenyésztési technológia, a természetes takarmányozás és az, hogy a vevő itt mindig frissen fogott halat kap.”

Ilyen “egyszerű” ez, kérem.

DSC_5094

DSC_5097

Rövid pihenő után mi, bloggerek főztünk, Gabojsza kukoricadarába forgatott, pisztráng filét sütött tárcsán, aszalt paradicsomos-morzsásat pedig kemencében. A halhoz muzsdéj és reggel sütött, fantasztikus Gabojsza-kenyér is járt.

1005950_323110264489462_2060953747_n

941386_323112271155928_1650656492_n

Ági füstölt pisztrángos fasírtokat sütött (remélem, lesz hamar recept is, ti. mindenképpen ki szeretném próbálni!)

295552_323110991156056_1472869096_nMillie süteményeket hozott (hamarosan erről is lesz fotó), mi pedig a lenti zöld fűszeres pisztráng krémmel töltött, grillezett padlizsánkarikákkal készültünk… Igen, az, hogy “készültünk”, az esetünkben szó szerint értendő. Az előző nap elkészített grillezett padlizsánt ugyanis otthon felejtettem. A malőrsorozat ezzel épp csak kezdetét vette: a krémbe került néhány csepp rozmaringos olívaolaj, ami az ízhatást a “vasárnapi mise” illat-élménye felé húzta. A pontot az i-re az tette fel, amikor a az eredeti tervekhez korántsem hasonlító, de ettől még fogyasztható krémet padlizsán helyett óriási erőfeszítések árán meggrillezett cukkinilapocskákba tekertem, türelmemhez mérten “szépen” tányérra rendeztem, és amikor a tányért felemeltem, hogy végre az asztalhoz vigyem, az a krém súlyától középen megroggyant, a cukkinitekercsek pedig boldogan gurultak szanaszét a földön.

Sírtam, persze. A férjem vigasztalt, mondván, nagy az esélyem arra, hogy a következő három évben a konyhai tevékenységeim szerencsésen alakulnak.   (Köszi. Puszi. – A szerk.)

A lelki megrázkódtatásokon végül egy palack a Margit-forrás vizében hűtött pinot grigio – mongris (Marco Felluga, 2011, bővebb info ITT), aztán egy kékfrankos rozé (Taschner, 2012, bővebb info ITTés remek pálinkák könnyítettek.

8813_323113144489174_643057536_n

A fenti kellemetlenségeket leszámítva nagyszerű délutánt töltöttünk a Lillafüredi Pisztrángtelepen. Köszönjük Gabojszának, amiért kitalálta és megszervezte a találkozót. Köszönjük Hoitsy Györgynek és feleségének, Ágnesnek, hogy lehetővé tették, hogy az öröm sütögetés ezen a festői szépségű helyen létrejöjjön, valamint hogy megismerhessük és megkóstolhassuk kivételes minőségű termékeiket.

DSC_5110

DSC_5114

999676_323108794489609_1479895372_n

Csak ismételni tudom magamat: Kiránduljatok a Bükkbe, látogassatok el a telepre! Kóstoljátok meg az Erdei Halsütöde remekeit, pakoljátok tele a hátizsákotokat füstölt pisztránggal, használjátok ki otthon is a minőségi alapanyagok adta lehetőségeket, és keressétek a jövőben is a Lillafüredi Pisztrángtelep termékeit!

Íme az elérhetőségeik:

http://www.pisztrangtelep.hu/

https://www.facebook.com/pisztrangtelep.lillafuredi

A Tarka Bárka blog legfrissebb híreiről pedig ide klikkelve lehet értesülni:

Tarka Bárka hal-gasztro-blog Facebook oldal

A tragédiasorozat után megmaradt krémet hazahoztam, és másnap, itthon töltöttem be az itthon felejtett padlizsán karikákba. (Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy töltés közben a habzsák végigrepedt, és beborította az egész konyhaasztalt ezzel az isteni krémmel. Kár, hogy nem a lottón lett így ötösöm.)

Grillezett padlizsánba töltött zöld fűszeres füstölt pisztráng krém

Hozzávalók: 400 g padlizsán, 100 g lillafüredi füstölt pisztráng filé, 300 g friss krémsajt (mondjuk Philadelphia), 2 tk. kapribogyó, só, frissen őrölt fehérbors, néhány csepp citromlé, nagy csokor petrezselyemzöld, 2,5 gerezd fokhagyma, extraszűz olívaolaj, 2 szelet kenyér

DSC_5169

2 gerezd fokhagymát áttörünk, a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A fokhagymából egy teáskanálnyit, a petrezselyemzöldből egy evőkanálnyit félreteszünk, a többit egy tálkában kb. 50 ml olívaolajjal összekeverjük.

A padlizsánt 0,5-1 cm vastagon felkarikázzuk, besózzuk, és grillrácson mindkét oldalukat meggrillezzük. (Ha nincs kéznél sem grillrács, sem megfelelő tűz, egy bordázott fenekű, steaksütő serpenyő is megteszi.)

A padlizsánkarikákat tányérra helyezzük, és megkenjük a fokhagymás-petrezselymes olívaolajjal.

A kapribogyót finomra aprítjuk.

A lillafüredi füstölt pisztráng filét kisebb darabokra tépkedjük, és egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a krémsajtot, majd bormixerrel az egészet simára dolgozzuk. Hozzáadjuk a maradék áttört fokhagymát, a petrezselyemzöldet és a kapribogyót is. Megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk néhány csepp citromlével, és összekeverjük. (Lehetőség szerint 2-3 órát állni hagyjuk.)

A kenyeret megpirítjuk, bedörzsöljük fokhagymával, és kisebb kockákra vágjuk.

Rövid nyársakra 2-2 félbehajtott padlizsánkarikát húzunk, a végeket egy-egy fokhagymás kenyérkockával megtűzzük.

A füstölt pisztráng krémet habzsákba töltjük, minden félbehajtott padlizsánkarikába nyomunk belőle, (a tetejüket petrezselyemlevélkékkel díszíthetjük) és előételként azonnal tálaljuk.

Íme néhány recept ötlet a Tarka Bárka blogról lillafüredi füstölt pisztrángra:

Borjúsült füstölt pisztrángos fejtett bab krémmel

Paszternákos-savanyú uborkás rizssaláta füstölt pisztránggal és kandírozott mandarinhéjjal

Füstölt pisztrángos fejtett bab leves

Sütőtökös gnocchi zsályás füstölt pisztráng mártással

Sült édesburgonya füstölt pisztránggal és juhsajttal

Füstölt pisztrángos-ricottás trofie pirított dióval

Lillafüredi szénégető spagetti

Füstölt pisztrángos-kakukkfüves sültpaprika krém

Csiperkegomba saláta füstölt pisztránggal

Pizzák lillafüredi füstölt pisztránggal

Füstölt pisztrángos burgonyasaláta

és néhány kedvenc friss pisztránggal:

Paprikás lisztben sült zsályás-hagymás pisztrángfilé

Kellevéllel göngyölt narancsos pisztráng fehérbab pürével

Navarrai sült pisztráng mozzarellás spenóttal

Narancságyon sült pisztráng

p.s. Köszönöm Hoitsy Györgynek a 14., 15., 16., 17. és 20. fotót!

Paradicsomos linguine vörös garnélával, langusztinnal és tőkehallal

Paradicsomos linguine vörös garnélával, langusztinnal és tőkehallal

Hozzávalók 4 főre: 320 g linguine tészta, 400 g datolyaparadicsom, 1 kisebb fehér hagyma, gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehér bor (most tocai), egy nagy csokor petrezselyemzöld, 4 bazsalikomlevél, 4 tk. kapribogyó, só, frissen őrölt feketebors, csipetnyi frissen reszelt szerecsendió, 8 db konyhakész vörös garnéla farok, 8 db langusztin, 200 g tőkehal filé, extra szűz olívaolaj

DSC_4487A hagymát, a petrezselyemzöldet és a kapribogyót finomra aprítjuk, a fokhagymát áttörjük.

Egy lábasban kevés olajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, majd alacsony lángon üvegesre pároljuk. Elkeverjük benne a kapribogyót, felöntjük a borral, és nagy lángon lepirítjuk. Hozzáadjuk a petrezselyemzöldet, a lángot mérsékelve még egy percig pirítjuk.

Közben a paradicsomokat kereszt alakban nem túl mélyen bevágjuk. Ezután forrásban lévő vízbe dobjuk, fél perc után szűrőkanállal kiszedjük, héjukat egy mozdulattal lehúzzuk, húsukat nagyobb kockára vágjuk, és a petrezselymes-kapribogyós-hagymás alaphoz adjuk. Sóval, borssal és egy kevés frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük, majd sűrűre főzzük.

A tőkehalat kb. 2 cm-es kockára vágjuk, majd a langusztinokkal, a garnéla farkakkal és a bazsalikom levelekkel együtt a paradicsomszószba helyezzük. Lefedjük, és 3-4 perc alatt az egészet készre főzzük.

(Ha frissebb ízhatást szeretnénk elérni, a felaprított petrezselymet csak a végén, a bazsalikommal együtt adjuk a szószhoz.)

Közben a tésztát kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, óvatosan összerázzuk/forgatjuk a szósszal, és azonnal tálaljuk.

Posírozott pisztráng kapribogyós fokhagyma szósszal és sárgarépa salátával

Posírozott pisztráng kapribogyós fokhagyma szósszal és sárgarépa salátával

Hozzávalók 4 főre:  2 db kb. 250 grammos konyhakész pisztráng, 1 citrom, 1 salotta hagyma, 1 zellerszár, 1 sárgarépa, kis csokor zöld fűszer (kakukkfű, zsálya, rozmaring, majoránna), 1 babérlevél, 8-10 szem egész feketebors, 5 gerezd fokhagyma, 2 kk. kapribogyó, 250 ml tej, extra szűz olívaolaj

posirozott ok

A fokhagymát megtisztítjuk, a gerezdeket félbevágjuk. A kapribogyót felaprítjuk. (Néhányat félreteszünk egészben.)

A sárgarépát megpucoljuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük, a hagyma külső, kemény héját lehúzzuk.

Serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a félbevágott fokhagymagerezdeket és közepes lángon rózsaszínűre pirítjuk. Felöntjük a tejjel, és lassú tűzön, folyamatosan kevergetve harmadára forraljuk. Hozzáadjuk a kapribogyót, és botmixerrel simára turmixoljuk. Sózzuk, egyet forralunk rajta, és levesszük a tűzről. Ha szükséges, néhány csepp citromlével savanyítjuk.

Egy akkora lábasban, amelyben a pisztrángok kényelmesen elférnek, a zöld fűszer csokorral, a babérlevéllel, fél citrommal, a sárgarépával, hagymával, a zellerszárral és a feketeborssal vizet melegítünk. Belehelyezzük a pisztrángokat, és amikor a víz eléri a 85-90 fokot, ezen a hőmérsékleten, tehát nem forrásban lévő, csak gyöngyöző vízben 4-6 percig posírozzuk.

Közben a sárgarépát sózzuk, borsozzuk, kevés extra szűz olívaolajjal és néhány csepp citromlével összeforgatjuk.

A halakat kiemeljük a posírozó léből, előmelegített tányérokra helyezzük, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal és a kapris fokhagyma szósszal valamint a sárgarépa salátával azonnal tálaljuk.

Paradicsomos csőtészta sült szardíniával

Paradicsomos csőtészta sült szardíniával

Hozzávalók 4 főre: 300 g friss szardínia, 320 g csőtészta, 100 g csípőspaprikás marinált zöld olajbogyó, 50 g taggiai olajbogyó, 280 ml házi paradicsomszósz (vagy 300 g hámozott, darabolt paradicsom), 1 ek. kapribogyó, 100 ml száraz fehérbor, 1 salotta hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 4 olajos szardella, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

DSC_6822A hagymát és a kapribogyót finomra aprítjuk, a fokhagymát áttörjük, az olajbogyót lecsöpögtetjük.

A szardíniákat megtisztítjuk, kifilézzük. (Képes útmutató a marinált szardella receptjénél található ITT.) A filéket hosszában kettévágjuk.

Egy nagy serpenyőben olajat hevítünk, megpirítjuk benne a szardíniafiléket, majd papírtörlőre szedjük, és leitatjuk róluk a fölösleges zsiradékot. A sült halfiléket félretesszük, melegen tartjuk.

A megmaradt olajban megpirítjuk az olajos szardellát, a hagymát és a fokhagymát. Felöntjük a  fehérborral, és nagy lángon 3-4 percig főzzük. Hozzáadjuk az olajbogyókat, a felaprított kapribogyót, a paradicsomot, sózzuk, borsozzuk és az egészet 10-15 perc alatt besűrítjük.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, és összeforgatjuk a szósszal. A tésztát tányérokra szedjük, mindegyikre 6-8 sült szardíniafilét helyezünk, és azonnal tálaljuk.

Pizzák füstölt pisztránggal

Tegnapi ígéretemhez híven hozom a lillafüredi füstölt pisztránggal készült pizzákat is. Tudom, a lényeg nem látszik, de egyszerűen képtelen voltam ellentmondani az utóbbi időben különösen lelkes háromévesemnek, aki szorgalmasan pakolta apró kezecskéivel a rukola leveleket a fotóalanyokra.

Pizzák füstölt pisztránggal

Hozzávalók 6 főre:

A pizzatésztához: 600 g (kenyér)liszt (sima liszttel is működik), 30 g élesztő, kb. 300-350 ml langyos víz, 1 tk. cukor, 2 tk. só, 3 ek. extraszűz olívaolaj

Pizza nr 1.: 300 ml házi paradicsomszósz (a legfinomabb, tartósítószer mentes paradicsomszósz receptjét itt találjátok) de használhattok sűrű passzírozott paradicsomot, esetleg hámozott, darabolt paradicsomot is), 1 ek. kapribogyó, 120 g mozzarella, 1 gerezd fokhagyma, maréknyi rukola, só, frissen őrölt feketebors, 1kk. szárított oregánó, extraszűz olívaolaj

Pizza nr 2.: 300 g stracchino sajt, 6 nagy radicchio levél, 60 g darált dió, extraszűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

és a két pizzához összesen egy kb. 250-300 grammos lillafüredi füstölt pisztráng

Az élesztőt a vízbe morzsoljuk, és addig keverjük, amíg teljesen felolvad.

A lisztet átszitáljuk, hozzáadjuk a sót, a cukrot, az olívaolajat és az élesztős vizet, majd az egészet összegyúrjuk, alaposan kidagasztjuk. (Vagy rábízzuk a munkát a dagasztógépre, mint ahogy azt én is tettem.) Általában 300 ml vízzel kezdek, aztán ha szükséges adok hozzá még egy keveset.

A tésztából gombócot formálunk, tálba helyezzük, a tetejét kereszt alakban nem túl mélyen bevágjuk, tiszta kendővel letakarjuk, és a duplájára kelesztjük.

A füstölt pisztráng bőrét lehúzzuk, a halhúst lefejtjük a gerincről. Ez négy részletben történik: a halhúst a fejtől a farokig a gerinc mentén bevágjuk, és a felső felet felfelé, az alsó felet lefelé mozdítva lehúzzuk a csontról. A műveletet a hal másik oldalán megismételjük.

Ha az az alsó részekben maradt bordacsont, kiszedjük (így ez már teljesen szálkátlan marad), és a felső részekkel együtt 1-1,5 cm-es darabokra vágjuk. Az apró, hajlékony szálkákat menet közben eltávolítjuk.

Az első három pizzához a fokhagymát áttörjük, és lassú tűzön, kevés olajon megpirítjuk.

A kapribogyót felaprítjuk, majd egy kis tálkában összekeverjük a paradicsompürével, kevés sóval, borssal, az oregánóval és 1-2 evőkanálnyi fokhagymás olajjal .

A mozzarellát apróra vágjuk.

A másik három pizzához a radicchiot vékonyra szeleteljük, és elkeverjük a sajttal.

A megkelt tésztát hat egyenlő részre osztjuk, mindegyiket vékonyra nyújtjuk, és három olajjal vékonyan kikent, 23 cm-es pizzasütő formába igazítjuk. Ezután letakarjuk, és szobahőmérsékleten legalább 20 percig kelni hagyjuk.

Három pizzát megkenünk a kapris-fokhagymás paradicsomszósszal, és 240 fokra előmelegített sütőben (nálam ennyi a maximum, de tudok rajta pizza programot állítani, ezt is szoktam használni) addig sütjük, amíg a pizza széle pirulni kezd. Ekkor ráhelyezzük a mozzarellát és a füstölt pisztráng darabkák felét, majd maximum 1-2 perc alatt a pizzákat készre sütjük.

A maradék három megkelt tésztakorongot megrakjuk a radicchiós sajttal, majd sózzuk, borsozzuk, és 24 fokra előmelegített sütőben ezeket is addig sütjük, amíg a szélük pirulni kezd. Ekkor ráhelyezzük a maradék füstölt pisztráng darabkákat és a darált diót, majd az egészet 1-2 perc alatt készre sütjük.

A paradicsomos pizzákat megszórjuk a rukola levelekkel (ha A Gyerek nagyon ragaszkodik hozzá, a sajtos-radicchiósakat is) és azonnal tálaljuk.

Gyerekposztnak szántam ezt a mait, így mese is jár hozzá:

Mese a pacsirtáról és a pisztrángról

Hol volt, hol nem volt, kerek erdő szélén -ahol a virágos rét a patakhoz fut- egy kis fa hajlékony ágain reggeltől estig dalolt egy pacsirta. Olyan szépen dalolt az a madár, hogy aki csak hallotta; annak megtelt a szíve örömmel, szeretettel, jósággal. A gyors folyású patak messzire vitte a kis madár hangját.
A patak torkolatánál, pisztrángok éltek nagy csapatban. Mindenki hallotta a pacsirta énekét. Egy fiatal pisztráng szíve dobogott a legerősebben, amikor a hajnal első sugarával az első hangok is megszólaltak. A pisztráng már minden dalt kívülről tudott. Ha felhangzott a pacsirta éneke, maga is dalolni kezdett, s lelkével dalolt egész nap. S alig várta már a reggeleket! Így teltek a napok, hetek és a hónapok. A pacsirta zengte vidám énekét, és a patak torkolatában hallgatta egy kis pisztráng.

A pisztráng egyszer csak nagyot gondolt. Elindult felfelé a víz folyásával szemben, hogy találkozzon a pacsirtával. Úszott, úszott -leküzdve a víz sodrását- fáradhatatlanul. Egyre közelebbről hallotta a madár énekét. Alig várta már, hogy megpillantsa. Amikor a kis fa alá ért, a pacsirta leszállt a víz fölé hajló ágra, mintha már várta volna. Elválaszthatatlan barátok lettek: A pacsirta dalolt az ágon, s a pisztráng vidáman ugrándozott a hűs vízben.


Beköszöntött a nyár. A patak vize leapadt. A fiatal, tapasztalatlan pisztráng nem vette észre a változást, s egyszer csak a száraz parton találta magát. Nagy volt az ijedelem. A vidám dal nem szólt már. A pacsirta felrepült a fa tetejére és sírva énekelt, énekelt tovább. A pisztráng megbékélt sorsával, csak annak örült, hogy a barátja hangját mindvégig hallani fogja.
Az emberek megálltak a mezőn, az állatok is felneszeltek a megváltozott hangokra. Észrevették, hogy másképp szól a madár éneke. A felhők is odasereglettek. Mindenki ejtett egy könnyet, amit a pacsirta szomorú éneke csalt ki a szemükből. A felhők könnye megduzzasztotta a patak vizét, a vidám hullámok közül az egyik ölbe kapta a kis halat, s a következő pillanatban a pisztráng ismét vidáman ugrándozott a hűs vízben.

Én is ott voltam, egy csepp könnyet én is ejtettem.
Aki nem hiszi, járjon utána!

forrás: mese, fotó 

Paradicsomos-tonhalas rizzsel töltött padlizsán

Paradicsomos-tonhalas rizzsel töltött padlizsán

Hozzávalók 4 személyre: 2 padlizsán, 300 ml házi bazsalikomos paradicsomszósz, 1 fehér hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 ek. kapribogyó, só, frissen őrölt feketebors, extraszűz olívaolaj, 140 g rizs, 160 g tonhal olívaolajban, 100 g Asiago sajt lereszelve

A padlizsánokat megmossuk, félbe vágjuk, a húsukat kanállal kikaparjuk, és apró kockára vágjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, megpirítjuk rajta a felaprított hagymát, a fokhagymát és a padlizsánkockákat. Hozzáadjuk a paradicsomot és az apróra vágott kapribogyót, és addig főzzük, amíg a szósz besűrűsödik.

A rizst sós vízben kifőzzük, összekeverjük a lecsöpögtetett tonhal konzervvel, a paradicsomszósszal, majd a kivájt fél padlizsánokba töltjük. A töltött padlizsánokat megszórjuk a reszelt sajttal, és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 15 percig sütjük.

Variációk sütőben sült pontyra – Mediterrán és tejfölös-citromos pontyszeletek burgonyával sütve

Egyelőre nincs sok pontyrecept a Tarka Bárkán, ennek pedig az egyetlen oka, hogy nálunk szinte beszerezhetetlen. Üzletben egyáltalán nem kapható, az olasz horgásznak pedig eszébe sem jut hazavinni a véletlenül horogra akadt zsákmányt.

Eddig tehát legkedvesebb gasztroblogger ismerőseinkkel főztünk belőle halászlevet

ITT szerb halleves – ribjla čorba,

ITT román halcsorba,

ITT balatoni halászlé,

ITT Felső-tiszai halászlé,

és ITT Sobri-féle bajai halászlé;

aztán posíroztuk, hagymás-borsos-babéros olajban marináltuk ITT (ez nagyon finom lett és az ünnepi asztalon is jól mutat!);

aztán filéztük, nyúztuk, majd szalonnába tekerve megsütöttük ITT;

és végül lett egy ilyen verzió is, ami sietős hétköznapokra lehet nagyszerű megoldás: 

Paradicsomos-zöld fűszeres pontyszeletek burgonyával sütve

Hozzávalók 4 főre: 500 g burgonya, 4 szelet ponty, 240 ml sűrű, házi natúr paradicsomszósz (vagy passzírozott paradicsom), 100 g póréhagyma, zöld fűszerek (metélő hagyma, petrezselyemzöld, rozmaring, kakukkfű), 1 tk. sózott kapribogyó, só, frissen őrölt feketebors, extraszűz olívaolaj

A halszeleteket sózzuk, borsozzuk, majd 20 percig állni hagyjuk.

A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, és bő sós vízben addig főzzük, amíg félig megpuhul. Ekkor leszűrjük, és kiolajozott tűzálló tálba helyezzük.

A póréhagymát, az alaposan leöblített kapribogyókat és a  zöld fűszereket nagyon apróra vágjuk, a paradicsomhoz adjuk, sóval, borssal fűszerezzük, és az egészet összekeverjük.

A pontyszeleteket az előfőzött burgonyára fektetjük, tetejüket befedjük a fűszeres paradicsomszósszal, és 200 fokra előmelegített sütőben, grill programon a halszeletek vastagságától függően 6-10 percig sütjük.

Tejfölös-citromos pontyszeletek

Hozzávalók 4 főre: 500 g burgonya, 4 szelet ponty, 200 ml tejföl, citromlé, 8 db zöld olajbogyó, egy kis csokor zöld fűszer (petrezselyemzöld, kakukkfű, kapor, metélőhagyma), só, fehérbors

A halszeleteket sózzuk, borsozzuk, majd 20 percig állni hagyjuk.

A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, és bő sós vízben addig főzzük, amíg félig megpuhul. Ekkor leszűrjük, és kiolajozott tűzálló tálba helyezzük.

Az olajbogyókat és a  zöld fűszereket nagyon apróra vágjuk, a tejfölhöz adjuk, sóval, fehérborssal és néhány csepp citromlével fűszerezzük, majd az egészet összekeverjük.

A pontyszeleteket az előfőzött burgonyára fektetjük, tetejüket befedjük a fűszeres tejföllel, és 200 fokra előmelegített sütőben, grill programon a halszeletek vastagságától függően 6-10 percig sütjük.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!