Címke: burgonya új

Teriyaki lazac cukkinis burgonyapürével

…vagy valami olyasmi. A recept minden valószínűség szerint egyáltalán nem autentikus (ld. vaj+fokhagyma+sherry használata), ettől függetlenül a végeredmény isteni!

Teriyaki lazac cukkinis burgonyapürével

Hozzávalók 4 személyre:

A lazachoz: 4 db kb. 150 grammos bőrös, (lepikkelyezett) lazacszelet, egy kis darab (2-3 kockacukornyi) gyömbérgyökér, 2 gerezd fokhagyma, 1 ek. vaj, 2 ek. szezámolaj, 30 ml szójaszósz, 30 ml száraz sherry, 30 ml mirin, 2 tk. méz, só

A burgonyapüréhez: 500 g újburgonya, 300 g zsenge cukkini, 1 ek. vaj, frissen reszelt szerecsendió, őrölt fehér bors, só, 50-100 ml meleg tej

DSC_0071

A lazacszeleteket egy tálba tesszük. A mirint, a sherryt, a szójaszószt és a mézet összekeverjük, a lazacszeletekre csorgatjuk, és 30 percig állni hagyjuk. (A haldarabokat közben néhányszor átforgatjuk.)

A burgonyákat alaposan megsikáljuk, felkockázzuk. A cukkinik végeit levágjuk, hosszában négyfelé vágjuk, lobogó, sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük, és villával áttörjük.

A burgonyakockákat a cukkini főzővizébe dobjuk, ezeket is puhára főzzük, majd leszűrjük, és krumplinyomón áttörjük. Hozzáadjuk a vajat, a borsot, a szerecsendiót, ha szükséges, megsózzuk, és robotgép segítségével kevés meleg tejet hozzácsorgatva krémesre keverjük. A végén elkeverjük benne a villával áttört cukkinit is.

A fokhagymát és a gyömbért megpucoljuk, papírvékony szeletekre vágjuk. Egy serpenyőben felhevítjük a vajat és a szezámolajat, hozzáadjuk a fokhagymát, valamint a gyömbért, és amikor pirulni kezdenek, bőrös oldalukkal lefelé belehelyezzük a pácolt lazacszeleteket is. Amikor a hal kb. kétharmadáig átsül, megfordítjuk, és a másik oldalát is megpirítjuk. Ezután kivesszük, melegen tartjuk. A serpenyőbe beleöntjük a maradék páclevet, besűrítjük.

A burgonyapürét tányérokra szedjük, ráhelyezzük a lazacszeleteket, meglocsoljuk a szósszal, meghintjük egy kevés sóval, és azonnal tálaljuk.

Füstölt lazacos burgonya-zöldbab-sült hónapos retek saláta kapros-citromos dresszinggel

Úgy tűnik, ez a saláták éve lesz! Eddig is rengeteg zöldséget ettünk, s ezt a mennyiséget január óta már tudatosan is próbálom növelni. Jó lesz ez, így előbb vagy utóbb Anna is kénytelen lesz rászokni… 😉

Ezt a mait benevezzük a Zöld múzsa által meghirdetett 63. VKF! fordulóra is. További nagyon színes, halakkal/tenger gyümölcseivel készült salátáinkat pedig itt találjátok. Salátázzatok köztük kedvetekre!

Füstölt lazacos burgonya-zöldbab-sült hónapos retek saláta kapros-citromos dresszinggel

Hozzávalók 4 személyre:

A salátához: 200 g újburgonya, 200 g zöldbab, 8 db hónapos retek, 1 gerezd fokhagyma, vaj, extra szűz olívaolaj, 120 g vékonyra szelt füstölt lazac, maréknyi rukola

A dresszinghez: 1 citrom, extra szűz olívaolaj, nagy csokor friss kapor, só, frissen őrölt feketebors

DSC_8658

A burgonyát alaposan megsikáljuk, héját ledörzsöljük, majd sós vízben puhára főzzük.

A burgonya főzővizében megfőzzük az előzőleg megtisztított zöldbabot is.

A fokhagymagerezdet kés pengéjével kissé szétnyomjuk, a retkeket négyfelé vágjuk. A kaprot finomra aprítjuk. A lazacot kisebb darabokra tépkedjük.

Egy serpenyőben kevés vajat és extra szűz olívaolajat hevítünk, belehelyezzük a fokhagymát a negyedelt retket, megsózzuk, megborsozzuk, és 1-2 percig pirítjuk.

A citrom levét egy tálba facsarjuk, és összekeverjük kb. kétszeres mennyiségű olívaolajjal. Hozzáadjuk a felaprított kaprot, megsózzuk, megborsozzuk, és ismét átkeverjük.

A zöldségeket és a halat egy keverőtálba tesszük, meglocsoljuk a kapros öntettel, óvatosan összeforgatjuk, és azonnal tálaljuk.

Zöld fűszeres burgonyasaláta sült cukkinivel és koktélgarnélával

Zöld fűszeres burgonyasaláta cukkinivel és koktélgarnélával

Hozzávalók 4 személyre: 1 db kb. 200 gramm súlyú cukkini, 400 g újburgonya, 400 g konyhakész, tisztított koktélgarnéla farok, 1 gerezd fokhagyma, 1 kis fej főzőhagyma, egy kis csokor petrezselyemzöld, egy kis csokor kapor, só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj, 1 tk. vaj, csipetnyi Cayenne bors, 1/2 citrom leve

garnelas burgonyasalata

A burgonyát alaposan megsikáljuk, sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük, hűlni hagyjuk.

Közben a hagymát megpucoljuk, és a kaporral valamint a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk. A fokhagymát meghámozzuk, áttörjük. A cukkinit gyufaszál nagyságú csíkokra vágjuk.

Egy serpenyőben olajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, majd alacsony lángon üvegesre pároljuk. Belehelyezzük a cukkinit, a petrezselyemzöldet, a kaprot, megsózzuk, megborsozzuk, és vigyázva arra, hogy a zöld fűszerek meg ne égjenek, 1-2 perc alatt  megpirítjuk. A hagymás cukkinit szűrőkanállal kivesszük, és egy keverőtálba helyezzük.

A vajat és a Cayenne borsot a serpenyőben maradt olajhoz adjuk, és amikor felmelegszik, megpirítjuk benne a koktélgarnéla farkakat (nagyságuktól függően 1-2 perc).

A langyosra hűlt burgonyát fél cm vékonyan felkarikázzuk, a garnélafarkakkal együtt ezt is a keverőtálba helyezzük, meglocsoljuk a citromlével, az egészet összekeverjük, és langyosan tálaljuk.

garnelas burgonyasalata 2

Krumplis tészta kékkagylóval

Hozzávalók 4 személyre: 280 g spagetti, 40 db kékkagyló, 300 g újburgonya, 4 db datolya paradicsom, 1 salotta hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2-3 kakukkfű ág, 1 citrom, egy kis csokor petrezselyemzöld, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors

DSC_7135

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. byssus fonalat egy határozott modulattal kihúzzuk, ha más kagylódarabkák és egyéb törmelékek vannak a héjhoz tapadva, késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket durva szivaccsal folyó víz alatt megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A hagymát megpucoljuk, és nagyon finomra aprítjuk. A paradicsomokat fél percre forrásban lévő vízbe mártjuk, majd szűrőkanállal kivesszük, héjukat hehúzzuk, magházukat eltávolítjuk, húsukat felkockázzuk. A fokhagymagerezdeket meghámozzuk, kettőt félbe vágunk egyet áttörünk. A petrezselyemzöldet durvára aprítjuk. A burgonyát alaposan megsikáljuk, és nagyobb kockákra vágjuk. A citromot fél cm vastagon felszeleteljük.

Egy lábasban olívaolajat hevítünk, hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát, és üvegesre pároljuk. Belehelyezzük a brgonyakockákat, a kakukkfű ágakat, és 2-3 percig pirítjuk. Hozzáadjuk a paradicsomot, megsózzuk, megborsozzuk, és lefedve addig főzzük, amíg a burgonya megpuhul. Ekkor beledobunk 2 szelet citromot, egy kanállal erősen megnyomkodjuk, hogy az aromái kioldódjanak, majd a kakukkfű ágakkal együtt eltávolítjuk.

A citromos-paradicsomos burgonyát merülőmixerrel pépesítjük, félretesszük, melegen tartjuk.

Közben egy másik lábasban olívaolajat hevítünk, megpirítjuk benne a négy fél fokhagymagerezdet.  Hozzáadjuk a kagylókat, a petrezselyemzöldet, 2 citromszeletet, megborsozzuk, és lefedve addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.)

A kagylókat csipesszel kiszedjük, az alattuk keletkezett levet leszűrjük, és a pépesített paradicsomos burgonyához keverjük. Az üres héjakat leválasztjuk, kidobjuk.

Ezalatt a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente”, (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, összekeverjük a paradicsomos burgonyapéppel, és a kagylóhúst tartalmazó héjakkal, valamint néhány citromszelettel azonnal tálaljuk.

p.s. legközelebb rövid tésztával készítem

p.s.2 ha túl sűrű a paradicsomos-kagylóleves burgonya pép, a tészta főzővizével hígíthatjuk

Füstölt pisztrángos burgonyasaláta

Hozzávalók 4 főre: 600 g kifli burgonya (új), egy kb. 250 grammos lillafüredi füstölt pisztráng, 1 kis fej főzőhagyma, egy kis csokor petrezselyemzöld, 4 ek. fehérborecet, só, frissen őrölt feketebors, nnéhány csepp citromlé, 80 ml zöldség alaplé, 2 ek. napraforgó olaj

Füstölt pisztrángos burgonyasaláta

A füstölt pisztráng bőrét lehúzzuk, a halhúst lefejtjük a gerincről. Ez négy részletben történik: a halhúst a fejtől a farokig a gerinc mentén bevágjuk, és a felső felet felfelé, az alsó felet lefelé mozdítva lehúzzuk a csontról. A műveletet a hal másik oldalán megismételjük. Ha az az alsó részekben maradt bordacsont, kiszedjük (így ez már teljesen szálkátlan marad), és a felső részekkel együtt 1-1,5 cm-es darabokra vágjuk. Az apró, hajlékony szálkákat menet közben eltávolítjuk.

A burgonyát alaposan megsikáljuk, sós vízben puhára főzzük. Ezután leszűrjük, néhány percig hűlni hagyjuk.

A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk.

A hagymát nagyon vékonyan felszeleteljük, és egy keverőtálba tesszük. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk az ecettel, az olajjal, a citromlével, hozzáadjuk a petrezselyemzöldet, majd az egészet összekeverjük, és legalább 10 percig állni hagyjuk.

A burgonyákat 0,5-1 cm vastagon felszeleteljük, és a pisztrángdarabkákkal valamint a zöldség alaplével együtt az ecetes-petrezselymes hagymához adjuk.

A salátát összeforgatjuk, és tálalás előtt legalább ½ óráig állni hagyjuk.

Gordon Ramsay: Mennyei halételek – II. A Makréla

Mert a címlapon “mosolygó” makréla nem hagyott nyugodni. A könyvben szereplő egyik legegyszerűbb receptről van szó: Ropogós grillezett makréla meleg mustáros-metélőhagymás burgonyával. Gondolkodtam is rajta, hogy megér-e egy posztot, tényleg annyira egyszerű, de emlékszem még arra az időszakra, amikor elkezdtem a halgasztronómiával ismerkedni…tény, hogy a legkézenfekvőbb, a szó jó értelmében legprimitívebb ötletek, receptek jöttek mindig a legjobban. Arról nem is szólva, hogy egy frissen fogott halnak semmi másra nincs szüksége, mint parázsra, egy kevés citromlére és esetleg zöldfűszerekre; igen, egy friss makréla például ennyivel is csúcsgasztronómiai élményt nyújthat.

Megvettem a halakat, előkészítettem, babusgattam, dédelgettem őket (tudom, már mindenki unja, de azért megemlítem még egyszer, hogy a makréla az egyik kedvenc halam), aztán utolsó pillanatban kiderült, hogy nincs itthon faszén. Ezen szerettem volna grillezni a gyöngyeimet. Nem volt más választásom, sütőbe kerültek, grill programon sütöttem meg őket.

A fenti malőrt leszámítva a receptet szinte szó szerint követtem, minden pontja tökéletesen működött.

Ropogós grillezett makréla meleg mustáros-metélőhagymás burgonyával

Hozzávalók 4 főre: 4 db 250 grammos konyhakész makréla egészben vagy filézve, zöldfűszerek (kakukkfű, rozmaring, majoránna, zsálya, citromos kakukkfű), 100 ml extraszűz olívaolaj + 1 ek. a halhoz, 600 g újburgonya átdörzsölve, 2 salotta finomra aprítva, 4 ek. fehérborecet, 1 ek. angol mustár, 3-4 ek. friss metélőhagyma felaprítva, só, frissen őrölt feketebors

A halakat sózzuk-borsozzuk, mindkét oldalukat néhány helyen beirdaljuk, és a fűszernövényeket a halakba töltjük. ( Ha filékkel dolgozunk, nem kell beirdalni a halakat, csak kenjük meg olajjal.)

A burgonyákat sós vízben puhára főzzük, leszűrjük, amikor megfelelően kihűlnek, vastagon felszeleteljük, és féretesszük egy szűrőbe.

A maradék olívaolajat beleöntjük ugyanabba a nyeles lábasba, majd hozzáadjuk a salottát, ecetet, mustárt, és a metélőhagymát. Kis lángon felmelegítjük, és jól összekeverjük. Hozzáadjuk a felszeletelt burgonyát, és alaposan összeforgatjuk. Levesszük a tűzről, és meleg helyen hagyjuk, hogy az ízek jól összeérjenek.

A halakat sütőpapírral kibélelt tűzálló tálba helyezzük, meglocsoljuk egy kevés olívaolajjal, és 220 fokra előmelegített sütőben, grill programon kb. 8-10 percig sütjük. (Ha parázs fölött grillezzük a halat, sig. Ramsay mindkét oldalon 5-5 percet javasol, Ha filékkel dolgozunk, bőrös oldalával felfelé 5 percet javasol, a másik oldalon 1-2-t. Hmmm, ez érdekes.) Nálam grill programon a fenti paraméterekkel szép szaftosra sültek.

Ami különsen tetszett:

– a receptleírás elején a szerző külön felhívja az olvasó figyelmét arra, hogy mindenképp ellenőrizze, hogy a halak megfelelően ki vannak-e belezve, a vérvonal jól át lett-e öblítve;

– a részletekre is odafigyel: “a maradék olívaolajat beleöntjük ugyanabba a nyeles lábasba” -ti. amiben a burgonya főtt;

– alternatívát ajánl: friss, tenyésztett pisztrángot (nem rossz, bár nagyobb szardíniákat esetleg egy bonítót is el tudnék képzelni helyette),

– és bort is: fehér Châteauneuf du Pape -t, amiből azonnal megértjük, hogy mégsem annyira povero questo piatto mint amennyire első látásra tűnik.

Jövő héten újabb résszel jelentkezünk.

A Mennyei halételek című szakácskönyvről szóló sorozatunk első része itt olvasható.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!