Címke: fehérbors

Sütőtökös-rákvajas spagetti

A téli “maradékainkat” próbálom hasznosítani. Az utolsó narancsokat, sütőtököt, sárgarépákat próbálom mostmár teljesen eliminálni. Alig várom, hogy a friss zöldek kerüljenek a helyükre!

Sütőtökös-rákvajas spagetti

Hozzávalók:

A rákvajhoz: 1 angol zeller szár, 30 g sárgarépa, 1 salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 200 g garnéla páncél és fej, 5 szem feketebors, 50 ml brandy, 300 g vaj, extra szűz olívaolaj

A tésztához: 320 g spagetti, 4 ek. olívaolaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 kis fej fehér hagyma, 3-4 zsályalevél, 200 g sütőtök, fejenként 4-5 garnéla farok, 4 tk. rákvaj, 1-2 kakukkfű ágacska, egy kis csokor petrezselyemzöld, só, frissen őrölt fehérbors, csipetnyi finomítatlan nádcukor, néhány csepp szójaszósz és lime lé

DSC_2460

A rákvajhoz a hagymákat megpucoljuk, és a sárgarépával együtt apró kockára vágjuk.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a garnéla fejeket és páncélokat. Hozzáadjuk a hagyma-, fokhagyma- és sárgarépa kockákat, majd lefedve néhány percig pároljuk, végül lesütjük.

A lángot erősebbre vesszük, és amikor a zöldségek pirulni kezdenek, az egészet felöntjük a brandyvel, és néhány másodpercig flambírozzuk.

Ezután kisebb darabokban hozzáadjuk a vajat, forráspontig hevítjük, és nagyon alacsony lángon, alig gyöngyözve, vigyázva, hogy meg ne barnuljon kb. 45 percig főzzük. (A tetején keletkező habot többször is leszedjük.)

Amikor a vaj átlátszó, narancsos-rózsaszínűvé válik, és nem képződik hab a tetején, az egészet sűrű gézzel bélelt szűrőn átszűrjük, és további felhasználásig hűtőszekrényben vagy kisebb adagokra osztva fagyasztóban tároljuk.

A tésztához a hagymát és a fokhagymát megpucoljuk, és papírvékonyan felszeleteljük. A sütőtököt meghámozzuk, és nagylyukú reszelőn lereszeljük. A kakukkfű levélkéit lecsipkedjük, és a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A garnélák páncélját lefejtjük, bélcsatornájukat eltávolítjuk.

Egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk, beletesszük a hagymát és a fokhagymát, és néhány perc alatt üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a reszelt sütőtököt, a zsályaleveleket, megsózzuk, megborsozzuk, és addig pároljuk, amíg a tök megpuhul. Ekkor elkeverjük benne a felaprított zöld fűszereket, és a rákvajat, végül belehelyezzük a garnélákat is, és nem több, mint 1-2 perc pirítás után (ez a garnélafarkak nagyságától függ) az egészet néhány csepp szójaszósszal, lime lével és egy csipetnyi cukorral kerekre ízesítjük.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (vagyis “harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, összeforgatjuk a sütőtökös-zöld fűszeres garnélafarkakkal, és azonnal tálaljuk.

Örömfőzés a Lillafüredi Pisztrángtelepen 2013. június 8. – Grillezett padlizsánba töltött zöld fűszeres füstölt pisztráng krém

Azt hiszem, minden túlzás nélkül állíthatom, hogy a Lillafüredi Pisztrángtelepre és füstölt pisztrángjaikból készült ételeikre immár úgy tekinthetünk, mint a Tarka Bárka blog állandó szereplőire. Januári látogatásunk alkalmával egy pillanat alatt a szívünkhöz nőtt a hely, a maga nosztalgikus hangulatával, kiváló minőségű termékeivel, kedves vendégeivel, odaadó tulajdonosaival együtt. A visszatérést egyébként is épp mostanában terveztük, így egyértelmű volt, hogy amikor Gabojsza megkérdezte, lenne-e kedvem részt venni néhány bloggerrel együtt egy közös főzésen a Pisztrángtelepen, örömmel mondtam igent a meghívásra.

Szombaton délután érkeztünk, György és Ágnes körbevezettek minket, elmesélték a hely, a pisztrángok és az életük mára szorosan összeforrt történetét. A gyerekek ismeretterjesztő előadásban is részesültek, testközelből láthatták a halakat, simogathatták, etethették őket. A 3,5 éves Annánknak annyira tetszett a program, hogy azóta nap mint nap többször is kéri, menjünk vissza Gyuri bácsihoz.

DSC_4986

DSC_4999

DSC_5003

DSC_5015

DSC_4989

DSC_5005

DSC_5022

DSC_5024

DSC_5035

DSC_5060

DSC_5076

A sétát “elő-vacsora” követte: a házigazdák jóvoltából megkóstolhattuk a telepen található Erdei Halsütöde specialitását, ami nem más, mint egy szupertitkos fűszerkeverékbe és kétféle lisztbe forgatott, majd ropogósra sütött pisztráng. A recept titkát ugyan nem sikerült megszerezni, a tulajdonosok és a termékeik sikeréét viszont igen. Ez áll világosan a Pisztrángtelep honlapján: “…a kristálytiszta forrásvíz, amely a halakat simogatja, a hagyományos tenyésztési technológia, a természetes takarmányozás és az, hogy a vevő itt mindig frissen fogott halat kap.”

Ilyen “egyszerű” ez, kérem.

DSC_5094

DSC_5097

Rövid pihenő után mi, bloggerek főztünk, Gabojsza kukoricadarába forgatott, pisztráng filét sütött tárcsán, aszalt paradicsomos-morzsásat pedig kemencében. A halhoz muzsdéj és reggel sütött, fantasztikus Gabojsza-kenyér is járt.

1005950_323110264489462_2060953747_n

941386_323112271155928_1650656492_n

Ági füstölt pisztrángos fasírtokat sütött (remélem, lesz hamar recept is, ti. mindenképpen ki szeretném próbálni!)

295552_323110991156056_1472869096_nMillie süteményeket hozott (hamarosan erről is lesz fotó), mi pedig a lenti zöld fűszeres pisztráng krémmel töltött, grillezett padlizsánkarikákkal készültünk… Igen, az, hogy “készültünk”, az esetünkben szó szerint értendő. Az előző nap elkészített grillezett padlizsánt ugyanis otthon felejtettem. A malőrsorozat ezzel épp csak kezdetét vette: a krémbe került néhány csepp rozmaringos olívaolaj, ami az ízhatást a “vasárnapi mise” illat-élménye felé húzta. A pontot az i-re az tette fel, amikor a az eredeti tervekhez korántsem hasonlító, de ettől még fogyasztható krémet padlizsán helyett óriási erőfeszítések árán meggrillezett cukkinilapocskákba tekertem, türelmemhez mérten “szépen” tányérra rendeztem, és amikor a tányért felemeltem, hogy végre az asztalhoz vigyem, az a krém súlyától középen megroggyant, a cukkinitekercsek pedig boldogan gurultak szanaszét a földön.

Sírtam, persze. A férjem vigasztalt, mondván, nagy az esélyem arra, hogy a következő három évben a konyhai tevékenységeim szerencsésen alakulnak.   (Köszi. Puszi. – A szerk.)

A lelki megrázkódtatásokon végül egy palack a Margit-forrás vizében hűtött pinot grigio – mongris (Marco Felluga, 2011, bővebb info ITT), aztán egy kékfrankos rozé (Taschner, 2012, bővebb info ITTés remek pálinkák könnyítettek.

8813_323113144489174_643057536_n

A fenti kellemetlenségeket leszámítva nagyszerű délutánt töltöttünk a Lillafüredi Pisztrángtelepen. Köszönjük Gabojszának, amiért kitalálta és megszervezte a találkozót. Köszönjük Hoitsy Györgynek és feleségének, Ágnesnek, hogy lehetővé tették, hogy az öröm sütögetés ezen a festői szépségű helyen létrejöjjön, valamint hogy megismerhessük és megkóstolhassuk kivételes minőségű termékeiket.

DSC_5110

DSC_5114

999676_323108794489609_1479895372_n

Csak ismételni tudom magamat: Kiránduljatok a Bükkbe, látogassatok el a telepre! Kóstoljátok meg az Erdei Halsütöde remekeit, pakoljátok tele a hátizsákotokat füstölt pisztránggal, használjátok ki otthon is a minőségi alapanyagok adta lehetőségeket, és keressétek a jövőben is a Lillafüredi Pisztrángtelep termékeit!

Íme az elérhetőségeik:

http://www.pisztrangtelep.hu/

https://www.facebook.com/pisztrangtelep.lillafuredi

A Tarka Bárka blog legfrissebb híreiről pedig ide klikkelve lehet értesülni:

Tarka Bárka hal-gasztro-blog Facebook oldal

A tragédiasorozat után megmaradt krémet hazahoztam, és másnap, itthon töltöttem be az itthon felejtett padlizsán karikákba. (Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy töltés közben a habzsák végigrepedt, és beborította az egész konyhaasztalt ezzel az isteni krémmel. Kár, hogy nem a lottón lett így ötösöm.)

Grillezett padlizsánba töltött zöld fűszeres füstölt pisztráng krém

Hozzávalók: 400 g padlizsán, 100 g lillafüredi füstölt pisztráng filé, 300 g friss krémsajt (mondjuk Philadelphia), 2 tk. kapribogyó, só, frissen őrölt fehérbors, néhány csepp citromlé, nagy csokor petrezselyemzöld, 2,5 gerezd fokhagyma, extraszűz olívaolaj, 2 szelet kenyér

DSC_5169

2 gerezd fokhagymát áttörünk, a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A fokhagymából egy teáskanálnyit, a petrezselyemzöldből egy evőkanálnyit félreteszünk, a többit egy tálkában kb. 50 ml olívaolajjal összekeverjük.

A padlizsánt 0,5-1 cm vastagon felkarikázzuk, besózzuk, és grillrácson mindkét oldalukat meggrillezzük. (Ha nincs kéznél sem grillrács, sem megfelelő tűz, egy bordázott fenekű, steaksütő serpenyő is megteszi.)

A padlizsánkarikákat tányérra helyezzük, és megkenjük a fokhagymás-petrezselymes olívaolajjal.

A kapribogyót finomra aprítjuk.

A lillafüredi füstölt pisztráng filét kisebb darabokra tépkedjük, és egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a krémsajtot, majd bormixerrel az egészet simára dolgozzuk. Hozzáadjuk a maradék áttört fokhagymát, a petrezselyemzöldet és a kapribogyót is. Megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk néhány csepp citromlével, és összekeverjük. (Lehetőség szerint 2-3 órát állni hagyjuk.)

A kenyeret megpirítjuk, bedörzsöljük fokhagymával, és kisebb kockákra vágjuk.

Rövid nyársakra 2-2 félbehajtott padlizsánkarikát húzunk, a végeket egy-egy fokhagymás kenyérkockával megtűzzük.

A füstölt pisztráng krémet habzsákba töltjük, minden félbehajtott padlizsánkarikába nyomunk belőle, (a tetejüket petrezselyemlevélkékkel díszíthetjük) és előételként azonnal tálaljuk.

Íme néhány recept ötlet a Tarka Bárka blogról lillafüredi füstölt pisztrángra:

Borjúsült füstölt pisztrángos fejtett bab krémmel

Paszternákos-savanyú uborkás rizssaláta füstölt pisztránggal és kandírozott mandarinhéjjal

Füstölt pisztrángos fejtett bab leves

Sütőtökös gnocchi zsályás füstölt pisztráng mártással

Sült édesburgonya füstölt pisztránggal és juhsajttal

Füstölt pisztrángos-ricottás trofie pirított dióval

Lillafüredi szénégető spagetti

Füstölt pisztrángos-kakukkfüves sültpaprika krém

Csiperkegomba saláta füstölt pisztránggal

Pizzák lillafüredi füstölt pisztránggal

Füstölt pisztrángos burgonyasaláta

és néhány kedvenc friss pisztránggal:

Paprikás lisztben sült zsályás-hagymás pisztrángfilé

Kellevéllel göngyölt narancsos pisztráng fehérbab pürével

Navarrai sült pisztráng mozzarellás spenóttal

Narancságyon sült pisztráng

p.s. Köszönöm Hoitsy Györgynek a 14., 15., 16., 17. és 20. fotót!

Variációk sütőben sült pontyra – Mediterrán és tejfölös-citromos pontyszeletek burgonyával sütve

Egyelőre nincs sok pontyrecept a Tarka Bárkán, ennek pedig az egyetlen oka, hogy nálunk szinte beszerezhetetlen. Üzletben egyáltalán nem kapható, az olasz horgásznak pedig eszébe sem jut hazavinni a véletlenül horogra akadt zsákmányt.

Eddig tehát legkedvesebb gasztroblogger ismerőseinkkel főztünk belőle halászlevet

ITT szerb halleves – ribjla čorba,

ITT román halcsorba,

ITT balatoni halászlé,

ITT Felső-tiszai halászlé,

és ITT Sobri-féle bajai halászlé;

aztán posíroztuk, hagymás-borsos-babéros olajban marináltuk ITT (ez nagyon finom lett és az ünnepi asztalon is jól mutat!);

aztán filéztük, nyúztuk, majd szalonnába tekerve megsütöttük ITT;

és végül lett egy ilyen verzió is, ami sietős hétköznapokra lehet nagyszerű megoldás: 

Paradicsomos-zöld fűszeres pontyszeletek burgonyával sütve

Hozzávalók 4 főre: 500 g burgonya, 4 szelet ponty, 240 ml sűrű, házi natúr paradicsomszósz (vagy passzírozott paradicsom), 100 g póréhagyma, zöld fűszerek (metélő hagyma, petrezselyemzöld, rozmaring, kakukkfű), 1 tk. sózott kapribogyó, só, frissen őrölt feketebors, extraszűz olívaolaj

A halszeleteket sózzuk, borsozzuk, majd 20 percig állni hagyjuk.

A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, és bő sós vízben addig főzzük, amíg félig megpuhul. Ekkor leszűrjük, és kiolajozott tűzálló tálba helyezzük.

A póréhagymát, az alaposan leöblített kapribogyókat és a  zöld fűszereket nagyon apróra vágjuk, a paradicsomhoz adjuk, sóval, borssal fűszerezzük, és az egészet összekeverjük.

A pontyszeleteket az előfőzött burgonyára fektetjük, tetejüket befedjük a fűszeres paradicsomszósszal, és 200 fokra előmelegített sütőben, grill programon a halszeletek vastagságától függően 6-10 percig sütjük.

Tejfölös-citromos pontyszeletek

Hozzávalók 4 főre: 500 g burgonya, 4 szelet ponty, 200 ml tejföl, citromlé, 8 db zöld olajbogyó, egy kis csokor zöld fűszer (petrezselyemzöld, kakukkfű, kapor, metélőhagyma), só, fehérbors

A halszeleteket sózzuk, borsozzuk, majd 20 percig állni hagyjuk.

A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, és bő sós vízben addig főzzük, amíg félig megpuhul. Ekkor leszűrjük, és kiolajozott tűzálló tálba helyezzük.

Az olajbogyókat és a  zöld fűszereket nagyon apróra vágjuk, a tejfölhöz adjuk, sóval, fehérborssal és néhány csepp citromlével fűszerezzük, majd az egészet összekeverjük.

A pontyszeleteket az előfőzött burgonyára fektetjük, tetejüket befedjük a fűszeres tejföllel, és 200 fokra előmelegített sütőben, grill programon a halszeletek vastagságától függően 6-10 percig sütjük.

Füstölt pisztrángos tarkabab krémleves füstölt pisztránggal :-)

Nem, nem írtam el a címet, a játék a hidegen és a melegen füstölt pisztráng felhasználásával történt, így:

Melegen füstölt pisztrángos tarkabab krémleves hidegen füstölt pisztránggal

Hozzávalók 6 főre:

A leveshez: 240 g száraz tarkabab, 50 g sárgarépa, 50 g zellergumó, 1 babérlevél, 1 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, 1/2 kk. koriandermag, 1/2 citrom, 100 ml tejföl, 120 g melegen füstölt pisztráng bőr nélkül, só, csipetnyi fehérbors

A feltéthez: 120 g hidegen füstölt pisztráng, frissen őrölt feketebors, extraszűz olívaolaj, 1 ágacska rozmaring

A babot egy éjszakára beáztatjuk.

A sárgarépát és a zellergumót megtisztítjuk, felkockázzuk, és a babbal, a babérlevéllel, a megtisztított fokhagymával, salotta hagymával, a citrommal valamint annyi hideg vízzel, amennyi éppen ellepi, feltesszük főni. Amikor a zöldségek megpuhulnak, a citromot, a hagymát és a babérlevelet eltávolítjuk. A felkockázott pisztrángot a léhez adjuk, újraforrástól számítva 3-4 percig főzzük. A tejfölt folyamatosan adagolva az egészet botmixerrel pürésítjük, végül kevés fehérborecettel savanyítjuk.

A hidegen füstölt pisztrángot vékony csíkokra vágjuk. A rozmaringot a két tenyerünk között megdörzsöljük, majd a pisztránggal együtt egy kis tálkába tesszük. Leöntjük olívaolajjal, finoman összeforgatjuk, és 30 percig állni hagyjuk.

A levest a rozmaringos füstölt pisztráng csíkokkal és jó adag frissen őrölt feketeborssal a tetején tálaljuk.

Ez a leves kétszer is készült már itthon, másodszor zellerolajban marináltam a hidegen füstölt pisztrángot. Ehhez jó marék zellerlevelet 1-2 percig blansíroztem, majd leszűrtem, és háromszoros mennyiségű extraszűz olívaolajjal botmixer segítségével pürésítettem. Az olajat sűrű szövésű kendőn egy éjszakán át csöpögni hagytam, és a vékonyra szelt pisztrángfilét a leszűrt olajban hagytam “érni” egy órán keresztül.

Mini csőtészta lilahagymás-cukkinis lazacraguval

Ha már ez a hét a rohanós hétköznapok jegyében telik, nem maradhatunk tészta nélkül! Íme egy gyorsan elkészíthető, a gyerekek szájízének is roppant kedves, egyszerű megoldás – ami mellett apu sem lesz morcos a vacsora miatt!

Mini csőtészta lilahagymás-cukkinis lazacraguval

Hozzávalók 4 főre: 320 g apró csőtészta, 1 fej lila hagyma, 1 közepes cukkini, 280 g lazacfilé bőr nélkül, 2 tk. vaj, 100 ml száraz fehérbor, őrölt szerecsendió, egy kis csokor friss kapor, só, fehérbors

A lazacot nagyon apró kockára vágjuk, a hagymát és a cukkinit nagylyukú reszelőn lereszeljük, a kaprot finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben vajat hevítünk, megdinszteljük benne a hagymát. Hozzáadjuk a cukkinit, felöntjük a borral és nagy lángon addig pároljuk, amíg a cukkini félig megpuhul. Ezután hozzáadjuk a lazackockákat, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk egy kevés frissen reszelt szerecsendióval és a kaporral, majd további 2-3 perc alatt az egészet készre főzzük.

Közben a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük. Amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot leszűrjük, összekeverjük a lilahagymás-cukkinis lazacraguval, és azonnal tálaljuk.

Nyári élmények 2012. III. Füstölt pisztrángos fejtett bab leves

A harmadik legkedvesebb nyári (íz) élményem két nagy kedvenc, a fejtett bab és a füstölt pisztráng összeházasításából született leves volt, aminek a következménye lett a “vitello trotato” is.

A leves korábban azért nem került a blogba, mert okosGaba csppentett a sűrítő pürébe néhány csepp citromlevet, és így amikor a lé újra felforrt, a tejföl kicsapódott, a látvány pedig a legkevésbé sem volt esztétikus. Aztán a publikálás részéről mégis meggyőztem magam, hiszen mondja valaki, hogy nem követett el banális hibákat a konyhában… Nos, igen, nálunk is előfordul. A legnagyobb „bukásom” pl. az volt, amikor bepakoltam a gyönyörű sertésszüzet bagettestől, pancettástól, szépen bebugyolálva a sütőbe, amit elfelejtettem bekapcsolni. Gálavacsora; az előétellel épp végeztünk, amikor ki akartam venni a szüzet a sütőből – gondoltam, amíg az első fogást elfogyasztjuk, pihen, aztán pedig frissen tálalom – amikor észrevettem, hogy a sütő bal oldali „program” gombját ugyan jó helyre állítottam, de a hőfok nullán maradt. Jó olasz családhoz híven 4-5 féle sajt, és egy kevés friss vagy érlelt szalámi mindig akad a hűtőben, így vaslapon gyorsan sütöttem ezt is, azt is, és megmentettük az estét.  Mindenesetre a helyzet így is nagyon kellemetlen volt.

Visszatérve a lényegre: A fenti párosból készült babkrémleves is marinált füstölt pisztránggal, aztán fejtett bab krém pirítóssal, aszalt paradicsommal és füstölt pisztránggal, sőt, egy újhagymás-füstölt pisztrángos fejtett bab saláta is. A témát, khm, erre az évre azt hiszem, kimerítettem, bár a következő szezonra nagyon sok ötletem van még (mint pl. a füstölt pisztráng krém ecetes-hagymás fejtett babbal, és egy  remek quiche is, de azért nem lövök le minden poént, a részleteket megtartom a jövő évre.)

Füstölt pisztrángos fejtett bab leves 

Hozzávalók 6 főre: 400 g fejtett bab, 300 g sárgarépa, 50 g petrezselyemgyökér, 50 g zellergumó, 2 babérlevél, 1 kis fej sonkahagyma, 2 cikk fokhagyma, 1/2 citrom, csipetnyi őrölt koriander, csipetnyi őrölt szecsuáni bors, csipetnyi őrölt fehér bors, só, 200 ml tejföl, 200 g hidegen füstölt pisztrángfilé, kevés fehérborecet

A zöldségeket megtisztítjuk a sárgarépát és a petrezselyemgyökeret karikára, a zellergumót kockára vágjuk.

A pisztrángról a bőrt eltávolítjuk, a filét szintén felkockázzuk.

A babot a babérlevéllel, a megtisztított fokhagymával, a hagymával, a citrommal és annyi hideg vízzel, amennyi éppen ellepi, feltesszük főni. Amikor a bab félig megpuhul, a citromot, a hagymát, a fokhagymát és a babérlevelet eltávolítjuk.

A sárgarépát, a petrezselyemgyökeret és a zellert a fűszerekkel együtt a babhoz adjuk, és addig főzzük, amíg megpuhulnak. Ekkor néhány merőkanálnyi levet valamint egy kevés zöldséget egy másik lábasba szedünk, és a tejföllel együtt merülőmixer segítségével pépesítjük. Aki szereti, hozzáadhatja a főtt hagymát és a fokhagymát is.

A zöldségpürét elkeverjük a levesben, majd amikor forrni kezd, hozzáadjuk a felkockázott füstölt pisztrángot, és újraforrástól számítva nem több, mint 3-4 perc alatt az egészet készre főzzük. Ha szükséges, fehérborecettel savanyítjuk.

Vitello trotato Nr.2 – Borjúsült füstölt pisztrángos fejtett bab krémmel

Biztos sokan ismeritek a tradicionális piemonti tonhalkrémes borjúsültet. Az egyik nagy kedvencem, de most, hogy azon vagyok, hogy a lehető legkevesebb tonhal kerüljön az asztalunkra, és ezzel együtt még több zöldséget fogyasszunk, az amúgy nem túl érdekes konzerv tonhalat hidegen füstölt pisztrángra, a ma már egyáltalán nem trendi majonézt pedig babkrémre cseréltem. Nyilvánvalóan az így született ételnek már semmi köze nincs az eredeti recepthez, de ennek ellenére várakozáson felül teljesített. A füstölt pisztráng és a fejtett bab párosából pedig később két leves is született, de erről majd később…

Vitello trotato – Borjúsült füstölt pisztrángos fejtett bab krémmel

Hozzávalók:

A húshoz: 800 g borjú hátsó comb, 1 kis fej fehér hagyma, 1 cikk fokhagyma, egy ágacska rozmaring, 3-4 zsályalevél, kis csokor petrezselyemzöld, 200 ml Béres Tokaji Furmint 2011, 2 tk. vaj, só, frissen őrölt feketebors

A mártáshoz: 100 g fejtett bab, 50 g sárgarépa, 50 g zellergumó, 1 babérlevél, 1 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, 1/2 kk. koriandermag, 1/2 citrom, 100 ml tejföl, 1 ek. kapribogyó, 100 g hidegen füstölt pisztráng bőr nélkül, só, csipetnyi fehérbors

A tetejére: néhány kapribogyó, kaprigyümölcs és friss petrezselyemlevél

Egy serpenyőt szárazon felhevítünk, belehelyezzük a borjúcombot, és minden oldalát megpirítjuk. A combot kivesszük, sütőpapírral kibélelt tűzálló tálba fektetjük és sóval, borssal fűszerezzük. A még forró serpenyőbe beledobjuk a vajat, és a megtisztított, kettévágott fokhagymagerezdet, és a lángot azonnal mérsékeljük, hogy a vaj meg ne égjen. Amikor a fokhagyma megpirult, hozzáadjuk a zöld fűszereket és a bort, majd a felére beforraljuk. Az így kapott fűszeres levet ráöntjük a pirított borjúcombra, alufóliával lefedjük, és 160 fokos sütőben 1,5 órán keresztül sütjük.

A sárgarépát és a zellergumót megtisztítjuk, felkockázzuk, és a babbal, a babérlevéllel, a megtisztított fokhagymával, salotta hagymával, a citrommal és annyi hideg vízzel, amennyi éppen ellepi, feltesszük főni. Amikor a zöldségek megpuhulnak, a citromot, a hagymát és a babérlevelet eltávolítjuk. A felkockázott pisztrángot a léhez adjuk, újraforrástól számítva 3-4 percig főzzük, és a tejfölt folyamatosan hozzáadagolva botmixerrel pürésítjük. A krémet levesszük a tűzről, elkeverünk benne egy evőkanálnyi aprított kapribogyót, és hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni.

A húst kivesszük a sütőből, és legalább 10-15 percig pihentetjük. Ezután 2-3 mm vastag szeletekre vágjuk, és az alatta lévő levet sűrű szövésű kendőn átszűrjük. A hússzeleteket tányérra rendezzük, meglocsoljuk a leszűrt lével, beborítjuk a kihűlt füstölt pisztrángos fejtett bab krémmel, kapribogyóval, kaprigyümölccsel, néhány petrezselyemlevéllel retro hangulatban kidíszítjük, és langyosan, vagy behűtve tálaljuk.

A recept a Kifőztük magazin és a Budavári Borfesztivál közös receptversenyén is indul.

p.s. Persze, attól még, hogy a majonéz ma nem trendi, ezt a változatot is ki fogom próbálni…már tudom is, sertésszűz lesz, füstölt pisztrángos aiolival…igyekszem. 😉

Gyerekeknek – Makrélás sárgarépa krokett zöld fűszeres mártogatóssal

A Tarka Bárka és a Tavola In Piazza blog tizenkét recepttel az augusztusi Kifőztük magazinban vendégeskedett. Az aktuális lapszám a http://kifoztuk.huoldalról regisztráció után ingyenesen letölthető.

Íme egy kis ízelítő, a gyerekek nagy kedvence:

Makrélás sárgarépa krokett zöld fűszeres mártogatóssal

Hozzávalók 16 db kroketthez:

a krokketekhez: 500 g sárgarépa, 150 g friss makréla filé bőr nélkül, 1 gerezd fokhagyma, 1 tk. vaj, 1 tojás, 2 ek. frissen reszelt parmezán, 1 kis csokor petrezselyemzöld, 3-4 ek. zsemlemorzsa + kb. 10 dkg a végén a forgatáshoz, só, őrölt fehérbors, frissen reszelt szerecsendió, napraforgó olaj

a mártáshoz: 200 ml natúr joghurt, 1 kis csokor korianderzöld, néhány csepp citromlé, ½ gerezd fokhagyma, só, 1 kávéskanál magos mustár

A mártáshoz a korianderzöldet apróra vágjuk, a fokhagymát áttörjük, és összekeverjük a joghurttal, a citromlével, a mustárral, kevés sóval, majd tálalásig hűtőbe tesszük.

A kroketthez a petrezselyemzöldet felaprítjuk, a makrélafilét ledaráljuk. A sárgarépát megtisztítjuk, nagyobb darabokra vágjuk, sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük.

Egy serpenyőben felhevítjük a vajat, hozzáadjuk a félbevágott fokhagymát és a főtt répát, majd  néhány percig pirítjuk. A fokhagymát kidobjuk, a sárgarépát villával áttörjük, és egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a parmezánt, az apróra vágott petrezselyemzöldet, a darált makrélafilét, a három evőkanálnyi zsemlemorzsát. Ízlés szerinti mennyiségű sóval, fehér borssal, és frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük, és az egészet legalább 10 percig állni hagyjuk.

A masszából apró hengereket formázunk, a hengereket zsemlemorzsába forgatjuk, forró napraforgó olajban aranybarnára sütjük, és a hideg korianderes joghurtmártással azonnal tálaljuk.

 

 

Az olasz gyerekek kedvence: tonhalas sült ricottagolyók + jó hír + olasz mese: Roberto Piumini: Mesék egy szuszra kötetéből A csillag és a tintahal

Az alábbi receptet Mario barátunk hozta. Állítólag már egyetemista korában is ő készítette ezeket az ezerféle módon tálalható jópofa golyóbisokat. (szóval történelmük van, no, amit nincs mese, meghajlunk az alkotó előtt).

Kínálhatjuk előételként különféle mártogatósokkal, tálalhatjuk tésztára szósz + feltétként, de főfogás is lehet belőlük mondjuk egy nagy tál vegyes salátával. Mondanám, hogy tonhal helyett használjunk más halat, de ez úgy, ahogy Mario megalkotta volt tökéletes, így inkább csendben maradok – annak ellenére, hogy most én is épp azon vagyok, hogy tudnám a konyhámból teljesen eliminálni a tonhalkonzervet. (Házi feladatnak bevésem a füzetembe, hogy keressek valami olyan alternatívát, amivel a szerecsendió használatát nem kell mellőzni, ez ugyanis a ricottával remek párost alkot, és a gyerekeknél is biztos befutó ízpáros.)

Tonhalas sült ricottagolyók

Hozzávalók: 300 g ricotta, 160 g tonhal konzerv olívaolajban, 80 g magozott, marinált zöld olajbogyó apróra vágva, 3 púpos evőkanál zsemlemorzsa + a végén a forgatáshoz, 1 tojás, só (esetleg csipetnyi fehérbors), a sütéshez napraforgó vagy olívaolaj

A konzervet lecsöpögtetjük, keverőtálba tesszük, villával áttörjük. Hozzáadjuk a ricottát, az olajbogyó kockákat, a zsemlemorzsát, a tojást és a fűszereket, majd az egészből könnyen formázható masszát keverünk – ha túl lágynak találjuk, adhatunk még hozzá egy kevés zsemlemorzsát.

A masszából kb. 3 cm átmérőjű golyókat formázunk, zsemlemorzsába forgatjuk, forró olajban aranybarnára sütjük, és azonnal tálaljuk.

A jó hír

Ebben a hónapban két alkalommal két különböző helyszínen is részt veszünk a rivignanoi Associazione Punto e Virgola által szervezett nyári táborban. Témánk:  “i pesci azzurri” – az ún. “kék halak” vagyis a szardella, szardínia, csőrös csuka, makréla, tonhal, kardhal, stb.

Megtanulunk szardellát tisztítani, sózni, készítünk halas-buborékos képeslapokat, halacskát almából – amit végül meg is eszünk, hiszen a hal maga az egészség!. A foglalkozás végén a gyerekek egy füzetet vihetnek haza amely egy halas színezőt, valamint a Tarka Bárka két, a kék halak valamelyikével felhasznált receptjét tartalmazza.

Tegnap főpróba volt, ilyenek lesznek a képeslapok + borítékok:

Ötlet innen.

Olasz recepthez olasz mesét választottam mára, Roberto Piumini: Mesék egy szuszra című kötetéből a tengeri csillag és a tintahal történetét. Buona lettura, bambini!

A csillag és a tintahal

Élt egyszer a tenger mélyén egy tintahal, aki mást sem csinált, folyton csak zsörtölődött.
– Úszni, csak úszni, mindig csak úszni!? – mondogatta méltatlankodva, és csápjaival számolva sorolni kezdte: Először is, az úszás nagyon fárasztó, másodszor, nagyon unalmas, harmadszor…
– Hát még te milyen unalmas vagy!  szólt közbe egy halacska. Ha tényleg olyan nagyon fáraszt az úszás, akkor miért nem ülsz meg inkább egyhelyben valahol? Rengeteg hely van a tenger fenekén, jut belőle mindenkinek.
– Nem úgy van az! Én nem érem be akármilyen hellyel. Annak a jó kis sziklának a csúcsát akarom!
– De hát az ott a tengeri csillag helye. Mindig ő ül ott.
– Azt mondod? Szóval fenntartott helye van a csillagocskának? No, majd meglátjuk, mennyire az ő helye az.
A tintahal odaúszott a tengeri csillaghoz.
– Nicsak! Egy csillag itt a tenger fenekén. Hát ez meg hogyan lehet?
– Hogy érted ezt?- kérdezte a csillag.- Hiszen nekem itt van a helyem!
– Mit nem mondasz! Te bizony nagyon tévedsz kiscsillag. Csak azt ne mond, hogy nem tudtad, hogy a csillagoknak az égen van a helyük! Mert ezt aztán igazán mindenki tudja: ott van fenn a helyük az égben, a hold körül.
-Tényleg? – álmélkodott a tengeri csillag. Nahát, ezt nem is tudtam! Hát, akkor felmegyek én is oda.
Levált a kőről és úszni kezdett, fel a tenger színe felé. Amikor elérte végül, meglátta a csillagos eget és megpróbált kiugrani a vízből, hogy odajusson, fel a csillagok közé; próbálkozott, nekirugaszkodott újra és újra, de csak nem járt sikerrel.
Akkor aztán elpityeredett.
-Hát te miért sírdogálsz itt? – kérdezte a tonhal. Mintha bizony nem lenne még elég sós víz a tengerben!
– Mert nem bírok feljutni az égbe, a többi csillag közé, pedig ott volna a helyem.
– És azt meg ki mondta neked, hogy ott van a helyed?
– A tintahal.
– Vagy úgy, a tintahal! – mondta erre a tonhal. No, gyere csak velem csillagocska, kapaszkodj az uszonyomba!
És a tonhal, uszonyán a tengeri csillaggal, leúszott egyenesen a tenger fenekére. Megállt a szikla csúcsa felett, amelyen nagy elégedetten pöffeszkedett a tintahal.
– Te mondtad azt, hogy a tengeri csillagok helye fent van az égen? – kérdezte a tonhal.
– Igen! Mert először is az a véleményem, másodszor meg vagyok győződve, harmadszor biztosan állíthatom, negyedszer…
– És azt tudod-e, hogy a tintahalaknak hol van a helyük? – kérdezte a tonhal vészjóslóan, kissé közelebb úszva.
– Ööööö, hát, nem is tudom…
– A tonhalnak a hasában, ott van a helyük! – mondta a tonhal, és nagyra tátotta a száját.
No, erre aztán több sem kellett a tintahalnak, otthagyta a sziklát, és uzsgyi, eliszkolt amilyen gyorsan csak bírt. A csillag nagy boldogan visszaült a helyére, a szikla tetejére, a tintahalat meg többé senki sem látta arrafelé.

Versione italiana:

La ricetta citata sopra ce l’ha suggerita il nostro amico Mario. Possiamo offrire queste simpatiche polpette di ricotta e tonno sia come antipasto con delle salsine, sia come arricchimento di un piatto di pasta al pomodoro, ma anche come secondo piatto con una belle insalata mista.

Cogliamo l’occasione e partecipare con essa al concorso “Guarda che buono” lanciato sul Facebook della Delicius. Dunque la ricetta in lingua italiana troverete qui.

La bella notizia:

In questo mese, in due posti diversi, parteciperemo al centro estivo organizzato dall’assiociazione Punto e Virgola di Rivignano. L’argomento dell’incontro sara’ „I pesci azzurri” – quali: sardine, alici, aguglie, sgombri, tonni, pesce spada ecc.

Impareremo come si puliscono le acciughe e le fasi di lavorazione per la loro conseravzione sotto sale. Prepareremo cartoline colorate con bollicine e pesciolini e se ci sara’ tempo, anche un pesce usando le mele. Alla fine dell’incontro verranno consegnate ai bambini dei depliant con due disegni di pesci da colorare e due ricette che si preparano con i pesci azzurri selezionate dal nostro blog Tarka Bárka cioe’ „La Barca Tinta”.

Ieri abbiamo fatto la prova, le cartoline saranno come sopra. Idea e descrizione (se dopo le foto manca a qualcuno 😉 le ho prese da qui.

Da noi non esiste domenica senza fiabe, filastrocche o canzoncini. Purtroppo ho trovato la storia della stella marina e il calamaro scritta da Roberto Piumini in rete solo in lingua ungherese, ma per accontentare i nostri piccoli lettori italiani riporto qui la filastrocca ben conosciuta di Maurizio de Maurizi:

Il pesciolino stanco 

Un giorno un pesciolino
nuotar non volle più
e dietro una conchiglia
si mise a muso in giù.
Un bimbo col ditino, 
la coda gli toccò,
si volse il pesciolino e gli disse:
“Senti un po’:
son stanco di nuotare
andare avanti e andrè, 
vorrei poter girare 
il mondo insieme a te”.
Il bimbo pian pianino dall’acqua lo levò
e con il pesciolino per strada se ne andò.
Glu glu glu
Glu glu glu, ripeteva il pesciolino
Glu glu glu
Glu glu glu, gli altri stavano a guardar
Ma a un tratto il pesciolino
gli scappò via di man,
gli fece l’occhiolino
e gli disse: “Ciao a doman”.
Il bimbo poverino
invano lo chiamò
quel pesce birichino
nell’acqua si tuffò.
Dall’acqua il pesciolino
sorrise a quel bambino
gli andò vicin vicino
e gli disse: “Ciao son qui”.
Vorrei con te restare,
tu sei un buon piccin,
ma c’è una pesciolina
Che vuol che io resti qui!”.
Glu glu glu
Glu glu glu

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!