Címke: fehérbor

Farfalle zöld spárga-paraj mártással és petrezselymes garnélával

Hozzávalók 4 személyre: 320 g farfalle tészta, 16 db zöld spárga, 300 g előfőzött garnéla, egy nagy marék paraj, frissen reszelt szerecsendió, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 1 gerezd fokhagyma, 1-2 ek. frissen facsart citromlé, só, frissen őrölt fekete bors, 2 tk. vaj, extra szűz olívaolaj

farfalle spargaspenotgarnela4

A fokhagymagerezdt megtisztítjuk, félbe vágjuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A zöld spárgáról lefejtjük a száron lévő vastagabb pikkelyeket. A csúcsokat letörjük, a szárakat 2-3 cm-es darabokra vágjuk.

A garnélák fejrészét és páncélját lefejtjük, bélcsatornájukat eltávolítjuk. A fejeket és a páncélokat egy kisebb lábasba helyezzük, és 1-2 percig pirítjuk. Felöntjük 200 ml vízzel, majd lefedve 15 percig főzzük. A levet sűrű szövésű szűrőn átszűrjük, aztán visszaöntjük a lábasba, és újra felforraljuk. Hozzáadjuk a spárgaszár darabokat valamint a parajleveleket, és közepes lángon az egészet néhány perc alatt puhára főzzük. A zöldségeket 2 tk. szobahőmérsékletű vaj és egy kevés frissen reszelt szerecsendió hozzáadásával, botmixer segítségével, sima, fényes pürévé dolgozzuk, félretesszük.

Egy lábasban kevés sóval vizet forralunk. Hozzáadjuk a spárgacsúcsokat, majd  amikor roppanósra főnek, szűrőkanállal kiszedjük, és ezeket is félretesszük.

Egy sepenyőben olívaolajat hevítünk. Hozzáadjuk a fokhagymát, a megtisztított garnélákat, a spárgacsúcsokat valamint a petrezselyemzöldet, és finoman rázogatva az egészet nem több, mint 1 perc alatt készre pároljuk/pirítjuk. (Nagyon fontos, hogy az előfőzött rákokat ne hőkezeljük sokáig, ti. megkeményednek. Ha friss garnélákat használunk, a főzési idő – nagyságuktól függően – néhány perccel több lehet.)

Közben a spárgacsúcsok főzővizébe dobjuk a tésztát, és amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. Összekeverjük a spárga-paraj szósszal, tányérokra szedjük. A tészta tetejére garnélákat és spárgacsúcsokat rakosgatunk, meglocsoljuk néhány csepp friss olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.

farfalle spargaspenotgarnela1

Zöldborsó krém fokhagymás-petrezselymes vénuszkagylóval

Tegnap olyan gyönyörűen sütött a nap, hogy muszáj volt valami egyszerű, gyors, tavaszváró fogást készíteni. Fagyasztott spenót, zöldborsó, zöld fűszerek egész télen vannak a mélyhűtőben – egy-egy maréknyi olykor-olykor jól jön akár levesekbe, akár tésztaszószokhoz, rizottókba, burgonyapürébe.

Íme tehát a tegnapi eredmény:

Fokhagymás vénuszkagyló zöldborsó krémmel

Hozzávalók 4 személyre: 500 g zsenge zöldborsó (fagyasztott – ilyenkor, nyilván), 500 g vénuszkagyló 2 gerezd fokhagyma, 50 ml száraz fehérbor, frissen őrölt feketebors, egy nagy csokor petrezselyemzöld

DSC_2773

A zöldborsót forrásban lévő, sós vízben 1-1,5 percig blansírozzuk, majd szűrőkanállal és jéghideg vízbe szedjük. Botmixer segítségével, egy kevés főzővíz és friss extra szűz olívaolaj hozzáadásával sima pürévé turmixoljuk.

A vénuszkagylókat leöblítjük, (amelyik törött, vagy ki van nyílva, kidobjuk). A fokhagymát egy kés pengéjével kissé szétnyomjuk, a petrezselyemzöldet durvára aprítjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a fokhagyma gerezdeket. Hozzáadjuk a petrezselyemzöld háromnegyedét, átkeverjük, majd beletesszük a kagylókat és a bort is. Lefedjük, és az egészet addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik kagyló nem nyílik ki, kidobjuk.)

A borsó krémet felmelegítjük, tányérokra szedjük és ráhalmozzuk a kagylókat. A tetejüket meglocsoljuk pár csepp olívaolajjal, megszórjuk frissen őrölt fekete borssal valamint a maradék aprított petrezselyemzölddel, és 1-2 szelet friss kenyérrel vagy pirítóssal azonnal tálaljuk.

p.s. Most különösen finom zöldborsót sikerült venni, így ehhez nekem már nem kellett “extra” fűszerezés. Ha esetleg nem így alakul, bátran ízesítsétek a pürét 1-2 tk. frissen reszelt parmezánnal, minimális mennyiségű tejföllel vagy tejszínnel, esetleg magas zsírtartalmú natúr joghurttal, de akár a kagylók főzőlevével is. Utóbbi esetben a sóra érdemes odafigyelni, ti. a kagylók leve is sós. Petrezselyem helyett lehet kísérletezni mentával is. Kiválóan passzol a zöldborsóhoz.

Pisztrángos-sütőtökös rizottó

Íme az Ezt ettem Éci által kiírt 62. VKF!-re készült rizottó (mi más?); egy Nr1 változat, sok munkával, “da ristorante” végeredménnyel. Mindenképpen megéri elkészíteni!

Pisztrángos-sütőtökös rizottó

Hozzávalók 4 személyre:

Az alapléhez: 1 friss pisztráng feje, farokrésze, gerince és a nyesedék, 1 melegen füstölt pisztráng feje, farok része, gerince és a nyesedék, 1 sárgarépa, 1/4 kezeletlen narancs, 1 angol zeller szár, 1 gerezd fokhagyma, egy kis csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, zsálya, rozmaring, babérlevél), 10 szem fekete bors

A rizottóhoz: 320 g rizottó rizs, 400 g sütőtök, 4 zsályalevél, 1 fej fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehérbor, 40+10 g vaj, extra szűz olívaolaj, 4 ek. frissen reszelt parmezán, só, őrölt fehér bors, frissen reszelt szerecsendió, csipetnyi fahéj, csipetnyi őrölt koriander

A feltéthez: 2 db kb. 120 gramm súlyú melegen füstölt pisztráng filé, extra szűz olívaolaj, néhány csepp frissen facsart narancslé

risotto pic

Az alaplé hozzávalóit egy lábasba tesszük, felöntjük vízzel, és lassú tűzön 40 percig főzzük. Ezután 15 percig állni hagyjuk, majd sűrű szövésű szűrőn keresztül átszűrjük. (Ami a szűrőben marad, kidobjuk.) Az alaplevet újra forráspontig hevítjük, melegen tartjuk.

A sütőtököt meghámozzuk, felkockázzuk, a fokhagymagerezdeket és a hagymát megpucoljuk, és finomra aprítjuk.

A tökkockákat egy serpenyőben kevés olívaolajjal megpirítjuk, hozzáadjuk a fokhagyma felét, és felöntjük vízzel. Az egészet addig főzzük, amíg a tök megpuhul. Ekkor botmixer segítségével pürésítjük.

A pisztráng filét kisebb darabokra szedjük és egy tálkába tesszük. Meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart narancslével valamint extra szűz olívaolajjal, átkeverjük, és 15 percig állni hagyjuk.

Egy lábasban kevés olívaolajat és vajat hevítünk, hozzáadjuk zsályaleveleket, majd a maradék fokhagymát valamint a hagymát, és közepes lángon üvegesre pároljuk. Beleszórjuk a rizst, a fűszereket, és 1-2 percig pirítjuk (ügyeljünk rá, hogy a hagyma közben meg ne égjen!). Felöntjük a borral, majd amikor a bor nagy része elpárolog, hozzáadjuk a tökpürét is. Ezután, a rizottót többször átkeverve, merőkanalanként elkezdjük hozzáadagolni a forró alaplevet. Ezt mindaddig folytatjuk, amíg a rizs ún. “al dente”-re, vagyis “harapható” állagúra, (nem teljesen puhára) fő. Hozzáadjuk a parmezánt, a maradék vajat, és az egészet nem több, mint 1/2-1 perc alatt készre főzzük.

A rizottót a narancsos füstölt pisztránggal azonnal tálaljuk.

Alapanyag ajánlat: a Lillafüredi Pisztrángtelep füstölt pisztrángja

Gombás tésztasaláta kakukkfüves vajban sült lazaccal

Egyrészt mert megígértem, hogy az idén több lazaccal készült receptet hozok, másrészt pedig mert fehér mártást nem készítek minden nap, aztán amikor évente egy-két alkalommal mégis előkerül, azonnal dupla adagot keverek belőle.

DSC_3220

Így történt ez most is, a múltkori garnélákhoz készített mártás felét másnapra elraktároztam, frissen kifőzött calamarata tésztával összekevertem, előmelegített nagyméretű poharakba szedtem, és kakukkfüves vajon frissen sütött lazackockákkal, ill. az illatos szafttal meglocsolva tálaltam. Hát, ennyi.

Biztos, ami biztos, leírom a pontos receptet is:

Gombás tésztasaláta kakukkfüves vajban sült lazaccal

Hozzávalók 4 személyre: 320 g calamarata tészta (vagy bármilyen más, durumlisztből készült rövid csőtészta), 4 tk. frissen reszelt parmezán

A halhoz: 240 g lazacfilé bőr nélkül, só, frissen őrölt feketebors, vaj, 2-3 friss kakukkfű ágacska, 1 gerezd fokhagyma, néhány csepp frissen facsart citromlé

A mártáshoz: 150 g csiperke gomba, 80 ml száraz fehérbor, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt feketebors, frissen reszelt szerecsendió, 30 g vaj, 30 g liszt, 400 ml tej, 1 tk. mustár

DSC_3255

A gombát megtisztítjuk, és vékonyan felszeleteljük. A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és félbe vágjuk.

A gombát kevés sóval és borssal ízesítve, száraz serpenyőben két fél fokhagymagerezddel együtt megpirítjuk, majd felöntjük a  fehérborral, valamint egy kevés vízzel, és kb. 15 perc alatt készre pároljuk.

A vajat egy lábasban felhevítjük, hozzáadjuk a lisztet és két fél fokhagyma gerezdet. 2-3 percig pirítjuk, majd folyamatosan keverve felöntjük a tejjel, és addig főzzük, amíg a mártás besűrűsödik. Hozzáadjuk a gombát, végül egy kevés frissen reszelt szerecsendióval, a mustárral, és ha szükséges, sóval ízesítjük. (A mártásnak nem szabad túl sűrűnek lennie, számoljunk azzal, hogy a forró tészta is magába szív majd belőle valamennyit.)

A szobahőmérsékletű lazacfilét 1-1,5 centis kockákra vágjuk, megsózzuk, megborsozzuk, és kevés extra szűz olívaolajjal, pár csepp citromlével, valamint a kakukkfű levélkékkel együtt 10 percre egy kisebb tálban állni hagyjuk. Félidőben átkeverjük.

A tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, és még forrón összekeverjük a gombás fehér mártással. A tészta főzővizéből tegyünk félre egy keveset, és ha a szószt túl sűrűnek találjuk, hígítsuk ezzel.

Közben egy serpenyőben kevés vajat és olívaolajat hevítünk, belehelyezzük a maradék fokhagymát, és kb. fél percig pirítjuk. Hozzáadjuk a nagyvonalúan lecsöpögtetett lazackockákat, és az egészet, a haldarabkák nagyságától függően, nagy lángon 1,5-2,5 perc alatt készre sütjük.

A gombás-fehér mártásos tésztát négy tányérba (vagy nagyméretű poharakba) szedjük, a tetejüket megszórjuk 1-1 tk. frissen reszelt parmezánnal, elosztjuk rajtuk a frissen sült lazackockákat, és azonnal tálaljuk.

Rozmaringos rizottó lazaccal és sütőtökkel

Hozzávalók 4 személyre: 280 g rizottóhoz való rizs, 280 g lazacfilé bőr nélkül, kb. 1 l hal vagy zöldség alaplé, 200 g sütőtök (tisztítva mérve), 1 ágacska rozmaring, 2 gerezd fokhagyma, 1 kis fej fehér hagyma, 100 ml száraz fehérbor, 3 tk. vaj, extra szűz olívaolaj, 4 tk. frissen reszelt parmezán, csipetnyi frissen reszelt szerecsendió, só, frissen őrölt feketebors

riso

A hagymát és a fokhagymagerezdeket meghámozzuk, előbbit finomra aprítjuk, utóbbit áttörjük. A lazacot és a sütőtököt közel azonos nagyságú, (kb. egycentis) kockákra vágjuk. Az alaplevet forráspontig hevítjük, melegen tartjuk.

Egy lábasban 2 tk vajat és egy kevés olívaolajat hevítünk, belehintjük a hagymakockákat és az áttört fokhagymát, és lassú tűzön üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a rozmaringágat, a rizst, a felkockázott tököt, megszórjuk sóval, egy kevés frissen őrölt feketeborssal, valamint csipetnyi frissen reszelt szerecsendióval, és 2-3 percig pirítjuk. Felöntjük a fehérborral, és amikor a bor szinte teljesen elpárolog, hozzáadunk egy merőkanálnyi forró hal alaplevet. Olykor-olykor megkeverve az alaplevet addig adagoljuk, amíg a rizs eléri az “al dente” vagyis “harapható”, nem teljesen puhára főtt, állagot. Ekkor a rozmaringágat eltávolítjuk, a rizshez adjuk a lazackockákat, a maradék vajat ill. a parmezánt, és nem több, mint 1-2 perc alatt az egészet készre főzzük. Forrón tálaljuk.

Mediterrán halleves

Hozzávalók 4 személyre: kb. 1 kg apró hal (aranydurbincs, csillagvizsgáló hal, morgóhal, pókhal, Szent Péter hal, skorpióhal, vörös durbincs, stb.), 1 ördöghal fej, egy maréknyi vénuszkagyló, egy maréknyi csonkakagyló

Az alapléhez: 1/2 fej vöröshagyma, 1 sárgarépa, 1 babérlevél, 1/2 citrom, 10 szem feketebors, 1 angol zeller szár, körömnyi friss gyömbér, 200 ml fehérbor

A leveshez: 1 fej fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ágacska rozmaring, só, frissen őrölt fekete bors, nagy csokor petrezselyemzöld, 300 ml passzírozott paradicsom, 1 mandarin, 100 ml fehérbor, 2 tk. kapribogyó

A végén: citromgerezdek, extra szűz olívaolaj, friss bagett

DSC_0451

A kagylókat hideg, sós vízben 1-2 órán keresztül állni hagyjuk. A vizet közben 2-3 alkalommal lecseréljük.

Az apró halakat megtisztítjuk: lepikkelyezzük, kizsigereljük, kifilézzük, fejüket levágjuk, kopoltyújukat és szemüket eltávolítjuk. Az ördöghal fejről lefejtjük a hártyákat és a pofahúst. Ez utóbbit és a filéket félretesszük.

A halfejeket, gerinceket, uszonyokat egy lábasba helyezzük. Hozzáadjuk a fél hagymát (héjastól), a sárgarépát, a babérlevelet, a fél citromot, a borsot, a gyömbért és a zellert, majd felöntjük a fehérborral és 2 l vízzel. Az alaplét felforraljuk, leszedjük a tetején keletkező habot, és gyöngyözve 40 percig főzzük. Ezután további 30 percig állni hagyjuk, és sűrű szövésű gézzel bélelt szűrőn átszűrjük.

Közben a fehér hagymát és a fokhagymagerezdeket megpucoljuk, majd a petrezselyemzölddel és a kapribogyóval együtt finomra aprítjuk.

A halfiléket és az ördöghal pofát besózzuk.

Egy nagy serpenyőben (vagy cseréptálban) kevés olívaolajat hevítünk, és üvegesre pároljuk benne a hagymát és a fokhagymát. Megszórjuk egy kevés feketeborssal, hozzáadjuk a rozmaringágat, a kapribogyót és a petrezselyemzöldet, néhányszor átkeverjük, majd felöntjük előbb a fehérborral, utána a mandarin frissen kifacsart levével. (A kettő között süssük le a serpenyőben lévő alapanyagokat.) Ezután hozzáadjuk a passzírozott paradicsomot, és négy merőkanálnyi hal alaplevet.

A levet besűrítjük, majd belehelyezzük a halfiléket, az ördöghal pofát, a kagylókat, és 200 C-ra előmelegített sütőben az egészet addig pároljuk, amíg a kagylók kinyílnak.

A levest a serpenyőben/cseréptálban, kevés extra szűz olívaolajjal a tetején, citromgerezdek és friss (pirított) bagett szeletek kíséretében azonnal tálaljuk.

575689_674771072541702_127503732_n

A leves, egy ünnepi menü részét képezte, hamarosan hozom a további fogásokat is.

Tejszínes-fehérboros feketekagyló

Olvasói kéréseknek eleget téve, az idén több alaprecepttel és gyakorlati útmutatóval is találkozni fogunk a Bárkán.

Aki most ismerkedik a tenger gyümölcseivel, sőt, az is aki eddig idegenkedett tőlük, bátran hozzáfoghat ennek az ételnek az elkészítéséhez; a recept egyszerűségénél és a végeredmény ízletességénél fogva biztos sikere lesz!

Tejszínes-fehérboros feketekagyló

Hozzávalók 2 személyre: 1 kg feketekagyló, 40 g vaj, 1 újhagyma (szárával együtt), 2 mogyoróhagyma, 1 gerezd fokhagyma, 60 ml száraz fehérbor, 100 ml tejszín, egy nagy csokor petrezselyemzöld, frissen őrölt feketebors, 50 ml extra szűz olívaolaj, 2 citromgerezd

DSC_7707

A feketekagylókat, ha vadvíziek, hideg, sós vízben 1-2 órán keresztül állni hagyjuk. Ha a kagylók tenyésztettek erre nincs szükség.

A fokhagymát meghámozzuk, áttörjük, a mogyoróhagymát megpucoljuk, és az újhagymával, valamint a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk.

A feketekagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. Byssus fonalat egy határozott modulattal kihúzzuk, ha más kagylódarabkák és egyéb törmelékek vannak a héjhoz tapadva, késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket durva szivaccsal folyó víz alatt megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

Egy lábasban felhevítjük az olívaolajat és a vajat, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a felaprított hagymákat, és lassú tűzön üvegesre pároljuk. A lábasba helyezzük a megtisztított feketekagylókat is, majd felöntjük a fehérborral és a tejszínnel. Végül megsózzuk (csak módjával, mert a kagylók leve is enyhén sós), megborsozzuk, rászórjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet és lefedve addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.)

A tejszínes-fehérboros kagylókat 1-2 citromgerezddel és friss, ropogós bagettel azonnal tálaljuk.

Kuszkusz zöld spárgával és kagylókkal

Kuszkusz zöld spárgával és kagylókkal

Hozzávalók 4 főre: 150 g kuszkusz, 200 g zöld spárga, 500 g vénuszkagyló, 500 g kékkagyló, nagy csokor petrezselyemzöld, frissen facsart citromlé, 2 gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehérbor, 2 tk. vaj, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

cous

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. Byssos fonalat egy határozott mozdulattal kihúzzuk, ha a héjhoz más kagylódarabkák, egyéb lerakódások vannak tapadva, azokat késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket folyó víz alatt durva szivaccsal megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A spárgák alsó, kemény részét lepattintjuk. A szárakat forrásban lévő sós vízben roppanósra főzzük, leszűrjük. A csúcsokat 4-5 cm hosszan levágjuk, félretesszük, a szárakat botmixerrel pürésítjük.

A spárga főzőlevét félretesszük.

A fokhagymát megtisztítjuk, félbevágjuk,a  petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben olajat hevítünk, és megpirítjuk benne a fokhagymát. Beleszórjuk a petrezselyemzöldet, egy percig pároljuk, majd hozzáadjuk a kagylókat és a fehérbort is. Ezután borsot őrlünk rá, lefedjük, és az egészet addig pároljuk, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.)

A kagylókat csipesszel kiszedjük, félretesszük, melegen tartjuk.

A kuszkusz tetején a vajat kisebb darabokban elmorzsoljuk.

A kagylók levét megmérjük, és ha szükséges, a spárga főzőlevével kiegészítjük, úgy, hogy kb. 350 ml legyen. A levet újra felforraljuk, a kuszkuszra öntjük, majd gyors mozdulatokkal átkeverjük, végül lefedjük, és 5-8 percig állni hagyjuk. Ezután a kuszkuszhoz keverjük a pürésített spárgát valamint a kagylókat, összekeverjük, és azonnal tálaljuk.

p.s. Bátrabbak a kuszkusszal teli párolóedényt a nyíladozó kagylók fölé helyezhetik, így még erőteljesebb lesz a tengerparti ízek feelingje, és a kuszkusz a kagylók gőzében is szépen megdagad.

Tollhegy tészta diós zöldborsópürével és tintahallal

Egy régesrégi recept tökéletesítésén dolgozom. Íme a majdnem végleges verzió (a fotó a régi). Hamarosan gurulnak az első friss, zsenge borsószemek, ne felejtsétek el elővenni a receptet!

Tollhegy tészta diós-ricottás zöldborsópürével és tintahallal

Hozzávalók 4 főre: 260 g tollhegy tészta, 1 db kb. 600 grammos konyhakész tintahal, 100 ml száraz fehérbor, 200 g zöldborsó, 1 fehér hagyma, 3-4 bazsalikomlevél, 40 g dióbél, 40 g frissen reszelt, érlelt pecorino esetleg parmezán sajt, 100 ml tejszín, 50 g ricotta, 2 gerezd fokhagyma, extraszűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

Tollhegy tészta diós zöldborsópürével és tintahallal 3

A zöldborsót bő, sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, a főzővizet félretesszük.

A dióbelet száraz serpenyőben megpirítjuk, a héját ledörzsöljük.

A borsószemeket a sajttal, a dióval, a bazsalikomlevelekkel, egy fokhagymagerezddel és kevés extraszűz olívaolajjal együtt botmixerrel pürésítjük, majd sóval és egy kevés frissen őrölt feketeborssal ízesítjük.

A tintahalat csápjaival együtt 1-1,5 cm-es csíkokra vágjuk, a megmaradt fokhagymagerezdet áttörjük, a hagymát kockára vágjuk.

Egy alacsony falú lábasban olívaolajat hevítünk, és üvegesre pároljuk benne a hagymát.

Hozzáadjuk az áttört fokhagymát, és a szépiacsíkokat a csápokkal együtt, borsozzuk, majd felöntjük a fehérborral. Amikor a bor nagy része elpárolog, hozzáadjuk a zöldborsó főzővizét, és az egészet lefedve addig főzzük, amíg a szépia megpuhul (kb. 40-50 perc).

Ezután hozzáadjuk a zöldborsó pürét, a tejszínt és a ricottát, végül az egészet még egyszer felforraljuk.

A tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, összekeverjük a zöldborsópürés szépiával, és azonnal tálaljuk.

 

Zöldborsó és rája tejszínes-csípős mártásban

Zöldborsó és rája tejszínes-csípős mártásban

Hozzávalók 4 főre

A rája főzéséhez: 400 g konyhakész rája uszony, 1/2 lime, 1 gerezd fokhagyma, egy kis csokor vegyes zöld fűszer (kakukkfű, rozmaring, zsálya, petrezselyemzöld), 10 szem feketebors

Továbbá: 400 g fagyasztott zöldborsó, 2 újhagyma (szárral együtt), 1 gerezd fokhagyma, 4 ek. tejszín, 1 ek. ketchup, 2 tk. zöld tabasco, 200 ml száraz fehérbor, 1 salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 citrom, só, frissen őrölt feketebors, csipetnyi őrölt chili (opcionális)

DSC_7919

A ráját a lime-mal, a félbevágott fokhagymagerezddel, a csokorba kötött zöld fűszerekkel és a borssal egy lábasba helyezzük. Felöntjük vízzel, és nagyon alacsony lángon, gyöngyöző vízben puhára főzzük. (Kb. 10 perc.)

A rája uszonyt ezután kivesszük a vízből, a húst leszedjük a porcokról, és egy mély tányérba helyezzük.

A hagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk, és 1/2 citrom levével együtt a borhoz adjuk. Közepes lángon felére forraljuk, majd ráöntjük a rája húsra. Összekeverjük, lefedjük folpackkal, és 2-3 órára hűtőbe tesszük.

Az újhagymát vékonyan felkarikázzuk, a fokhagymát megtisztítjuk, félbe vágjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, beledobjuk a hagymákat, és lefedve 1-2 percig pároljuk. Hozzáadjuk a zöldborsót, sózzuk, és lehetőleg saját levében  addig főzzük, amíg megpuhul.

A tejszínt összekeverjük a ketchuppal, a tabascoval, a chilivel és néhány csepp citromlével.

A zöldborsót kihűtjük, és a rájahússal együtt egy tálba tesszük. Meglocsoljuk a tejszínes szósszal, összeforgatjuk, és frissen őrölt feketeborssal megszórva azonnal tálaljuk.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!