Címke: articsóka

Articsóka-endívia-tintahal saláta

Az édes és keserű ízpárosítást kedvelők ujjonghatnak, íme egy remek fogás, amit akár meleg előételként, akár főételként, de langyosan/hűvösen salátaként is tálalhatunk.

Articsóka-endívia-tintahal saláta

Hozzávalók 4 főre: 1 kb. 300-350 grammos szépia, 2 articsóka, 2 endívia saláta, 150 ml száraz fehérbor, 3 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, 100 g angol zeller, 1 citrom, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, vörösborecet, chili (opcionális)

articsoka szepia endivia salata

Az articsókák fején kb. 6-8 cm-es szárat hagyunk, a többit levágjuk. A fejeken maradt szárrészt meghámozzuk, citrommal bedörzsöljük. Néhány réteg külső, kemény, fás, olykor szúrós levelet letépkedünk, a levélcsúcsokat éles késsel levágjuk (ne sajnáljuk, ilyenkor általában az articsóka fele, harmada marad meg). A fejek közepében lévő bolyhos részt (ha van), eltávolítjuk, majd az articsókákat citromos vízbe helyezzük. Érdemes kesztyűben vagy citrommal bedörzsölt kézzel dolgozni, mert az articsóka csúnyán befoghatja az ember kezét. (Videót az articsóka tisztításáról ITT találtok.)

Egy fazékban olívaolajat hevítünk, megpirítunk benne két megtisztított, kettévágott fokhagymagerezdet. Beleszórunk egy csipetnyi sót és borsot, majd az articsókákat fejjel lefelé az endíviákkal együtt belehelyezzük. Hozzáadunk 100 ml fehérbort, és felöntjük annyi vízzel, hogy az articsóka fejeket félig ellepje. ezután lefedjük, és közepes lángon addig főzzük, amíg az articsóka megpuhul (kb. 30 perc). Az utolsó néhány percben vegyük le a fedőt, hadd párologjon el az összes lé a zöldségek alól.

Közben a szépiát 0,5-1 cm vastag csíkokra, a zellerszárat apró kockára vágjuk, a hagymát finomra aprítjuk, a fokhagymagerezdet áttörjük.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a hagymát, a fokhagymát és a zellert. Hozzáadjuk a szépiacsíkokat, 1/4 citromot, felöntjük a borral, és fedő alatt puhára főzzük (kb. 20-25 perc).

A dresszinghez a chilit felaprítjuk, majd egy kis üvegbe rakjuk. Kevés olívaolajat, vörösborecetet és citromlevet öntünk hozzá, az üveget lezárjuk, és az egészet összerázzuk.

Az articsókákat és az endíviákat négyfelé vágjuk, tányérokra helyezzük, sózzuk. Elosztjuk rajtuk a szépiacsíkokat, meglocsoljuk a vörösborecetes(-chilis) dresszinggel, jó adag borsot őrünk a salátánk tetejére, és langyosan tálaljuk.

Linguine tészta kagylókkal és articsókával

Linguine tészta kagylókkal és articsókával

Hozzávalók 4 főre: 320 g linguine tészta, 500 g barázdás szőnyegkagyló (vongole veraci), 500 g fekete kagyló, 2 articsóka, 1 citrom, 2 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt feketebors, extra szűzolívaolaj

linguine cozze vongole carciofi

Egy akkora tálat amekkorában az articsókák elférnek megtöltünk vízzel. Belefacsarjuk fél citrom levét.

Az articsókák fején kb. 6-8 cm-es szárat hagyunk, a többit levágjuk. A fejeken maradt szárat meghámozzuk, citrommal bedörzsöljük. Néhány réteg külső, kemény, fás, olykor szúrós levelet letépkedünk, a levélcsúcsokat éles késsel levágjuk (ne sajnáljuk, ilyenkor általában az articsóka fele, harmada marad meg). A fejek közepében lévő bolyhos részt (ha van), eltávolítjuk, majd az articsókákat citromos vízbe helyezzük. Érdemes kesztyűben vagy citrommal bedörzsölt kézzel dolgozni, mert az articsóka csúnyán befoghatja az ember kezét. (Videót az articsóka tisztításáról ITT találtok.)

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. Byssos fonalat egy határozott mozdulattal kihúzzuk, ha a héjhoz más kagylódarabkák, egyéb lerakódások vannak tapadva, azokat késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket folyó víz alatt durva szivaccsal megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A vénuszkagylókat folyó víz alatt leöblítjük.

(Ha a kékkagylók és a vénuszkagylók vadvíziek, felhasználás előtt 2-3 órára helyezzük őket hideg sós vízbe, és ezen idő alatt kétszer-háromszor cseréljük alattuk a vizet.)

A kettévágott articsókafejeket nagyon vékonyan felszeleteljük.

Közben egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk. Hozzáadjuk a megtisztított, félbevágott fokhagymagerezdeket és az articsóka szeleteket. Sózzuk, borsozzuk, nagy lángon néhány perc alatt megpirítjuk, majd egy tányérra szedjük, melegen tartjuk. (A fokhagymagerezdeket kidobjuk.)

A serpenyőt visszahelyezzük a tűzhelyre. Beleöntünk még egy kevés olívaolajat, hozzáadjuk a kagylókat, jó adag borsot őrünk rá, és az egészet nagy lángon addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik kagyló nem nyílik ki, kidobjuk.)

Ezalatt a tésztát lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, összeforgatjuk a kagylókkal és a sült articsókával. A tésztát tányérokra szedjük, ismét borsozzuk, meglocsoljuk néhány csepp citromlével, és azonnal tálaljuk. (A kékkagylókat kénytelen voltam kiszedni a héjukból, olyan nagyok voltak, máskülönben nem fértek volna el a tányérban.)

Kevés chili jót tesz az ételnek!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!