Címke: hagyma lila

Sörtésztában sült pontypatkó tepsis krumplival és petrezselymes csiperkegombával + 1 ráadás recept: füstölt pisztrángos zabkorongok

Hozzávalók 4 személyre:

A pontyhoz: 4 db max. 1,5 cm vastagra szelt pontypatkó, só, frissen őrölt fekete bors, 160 g liszt, 250 ml jéghideg sör, 2-3 db jégkocka (attól függően, hogy vastagabb, tapadósabb, vagy vékonyabb, levegősebb tésztát szeretnénk lehet emelni a sör vagy a liszt mennyiségét), a sütéshez napraforgó olaj

A krumplihoz: 8 db közepes krumpli, só, frissen őrölt fekete bors, 4 ek. napraforgó olaj, 1 ágacska rozmaring

A gombához: 400 g csiperkegomba, 1 kis fej fehér hagyma, 1 gerezd fokhagyma, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 100 ml száraz fehérbor, 2 ek. napraforgó olaj, 100 ml tejszín, só, frissen őrölt fekete bors

DSC_0897

A krumplit meghámozzuk, negyedekre vágjuk, és lehetőleg úgy, hogy a darabok ne fedjék egymást, sütőpapírral bélelt tepsibe terítjük. Megsózzuk, megborsozzuk, megszórjuk a rozmaring letépkedett levélkéivel, és 200 °C-ra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a krumplikockák megpuhulnak, külsejük ropogós lesz.

Közben a gombákat megtisztítjuk, 1-2 mm vékonyan felszeleteljük. A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, finomra aprítjuk, és serpenyőben felhevített olajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a gombát, és nagy lángon pirítani kezdjük. Felöntjük a fehérborral, majd amikor a gomba alól az összes lé elpárolog, sóval és frissen őrölt fekete borssal fűszerezzük. Hozzáadjuk a petrezselyemzöldet, és egy perc pirítás után a sűrű tejszínt is. Amikor a tejszín forrni kezd, a serpenyőt lehúzzuk a tűzről.

A pontypatkók mindkét oldalát megszórjuk egy kevés sóval és borssal. A sörtészta hozzávalóit elnagyolt, gyors mozdulatokkal összekeverjük. A halat a sörtésztába mártjuk, és bő, forró olajban mindkét oldalukat ropogósra sütjük.

…és a bónusz recept (ezúttal fotó nélkül, pedig megérdemelte volna, mert kifejezetten jól sikerült!)

Füstölt pisztrángos zabkorongok

Hozzávalók kb. 10 db koronghoz: 150 g durvára darált zabpehely, 1 kis fej lila hagyma, 100 g melegen füstölt pisztráng filé bőr nélkül (a lillafüredi pl. remek ehhez a recepthez), egy nagy csokor petrezselyemzöld, 2 kicsi tojás, só, frissen őrölt feketebors, a sütéshez néhány ek. semleges ízű olaj

A zabpelyhet egy keverőtálba szórjuk, és felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi. A lila hagymát megpucoljuk, a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A pisztráng filéből az apró szálkákat eltávolítjuk, a halhúst késes robotgépben pépesítjük.

A halat, a tojásokat, a hagymát és a petrezselyemzöldet a beáztatott zabpehelyhez adjuk, megsózzuk, megborsozzuk, alaposan összekeverjük, és 20-30 percig állni hagyjuk.

A masszából serpenyőben felhevített olajba evőkanálnyi korongokat helyezünk, és mindkét oldalukat ropogósra sütjük. A zabkorongokat a kedvenc mártásunkkal azonnal tálaljuk.

Tonhalas-zöldséges árpagyöngy saláta

Ígérem, egy hónapig nem hozok több salátát, és persze azt is, hogy visszaveszek egy kicsit a tartósított halakkal készülő receptekből. Az igazság az, hogy nagyon ügyelek arra, hogy minden héten kerüljön friss hal is az asztalunkra, de ez mostanában kimerül egy-egy egészben, sütőben sütött vagy posírozott pisztránggal/aranydurbinccsal/tengeri sügérrel, amelyeknek (elsősorban idő-, másodsorban inspiráció hiányában) a fűszerezésén is szinte alig változtatok. Kéthetente be-beugrik egy-egy tenger gyümölcsivel és idényzöldségekkel megrakott tészta vagy rizottó is, amit ugye kifejezetten kér a család, így ezek mellett kevés idő jut a kísérletezésre.

Kíváncsi vagyok, mit hoz a jövő…addig is itt az eheti salátánk, amit az előzővel együtt benevezünk a Colette által meghirdetett 63. VKF! fordulójára, amelynek témája a saláta, mint főétel.

Tonhalas-zöldséges árpagyöngy saláta

Hozzávalók 4 személyre: 280 g árpagyöngy, 1 piros kaliforniai paprika, 150 g sárgarépa, 200 g főtt csicseriborsó (nálam most előző napi köretből maradt), 1 avokádó, 50 g lila hagyma, 160 g olívaolajos tonhal, egy nagy csokor petrezselyem- és korianderzöld, só, frissen őrölt feketebors, őrölt római kömény, 1 citrom, extra szűz olívaolaj, balzsamecet

DSC_8993

A sárgarépát megtisztítjuk, 2-3 mm vastagon felkarikázzuk, sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és egy keverőtálba tesszük. A hagymát megtisztítjuk, nem túl apró kockára vágjuk, a zöld fűszereket finomra aprítjuk. Az avokádót meghámozzuk, negyedeljük, a paprika csumáját és ereit eltávolítjuk, és mindkettőt is kb 2-3 mm vastagon felszeleteljük. A tonhalat lecsöpögtetjük. Az árpagyöngyöt sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, és a többi előkészített hozzávalóval együtt a sárgarépához adjuk. Megszórjuk a római köménnyel, megsózzuk, megborsozzuk, ráfacsarjuk egy citrom levét, meglocsoljuk egy kevés balzsamecettel valamint extra szűz olívaolajjal, az egészet összeforgatjuk, és azonnal tálaljuk.

Klementin-hónapos retek-avokádó saláta olajos szardellafilével

Említettem az előző bejegyzésben, hogy mennyire rákattantam ezekre a szemet gyönyörködtető vitaminbombákra. A sokadik újévi fogadalmam szerint minden hétre kell, hogy jusson legalább egy. Íme az ötödik, ami az előzőektől könnyedebbre készült, ti. leves után, második fogásként került az asztalra. (Ha egytálételként szeretnénk szervírozni, mehet bele fejenként bő fél maréknyi főtt lencse vagy fehérbab és néhány frissen pirított tökmag is.)

Klementin-hónapos retek-avokádó saláta olajos szardellafilével

Hozzávalók:

A salátához: klementin, hónapos retek, avokádó, olajos szardellafilé, édeskés vagy kesernyés ízű zöld saláta pl. bébi spenót, madárbegy, rukola, lila hagyma, marinált zöld olajbogyó, sárgarépa, (esetleg főtt lencse vagy fehérbab, pirított tökmag)

A dresszinghez: tökmagolaj, fehérbor ecet, só, frissen őrölt feketebors (ebből jó sok, ti. a klementin nagyon szereti)

DSC_3853Az elkészítés menetét itt sem írom le, hiszen egyértelmű. A mennyiségekre vonatkozóan: egy főre kb. negyed avokádóval, 1 mandarinnal, 2 retekkel, 6-8 vékony sárgarépa karikával, 4 db olajbogyóval és 4 szardellafilével lehet számolni.

Füstölt pisztrángos-ricottás trofie pirított dióval

Azt hittem, a múltkori füstölt pisztrángos szénégető spagettit nem lehet felülmúlni. Tévedtem, sőt! Ebből az isteni ricottás-pirított diós megoldásból egyértelműen következik két másik alaprecept, a dió pesztós spagetti és a túrós csusza “füstölt pisztrángosítása”, amit már csak akkor fogok tudni kivitelezni amikor legközelebb Magyarországon járunk. A túrós csuszában különösen sok lehetőséget látok, szép jövője lesz, majd meglátjátok!

Füstölt pisztrángos-ricottás trofie pirított dióval

Hozzávalók: 320 g trofie tészta, 1 lillafüredi füstölt pisztráng, 1 kis fej lila hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 200 g ricotta, néhány csepp citromlé, frissen őrölt feketebors, frissen reszelt szerecsendió, só, papírvékony parmezán szeletek, extraszűz olívaolaj, 40 g dióbél

DSC_6571

A füstölt pisztráng bőrét lehúzzuk, a halhúst lefejtjük a gerincről. Ez négy részletben történik: a halhúst a fejtől a farokig a gerinc mentén bevágjuk, és a felső felet felfelé, az alsó felet lefelé mozdítva lehúzzuk a csontról. A műveletet a hal másik oldalán megismételjük. Ha az az alsó részekben maradt bordacsont, kiszedjük (így ez már teljesen szálkátlan marad), és a felső részekkel együtt 1-1,5 cm-es darabokra vágjuk. Az apró, hajlékony szálkákat menet közben eltávolítjuk.

A dióbelet nagyobb darabokra törjük, és száraz serpenyőben megpirítjuk, majd a héjat amennyire csak tudjuk ledörzsöljük róla.

A lila hagymát felaprítjuk, a fokhagymát áttörjük, és egy kevés olívaolajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a ricottát és a füstölt pisztráng darabkákat, majd sóval, szerecsendióval és néhány csepp citromlével fűszerezzük, és egyet forralunk rajta.

Közben a tésztát kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (harapható, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. Ezután összeforgatjuk a szósszal, tányérokba szedjük, mindegyikre 3-4 papírvékony szelet parmezánt helyezünk, megszórjuk a pirított dióval valamint jó adag frissen őrölt feketeborssal, és azonnal tálaljuk.

Mini csőtészta lilahagymás-cukkinis lazacraguval

Ha már ez a hét a rohanós hétköznapok jegyében telik, nem maradhatunk tészta nélkül! Íme egy gyorsan elkészíthető, a gyerekek szájízének is roppant kedves, egyszerű megoldás – ami mellett apu sem lesz morcos a vacsora miatt!

Mini csőtészta lilahagymás-cukkinis lazacraguval

Hozzávalók 4 főre: 320 g apró csőtészta, 1 fej lila hagyma, 1 közepes cukkini, 280 g lazacfilé bőr nélkül, 2 tk. vaj, 100 ml száraz fehérbor, őrölt szerecsendió, egy kis csokor friss kapor, só, fehérbors

A lazacot nagyon apró kockára vágjuk, a hagymát és a cukkinit nagylyukú reszelőn lereszeljük, a kaprot finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben vajat hevítünk, megdinszteljük benne a hagymát. Hozzáadjuk a cukkinit, felöntjük a borral és nagy lángon addig pároljuk, amíg a cukkini félig megpuhul. Ezután hozzáadjuk a lazackockákat, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk egy kevés frissen reszelt szerecsendióval és a kaporral, majd további 2-3 perc alatt az egészet készre főzzük.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük. Amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot leszűrjük, összekeverjük a lilahagymás-cukkinis lazacraguval, és azonnal tálaljuk.

Zöldség-gyümölcs ágyon sült aranydurbincs

Íme egy újabb sütőben, egészben, körettel együtt sütött hal, ezúttal Éva ötlete nyomán. Nos, igen, az utóbbi állandóan sietős időszakban nem egyszer vettük elő a metódust – biztosítva, hogy a túlórák után se legyen nyűg a főzés.

Zöldség-gyümölcs ágyon sült aranydurbincs

Hozzávalók 2 főre: 400 g burgonya, 1/2 citrom, 1 paradicsom, 1 lila hagyma, egy kb. 3-400 grammos aranydurbincs, 100 ml száraz fehérbor, só, frissen őrölt feketebors, napraforgó olaj, extra szűz olívaolaj

A paradicsomot és a citromot félbevágjuk, majd a megtisztított és szintén félbevágott lila hagymával együtt 3-4 mm vastagon felszeleteljük.

Az aranydurbincsot megtisztítjuk, lepikkelyezzük, kibelezzük, majd az oldalán 2-3 helyen bevágjuk. A vágásokba egy-egy fél citromszeletet szúrunk, és a halat kívül-belül sózzuk, borsozzuk.

A burgonyát meghámozzuk, 0,5 cm vastag karikára vágjuk, és serpenyőben, kevés napraforgó olajon megsütjük.

A sült burgonyával kibélelünk egy tűzálló tálat, megszórjuk sóval és egy kevés frissen őrölt feketeborssal, és ráfektetjük az aranydurbincsot. A halat körberakjuk a citrom-, paradicsom, és lila hagyma szeletekkel, meglocsoljuk a borral és egy kevés extra szűz olívaolajjal. Ezután sóval, borssal ismét fűszerezzük, és 200 fokra előmelegített sütőben, grill programon kb. 20 perc alatt készre sütjük.

Sajttal és dióval töltött rántott szardínia vegyes salátával

Ismét az augusztusi Kifőztük egyik Tarka bárkás vengégposztja következik. További kilenc recept még az ingyenesen letölthető lapban vár rátok. Olvassátok, főzzétek, szeressétek őket!

Sajttal és dióval töltött rántott szardínia vegyes salátával

Hozzávalók 4 személyre:

a szardíniához: 16 db tisztított, filézett friss szardínia, 5 dkg brie sajt, 5 dkg dióbél, liszt, 2 tojás, zsemlemorzsa, só

a sütéshez: napraforgó olaj

a salátához: 8 dkg olajos magvak vegyesen (mandula, tökmag, fenyőmag, szezámmag, dió), 10 dkg lila színű saláta (pl. lollo rosso), 4 dkg rukola, 30 dkg paradicsom, 20 dkg uborka, 1 kis fej lila hagyma, só, frissen őrölt feketebors, citromlé, extraszűz olívaolaj

A halfiléket besózzuk. A sajtot 2 mm vastag szeletekre vágjuk, a diót durvára törjük. A magvakat száraz serpenyőben megpirítjuk. A salátát nagyobb darabokra tépkedjük, az uborkát meghámozzuk, felkarikázzuk, a paradicsomokat vastagabb, a lila hagymát vékonyabb szeletekre vágjuk. A zöldségeket a pirított magvakkal együtt egy keverőtálba helyezzük.

Nyolc szardíniafilét bőrös oldalukkal lefelé vágódeszkára helyezünk. Mindegyikre egy-egy szelet sajtot és egy kávéskanálnyi durvára tört diót rakunk, majd befedjük egy másik filével (ezúttal a bőrös oldala legyen felül). A töltött halakat lisztbe, majd tojásba, végül zsemlemorzsába forgatjuk, bő forró olajban kisütjük, és papírtörlőre helyezve leitatjuk róluk a fölösleges zsiradékot.

A salátát ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal és citromlével, óvatosan összeforgatjuk, és tányérokra szedjük. Mindegyik tetejére két-két rántott-töltött szardíniát helyezünk, és azonnal tálaljuk.

VKF! 47. forduló – Kalandra fel! – 3. recept: A Gyerek szendvicse – zöldfűszeres lazacpisztránggal és lilahagymás-tejfölös savanyú uborkával

3. pályamű a 47. VKF!-re. Az elsőt itt, a másodikat itt találjátok.

Igen, ez volt A Gyerek szendvicse. Lilahagymával és savanyú uborkával. Nem tehetek semmit, a két és fél évesem rajong az markáns ízekért. (A gorgonzola piccantét is pl. rejtegetni kell, mert seperc alatt lába kél.)

Anna szendvicse zöldfűszeres lazacpisztránggal és lilahagymás-tejfölös savanyú uborkával

Hozzávalók: 4 db kb. 6 cm átmérőjű zsömle, 1 db kb. 200 grammos bőrös lazacpisztráng filé, egy kis csokor vegyes zöldfűszer (petrezselyemzöld, kakukkfű, rozmaring, zsálya, bazsalikom, babérlevél), egy kis csokor petrezselyemzöld, 1 kezeletlen citrom, 2 közepes savanyú uborka, 1 kis fej lila hagyma, 150 ml tejföl,  4-5 szem egész feketebors, 1 kis darab angol zeller, só, extraszűz olívaolaj, fél maréknyi galambbegy saláta

A zöldfűszerekkel, a borsszemekkel, a zellerszárral és fél citrommal court bouillont készítünk, beletesszük a lazacpisztráng filét, 5-7 percig posírozzuk, majd levesszük a tűzről, és a posírozó lében hagyjuk kihűlni.

A lilahagymát apró kockára vágjuk, sózzuk, és félórára hideg vízbe áztatjuk (adhatunk a vízhez egy kevés fehérborecetet is).

A petrezselyemzöldet felaprítjuk.

A halat leszűrjük, a bőrét lehúzzuk, a halhúst kisebb darabokra vágjuk és egy keverőtálba tesszük. Sózzuk, hozzáadjuk a felaprított petrezselyemzöldet, meglocsoljuk egy kevés extraszűz olívaolajjal és a maradék fél citrom levével, lazán összeforgatjuk, majd fél óráig állni hagyjuk.

A lilahagymát leszűrjük.

Az uborkákat felkockázzuk, majd összekeverjük a lilahagymával és a tejföllel.

A zsömléket kettévágjuk, alsó felükön szétosztjuk a petrezselymes pisztrángot, erre evőkanálnyi tejfölös-hagymás savanyú uborkát majd egy-egy tő galambbegy salátát ültetünk, végül a zsömlék tetejét is ráhelyezzük, csomagoljuk, hátizsákba tesszük, a nagy tengerparti kirándulásra magunkkal visszük, és az éhes gyerekekkel megetetjük.

p.s. Amikor gyerekeknek készítünk halfilét, minden esetben nagyon körültekintően ellenőrizzük, hogy nem maradt-e benne szálka!

Mivel a Tarka Bárkán a hétvége mindig a gyerekeké, mára jár egy mese is. Pisztrángokról lesz szó, akik nem kis fejtörést okoznak a Százholdas Pagony lakóinak…nézzétek csak!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!