Címke: citromlé

Farfalle zöld spárga-paraj mártással és petrezselymes garnélával

Hozzávalók 4 személyre: 320 g farfalle tészta, 16 db zöld spárga, 300 g előfőzött garnéla, egy nagy marék paraj, frissen reszelt szerecsendió, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 1 gerezd fokhagyma, 1-2 ek. frissen facsart citromlé, só, frissen őrölt fekete bors, 2 tk. vaj, extra szűz olívaolaj

farfalle spargaspenotgarnela4

A fokhagymagerezdt megtisztítjuk, félbe vágjuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A zöld spárgáról lefejtjük a száron lévő vastagabb pikkelyeket. A csúcsokat letörjük, a szárakat 2-3 cm-es darabokra vágjuk.

A garnélák fejrészét és páncélját lefejtjük, bélcsatornájukat eltávolítjuk. A fejeket és a páncélokat egy kisebb lábasba helyezzük, és 1-2 percig pirítjuk. Felöntjük 200 ml vízzel, majd lefedve 15 percig főzzük. A levet sűrű szövésű szűrőn átszűrjük, aztán visszaöntjük a lábasba, és újra felforraljuk. Hozzáadjuk a spárgaszár darabokat valamint a parajleveleket, és közepes lángon az egészet néhány perc alatt puhára főzzük. A zöldségeket 2 tk. szobahőmérsékletű vaj és egy kevés frissen reszelt szerecsendió hozzáadásával, botmixer segítségével, sima, fényes pürévé dolgozzuk, félretesszük.

Egy lábasban kevés sóval vizet forralunk. Hozzáadjuk a spárgacsúcsokat, majd  amikor roppanósra főnek, szűrőkanállal kiszedjük, és ezeket is félretesszük.

Egy sepenyőben olívaolajat hevítünk. Hozzáadjuk a fokhagymát, a megtisztított garnélákat, a spárgacsúcsokat valamint a petrezselyemzöldet, és finoman rázogatva az egészet nem több, mint 1 perc alatt készre pároljuk/pirítjuk. (Nagyon fontos, hogy az előfőzött rákokat ne hőkezeljük sokáig, ti. megkeményednek. Ha friss garnélákat használunk, a főzési idő – nagyságuktól függően – néhány perccel több lehet.)

Közben a spárgacsúcsok főzővizébe dobjuk a tésztát, és amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. Összekeverjük a spárga-paraj szósszal, tányérokra szedjük. A tészta tetejére garnélákat és spárgacsúcsokat rakosgatunk, meglocsoljuk néhány csepp friss olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.

farfalle spargaspenotgarnela1

Zöld fűszeres burgonyasaláta sült cukkinivel és koktélgarnélával

Zöld fűszeres burgonyasaláta cukkinivel és koktélgarnélával

Hozzávalók 4 személyre: 1 db kb. 200 gramm súlyú cukkini, 400 g újburgonya, 400 g konyhakész, tisztított koktélgarnéla farok, 1 gerezd fokhagyma, 1 kis fej főzőhagyma, egy kis csokor petrezselyemzöld, egy kis csokor kapor, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj, 1 tk. vaj, csipetnyi Cayenne bors, 1/2 citrom leve

garnelas burgonyasalata

A burgonyát alaposan megsikáljuk, sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük, hűlni hagyjuk.

Közben a hagymát megpucoljuk, és a kaporral valamint a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A fokhagymát meghámozzuk, áttörjük. A cukkinit gyufaszál nagyságú csíkokra vágjuk.

Egy serpenyőben olajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, majd alacsony lángon üvegesre pároljuk. Belehelyezzük a cukkinit, a petrezselyemzöldet, a kaprot, megsózzuk, megborsozzuk, és vigyázva arra, hogy a zöld fűszerek meg ne égjenek, 1-2 perc alatt  megpirítjuk. A hagymás cukkinit szűrőkanállal kivesszük, és egy keverőtálba helyezzük.

A vajat és a Cayenne borsot a serpenyőben maradt olajhoz adjuk, és amikor felmelegszik, megpirítjuk benne a koktélgarnéla farkakat (nagyságuktól függően 1-2 perc).

A langyosra hűlt burgonyát fél cm vékonyan felkarikázzuk, a garnélafarkakkal együtt ezt is a keverőtálba helyezzük, meglocsoljuk a citromlével, az egészet összekeverjük, és langyosan tálaljuk.

garnelas burgonyasalata 2

Kuszkusz zöld spárgával és kagylókkal

Kuszkusz zöld spárgával és kagylókkal

Hozzávalók 4 főre: 150 g kuszkusz, 200 g zöld spárga, 500 g vénuszkagyló, 500 g kékkagyló, nagy csokor petrezselyemzöld, frissen facsart citromlé, 2 gerezd fokhagyma, 100 ml száraz fehérbor, 2 tk. vaj, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

cous

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. Byssos fonalat egy határozott mozdulattal kihúzzuk, ha a héjhoz más kagylódarabkák, egyéb lerakódások vannak tapadva, azokat késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket folyó víz alatt durva szivaccsal megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A spárgák alsó, kemény részét lepattintjuk. A szárakat forrásban lévő sós vízben roppanósra főzzük, leszűrjük. A csúcsokat 4-5 cm hosszan levágjuk, félretesszük, a szárakat botmixerrel pürésítjük.

A spárga főzőlevét félretesszük.

A fokhagymát megtisztítjuk, félbevágjuk,a  petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben olajat hevítünk, és megpirítjuk benne a fokhagymát. Beleszórjuk a petrezselyemzöldet, egy percig pároljuk, majd hozzáadjuk a kagylókat és a fehérbort is. Ezután borsot őrlünk rá, lefedjük, és az egészet addig pároljuk, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.)

A kagylókat csipesszel kiszedjük, félretesszük, melegen tartjuk.

A kuszkusz tetején a vajat kisebb darabokban elmorzsoljuk.

A kagylók levét megmérjük, és ha szükséges, a spárga főzőlevével kiegészítjük, úgy, hogy kb. 350 ml legyen. A levet újra felforraljuk, a kuszkuszra öntjük, majd gyors mozdulatokkal átkeverjük, végül lefedjük, és 5-8 percig állni hagyjuk. Ezután a kuszkuszhoz keverjük a pürésített spárgát valamint a kagylókat, összekeverjük, és azonnal tálaljuk.

p.s. Bátrabbak a kuszkusszal teli párolóedényt a nyíladozó kagylók fölé helyezhetik, így még erőteljesebb lesz a tengerparti ízek feelingje, és a kuszkusz a kagylók gőzében is szépen megdagad.

Vadkomló hajtásos-pisztáciás harcsa korongok burgonyapürével és zöld spárga mártással

Még mindig A Gyerek zöld fóbiájának kikerülésén/leküzdésén dolgozunk. Most Giorgionak készítettük ezt a mókás (?) zöld ételt – mert amit apa eszik, az csak finom lehet!

Vadkomló hajtásos-pisztáciás harcsa korongok burgonyapürével és zöld spárga mártással

Hozzávalók 6 főre:

A halkorongokhoz: 150 g szürkeharcsa filé, 80 g blansírozott komlóhajtás, 1 ek. frissen reszelt parmezán, 3 tk. durvára darált pisztácia, 1 tojás, 1 zsemle, kevés tej, só, frissen őrölt feketebors, 1 gerezd fokhagyma, vaj

A mártáshoz: 160 g zöld spárga, 50 ml száraz fehérbor, 1 tojás sárgája, 2 ek. szójaszósz, 1 kk. reszelt gyömbér, 70 g vaj, 50 ml tejszín, fehérbors, só, citromlé

A burgonya püréhez: 450 g burgonya, 40 g vaj, kb. 120 ml zsíros tej, só, frissen őrölt feketebors, frissen reszelt szerecsendió, 1/2 kk. reszelt citromhéj

DSC_8265

“Che cosa fa quel Mostro Poi? Voglio saperlo io da voi!”

A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, sós vízben puhára főzzük. Ezután leszűrjük, hozzáadjuk a vajat és egy kevés frissen reszelt szerecsendiót, borsot őrünk rá, majd áttörjük.

Ezután visszatesszük a tűzhelyre, felmelegítjük, habverővel folyamatosan keverve belecsorgatjuk a tejet (így szép habos lesz a végeredmény), és végül elkeverjük benne a citromhéjat is.

A korongokhoz a blansírozott komlóhajtást apróra vágjuk, harcsa filét ledaráljuk. A zsemlét tejbe áztatjuk, majd jól kinyomkodjuk.

A halat, a komlóhajtást, a darált pisztáciát és a beáztatott, kinyomkodott zsemlét egy keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a tojást, a parmezánt, sózzuk, borsozzuk, és az egészet alaposan összekeverjük.

A masszát munkalapra helyezzük, és hengert formálunk belőle. A hengert folpackba csomagoljuk, végeire csomót kötünk, és lobogó vízben kb. 10 perc alatt készre főzzük. Ezután kivesszük, a folpackot eltávolítjuk, és a hengert 1,5-2 cm vastagon felszeleteljük.

A mártáshoz a spárgaszárak alját (ahol esetleg fás lehet) letörjük, a sípokat 1 cm-es darabokra vágjuk, és egy kis lábasban a borral valamint egy kevés sóval együtt ressre pároljuk, majd botmixerrel pürésítjük. (Dolgozzuk sokáig, hogy minél simább legyen a végeredmény.)

A vajat felolvasztjuk.

A tojás sárgáját vízgőz fölött felverjük, elvegyítjük benne a szójaszószt és a gyömbért, majd folyamatosan keverve belecsorgatjuk a vajat is. Ezután hozzáadjuk a spárgapürét és a tejszínt, végül kóstolás után sóval, fehér borssal és kevés citromlével kerekre ízesítjük.

Egy serpenyőben vajat hevítünk, beletesszük a megtisztított, félbevágott fokhagymagerezdet és a halkorongokat, majd a lehető legnagyobb lángon (vigyázva hogy a vaj meg ne égjen, és a halkorongok se száradjanak ki) mindkét oldalukat megpirítjuk.

A harcsa korongokat a habos burgonyapürével és a zöld spárga mártással azonnal tálaljuk.

A recepttel és az “Aztán Szörny” (“Mostro Poi”) fotójával Ágota deZöld című játékán is részt veszünk. Gyűjtsetek zöldeket, és csatlakozzatok Ti is! Részletek a linken.

p.s. A “Mostro Poi” (vagyis “Aztán Szörny”) Anna egyik kedvenc Micimackó epizódjából költözött hozzánk. Az elnevezés egy aprócska félreértésnek köszönhető: Bagoly azt énekli “Che cosa fa quel mostro poi? Voglio sapere io da voi!” amiből Anna arra következtetett, hogy ezt a szörnyet poinak hívják, és ebből aztán mindenféle vicces dolgokat találtunk ki.

p.s.2 Eredetileg tőkehallal terveztem elkészíteni ezt a fogást, aztán eszembe jutott, hogy van még a múltkori féltett kivételes szürkeharcsából. Egyáltalán nem bántam meg, hogy végül ezt választottam!!

p.s. 3 Menet közben meglett a magyar verziója is a fent említett Micimackó epizódnak. A Rögvesről van szó és itt találjátok:

http://www.youtube.com/watch?v=75-DcPWJGpM

hqdefault

Halas reggeli: Posírozott tojás, sült kápia paprika, fokhagymás pirítós, füstölt lazac

Posírozott tojás, sült kápia paprika, fokhagymás pirítós és füstölt lazac

Hozzávalók 1 főre: 1 tojás, 1 kápia paprika, 30 g vékonyra szelt füstölt lazac, 1/2 szelet toastkenyér, 1/2 gerezd fokhagyma, néhány csepp citromlé, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

reggeli lazac es tojas

A paprikát megmossuk, sütőpapírral kibélelt tűzálló tálra helyezzük, és 200 fokra előmelegített sütőben (félidőben megfordítva) addig sütjük, amíg a héja felhólyagosodik – nem baj, ha itt-ott sötétbarnára sül.

A paprika héját lehúzzuk (könnyebb, ha néhány percig légmentesen letakarva hagyjuk hűlni), a magokat, az ereket és a csumákat eltávolítjuk. A paprikahúst lecsöpögtetjük, csíkokra vágjuk, majd sózzuk, borsozzuk. Ezután néhány csepp citromlével vagy alma balzsamecettel és egy kevés olívaolajjal összekeverjük, 10-15 percig állni hagyjuk.

Egy kb. 20×20 cm-es folpack darabot teás csészébe helyezünk, a csészébe eső részt ecsettel vékonyan kiolajozzuk, sózzuk, és beleütünk egy tojást. A folpack darab sarkait összefogjuk, a tojás fölött közvetlenül megkötjük, és forrásban lévő vízben 5 percig főzzük. (Az eljárás ötletét Hobbiszakácstól kölcsönöztem – köszönöm! – az ő bejegyzése fázisfotókkal illusztrált, ITT tekinthető meg.)

Közben a pirítóst 1 cm-es csíkokra vágjuk, bordázott aljú serpenyőben megpirítjuk, bedörzsöljük a fokhagymával, és mindegyikre egy-egy lazac szeletet tekerünk.

A marinált paprikát kis tálkába rakjuk, mellé helyezzük a folpackból kivett tojást, és a lazaccal tekert pirítós csíkokat. Ezután sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk néhány csepp extra szűz olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.

Tőkehalas sült burgonyapuffancs – Bolinhos de Bacalhau, a portugál sörkörcsolya

Alíz hirdetett nemrég (de rég!) egy játékot, amelyben gazdag ajándékcsomag reményében a blogján található ételek közül kellett főzni. Nos, én erről a játékról a nyakamig érő hó miatt szerencsésen lemaradtam, ugyanakkor megígértem Alíznak és főleg magamnak, hogy egy halételt a blogjáról hamarosan mindenképpen elkészítek.

Hétvégén a sok szardínia mellett a kosaramban landolt egy harminc dekás friss tőkehal filé is, így a választásom erre a sült burgonyapuffancsra esett. Mi főételként ettük, zsályás sült zellergumóval, sáfrányos almaszósszal és egy kevés zöldsalátával körítve, de ahogy Alíz is írta, sörkorcsolyaként is remekül funkcionál. A recepten egy picit változtattam.

Tőkehalas sült burgonyapuffancs – Bolinhos de Bacalhau, a portugál sörkörcsolya

Hozzávalók 4 főre: 200 g friss tőkehal filé bőr nélkül , 25 g vöröshagyma, 1 cikk fokhagyma, 1 friss babérlevél, 250 g burgonya, 25 ml édes portói, 1 kis csokor petrezselyemzöld, só, őrölt feketebors, frissen reszelt szerecsendió, 1-2 db tojás, extraszűz olívaolaj, a sütéshez napraforgó olaj a sütéshez

DSC_6725

A vöröshagymát, a fokhagymát és a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A burgonyát meghámozzuk, és sós vízben puhára főzzük, és leszűrjük. (A főzővizet félretesszük.) Ezután krumplinyomón áttörjük, és egy keverőtálba helyezzük.

A tőkehal filét apró kockára vágjuk. Ha van benne szálka, menet közben eltávolítjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és a babérlevéllel együtt  megpirítjuk benne a finomra aprított hagymát és a fokhagymát. Az utolsó 2-3 percre hozzáadjuk a tőkehalat és a petrezselyemzöldet is, és végül az egészet az áttört burgonyához öntjük. (A babérlevelet kidobjuk.)

Hozzáadjuk a tojást, a portóit. sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval fűszerezzük, és az egészet összekeverjük. (Ha szükséges, adhatunk hozzá még egy tojást, de a keverék semmiképpen ne legyen folyós állagú.)

A masszából két kanál segítségével ovális formákat készítünk, és a puffancsokat bő, forró olajban kisütjük.

A végeredmény kb. így nézett ki – egy kevés rukola és lollo saláta keveréke egyszerű citromos- olívaolajos dresszinggel került még a tányérra.

A sült zellerhez: 1 nagy zellergumó, só, frissen őrölt feketebors, 2-3 zsályalevél,  extraszűz olívaolaj

A sáfrányos alma mártáshoz: 1 nagy érett alma (Golden), néhány csepp citromlé, csipetnyi sáfrány, 1 kk vaj, 50 ml tejszín, 1 kk narancsvirág méz, csipetnyi só, 1 ágacska rozmaring

DSC_6704A körethez a zellergumót meghámozunk, felkockázunk, és sütőpapírral kibélelt tűzálló tálba tesszük. Sóval, borssal és az apróra tépkedett zsályalevelekkel fűszerezzük, meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal, és 200 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, amíg a zellerkockák megpirulnak.

A mártáshoz az almát meghámozzuk, felkockázzuk, és citromos vízben puhára főzzük.

Egy kisebb nyeles lábasban felhevítjük a vaj felét, megfuttatjuk rajta a sáfrányt és a rozmaringágat (ez utóbbit kidobjuk), hozzáadjuk a mézet és az almakockákat, és az egészet nem több, mint 1 percig sütjük. Ekkor az egészet botmixerrel pürésítjük, majd sűrű szövésű szűrőn átszűrjük. A mártást újra felmelegítjük, hozzáadjuk tejszínt és a maradék vajat, megvárjuk amíg felforr, és levesszük a tűzről.

A frissen kisült tőkehal puffancsokat a zsályás sült zellerrel, az almamártással és citromos-olívaolajos dresszinggel ízesített zöldsalátával tálaljuk.

Füstölt pisztrángos-kakukkfüves sültpaprika krém és tormás füstölt pisztráng krém

Füstölt pisztrángos-kakukkfüves sültpaprika krém

Hozzávalók: 200 g kápia paprika, 100 g lillafüredi füstölt pisztráng filé, 100 g natúr krémsajt (pl. Philadelphia) esetleg ricotta, só, frissen őrölt feketebors, egy kis csokor friss zöld fűszer (kakukkfű -sok! elengedhetetlen! – petrezselyemzöld, majoránna), néhány csepp citromlé, kb. 100 g csípőspaprikás marinált zöld olajbogyó (vagy 3 kicsi savanyú uborka), kenyér

A paprikákat megmossuk, sütőpapírral kibélelt tűzálló tálra helyezzük, és 200 fokra előmelegített sütőben (félidőben megfordítva) addig sütjük, amíg a héjuk felhólyagosodik – nem baj, ha itt-ott sötétbarnára sül.

A zöld fűszereket felaprítjuk.

A paprikák héját lehúzzuk (könnyebb, ha néhány percig légmentesen letakarva hagyjuk hűlni), a magokat, az ereket és a csumákat eltávolítjuk. A paprikahúst lecsöpögtetjük, majd a sajttal/ricottával és a füstölt pisztránggal botmixer segítségével pépesítjük. Ezután sózzuk, borsozzuk, néhány csepp citromlével savanyítjuk, hozzáadjuk a felaprított zöld fűszereket, és botmixerrel még egy kicsit megdolgozzuk – ne tűnjenek el benne teljesen a zöldek!

A krémet kenyérre kenve, olajbogyóval vagy savanyú uborkával a tetején tálaljuk.

Petrezselymes-tormás füstölt pisztráng krém

Hozzávalók: 150 g lillafüredi füstölt pisztráng filé, 100 g natúr krémsajt (pl. Philadelphia), 2 tk. reszelt torma, egy kis csokor petrezselyemzöld, só, őrölt feketebors, néhány csepp citromlé, 100 g koktélparadicsom, kenyér

A petrezselyemzöldet felaprítjuk

A pisztráng filét apró darabokra szedjük, és egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a krémsajtot, a tormát, majd sóval, borssal, néhány csepp citromlével és a finomra aprított petrezselyemzölddel fűszerezzük. Kenyérre kenve, félbevágott koktélparadicsommal a tetején tálaljuk.

Rozmaringos focaccia szardellás vajjal

Rozmaringos focaccia szardellás vajjal

Hozzávalók:
A focacciához: 350 g liszt, 5 ek. extra szűz olívaolaj, 20 g élesztő, 1 tk. kristálycukor, 1 tk. finomsó, 1/2 ek. nagyszemű só, kb. 210-250 ml langyos víz, 1 ágacska rozmaring
A szardellás vajhoz: 80 g vaj, 3 sózott szardella, néhány csepp citromlé
Az élesztőt keverjük el 1 dl langyos vízben, majd apránként adjuk hozzá a lisztet, a maradék vizet, 1 tk. sót, 1 tk. kristálycukrot és 1 ek. olívaolajat. Kb. 10 percig gyúrjuk, majd labdává formázzuk, és letakarva 30 percig kelesztjük. Ezután még egyszer átgyúrjuk, 1-1,5 cm vastagságúra lappá nyújtjuk, és egy olajjal kikent tepsibe fektetjük. Itt-ott az ujjunkkal mélyedéseket nyomkodunk bele, majd rászórunk néhány rozmaringlevélkét, és a tepsiben még 30 percig hagyjuk kelni. Amikor a tészta megkelt, meglocsoljuk a maradék olívaolajjal, megszórjuk a nagyszemű sóval. 190 fokra előmelegített sütőben kb. 30 percig sütjük.

A szardellás vajhoz a halakat 1-2 órán keresztül sós vízben áztatjuk, majd leszűrjük, a gerincüket eltávolítjuk, és a filéket szárazra töröljük.

Ezután a filéket a vajjal és néhány csepp citromlével késes robotgépben krémesre keverjük, majd a vajat kis tálkába tesszük, és tálalásig hűtőben tartjuk.

p.s. a vaj sózott szardella helyett szardellapasztával is elkészíthető, ízesíthetjük kapribogyóval, borssal, pirospaprikával, tabascoval, zöld fűszerekkel stb.

Langusztin koktél rózsaszínű grapefruittal

Langusztin tél rózsaszínű grapefruittal

Hozzávalók 4 főre: 12 scampo farok, 5-6 ek. majonéz (1 tojásárgája, kb. 1,2 dl napraforgó olaj, 1 kk. mustár, csipetnyi só, néhány csepp citromlé), 1 tk. Whiskey, 2 ek. házi ketchup vagy egyszerű sűrített paradicsom, 1 tk. worcester szósz, néhány csepp tabasco, só, bors, egy csokor metélőhagyma, 2 rózsaszínű grapefruit

A langusztinok páncélját lefejtjük, a bélcsatornát eltávolítjuk. (A folyamat fotókkal illusztrálva ITT található.)

A rákhúst forrásban lévő vízbe dobjuk, nagyságuktól függően 2-3 percig főzzük, majd leszűrjük, felaprítjuk, és kihűtjük.

Elkészítjük a majonézt: a tojássárgákkal elkeverjük a sót és a mustárt, majd vékony sugárban, habverővel folyamatosan keverve lassan hozzáadjuk az olajat (botmixerrel ez kb. 20 másodperc), a végén pedig belekeverjük a frissen facsart citromlevet.

Amikor kész a majonézünk, hozzáadjuk a whiskeyt, a házi ketchupot, a worcester szószt, a tabascot, az apróra vágott metélőhagymát (egy keveset tegyünk félre a tálaláshoz), borsot, és ha szükséges, egy kevés sót is. Az egészet elkeverjük a kihűlt, felaprított, főtt rákhússal, és fél-egy órára hűtőbe tesszük, hogy az ízek összeérjenek.

A grapefruitokat meghámozzuk – ne maradjon rajtuk fehér rész! 0,5-1 cm vastagon felkarikázzuk, majd tányérokra helyezzük (a képen kettő van egy tányéron, de ha a további fogások bőségesek, előételként egy is elég fejenként).

Minden grapefruitkarikára egy-másfél evőkanálnyi majonézes langusztin koktélt helyezünk, megszórjuk egy kevés metélőhagymával és azonnal tálaljuk.

Citromos-petrezselymes marinált szardella

Citromos marinált szardella

Hozzávalók: 16 db friss szardella, 1 citrom, só, frissen őrölt feketebors, egy kis csokor petrezselyemzöld, extraszűz olívaolaj

A szardellák hátuszonyát és fejét levesszük, ujjunkkal a hasi részt felnyitjuk, a belsőségeket eltávolítjuk, majd a halakat, mint egy könyvet, kinyitjuk, és a gerincüket is kiemeljük.

A kapott filéket leöblítjük (ha túl nagyok, megfelezzük), majd konyhai papírtörlővel leitatjuk róluk a fölösleges vizet.

Egy kis tálkában összekeverjük a felaprított petrezselyemzöldet, a citrom kifacsart levét, egy kevés sót, frissen őrölt feketeborsot, és az ízlés szerinti mennyiségű extraszűz olívaolajat.

A szardellafiléket egy tálba fektetjük, leöntjük a marináddal, és 5-6 órán keresztül hűtőben állni hagyjuk. Még meleg, olívaolajjal meglocsolt pirítóssal tálaljuk.

P.S.

A pác állhat CSAK citromléből. A szardella így a legfinomabb!

A másik “véglet” amikor a pácba egy fél gerezd áttört fokhagymát is keverünk. Így lehet legkevésbé érezni a hal ízét.

…és ami a legfontosabb: ne feledjük, nyers halat csak akkor együnk, ha meggyőződtünk frissességi állapotáról, és arról, hogy le volt fagyasztva!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!