Címke: citrom

Citrusos sárgarépa-cékla saláta serpenyőben sült garnélával

Hozzávalók 4 személyre: 16 db garnéla, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 2 gerezd fokhagyma, 1 lime, 1/2 narancs, 1/2 citrom, só, frissen őrölt fekete bors, extra szűz olívaolaj, 200 g sárgarépa, 200 g cékla

DSC_1778

A garnélákat megtisztítjuk, fejüket a farokrészről leválasztjuk, páncéljukat lefejtjük, a farokrészből a bélcsatornát eltávolítjuk. (A páncélokat és a fejeket nem dobjuk ki! Tésztaszószokhoz, tengeri hallal készülő levesekhez, rizottókhoz remek alaplevet készíthetünk belőlük.)

A fokhagyma héját lehúzzuk, a gerezdeket papírvékonyan felszeleteljük. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A megtisztított garnéla farkakat a petrezselyemzölddel és a fokhagymával együtt egy keverőtálba tesszük, megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk a lime levével és egy kevés olívaolajjal, végül összekeverjük, és 10-15 percig állni hagyjuk.

Közben a céklát valamint a sárgarépát meghámozzuk, nagylyukú reszelőn lereszeljük. Ezután a zöldségeket keverőtálba tesszük, megsózzuk, megborsozzuk, és összeforgatjuk.

Egy serpenyőt felhevítünk, belehelyezzük fokhagymás-petrezselymes marinált garnéla farkakat, majd közepesen erős lángon 3-4 perc alatt készre sütjük.

A sült rákfarkakat a cékla-répa keverékhez adjuk. Meglocsoljuk fél narancs és fél citrom levével valamint egy kevés extra szűz olívaolajjal, végül az egészet összekeverjük, és azonnal tálaljuk.DSC_1873

Füstölt paprikás-petrezselymes osztriga és egyáltalán, hogy nyissuk ki az osztrigát?

Ez az étel a könyvünkhöz tervezett receptek próbafőzéséről maradt. Két klasszikus, a brit beef and oyster pie vagyis a tésztaburokban sült osztrigás marharagu, valamint a New Orleans-ből származó Rockefeller osztriga és és egy osztrigás zöldségkrémleves ütötte ki. Sajnáltam egy kicsit, mert így nyers osztrigával készülő étel nem került a könyvbe, na de jó, hogy van ez a blog, így tudom pótolni a hiányosságot.

Füstölt paprikás-petrezselymes osztriga

Hozzávalók 4 személyre: 16 db osztriga, 1,5 kezeletlen citrom, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 2 gerezd fokhagyma, 16 csipetnyi őrölt, füstölt pirospaprika, 10 ek. extra szűz olívaolaj, frissen őrölt fekete bors

DSC_7573

A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és nagyon finomra, szinte pépesre, a petrezselyemzöldet durvára aprítjuk. Az olívaolajat egy kis befőttes üvegbe tesszük, hozzáadjuk a petrezselyemzöldet, a fokhagymát, összekeverjük, lezárjuk, és 1-2 órára hűtőbe tesszük.

Az osztrigák előkészítése során minden egyes darab esetében győződjünk meg arról, hogy élnek-e. Az élő osztriga üde tengerillatú, héjai szorosan zárva vannak, ill. ha nyitottak, nyomásra határozott összezáródással regaálnak.

A kagyló héját nyitás előtt konyhai kefével alaposan megtisztítjuk. Ezután a kagylókat egyesével, lapos héjukkal felfelé a kezünkbe vesszük (érdemes egy konyharuhával tartani, mert a művelet elég balesetveszélyes), és az osztrigakés hegyét a sarokpánt (a hátsó, legvastagabb rész) csúcsánál lassan benyomjuk a kagyló belsejébe. A felső héjat felemeljük, átvágjuk az izmokat, amelyek hozzátapadnak, majd a héjat kidobjuk.

Ha osztrigakéssel nem rendelkezünk, egy tompa végű kés hegyét a kagyló oldalára, a héjak találkozásához illesztjük, és becsúsztatjuk a héjak közé. Ezután a héj vonalát követve átvágjuk az izmokat, így a felső, lapos teknő elválik az alsótól.

A(z osztriga) kés hegyével a hús alá nyúlunk, itt is átvágjuk az izmokat.

Ha menet közben törmelék került a húsra vagy az alsó héjban összegyűlt folyadékra, eltávolítjuk. (Ha öblítésre van szükség, azt mindig az osztriga saját levével tegyük! Érdemes a nyitás során kezünk alá, egy kis tálkát tenni a kezünk alá, amiben felfoghatjuk az esetlegesen kicsöpögő sós levet.)

Az kagylók tehát így készen állnak akár további hőkezelési eljáráshoz, akár nyersen való fogyasztásra.

A fél citromból 16 db apró cikket vágunk.

Az osztrigákat jéggel borított tálra helyezzük, mindegyikre 1-2 tk. fokhagymás-petrezselymes olívaolajat, egy csipetnyi füstölt paprikát, néhány csepp citromlevet, egy citromgerezdecskét teszünk, jó adagnyi borsot őrlünk rá, és lehetőleg pezsgő kíséretében azonnal tálaljuk.

Ha többet szeretnétek tudni a tenger gyümölcseiről, szeretettel ajánlom figyelmetekbe a Rákok, kagylók, csigák, tintahalak című gasztronómiai kislexikonunkat, amiről bővebben itt olvashattok.

Sárgarépás aranydurbincs pástétom

Sárgarépás aranydurbincs pástétom

Hozzávalók 4 személyre előételként: 200 g aranydurbincs filé bőr nélkül, 200 g sárgarépa, 1 fej mogyoróhagyma, 200 g ricotta, 1 gerezd fokhagyma, frissen reszelt szerecsendió, körömnyi friss gyömbér, csipetnyi római kömény, só, fehér bors, extra szűz olívaolaj, 1/2 citrom frissen facsart leve, egy kis csokor petrezselyemzöld, néhány szál friss kakukkfű, 2 cs. sós kréker v. fél bagett

Az aranydurbincs filét nagyon apróra, szinte pépesre aprítjuk. A hagymát, a fokhagymát, a sárgarépát és a gyömbért megtisztítjuk, előbbieket finomra aprítjuk, utóbbiakat kislyukú reszelőn lereszeljük.

DSC_9231

Egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és üvegesre pároljuk benne a hagymát. Hozzáadjuk a gyömbért, a fokhagymát, a sárgarépát, megszórjuk sóval, fehér borssal, kevés frissen reszelt szerecsendióval és római köménnyel, majd közepes lángon pirítani kezdjük. Amikor a hagyma barnulni kezd, meglocsoljuk a citromlével, lesütjük, és kevés víz hozzáadásával az egészet addig pároljuk, amíg a répa megpuhul. Ekkor hozzáadjuk a halat, a zöld fűszereket, és nem több, mint 2 perc alatt az egészet készre főzzük. (Akkor jó, ha a répás hal zsírjára sül, és nem marad alatta víz.)

A fűszeres-sárgarépás halat összekeverjük a ricottával, és langyosan pirítósra/krékerre kanalazva, friss, aprított zöld fűszerekkel megszórva tálaljuk. (Általában a gyerekek is szívesen megeszik, és másnap is finom!)

Ötlet: La grande cucina di pesce I. kötet – Gruppo Editoriale Espresso S.p.A. Bologna, 2014

Paprikás-borsos lisztben sült makréla rozmaringos tepsis krumplival és sárgarépa-édesburgonya pürével

Hű, találtam sok (nagyon sok!) régi fotót és egy nagy kupac receptvázlatot. Egy részüket nem volt időm publikálni, mások a fotók miatt nem kerültek ide, és voltak olyanok is, amiket annak idején nem is tartottam különösebben figyelemre méltónak. Sajnálnám, ha a receptek egy poros mappában az enyészet útjára lépnének, így most a teljesség és a szezonalitás igénye nélkül majd jön ezekből (is) néhány.

Emlékszem erre a paprikás-borsos makrélára, az egész család nagyon szerette. A makréla egyébként is nagy kedvenc itthon (ld. a blog makrélás receptjeinek számát), főleg azért, mert nagyon sokoldalú: jól állnak neki az üde zöldek, de bármilyen erős, karakteres fűszert is remekül elvisel. Nagy melegben posírozva készítem, kevés virágos-füves aromás, friss, extra szűz olívaolajjal, citromlével és sok salátával körítve tálalom, hűvösebb időben bundázva vagy roston sütöm, gyökérzöldségekkel, burgonyával, káposztával kínálom. Szeretem, mert a kevésbé kíméletes hőkezelési eljárások során sem veszít karakteres ízéből.

Paprikás-borsos lisztben sült makréla rozmaringos tepsis krumplival és sárgarépa-édesburgonya pürével

Hozzávalók 4 személyre:

A makrélához: 4 db kb. 250-300 g súlyú makréla, 100 g liszt, 2 tk. pirospaprika, 1/2 kk. frissen őrölt feketebors, só, semleges ízű olaj a sütéshez

A burgonyához: 400 g burgonya, rozmaring, só, frissen őrölt feketebors, 2-3 rozmaring ág

A püréhez: 200 g sárgarépa, 200 g édesburgonya, 1 gerezd fokhagyma, 1 ek. sózott kapribogyó, 2 ek. tejföl, só, fehér bors, frissen reszelt szerecsendió, néhány csepp frissen facsart citrom és narancslé

DSC_9928

A burgonyát meghámozzuk, felkockázzuk, sóval, frissen őrölt feketeborssal és a rozmaring lecsipkedett leveleivel összeforgatjuk, és sütőpapírral bélelt tepsiben 200 °C-on ropogósra sütjük.

Közben a kapribogyóról leöblítjük a sót. A sárgarépát, az édesburgonyát és a fokhagymagerezdet megtisztítjuk, nagyobb darabokra vágjuk, és kevés sós vízben puhára főzzük. Hozzáadjuk a tejfölt, a kapribogyó felét, majd szerecsendióval és fehér borssal fűszerezzük. Botmixer segítségével az egészet sima pürévé dolgozzuk, végül néhány csepp citrom és/vagy narancslé hozzáadásával kerekre ízesítjük.

A lisztet a pirospaprikát és a borsot összekeverjük. A makrélákat megtisztítjuk, kizsigereljük, papírtörlővel leszárítjuk róluk a fölösleges vizet. A halakat besózzuk, és a liszt-pirospaprika-bors keverékbe forgatjuk, kevés forró olajon mindkét oldalukat ropogósra sütjük és az édesburgonya-sárgarépa pürével valamint a sült burgonyával azonnal tálaljuk.

Tonhalas-zöldséges árpagyöngy saláta

Ígérem, egy hónapig nem hozok több salátát, és persze azt is, hogy visszaveszek egy kicsit a tartósított halakkal készülő receptekből. Az igazság az, hogy nagyon ügyelek arra, hogy minden héten kerüljön friss hal is az asztalunkra, de ez mostanában kimerül egy-egy egészben, sütőben sütött vagy posírozott pisztránggal/aranydurbinccsal/tengeri sügérrel, amelyeknek (elsősorban idő-, másodsorban inspiráció hiányában) a fűszerezésén is szinte alig változtatok. Kéthetente be-beugrik egy-egy tenger gyümölcsivel és idényzöldségekkel megrakott tészta vagy rizottó is, amit ugye kifejezetten kér a család, így ezek mellett kevés idő jut a kísérletezésre.

Kíváncsi vagyok, mit hoz a jövő…addig is itt az eheti salátánk, amit az előzővel együtt benevezünk a Colette által meghirdetett 63. VKF! fordulójára, amelynek témája a saláta, mint főétel.

Tonhalas-zöldséges árpagyöngy saláta

Hozzávalók 4 személyre: 280 g árpagyöngy, 1 piros kaliforniai paprika, 150 g sárgarépa, 200 g főtt csicseriborsó (nálam most előző napi köretből maradt), 1 avokádó, 50 g lila hagyma, 160 g olívaolajos tonhal, egy nagy csokor petrezselyem- és korianderzöld, só, frissen őrölt feketebors, őrölt római kömény, 1 citrom, extra szűz olívaolaj, balzsamecet

DSC_8993

A sárgarépát megtisztítjuk, 2-3 mm vastagon felkarikázzuk, sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és egy keverőtálba tesszük. A hagymát megtisztítjuk, nem túl apró kockára vágjuk, a zöld fűszereket finomra aprítjuk. Az avokádót meghámozzuk, negyedeljük, a paprika csumáját és ereit eltávolítjuk, és mindkettőt is kb 2-3 mm vastagon felszeleteljük. A tonhalat lecsöpögtetjük. Az árpagyöngyöt sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, és a többi előkészített hozzávalóval együtt a sárgarépához adjuk. Megszórjuk a római köménnyel, megsózzuk, megborsozzuk, ráfacsarjuk egy citrom levét, meglocsoljuk egy kevés balzsamecettel valamint extra szűz olívaolajjal, az egészet összeforgatjuk, és azonnal tálaljuk.

Füstölt lazacos burgonya-zöldbab-sült hónapos retek saláta kapros-citromos dresszinggel

Úgy tűnik, ez a saláták éve lesz! Eddig is rengeteg zöldséget ettünk, s ezt a mennyiséget január óta már tudatosan is próbálom növelni. Jó lesz ez, így előbb vagy utóbb Anna is kénytelen lesz rászokni… 😉

Ezt a mait benevezzük a Zöld múzsa által meghirdetett 63. VKF! fordulóra is. További nagyon színes, halakkal/tenger gyümölcseivel készült salátáinkat pedig itt találjátok. Salátázzatok köztük kedvetekre!

Füstölt lazacos burgonya-zöldbab-sült hónapos retek saláta kapros-citromos dresszinggel

Hozzávalók 4 személyre:

A salátához: 200 g újburgonya, 200 g zöldbab, 8 db hónapos retek, 1 gerezd fokhagyma, vaj, extra szűz olívaolaj, 120 g vékonyra szelt füstölt lazac, maréknyi rukola

A dresszinghez: 1 citrom, extra szűz olívaolaj, nagy csokor friss kapor, só, frissen őrölt feketebors

DSC_8658

A burgonyát alaposan megsikáljuk, héját ledörzsöljük, majd sós vízben puhára főzzük.

A burgonya főzővizében megfőzzük az előzőleg megtisztított zöldbabot is.

A fokhagymagerezdet kés pengéjével kissé szétnyomjuk, a retkeket négyfelé vágjuk. A kaprot finomra aprítjuk. A lazacot kisebb darabokra tépkedjük.

Egy serpenyőben kevés vajat és extra szűz olívaolajat hevítünk, belehelyezzük a fokhagymát a negyedelt retket, megsózzuk, megborsozzuk, és 1-2 percig pirítjuk.

A citrom levét egy tálba facsarjuk, és összekeverjük kb. kétszeres mennyiségű olívaolajjal. Hozzáadjuk a felaprított kaprot, megsózzuk, megborsozzuk, és ismét átkeverjük.

A zöldségeket és a halat egy keverőtálba tesszük, meglocsoljuk a kapros öntettel, óvatosan összeforgatjuk, és azonnal tálaljuk.

Füstölt paprikás-kukoricapelyhes bundában sült szardella majonézes-medvehagymás mártogatóssal

A húsvéti sonkában és egyéb finomságokban való tobzódásra az egyik legjobb gyógyír: Együnk halat! Pl. szardellát:

DSC_7356

Füstölt paprikás-kukoricapelyhes bundában sült szardella majonézes-medvehagymás mártogatóssal

Hozzávalók 4 személyre:

A halhoz: 500 g friss szardella, két maréknyi corn flakes, 1 ek. rizsliszt, 1 tk. őrölt füstölt paprika, só, frissen őrölt feketebors, kukorica olaj a sütéshez, citromgerezdek a tálaláshoz

A mártáshoz: 1 tojássárgája, 1 kk mustár, 1/2 gerezd fokhagyma, kb. 100 ml kukorica olaj, citromlé, só, 1 ek. tejföl (esetleg csipetnyi cukor), egy kis csokor medvehagyma, chilipehelyDSC_7769

A corn flakest késes aprítóban porrá daráljuk, és elkeverjük a rizsliszttel, kevés frissen őrölt feketeborssal, valamint a füstölt paprikával.

A halakat megtisztítjuk: kizsigereljük, kifilézzük, majd konyhai papírtörlővel leitatjuk róluk a fölösleges vizet. (Bizonytalanabbaknak fotókkal kísért útmutató itt.)

A mártáshoz a tojássárgáját elkeverjük a mustárral, hozzáadjuk a fokhagymát, és az olajat lassan hozzácsorgatva, botmixer segítségével, sűrű majonézt készítünk. Ízlés szerint citromlével, sóval, esetleg egy csipetnyi cukorral ízesítjük, elkeverjük benne a tejfölt, a finomra aprított medvehagymát, és tálalásig hűtőben tároljuk.

A szardella filéket besózzuk, a kukoricapelyhes-paprikás rizslisztes keverékbe forgatjuk, és bő, forró olajban kisütjük. Citromgerezdekkel és kevés chilipehellyel megszórt medvehagymás mártogatóssal azonnal tálaljuk.

DSC_7393

Garnélás zöld spárga-zöldborsó-cukkini-hónapos retek saláta

Nagyon belejöttünk a halakkal/tenger gyümölcseivel készülő saláták sorozatgyártásába. Íme a következő, nagyon egyszerű, nagyon tavaszi, nagyon színes példány:

Garnélás zöld spárga-zöldborsó-cukkini-hónapos retek saláta

Hozzávalók 4 személyre: 200 g friss garnéla, 200 g zöld spárga, 200 g zöldborsó, 4 db hónapos retek, 200 g cukkini, 200 ml tejföl, 2 fokhagymagerezd, citromlé, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj

DSC_7712 (1)

A garnélák fejét eltávolítjuk, páncéljukat lefejtjük, bélcsatornájukat eltávolítjuk.

A zöld spárga alsó részét lepattintjuk, majd sós vízben roppanósra, a zöldborsót puhára főzzük. Mindkettőt leszűrjük, és pár másodpercre jeges vízbe mártjuk. A hónapos retkeket 1 mm vékony karikára vágjuk, a fokhagymagerezdeket késsel kissé ellapítjuk.

A cukkinit (zöldséghámozóval) nagyon vékonyan felszeleteljük, és mindkét oldalát finoman besózzuk. (Ne hagyjuk sokáig állni, mert meglöttyen!)

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, beletesszük a fokhagymát, és nem több, mint fél percnyi pirítás után hozzáadjuk a  garnéla farkakat is. Nagyságuktól függően 1-3 percig pirítjuk, majd konyhai papírtörlőre szedjük, melegen tartjuk.

A tejfölt megsózzuk, ízlés szerinti mennyiségű citromlevet facsarunk bele és hozzáadunk 1-2 kanálnyit a fokhagymás sült olívaolajból, majd alaposan kikeverjük.

A langyos zöld spárgát tányérokra rendezzük, ráhelyezzük a cukkini szeleteket, a retek karikákat és a garnélákat. Meghintjük a  zöldborsóval, meglocsoljuk a citromos-tejfölös dresszinggel, megszórjuk bő adag frissen őrölt fekete borssal, és azonnal tálaljuk.

Még izgalmasabb a dolog, ha a retket sütőben sütjük, a  cukkinit bordázott fenekű serpenyőben grillezzük, a garnélafarkakat posírozzuk, a tejfölt zöld fűszerekkel gazdagítjuk….stb.

Inspiráció: itt

További színes, halas salátáink: itt 

Tetszett a bejegyzés? Csatlakozz hozzánk a Facebookon is!

A közös recept nr2 – Nizzai saláta

A közös recept project második állomásához érkeztünk. (Az elsőről itt olvashattok bővebben.) A staféta Éci kezébe került, a mostani kör fő témájaként a nizzai salátát választotta. A következő e-mailben aztán egy rettentően finom bisztróváltozatról is szó esett, ami egy csapásra keresztülhúzta az addigra kiforrt, tradicionális saláta tervemet. Átnéztem kismillió fotót, azok közül, amelyeket gugli barátunk dobott a “nicoise salad bistro” keresőszavakra, a hozzávalókból pedig, kétnapos gondolkodás után, a lejjebb látható ételt sikerült összeállítani. Szándékosan “melegítettem” egy kicsit a hozzávalókon, egy hete ugyanis, amikor ez a saláta készült, még kicsit sem volt nyáriasnak nevezhető az időjárás. Talán egy kevés articsóka – szezonja is van – még elfért volna benne… A paradicsom nagyon kilógott a körből, szóval nizzai saláta reload csakis akkor lehetséges, ha beérik az első igazi paradicsom!

Nizzai saláta

Hozzávalók 4 személyre: 4 db 130-150 gramm súlyú friss tonhal szelet, 4 db közepes burgonya, 200 g zsenge zöldbab, 80 g görög joghurt, 1 kk. mustár, egy nagy csokor friss zöld fűszer (kakukkfű, rozmaring, majoránna, petrezselyemzöld), 1 ek. majonéz, 12 db fekete olajbogyó sós lében, 4 tojás, kevés fehérborecet, 12 db datolyaparadicsom, 2 db salátaszív (római vagy fejes), 1 db lime, 1 db citrom, chilipehely, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt fekete bors

DSC_5444

A paradicsomokat félbe vágjuk, és vágott felükkel felfelé egy tűzálló tálba fektetjük. Megsózzuk, megborsozzuk, meglocsoljuk a lime levével valamint néhány csepp extra szűz olívaolajjal, és 80 °C-ra előmelegített sütőben 60 percig sütjük.

A burgonyákat héjastól, sós vízben puhára főzzük, még melegen meghámozzuk, és felkockázzuk.

A zöldbabot 3-4 cm-es darabokra törjük, lobogó, sós vízben roppanósra főzzük, majd leszűrjük, és hideg vízzel leöblítjük.

A tonhal szeleteket megsózzuk, megborsozzuk, majd grillserpenyőben, kevés extra szűz olívaolaj és egy rozmaring ágacska kíséretében, közepesen magas lángon minden oldalukat megpirítjuk. A serpenyőt alufóliával lefedjük, és a halat 5 percig pihentetjük. 

A petrezselyemzöldet, a majoránnát és a kakukkfű levélkéket finomra aprítjuk. A joghurtot a majonézzel, a mustárral, kevés citromlével és a felaprított zöld fűszerekkel simára keverjük, majd sóval és borssal kerekre ízesítjük. A langyosra hűlt burgonyát és zöldbabot az olajbogyókkal együtt egy keverőtálba tesszük, ráöntjük a joghurtos-majonézes dresszinget, és összeforgatjuk.

A közben szintén langyosra hűlt paradicsomok héját lehúzzuk.

A salátaszíveket megsózzuk, félbe vágjuk, és grillserpenyőben mindkét oldalukat 1-2 percig sütjük.

Közben egy lábasban sós-ecetes vizet forralunk, és habverővel örvényt kavarunk benne. Egyesével beleütjük a tojásokat, maximum 2 percig főzzük, majd leszűrjük. Ezután levágjuk a kilógó fehérje rongyocskákat, a tojást szépre igazítjuk.

A tonhalat fél cm vastagon felszeleteljük.

Összeállítjuk a tányérokat: mindegyikre két evőkanálnyi joghurtos zöldbab-burgonya-olajbogyó keveréket, 1-1 grillezett salátaszívet, 3-3 sült paradicsomot, a tonhalszeletek negyedét, és egy buggyantott tojást helyezünk. Az egészet meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal, megszórjuk chilipehellyel, és egy citromgerezd kíséretében azonnal tálaljuk.

DSC_5496Nézzük, a lányok által készített nizzai salátákat (húú, én azonnal végigenném a kínálatot, igaz, ti is?). A receptekért kattintsatok a képek fölötti linkekre!

Anikó salátája

salade nicose final-8091

Éci salátája

IMG_0464

Katuci salátája

DSC_3095ab

Kaprigyümölcsös paradicsomszószban sült, töltött közönséges kalmár

Kaprigyümölcsös paradicsomszószban sült, töltött közönséges kalmár

Hozzávalók 4 személyre:  650 g kalmár, 2 gerezd fokhagyma, 60 g fekete olajbogyó, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 120 g száraz zsemle, 3 csapott ek. zsemlemorzsa, 1 tojás, 350 g paradicsom, 60 g kaprigyümölcs, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, ½ kezeletlen citrom

blogba kalmar

A kalmárokat megtisztítjuk: a fejet a belsőségekkel együtt kihúzzuk a testből. A csápokat közvetlenül a szemek fölött egyben levágjuk, majd a csápok tövében ülő, papagájcsőrre emlékeztető szájszervet is kimetsszük. A testből kihúzzuk az átlátszó merevítő lemezkét, a kalmár csőről és az oldalsó lebenyekről ledörzsöljük a vékony, lilás színű bőrt, és végül a testet belülről borító hártyát is eltávolítjuk.

A fokhagymagerezdeket meghámozzuk, és a petrezselymezölddel együtt finomra aprítjuk. Az olajbogyót és a kaprigyümölcsöt 1 mm vékonyan felkarikázzuk.

A zsemlét egy pillanatra langyos vízbe mártjuk, majd jól kinyomkodjuk.

A paradicsomokat egy percre forrásban lévő vízbe tesszük, szűrőkanállal kivesszük, héjukat lehúzzuk, magházukat eltávolítjuk, húsukat felkockázzuk.

A kalmár csápokat apró darabokra vágjuk. A citromot ½ cm vékonyan felszeleteljük.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, enyhén megpirítjuk benne a fokhagymát, majd a felét kivesszük, és félretesszük. A petrezselyemzöldet, az olajbogyót és a kalmárcsáp darabkákat a serpenyőben maradt fokhagymás olajhoz adjuk, fél percig pirítjuk, majd egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a kicsavart zsemlét, a zsemlemorzsát és a tojást, megsózzuk, megborsozzuk, az egészet alaposan összekeverjük, és 10 percig állni hagyjuk.  (Ha a massza túl lágy, adhatunk hozzá még egy kevés zsemlemorzsát; ha túl kemény, néhány evőkanálnyi paradicsomszósszal hígíthatjuk.)

A megmaradt fokhagymás olívaolajat ismét felhevítjük, hozzáadjuk a meghámozott, felkockázott paradicsomot, megsózzuk, megborsozzuk, és közepes lángon kb. 10 perc alatt sűrű szósszá főzzük. Hozzáadjuk a kaprigyümölcs karikákat, félrehúzzuk, és néhány percig állni hagyjuk.

Közben a kalmárcsöveket megtöltjük a petrezselymes-olajbogyós masszával.

Egy tűzálló tálat vékonyak kiolajozunk, ráhelyezzük a citromkarikákat és a töltött kalmárokat. Leöntjük a kaprigyümölcsös paradicsomszósszal, és 180 fokra előmelegített sütőben, grill programon, 6-8 perc alatt készre sütjük.

fotó: Török-Bognár Renáta

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!