Címke: csicseriborsó

Tonhalas-zöldséges árpagyöngy saláta

Ígérem, egy hónapig nem hozok több salátát, és persze azt is, hogy visszaveszek egy kicsit a tartósított halakkal készülő receptekből. Az igazság az, hogy nagyon ügyelek arra, hogy minden héten kerüljön friss hal is az asztalunkra, de ez mostanában kimerül egy-egy egészben, sütőben sütött vagy posírozott pisztránggal/aranydurbinccsal/tengeri sügérrel, amelyeknek (elsősorban idő-, másodsorban inspiráció hiányában) a fűszerezésén is szinte alig változtatok. Kéthetente be-beugrik egy-egy tenger gyümölcsivel és idényzöldségekkel megrakott tészta vagy rizottó is, amit ugye kifejezetten kér a család, így ezek mellett kevés idő jut a kísérletezésre.

Kíváncsi vagyok, mit hoz a jövő…addig is itt az eheti salátánk, amit az előzővel együtt benevezünk a Colette által meghirdetett 63. VKF! fordulójára, amelynek témája a saláta, mint főétel.

Tonhalas-zöldséges árpagyöngy saláta

Hozzávalók 4 személyre: 280 g árpagyöngy, 1 piros kaliforniai paprika, 150 g sárgarépa, 200 g főtt csicseriborsó (nálam most előző napi köretből maradt), 1 avokádó, 50 g lila hagyma, 160 g olívaolajos tonhal, egy nagy csokor petrezselyem- és korianderzöld, só, frissen őrölt feketebors, őrölt római kömény, 1 citrom, extra szűz olívaolaj, balzsamecet

DSC_8993

A sárgarépát megtisztítjuk, 2-3 mm vastagon felkarikázzuk, sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és egy keverőtálba tesszük. A hagymát megtisztítjuk, nem túl apró kockára vágjuk, a zöld fűszereket finomra aprítjuk. Az avokádót meghámozzuk, negyedeljük, a paprika csumáját és ereit eltávolítjuk, és mindkettőt is kb 2-3 mm vastagon felszeleteljük. A tonhalat lecsöpögtetjük. Az árpagyöngyöt sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, és a többi előkészített hozzávalóval együtt a sárgarépához adjuk. Megszórjuk a római köménnyel, megsózzuk, megborsozzuk, ráfacsarjuk egy citrom levét, meglocsoljuk egy kevés balzsamecettel valamint extra szűz olívaolajjal, az egészet összeforgatjuk, és azonnal tálaljuk.

Csicseriborsós-füstölt paprikás halleves

Azt hiszem, nem túlzok, ha azt mondom, a múlt héten az eddigi egyik legfinomabb hallevest sikerült összehozni. Tengeri halakat használtam hozzá, de biztos vagyok benne, hogy ez a melengető, sűrű leves nagyszerűen működik édesvízi halakkal is. Pisztránggal pl. játszani is lehet, az alaplevet frissből, a levesbetétet (akár gombócként is) füstöltből elkészíteni, de egy harcsa, sőt, csuka-vöröslencse-petrezselyem-fokhagyma-paprika-citrom kombinációt is el tudnék képzelni. Mindemellett ha olyan szerencsések vagytok, hogy néhány levesnek való tengeri hal és egy maréknyi vénuszkagyló is fellelhető a közeletekben, akkor ne habozzatok, készítsétek el ezt a változatot:

DSC_4072

Csicseriborsós-füstölt paprikás halleves

Hozzávalók 4 személyre (a hozzávalók alapanyag hozzáférhetőség függvényében változtathatók): 1 aprócska foltos rája, 1 egészen kicsi ördöghal, 1 csillagvizsgáló hal, 1 pókhal, 1 tengeri keszeg, maréknyi vénuszkagyló, 1 zöld fűszer csokor (babérlevél, kakukkfű, rozmaring, zsálya), egy kisebb rozmaring ág, 1/2 kezeletlen citrom, 2-3 borókabogyó, 1 angol zeller szár, a salotta hagyma, 1 kisebb paszternák, 3 gerezd fokhagyma, 150 g csicseriborsó, 120 g durumtészta (most cavatelli), só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj, őrölt füstölt paprika

DSC_4139

A csicseriborsót 24 órára beáztatjuk.

A halakat megtisztítjuk, kifilézzük. (Elvileg a halkereskedő is megteszi nekünk, de ha van időnk, mindenképpen érdemes bekukucskálni a halak belsejébe is. Az ördöghal “torkában” most egy aprócska norvégrákot találtam, de előfordult már, hogy icipici szardella, vagy más érdekesség került elő az alapanyag gyomrából. A gyerekeknek ez kifejezetten nagy élmény, bár ők egyébként is örömmel boncolnak…) A halak gerincét, az uszonyokat, a fejeket és a nyesedéket a zöld fűszer csokorral, egy fokhagymagerezddel, negyed citrommal, a hagymával, a borókabogyóval és a zellerszárral együtt egy lábasba helyezzük, felöntjük vízzel, és gyöngyözve 40 percig főzzük – közben a tetején keletkező habot leszedjük. A levet ezután 20 percig állni hagyjuk, és sűrű szövésű szűrőn keresztül átszűrjük.

A paszternákot és a fokhagymagerezdeket meghámozzuk, félbe vágjuk.

A csicseriborsót leszűrjük, a rozmaring ággal, a paszternákkal, egy gerezd fokhagymával, kevés sóval, frissen őrölt feketeborssal  a leszűrt hal alaplében puhára főzzük. A főtt borsó kb. harmadát a paszternákkal és a fokhagymával együtt botmixerrel pürésítjük. (A rozmaring ágat még pürésítés előtt dobjuk ki!)

A halfiléket konyhai papírtörlővel szárazra töröljük, megsózzuk, megborsozzuk, és félretesszük.

A kagylókat egy serpenyőben fedő alatt addig pároljuk, amíg kinyílnak. A héjakat a kagylóhússal együtt félretesszük, melegen tartjuk, levüket sűrű szövésű szűrőn keresztül a csicseriborsóhoz szűrjük, majd hozzáadjuk a tésztát is. (Ha szükséges, önthetünk hozzá egy kevés forró vizet.)

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és belehelyezzük a megmaradt két fél fokhagymagerezdet. Amikor ezek pirulni kezdenek, hozzáadjuk a halfiléket, és mindkét oldalukat megsütjük, (bőrös felükön indítunk!).

A menet közben elkészült levest tányérokba szedjük, mindegyikbe  néhány kagylót és halfilét helyezünk, megszórjuk egy csipetnyi füstölt paprikával, meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal valamint néhány csepp frissen facsart citromlével, és azonnal tálaljuk.

Csicseriborsó főzelék bazsalikompestóval, sült marlinkockákkal és fekete olajbogyóval

Csicseriborsó főzelék bazsalikompestóval, sült marlinkockákkal és fekete olajbogyóval

Hozzávalók: 150 g száraz csicseriborsó, 1 ágacska friss rozmaring, só, 1 babérlevél, 2 cikk fokhagyma, 2 tk. tejföl, 1 tk. vaj, 120 g marlin, ½ citrom leve, 8 db óriás fekete olajbogyó, 4 ek. extraszűz olívaolaj, 4 nagy bazsalikomlevél

A csicseriborsót egy éjszakára beáztatjuk. Másnap leöblítjük, majd a rozmaringágacskával, a babérlevéllel, egy kevés sóval és egy cikk fokhagymával együtt egy nagy lábasba rakjuk, felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje, és kb. 2,5 óra alatt puhára főzzük. Ezután leszűrjük, a főzőlevet félrerakjuk, a zöldfűszereket kidobjuk. A puha csicseriborsót a két teáskanálnyi tejföllel botmixer segítségével pépesítjük, félrerakjuk, melegen tartjuk. (Ha a pépet túl sűrűnek találjuk, a borsó főzőlevével hígíthatjuk.)

A marlint másfél centis kockára vágjuk, majd egy kisebb tálkába helyezzük, sózzuk, meglocsoljuk fél citrom levével, két evőkanálnyi extraszűz olívaolajjal, alaposan összekeverjük, és 5-10 percig állni hagyjuk.

Ezalatt a bazsalikomleveleket egy mozsárban pépesre zúzzuk, összekeverjük 2 ek. extraszűz olívaolajjal, ízlés szerint sózzuk.

Az óriás olajbogyókat és a marinált kardhalkockákat fogvájóra vagy rövid bambusznyársakra tűzzük.

Egy serpenyőben felhevítjük a vajat, hozzáadunk egy megtisztított, kissé szétnyomott fokhagymagerezdet, és a halas nyársak minden oldalát 1-2 perc alatt megsütjük benne. (Vigyázzunk, ne szárítsuk ki, mert a hal elveszíti szaftosságát, kemény, rágós lesz.)

A csicseriborsó főzeléket kistányérokba szedjük, rárakjuk a marlin- és olajbogyó nyársakat, meglocsoljuk egy kevés bazsalikompestóval, és azonnal tálaljuk.

Ha “felnőttesítenénk” az ételt, kínáljuk ezt a főzeléket előételként, a hozzávalókban feltüntetett mennyiségeket felezve. Tálaljuk kis adagokban, poharakban, alaposan megborsozva, a bazsalikompestóba nyomjunk fél gerezd fokhagymát, és zúzzunk szét benne néhány fenyőmagot is.

A csicseriborsó főzőlevét ne dobjuk ki! Főzzünk benne tésztát, mondjuk spagettit, amit miután leszűrtünk, locsoljunk meg egy kevés zsályás-fokhagymás vajjal, reszeljünk rá parmezánt és tálaljuk azonnal.

Feltétnek a marlin helyett készíthetünk hozzá halfasírtot, halburgert, de egy zöldfűszerekkel ízesített, sütőben sült pisztrángfilé, vagy akár egy roston sült, esetleg grillezett lazacszelet is jó választás lehet.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!