Címke: hagyma salotta

Sárgarépás aranydurbincs pástétom

Sárgarépás aranydurbincs pástétom

Hozzávalók 4 személyre előételként: 200 g aranydurbincs filé bőr nélkül, 200 g sárgarépa, 1 fej mogyoróhagyma, 200 g ricotta, 1 gerezd fokhagyma, frissen reszelt szerecsendió, körömnyi friss gyömbér, csipetnyi római kömény, só, fehér bors, extra szűz olívaolaj, 1/2 citrom frissen facsart leve, egy kis csokor petrezselyemzöld, néhány szál friss kakukkfű, 2 cs. sós kréker v. fél bagett

Az aranydurbincs filét nagyon apróra, szinte pépesre aprítjuk. A hagymát, a fokhagymát, a sárgarépát és a gyömbért megtisztítjuk, előbbieket finomra aprítjuk, utóbbiakat kislyukú reszelőn lereszeljük.

DSC_9231

Egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és üvegesre pároljuk benne a hagymát. Hozzáadjuk a gyömbért, a fokhagymát, a sárgarépát, megszórjuk sóval, fehér borssal, kevés frissen reszelt szerecsendióval és római köménnyel, majd közepes lángon pirítani kezdjük. Amikor a hagyma barnulni kezd, meglocsoljuk a citromlével, lesütjük, és kevés víz hozzáadásával az egészet addig pároljuk, amíg a répa megpuhul. Ekkor hozzáadjuk a halat, a zöld fűszereket, és nem több, mint 2 perc alatt az egészet készre főzzük. (Akkor jó, ha a répás hal zsírjára sül, és nem marad alatta víz.)

A fűszeres-sárgarépás halat összekeverjük a ricottával, és langyosan pirítósra/krékerre kanalazva, friss, aprított zöld fűszerekkel megszórva tálaljuk. (Általában a gyerekek is szívesen megeszik, és másnap is finom!)

Ötlet: La grande cucina di pesce I. kötet – Gruppo Editoriale Espresso S.p.A. Bologna, 2014

Sokadik halas saláta: füstölt lazaccal, gyümölcsökkel és zöldségekkel

Íme a halakkal, tenger gyümölcseivel készülő salátáink újabb remek (talán az egyik legfinomabb) darabja. Ezután már csak egy jön, és piano piano áttérünk a tavaszi zöldekre – alig várom!

Saláta füstölt lazaccal, gyümölcsökkel és zöldségekkel

Hozzávalók 4 személyre: 200 g hidegen füstölt lazac, 1/2 érett avokádó kisebb darabokra vágva, 1 vérnarancs filézve, 1 édeskömény gumó vékonyan felszeletelve, az édeskömény levélkéi, 100 g brokkoli, 1 mogyoróhagyma vékonyan felszeletelve, néhány radicchio levél kisebb darabokra tépkedve

A dresszinghez: 1 lime leve, csipetnyi cukor, mustár, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

DSC_4915

A brokkolit lobogó sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, azonnal hideg vízbe tesszük, és kisebb darabokra szedjük. A többi zöldséget és a gyümölcsöt nyersen használjuk fel.

Egy nagy tányéron “megterítünk” a vékonyra szelt édesköménnyel, ráhelyezzük a filézett narancsgerezdeket, a brokkolit, az avokádódarabkákat, a radicchio leveleket, majd a hagymát és az édeskömény levélkéket is.

Egy tálkában összekeverjük a dresszing hozzávalóit és a salátával a lehető leghamarabb tálaljuk. (Csak az utolsó pillanatban forgatjuk össze.)

Ez a saláta garnélával, scampoval, langusztával vagy homárral is nagyon finom lehet.

Sütőtökös-rákvajas spagetti

A téli “maradékainkat” próbálom hasznosítani. Az utolsó narancsokat, sütőtököt, sárgarépákat próbálom mostmár teljesen eliminálni. Alig várom, hogy a friss zöldek kerüljenek a helyükre!

Sütőtökös-rákvajas spagetti

Hozzávalók:

A rákvajhoz: 1 angol zeller szár, 30 g sárgarépa, 1 salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 200 g garnéla páncél és fej, 5 szem feketebors, 50 ml brandy, 300 g vaj, extra szűz olívaolaj

A tésztához: 320 g spagetti, 4 ek. olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 kis fej fehér hagyma, 3-4 zsályalevél, 200 g sütőtök, fejenként 4-5 garnéla farok, 4 tk. rákvaj, 1-2 kakukkfű ágacska, egy kis csokor petrezselyemzöld, só, frissen őrölt fehérbors, csipetnyi finomítatlan nádcukor, néhány csepp szójaszósz és lime lé

DSC_2460

A rákvajhoz a hagymákat megpucoljuk, és a sárgarépával együtt apró kockára vágjuk.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a garnéla fejeket és páncélokat. Hozzáadjuk a hagyma-, fokhagyma- és sárgarépa kockákat, majd lefedve néhány percig pároljuk, végül lesütjük.

A lángot erősebbre vesszük, és amikor a zöldségek pirulni kezdenek, az egészet felöntjük a brandyvel, és néhány másodpercig flambírozzuk.

Ezután kisebb darabokban hozzáadjuk a vajat, forráspontig hevítjük, és nagyon alacsony lángon, alig gyöngyözve, vigyázva, hogy meg ne barnuljon kb. 45 percig főzzük. (A tetején keletkező habot többször is leszedjük.)

Amikor a vaj átlátszó, narancsos-rózsaszínűvé válik, és nem képződik hab a tetején, az egészet sűrű gézzel bélelt szűrőn átszűrjük, és további felhasználásig hűtőszekrényben vagy kisebb adagokra osztva fagyasztóban tároljuk.

A tésztához a hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és papírvékonyan felszeleteljük. A sütőtököt meghámozzuk, és nagylyukú reszelőn lereszeljük. A kakukkfű levélkéit lecsipkedjük, és a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A garnélák páncélját lefejtjük, bélcsatornájukat eltávolítjuk.

Egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk, beletesszük a hagymát és a fokhagymát, és néhány perc alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a reszelt sütőtököt, a zsályaleveleket, megsózzuk, megborsozzuk, és addig pároljuk, amíg a tök megpuhul. Ekkor elkeverjük benne a felaprított zöld fűszereket, és a rákvajat, végül belehelyezzük a garnélákat is, és nem több, mint 1-2 perc pirítás után (ez a garnélafarkak nagyságától függ) az egészet néhány csepp szójaszósszal, lime lével és egy csipetnyi cukorral kerekre ízesítjük.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (vagyis “harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, összeforgatjuk a sütőtökös-zöld fűszeres garnélafarkakkal, és azonnal tálaljuk.

Csicseriborsós-füstölt paprikás halleves

Azt hiszem, nem túlzok, ha azt mondom, a múlt héten az eddigi egyik legfinomabb hallevest sikerült összehozni. Tengeri halakat használtam hozzá, de biztos vagyok benne, hogy ez a melengető, sűrű leves nagyszerűen működik édesvízi halakkal is. Pisztránggal pl. játszani is lehet, az alaplevet frissből, a levesbetétet (akár gombócként is) füstöltből elkészíteni, de egy harcsa, sőt, csuka-vöröslencse-petrezselyem-fokhagyma-paprika-citrom kombinációt is el tudnék képzelni. Mindemellett ha olyan szerencsések vagytok, hogy néhány levesnek való tengeri hal és egy maréknyi vénuszkagyló is fellelhető a közeletekben, akkor ne habozzatok, készítsétek el ezt a változatot:

DSC_4072

Csicseriborsós-füstölt paprikás halleves

Hozzávalók 4 személyre (a hozzávalók alapanyag hozzáférhetőség függvényében változtathatók): 1 aprócska foltos rája, 1 egészen kicsi ördöghal, 1 csillagvizsgáló hal, 1 pókhal, 1 tengeri keszeg, maréknyi vénuszkagyló, 1 zöld fűszer csokor (babérlevél, kakukkfű, rozmaring, zsálya), egy kisebb rozmaring ág, 1/2 kezeletlen citrom, 2-3 borókabogyó, 1 angol zeller szár, a salotta hagyma, 1 kisebb paszternák, 3 gerezd fokhagyma, 150 g csicseriborsó, 120 g durumtészta (most cavatelli), só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj, őrölt füstölt paprika

DSC_4139

A csicseriborsót 24 órára beáztatjuk.

A halakat megtisztítjuk, kifilézzük. (Elvileg a halkereskedő is megteszi nekünk, de ha van időnk, mindenképpen érdemes bekukucskálni a halak belsejébe is. Az ördöghal “torkában” most egy aprócska norvégrákot találtam, de előfordult már, hogy icipici szardella, vagy más érdekesség került elő az alapanyag gyomrából. A gyerekeknek ez kifejezetten nagy élmény, bár ők egyébként is örömmel boncolnak…) A halak gerincét, az uszonyokat, a fejeket és a nyesedéket a zöld fűszer csokorral, egy fokhagymagerezddel, negyed citrommal, a hagymával, a borókabogyóval és a zellerszárral együtt egy lábasba helyezzük, felöntjük vízzel, és gyöngyözve 40 percig főzzük – közben a tetején keletkező habot leszedjük. A levet ezután 20 percig állni hagyjuk, és sűrű szövésű szűrőn keresztül átszűrjük.

A paszternákot és a fokhagymagerezdeket meghámozzuk, félbe vágjuk.

A csicseriborsót leszűrjük, a rozmaring ággal, a paszternákkal, egy gerezd fokhagymával, kevés sóval, frissen őrölt feketeborssal  a leszűrt hal alaplében puhára főzzük. A főtt borsó kb. harmadát a paszternákkal és a fokhagymával együtt botmixerrel pürésítjük. (A rozmaring ágat még pürésítés előtt dobjuk ki!)

A halfiléket konyhai papírtörlővel szárazra töröljük, megsózzuk, megborsozzuk, és félretesszük.

A kagylókat egy serpenyőben fedő alatt addig pároljuk, amíg kinyílnak. A héjakat a kagylóhússal együtt félretesszük, melegen tartjuk, levüket sűrű szövésű szűrőn keresztül a csicseriborsóhoz szűrjük, majd hozzáadjuk a tésztát is. (Ha szükséges, önthetünk hozzá egy kevés forró vizet.)

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és belehelyezzük a megmaradt két fél fokhagymagerezdet. Amikor ezek pirulni kezdenek, hozzáadjuk a halfiléket, és mindkét oldalukat megsütjük, (bőrös felükön indítunk!).

A menet közben elkészült levest tányérokba szedjük, mindegyikbe  néhány kagylót és halfilét helyezünk, megszórjuk egy csipetnyi füstölt paprikával, meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal valamint néhány csepp frissen facsart citromlével, és azonnal tálaljuk.

Parmezános-csiperke gombás fehér mártással sült vörös garnéla – Zabpelyhes morzsában sült burgonyás lazacpogácsa – Spagetti sáskarákos paradicsomszósszal

A lassú, és vontatott tavalyihoz képest – csupán a halas vonatkozású részeket tekintve is – a 2014. év remekül kezdődött. Barátainknak köszönhetően január első szombatján a dunabogdányi pisztrángosnál kitűnően elkészített, frissen sütött, grillezett és füstölt pisztrángokat kóstoltunk. A köretektől nem voltunk elragadtatva (a szezonhoz jobban passzolna egy friss zeller-alma, vagy narancsos cékla saláta, esetleg egy kevés párolt póréhagyma vagy tejszínes-sárgarépás édes vagy savanyú káposzta, mint a vegyes saláta vagy a sokfurcsafűszeres steak burgonya), de a halak mind hibátlanok voltak, így tkp. majdnem elégedetten távoztunk.

Olaszországba visszatérve a codroipoi halas (a könyv láttán) sosem látott elismeréssel üdvözölt, és az általam kért (Adrián halászott, fürge) sáskarákok, valamint két lazacpatkó mellé a táskámba rejtett két óriási vörös garnélát is. Az utóbbiakból készült ez az egyszerű előétel, ami egyébként bármilyen nagytestű rákkal kivitelezhető.

DSC_3149

A lazacpogácsáról és a sáskarákos spagettiről nem készült fotó – az előző bejegyzésben felsorolt újévi fogadalmaimból kimaradt az egyik legfontosabb: ha fotó nélküli receptet hozok a blogra, bizony nem fogom magam frusztráltként érezni (főleg akkor nem, ha vaksötétben kell(ene) vacsorát fotózni, mint ahogy most is).

A receptek tehát:

Parmezános-csiperke gombás fehér mártással sült vörös ostoros garnéla

Hozzávalók 4 személyre: 4 nagy vörös ostoros garnéla, néhány csepp frissen facsart citromlé, 150 g csiperke gomba, 80 ml száraz fehérbor, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt feketebors, frissen reszelt szerecsendió, 30 g vaj, 30 g liszt, 400 ml tej, 1 tk. mustár, egy kis csokor petrezselyemzöld, 4 tk. frissen reszelt parmezán

A gombát megtisztítjuk, és vékonyan felszeleteljük. A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és félbe vágjuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A garnélákat félbe vágjuk, bélcsatornájukat eltávolítjuk, a garnélahúsra néhány csepp citromlevet csöpögtetünk, majd megszórjuk kevés sóval és frissen őrölt feketeborssal.

A gombát kevés sóval és borssal ízesítve, száraz serpenyőben két fél fokhagymagerezddel együtt megpirítjuk, majd felöntjük a  fehérborral, valamint egy kevés vízzel, kb. 15 perc alatt készre pároljuk.

A vajat egy lábasban felhevítjük, hozzáadjuk a lisztet és a maradék két fél fokhagyma gerezdet, 2-3 percig pirítjuk, majd folyamatosan keverve felöntjük a tejjel, és addig főzzük, amíg a mártás besűrűsödik. Hozzáadjuk a gombát, a petrezselyemzöldet, végül kevés frissen reszelt szerecsendióval, mustárral és ha szükséges, sóval ízesítjük.

A félbevágott garnélákat egy tepsibe helyezzük, a gombás fehér mártást a szétosztjuk rajtuk, ezután meghintjük a frissen reszelt parmezánnal, és 200 °C-ra előmelegített sütőben, lehetőleg grill vagy gratin programon, a garnélák nagyságától függően 2-4 perc alatt készre sütjük. Azonnal tálaljuk.

DSC_3181

Zabpelyhes morzsában sült burgonyás lazacpogácsa

Hozzávalók 4 személyre: 150 g friss lazacfilé bőr nélkül, 1 gerezd fokhagyma, 150 g krumplipüré, 1 tojássárgája, só, frissen őrölt feketebors, egy kis csokor petrezselyemzöld, a panírozáshoz 1 tojás, kb. 60 g zsemlemorzsa és egy maréknyi zabpehely, a sütéshez napraforgó olaj

A fokhagymagerezdet megpucoljuk, a lazacfilével együtt ledaráljuk, és egy keverőtálba tesszük. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, és a krumplipürével, valamint a tojássárgájával együtt a fokhagymás lazachoz adjuk. A masszát sóval és frissen őrölt feketeborssal ízesítjük, alaposan összekeverjük, és 30 percre hűtőbe tesszük.

A morzsát összekeverjük a zabpehellyel, a tojást egy tányérban felverjük.

A lazacos burgonyapürés masszából diónyi gombócokat formázunk, a gombócokat a felvert tojásba, majd a zabpelyhes morzsába mártjuk, 1-1,5 cm vastag koronggá lapítjuk, és forró napraforgó olajban aranybarnára sütjük. Frissen reszelt idényzöldségekkel vagy egy könnyű, fűszeres-citromos joghurtos mártással nagyszerű főétel.

DSC_3112

Spagetti sáskarákos paradicsomszósszal

Hozzávalók 4 személyre:  12 db sáskarák, 320 g spagetti, 2 fej salotta hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehérbor, 100 g zöld olajbogyó, 1 tk. szárított oregánó, 300 ml natúr házi passzírozott paradicsom, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

A sáskarákokat megtisztítjuk: fejüket és lábaikat levágjuk, a farokrészt vékony sávban körbevágjuk. A páncélt felnyitjuk, a rákhúst óvatosan kiemeljük, majd megfordítva egy vágódeszkára helyezzük. Éles késsel nem túl mélyen végigmetsszük, és a húsban futó bélcsatornát kiemeljük.

Az olajbogyókat negyedekre vágjuk, a hagymákat és a fokhagymagerezdeket meghámozzuk, és nagyon finomra aprítjuk.

A rákfejeket- és páncélokat annyi vízzel, amennyi bőven ellepi, egy fazékba tesszük, alacsony lángon 30 percig főzzük, majd leszűrjük.

Egy nagy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, majd üvegesre pároljuk benne a hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a negyedelt olajbogyókat, felöntjük a borral, és amikor ez teljesen elpárolog, beleöntjük a passzírozott paradicsomot is. Az oregánóval, kevés sóval és borssal fűszerezzük, majd kb. 5-10 perc alatt sűrűre főzzük. Ekkor hozzáadjuk a sáskarákok megtisztított húsát, és anélkül, hogy megkevernénk, lefedve, nem több, mint 1-1,5 perc alatt a mártást készre főzzük.

Közben a rákpáncélok főzővizét ismét felforraljuk, sózzuk. A tésztát a lobogó vízbe dobjuk, és addig főzzük, amíg eléri az “al dente” (nem teljesen puhára főtt) állagot. Ekkor leszűrjük, összekeverjük néhány csepp extra szűz olívaolajjal, és tányérokra szedjük. A (nagyon törékeny!) sáskarákokat a paradicsommártással együtt a tésztakupacok tetejére kanalazzuk, és azonnal tálaljuk.

Fodros széles metélt lazaccal és brokkolival

Hozzávalók 4 személyre: 320 g fodros széles metélt, 200 g lazacfilé bőr nélkül, 280 g brokkoli, kb. 150 ml hal vagy zöldség alaplé vagy víz, 1 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, 50 g angol zeller, 2 ek. frissen reszelt parmezán, frissen őrölt szerecsendió, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj, vaj

DSC_6393

A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és az angol zellerrel együtt finomra aprítjuk. A lazacfilét  kb. 1 cm széles, 3 cm hosszú csíkokra vágjuk, majd sóval és frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük. A brokkolit kisebb rózsákra szedjük.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat és vajat hevítünk, és megdinszteljük benne az aprított hagymát, fokhagymát és zellert. Hozzáadjuk a brokkolit, megsózzuk, megborsozzuk, és nagy lángon addig pirítjuk, amíg a hagyma sárgulni kezd. Ekkor felöntjük a hal vagy zöldség alaplével, és roppanósra pároljuk.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük. Amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. A lazaccsíkokat, a parmezánt valamint a tésztát a brokkolihoz adjuk, és nagy lángon, 1,5-2 perc alatt az egészet készre pirítjuk. Azonnal tálaljuk.

Kevés pirított fenyőmaggal feldobhatjuk a végeredményt.

 

Krumplis tészta újratöltve – majoránnával és tenger gyümölcseivel

Hozzávalók 4 személyre: 280 g spagetti, 16 db kékkagyló, 12 db garnéla farok, 16 db vénuszkagyló, egy maréknyi kalmár csáp, 300 g burgonya, 1 salotta hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2-3 majoránna ág, 2 tk. frissen reszelt parmezán, 2-3 citromszelet + fél citrom, egy kis csokor petrezselyemzöld, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

linguine ai frutti di mare (2)

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. byssus fonalat egy határozott mozdulattal kihúzzuk, ha más kagylódarabkák és egyéb törmelékek vannak a héjhoz tapadva, késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket durva szivaccsal folyó víz alatt megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A garnéla farkakról lefejtjük a páncélt, a húst nem túl mélyen bevágjuk, és a bélcsatornát eltávolítjuk.

A vénuszkagylókat leöblítjük, a kalmárcsápok tövében ülő csőrszerű szájszervet eltávolítjuk.

A hagymát megpucoljuk, és nagyon finomra aprítjuk. A fokhagymagerezdeket meghámozzuk, kettőt félbe vágunk egyet áttörünk. A petrezselyemzöldet durvára aprítjuk. A burgonyát meghámozzuk, és nagyobb kockákra vágjuk.

Egy lábasban olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát, és üvegesre pároljuk. Belehelyezzük a burgonya kockákat, a majoránnát, és 2-3 percig pirítjuk. Megsózzuk, megborsozzuk, és lefedve addig főzzük, amíg a burgonya megpuhul. Ekkor beledobjuk a citromszeleteket, kanállal alaposan megnyomkodjuk, hogy az aromái kioldódjanak, majd a majoránnával együtt eltávolítjuk.

A citromos burgonyát a parmezánnal merülőmixer segítségével pépesítjük, félretesszük, melegen tartjuk.

Közben egy másik lábasban olívaolajat hevítünk. Hozzáadjuk a fokhagymagerezdeket, a petrezselyemzöldet, a kalmár csápokat valamint a garnéla farkakat, nagyságuktól függően kb. 1,5-2,5 percig pirítjuk, majd kivesszük, félre tesszük, és ezeket is melegen tartjuk. Hozzáadjuk a kagylókat, meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart citromlével, megborsozzuk, és lefedve addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.)

A kagylókat csipesszel kiszedjük, az alattuk keletkezett levet leszűrjük, és a pépesített burgonyához keverjük. Az üres kagylóhéjakat leválasztjuk, kidobjuk.

Ezalatt a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente”, (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. Összekeverjük a majoránnás burgonyapéppel, tányérokba szedjük, ráhelyezzük a kagylókat, a kalmár csápokat és a garnéla farkakat, és azonnal tálaljuk.

p.s. Ha a burgonyapép túl sűrű, hígítsuk a tészta főzővizével!

Marinált mozzarella olajos szardellafilével

Hozzávalók 8 személyre (hideg előételként): 400 g bivalymozzarella, 100 g olajos szardellafilé, 2 kápia paprika, 1 gerezd fokhagyma, 2 mogyoróhagyma, 1 tk. csípős füstölt paprika, 2-3 ágacska friss kakukkfű, bazsalikomlevelek, 1 citrom, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

DSC_0863

A mozzarellát felszeleteljük, a paprika csumáját ereit, magjait eltávolítjuk, húsát hosszában negyedeljük, majd félcentis csíkokra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és papírvékony szeletekre vágjuk. A szardella filéket lecsöpögtetjük, és mindegyiket 3-4 darabba vágjuk. A citrom héját vékonyan lehántjuk, és 1 mm széles csíkokra vágjuk (vagy lereszeltjük, de legkönnyebb dolgunk citrom dekoráló késsel lesz). A bazsalikomleveleket apró darabokra tépkedjük, a kakukkfű leveleit lehúzzuk az ágacskákról.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, majd lassú tűzön üvegesre pároljuk. Meghintjük a füstölt csípős pirospaprikával, összekeverjük, levesszük a tűzről, és kihűtjük.

Egy tál aljára egy réteg mozzarellát rakunk. Ráhelyezünk néhány szardellafilét, meglocsoljuk a hagymás-paprikás olajjal, megintjük paprika és citromhéj csíkokkal, kakukkfű levélkékkel és bazsalikom levél darabkákkal, sózzuk, borsozzuk, végül befedjük egy újabb réteg mozzarellával. A rétegzést addig folytatjuk, amíg a hozzávalók el nem fogynak (nekem már a tetejére nem jutott szardella). Behűtve, meleg pirítóssal, előételként tálaljuk.

Az eredeti ötlet Mammától (pontosabban phzstől, mi több, Jamie Olivertől) származik, bár a mostani, tejföl mentes verziónak vajmi kevés köze van az original recepthez. Számtalanszor készítettem már, tavasszal fokhagymával és zöld spárgával, nyáron tejföllel, lime lével meglocsolva, a szardella, a hagyma és a kápia paprika általában ősz felé csúszik a sajtrétegek közé… Családi összejövetelek alkalmával nem hiányozhat az asztalunkról, és elárulom, mindig ez az első előétel, ami az utolsó csepp olajig eltűnik a tányérokból.

És egy remek lehetőség: még ma  (nov. 20.) délután négyig a Tarka Bárka Facebook oldalán megnyerheted ezt a könyvet:

az izek harmoniaja_borito

részletek itt:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=693744000644409&set=a.366984579987021.88824.349386095080203&type=1&theater

Tejszínes-fehérboros feketekagyló

Olvasói kéréseknek eleget téve, az idén több alaprecepttel és gyakorlati útmutatóval is találkozni fogunk a Bárkán.

Aki most ismerkedik a tenger gyümölcseivel, sőt, az is aki eddig idegenkedett tőlük, bátran hozzáfoghat ennek az ételnek az elkészítéséhez; a recept egyszerűségénél és a végeredmény ízletességénél fogva biztos sikere lesz!

Tejszínes-fehérboros feketekagyló

Hozzávalók 2 személyre: 1 kg feketekagyló, 40 g vaj, 1 újhagyma (szárával együtt), 2 mogyoróhagyma, 1 gerezd fokhagyma, 60 ml száraz fehérbor, 100 ml tejszín, egy nagy csokor petrezselyemzöld, frissen őrölt feketebors, 50 ml extra szűz olívaolaj, 2 citromgerezd

DSC_7707

A feketekagylókat, ha vadvíziek, hideg, sós vízben 1-2 órán keresztül állni hagyjuk. Ha a kagylók tenyésztettek erre nincs szükség.

A fokhagymát meghámozzuk, áttörjük, a mogyoróhagymát megpucoljuk, és az újhagymával, valamint a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk.

A feketekagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. Byssus fonalat egy határozott modulattal kihúzzuk, ha más kagylódarabkák és egyéb törmelékek vannak a héjhoz tapadva, késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket durva szivaccsal folyó víz alatt megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

Egy lábasban felhevítjük az olívaolajat és a vajat, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a felaprított hagymákat, és lassú tűzön üvegesre pároljuk. A lábasba helyezzük a megtisztított feketekagylókat is, majd felöntjük a fehérborral és a tejszínnel. Végül megsózzuk (csak módjával, mert a kagylók leve is enyhén sós), megborsozzuk, rászórjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet és lefedve addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.)

A tejszínes-fehérboros kagylókat 1-2 citromgerezddel és friss, ropogós bagettel azonnal tálaljuk.

Halas reggeli – Szardínia, friss sajt és füstölt paprikás párolt mogyoróhagyma pirított bagett szeleten

Tegnapelőtt történt, hogy Annával pár perccel nyolc óra előtt épp az óvoda felé sétáltunk, amikor sült hagyma illata csapta meg az orromat. Ez Magyarországon talán nem is lenne furcsa, de itt, Itáliában, a “kora reggeli” órákban sülthagyma illatba illatba botlani egészen különleges élmény. Nyilvánvaló volt, hogy a dolog nem olasz család házából jött, onnan ilyenkor a tej-kávé-keksz édes aromái úsznak az utcára, ezért megálltunk egy pillanatra, vártunk néhány szép magyar szót, de csend volt. Hirtelen úgy éreztem magam, mint a várandós anyukák: most, azonnal sült hagymát kell ennem! Visszafelé beszaladtam a pékségbe, vettem egy bagettet, még langyos volt. Útközben bekattant a nagyi féle törtpaszuly paprikás hagymával, na de ilyenkor ki bírja azt kivárni, mire a bab elkészül? Aztán jött a hal ötlete…valami karakteres íz…megvan, makréla! Otthon irány a kamra, uffa, nincs makrélakonzerv…de van lazac, neeem, tonhal, neeem, neeem…kékkagyló…jó lesz! Füstölt? Nem. Akkor nem lesz jó. Szardínia. Natúr. Ez az!

DSC_0113

Már pucoltam is a hagymákat (mogyorót, hármat, fokhagymát, egy gerezdet). A mogyoróhagymákat félbe vágtam, papírvékonyan felszeleteltem, és fél deci napraforgó olajon nagyon alacsony lángon párolni kezdtem.

Közben a bagettből emberes szeleteket vágtam, steaksütőben mindkét oldalukat megpirítottam, és nagyon vékonyan bedörzsöltem fokhagymával. Minden kenyérszeletre jó adag friss sajtot kanalaztam, megsóztam, borsot őröltem rá, és a krémesen puha sajtra szardíniákat ültettem. A hagyma ezalatt elkészült. Elkevertem benne egy kávéskanálnyi édes és ugyanennyi csípős, füstölt, őrölt pirospaprikát, és az egészet a szardíniákra csorgattam.

(Azt hiszem ilyenkor szokták azt mondani, hogy jól indul a nap.) Elégedetten álltam neki az aznapi papírmunkának.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!