Címke: ecet

Hájas tészta lazaccal töltve (Emi nénitől)

A házi, üstben főtt szilvalekvárral töltött hájas az egyik legrégebbi, legfinomabb, nem mellesleg legmunkaigényesebb tradicionális magyar sütemény. Rég készülök rá, hogy hallal töltsem, aztán amikor végre mindent sikerült megszervezni – tanárnénit, hájat, hideget legfőképp – a fő hozzávalóhoz, ami eredetileg törpeharcsa lett volna, egyszerűen nem tudtam hozzájutni. Maradt a lazac, mint a vidéki magyar halpiac METRO Áruház állandó megbízható terméke, és bár a lazac köztudottan nem tartozik a kedvenc halaim közé a végeredményt mégis nagyszerűnek ítéltem.

Emi néni – anyukám barátnője, aki egyébként tényleg tanárnő volt -, az általam ismert egyik legügyesebb, legprecízebb, hihetetlen lelkesedéssel és tudással megáldott hobbicukrász. (Gasztroblogger olvasóknak csak annyit, hogy Moha és Citromhab szinten űzi a mesterséget, és a „molto fine” jelző is csak alig fejezi ki a keze munkáját.)

Emi néni és a hájas tészta csodálatából jött tehát az ötlet, és egy hooossszú-hoooosszú nap, aminek eredményeképpen megszületett a lazacos hájas.

A recept, ami a nagymamám szomszédságában lakó Ilonka nénitől származik, enyhén szólva kódolt, tudjátok, amolyan nagymamás, amiből a mai fiatalok már nem érthetnek sokat, de a félmondatokat megfejtettem és igyekeztem fázisfotókat kattintani, hogy más is bátran nekiállhasson az elkészítésnek.

Vediamo tehát:

Azt mindannyian tudjuk, hogy jó háziasszony már disznóvágáskor a segítőkkel egyetemben tisztítja meg a hájat (haha, így volt ez sok-sok évvel ezelőtt, amikor még falun mindenki tartott sertést, de mondjuk, hogy így van), a magamfajta kíváncsiskodó meg a bizalmi hentesnél (jobb esetben háznál) veszi, ezzel pedig még bőven van munka. Tkp. a háj tisztítása a munkafolyamat legbabrásabb része, ha tisztított hájunk van, jóval egyszerűbb a menet, bár még ilyenkor is érdemes néhány dologra (nem túl meleg környezet, pihentetési idő betartása, hajtogatás, magas hőmérsékleten való, gyors sütés, stb.) odafigyelni.

Figyelem, itt az előbb említett, eredeti, “kódolt” recept:

Hájas tészta

70 dkg háj, 2 kanál ecet, 30 dkg liszt – összegyúrni és 9 felé venni.

Tészta: 70 dkg liszt, só, 6 tojás sárgája, 2 kanál ecet, 4 kanál tej, szódavíz

Jó gyengére gyúrni, és három felé venni. Minden rész tésztára 3 rész háj kell úgy, hogy háromszor nyújtani és mindig egy rész hájat rátenni.

Forró sütőben sütni.

Ennyi. Egyszerű, igaz? Lássuk a megfejtést:

Kapros-lazacos hájas

Hozzávalók:

A hájashoz:

A hájas részhez: 700 g tisztított, darált háj, 2 ek. ecet, 300 g liszt

A tésztához: 700 g liszt, só, 6 tojás sárgája, 2 ek. ecet, 4 ek. tej, szódavíz, (1 tk. só – az édes töltelékeshez nem kell!)

A töltelékhez: 300 g lazacfilé bőr nélkül, 1 tojásfehérje, 1  kk. szódabikarbóna, nagy csokor petrezselyemzöld és friss kapor, só, frissen őrölt feketebors

kapros-lazacos hájas

A háj előkészítése: Kb. 850 g tisztítatlan hájat 30 percre hideg vízbe áztatjuk, majd kiemeljük, és lefejtjük a hártyáról. Közben papírtörlővel folyamatosan leszárítjuk róla a fölösleges vizet. Amikor már kézzel nem tudunk több hájat leszedni, a hártyát egy munkalapra terítve, az egyik végét erősen tartva a maradékot késsel lekaparjuk. Nagyon fontos, hogy közben az apró, vékony rostokat eltávolítsuk, máskülönben nem tudjuk majd egyenletesen eloszlatni a hájat a tésztában!

1

2

3

A megtisztított hájat kétszer ledaráljuk.

A hájas rész elkészítése: a ledarált hájat összekeverjük 300 g liszttel és 2 ek. ecettel (krémes állagúnak kell lennie), majd kilenc részre osztjuk, és 30 percig hideg helyen pihentetjük.

4

5

6

Közben elkészítjük a tésztát: 700 g lisztet 6 tojás sárgájával, 2 ek. ecettel, 4 ek. tejjel és egy kevés szódavízzel “gyenge” tésztává gyúrunk – a körülbelüli állag jól érzékelhető a fotón, figyelem, a “jó gyengére gyúrjuk” résznél járunk – és három egyenlő részre osztjuk.

13 7 9 10 11 12

harom

A részeket egyenként kinyújtjuk, mindháromra 1/9 rész hájat kenünk

13

14és az alábbi módon hajtogatjuk:

fentről lefelé a kinyújtott tészta közepéig

15

aztán lentről felfelé szintén a tészta közepéig

16

majd balról jobbra a már meghajtott tészta közepéig

18

jobbról balra a már meghajtott tészta közepéig (minden alkalommal finoman ujjbeggyel finoman megnyomva a tésztát)

19

és végül könyvszerűen félbe

20

A meghajtott tésztákat ezután 20 percig hűvös helyen pihentetjük, majd mindegyiket újra kinyújtjuk, újra kenjük, újra hajtogatjuk, újra pihentetjük, és a folyamatot harmadszor is megismételjük. (Olyan ez a hájas készítés, mint valami magyar népmese…)

Hajtogatás közben elkészítjük a tölteléket: A lazacfilét éles késsel nagyon apróra, 2-3 mm-es darabokra vágjuk, a petrezselyemzöldet és a kaprot felaprítjuk. A halat és a zöld fűszereket ezután összekeverjük a tojásfehérjével, kevés sóval, frissen őrölt feketeborssal, és amíg a tészta elkészül, hűvös helyre tesszük. (Elképzelhető, hogy a tojásfehérje nem szükséges hozzá, hiszen egy egyszerű lazacburger is összesül, én amolyan biztos, ami biztos alapon adtam hozzá.)

A háromszor hajtogatott tésztákat végül fél cm vékonyra nyújtjuk, és nagyon éles késsel kb.7×7 cm-es négyzeteket vágunk belőlük. A négyzeteket félbehajtva hűvös helyen további 10-15 percig pihentetjük.

21

22

23

A négyzetekbe púpos teáskanálnyi tölteléket teszünk, és sütőpapírral kibélelt tepsiben, 220 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a hájas tészta szépen leveleire nyílik, és kissé megpirul. (Fontos, hogy gyorsan süljön, máskülönben a levelek nem nyílnak szét, a tészta “szalonnás” lesz, és hogy a töltelék a lehető legszárazabb legyen, így az nem áztatja el a tésztát.)

Persze, készült szilvalekváros is, de pssszt, ez nem a Bárkára tartozik. Majd a nem halas blogomban (ITT) megmutatom. 😉

Emi néni, köszönöm szépen!  ♥

A világ hallevesei IX. – Románia – Román halcsorba

Ma a Duna-deltába utazunk, az “Anya, ez isteni…!” blog szerzőjével. Tudom, Gabojszát senkinek nem kell bemutatni, az első gasztrobloggerek közül való, kitartó, örökké lelkes, stabil mag. Blogja az egészségtudatos étkezés jegyében íródott melegen ajánlott olvasmány! – az alábbi, korpaciberével savanyított tradicionális hallevese nemkülönben. 😉

“Dunadelta-béli recept szerint készült ez a halcsorba, korpaciberével savanyítva. A lipovánok friss halból főzik, a főtt halat fokhagymamártással (muzsdéj) és főtt puliszkával tálalják a leves mellé. „Szegénykonyhán” csak halcsontból fő, a csontokról leszedegetett halhússal gazdagítják a levest.

Román halcsorba

Hozzávalók:

friss hal vegyesen (ponty, harcsa, sügér, kárász), vagy halcsont, fej, farok

2-3 evőkanál olaj

2 sárgarépa

1 petrezselyem gyökér

2 fej hagyma

2 paprika (lehetőleg piros)

2 paradicsom

2 krumpli

korpacibere* (borş), vagy ecet

csokornyi friss lestyán és petrezselyem zöldje

A kopoltyúktól megtisztított, kizsigerelt halat, vagy halcsontot sós vízben feltesszük főni. Lehabozzuk, lezsírozzuk. Ha megfőttek, a levet leszűrjük, a halfejet félretesszük a tálaláshoz, a többi csontról leszedegetjük a halhúst és a szűrt lével együtt félretesszük.

A zöldségeket megpucoljuk, a hagymát felaprítjuk, a krumplit kis kockákra vágjuk, a többi zöldséget a reszelő nagylyukú oldalán lereszeljük. A hagymát 2-3 evőkanál olajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a többi zöldséget és pár perc alatt megdinszteljük, felöntjük a hallével és puhára főzzük. Savanyítjuk ízlés szerint korpaciberével (vagy ecettel), aprított lestyán és petrezselyem zöldjével megszórjuk és beletesszük a félretett, kicsontozott halhúst. Csípős zöldpaprikával tálaljuk.

 *A korpacibere az erdélyi és román konyha leveseinek, csorbáinak elengedhetetlen hozzávalója. Magunk is készíthetünk, mindössze 1 kg búzakorpára, 1 szelet kovászos kenyérre és 3 liter vízre van szükség hozzá, 3-5 nap alatt elkészül. A forrásban lévő vizet ráöntjük a búzakorpára, hagyjuk langyosra hűlni, öntsük befőttes üvegbe, tegyünk a tetejére egy szelet kovászos kenyeret, fedjük le és tegyük meleg helyre. Mindennap habozzuk le és keverjük meg. 3-5 nap alatt szépen besavanyodik és elkészül a ciberénk. Szűrjük le és tartsuk hűtőben (egy hétig eláll), a sűrűjéből tegyünk félre a következő adaghoz, kovásznak (a második adaghoz már kenyér sem kell).”

Köszönjük szépen, Gabojsza!

p.s. Ki vette észre a görög hallevessel való rokonságot? Igaz, milyen érdekes? Ha még néprajzos lennék, azonnal nekiesnék az európai  halleves témának…

Jövő héten Spanyolországba utazunk! – mert megérdemlik. 😉

Posírozott, marinált ponty

A szombati bejegyzésben említett tiszai pontyból készült az alábbi előétel. A Család, aki amúgy halászlé + rántott ponty + sült keszeg/kárász szentháromságán nőtt fel, 36 óra leforgása alatt eltüntette. Ígértem belőle  kóstolót Gabinak is, de a jelenlegi állás szerint a befőttes üveg üres. Ez van. Az ismételt elkészítés esélye gyakorlatilag nulla, ugyanis ma visszautazunk a napfényes Itáliába, ott pedig az elmúlt tíz év alatt ponttyal egyetlen egyszer találkoztam. Rajtatok a sor! Gabiékat meg majd kárpótolom egy jó adag marinált szardíniával – bár még nem döntöttem el, hogy a félig-meddig tradicionális mazsolás-fenyőmagos vagy a sk. kreált diós-muskotályos fehérborecetes változatot készítsem. 😉

Posírozott, marinált ponty

Hozzávalók egy 700 ml-es befőttes üveghez:

A posírozáshoz: 350 g pontyfilé bőr nélkül, fél citrom, 15-20 szem feketebors, 2 babérlevél, só

A páchoz: 1 nagy fej vöröshagyma 1-2 mm vékony karikára vágva, 4 tk. kristálycukor, 2 ek. 6 %-os vörösborecet, 1 ek. 10 %-os ecet, 30-40 szem feketebors, 4-5 babérlevél, napraforgó olaj, 1/2 kk. só

Egy akkora fazékban, amelyben a halfilé kényelmesen elfér, sós vizet forralunk. Hozzáadjuk a megmosott citromot (előtte kicsit megnyomkodjuk), a babérlevelet, a borsszemeket és a pontyfilét, és a halhús vastagságától függően 4-5 percig posírozzuk. (A víznek nem szabad forrnia, épp csak gyöngyöznie kell.)

Ezután a halat leszűrjük, lebőrözzük, és nagyobb darabokra vágjuk.

Egy 700 ml-es befőttesüveg aljára 2 tk. kristálycukrot és 1/2 tk. sót szórunk, hozzáadjuk a vörösborecetet, ráhelyezünk néhány hagymakarikát és 3-4 borsszemet. Erre egy réteg hal kerül, majd ismét hagyma, bors és babérlevél. Ezt mindaddig ismételjük, amíg a hozzávalók el nem fogynak. A tetejére rászórjuk a maradék cukrot, rálocsoljuk a maradék ecetet, és az egészet felöntjük napraforgó olajjal.

Az üveget lezárjuk, néhányszor felfordítjuk, és fogyasztás előtt 2-3 napig hűtőben érleljük. (Néha összerázzuk, hogy a fűszeres olaj a halat mindenhol egyformán átjárja.)

Nálunk sajnos nem érte meg a harmadik napot.

Sóska-zöld spárga főzelék szalonnába tekert pontyfilével

Nem volt még pontyrecept a Tarka Bárkán. Ennek az egyetlen oka az, hogy jó minőségű pontyot nem könnyű beszerezni Magyarországon. Nekem most mégis sikerült, ez a hal a Tiszából pottyant szinte egyenesen a tányérjainkba. Nem is próbáltam belőle rafinált fogást kitalálni, a fő célom az volt, hogy a család minden tagja bátran hozzá merjen nyúlni. Így négyféleképpen készítettem el: lett újhagymás-paradicsomos, zöld fűszeres-tejfölös változat – ezek pontypatkók voltak. A maradék halat kifiléztem, egyik felét házi, húsos, füstölt szalonnába tekertem, sütőben pirosra sütöttem és spárga-spenót főzelékkel tálaltam. A másik felét megfőztem, és ecetes-olajos lében hagymával és egész borssal rétegezve befőttes üvegbe raktam. Most érik, meglátjuk, milyen lesz. A gerincből, a fejből és a nyesedékből sűrű alaplevet főztem, és lefagyasztottam, jól fog jönni, ha hirtelen halászlére vágyunk.

A halat egyébként gyönyörűen megtisztítva vettem, – Bandi bácsitól, a legszimpatikusabb tiszai halásztól amúgy is mindig ilyen “úri módon” érkezik a hal – de darabolással, filézéssel, passzírozással, fotózással, mosogatással együtt is minden megvolt 4 óra alatt, amit ha elosztok, akár hétköznap is könnyen kivitelezhető, laktató, gyors vacsorák sora a végeredmény. A recepteket ahogy az időm engedi, csorgatom. 🙂

A főzelékhez csak a spárga szárát használtam fel. A fejeket holnap árpagyöngy kásához adom majd, és lesznek mellé apró halgombócok is, hogy miből, az egyelőre meglepetés, de egy hamarosan terítékre kerülő, gyerekeknek is szóló posztból kiderül.

Sóska-zöld spárga főzelék szalonnában sült pontyfilével

Hozzávalók 4 főre:

A főzelékhez: 400 g zöld spárga szára, 100 g sóska, 1 gerezd fokhagyma, 1 közepes burgonya, 4 tk. cukor, 2 tk. ecet, 150 ml tejföl, só, frissen őrölt fekete bors, 20 ml napraforgó olaj

A halhoz: 2 db kb. 200-250 grammos pontyfilé, 1/2 citrom leve, 8 vékony szelet enyhén füstölt húsos szalonna, egy kis csokor petrezselyemzöld apróra vágva, só, frissen őrölt fekete bors

A pontyfilé mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk a citromlével, bedörzsöljük az aprított petrezselyemzölddel. A szalonnacsíkokat egy vágódeszkán kiterítjük, úgy hogy kissé fedjék egymást. Ráhelyezzük a pontyfilét, a lelógó széleket ráhajtjuk, majd a filéket a hajtással lefelé sütőpapírral kibélelt tűzálló tálra tesszük. Kb. 10-15 percig állni hagyjuk, majd 200 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a szalonna piros-ropogósra sül.

Közben elkészítjük a főzeléket: a zöld spárga szárát félcenti vastag karikára, a megtisztított, meghámozott burgonyát nagyon apró kockára vágjuk. A fokhagymát áttörjük.

Egy lábasban a cukorból világos karamellt készítünk, hozzáadjuk a spárgakarikákat, átforgatjuk, hogy a karamell mindenhol bevonja. Ezután beleöntjük a napraforgó olajat, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a sóskaleveleket, a burgonyakockákat, sót és egy kevés frissen őrölt fekete borsot, lefedjük, és addig főzzük, amíg a spárga megpuhul. (Ha szükséges, adhatunk hozzá egy kevés vizet.)

Ekkor a zöldségek felét botmixerrel pürésítjük, hozzáadjuk a krémesre kikevert tejfölt és az ecetet, egyszer felforraljuk, és fél szalonnás-petrezselymes pontyfilével tálaljuk.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!