Archívum: 2014. február

Caorle 2014. február

Gondolnátok, hogy a napfényesnek gondolt Itália észak-keleti csücskében hónapok óta szürke az ég? Hihetetlen, de gyakorlatilag október óta szinte egyfolytában csak zúdul ránk az égi áldás óriási katasztrófát okozva a tartomány egész területén.

Az enyhe időjárásnak köszönhetően a barka lassan elvirágzik, a csipkebogyók ugyanolyan lédúsak, duzzadtan lógnak a vadrózsa ágakon, mint ősszel. Nyílik az ibolya, az aranyeső, és olykor-olykor langyos, a Szahara homokjától sárga eső csöpög a nyakunkba.

Azokon a(z egyébként minimális mennyiségű) napsütéses napokon, amelyek nagyobb viharok után kifejezetten különleges fényeket tartogatnak, általában magammal hordom a fényképezőgépet, és igyekszem megörökíteni minden, a szememnek kedves pillanatot. A (halász)hajókat meg a tengernyi tengerkéket egyébként is szívesen fényképezem. Lehet, hogy mást különösebben nem csigáznak fel, de ha egyszer elköltöznék innen, ez a két dolog nekem biztos, hogy nagyon hiányozna.

DSC_1411

DSC_4209

DSC_4261

DSC_4265

DSC_4269

DSC_4284

DSC_4307

DSC_4308

DSC_4323

DSC_4324

DSC_4332

DSC_4343

DSC_4372

 

Szendvicsek halakkal, garnélával

Két viszonylag gyorsan elkészíthető halas szendvics receptjét és egy garnélaburger fotót hoztam ma a Katucikonyha által kiírt Szendvicsek és burgerek körül forgó 61. VKF! játékra – ha egy kicsit késve még beférek a listába…

2011_10_28_rani_8671 copy

Szendvics Nr1 – füstölt pisztránggal és fokhagymás sült garnélával

Hozzávalók 4 nagy szendvicshez: 2 kisebb bagett, 200 ml zsíros tejföl, 1/2 citrom frissen facsart leve, 200 g melegen füstölt pisztráng filé, 100 g ecetes sült paprika, 1 kis fej lila hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 9 db éti ostorgarnéla, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, 8 db zöld saláta levél (pl. lollo)

2011_10_28_rani_8679 copy

A lilahagymát megpucoljuk, és vékonyan felszeleteljük. A garnélákat megtisztítjuk fejüket eltávolítjuk, páncéljukat lefejtjük, és a farokrészben végigfutó bélcsatornát eltávolítjuk. A rákhúst sóval és frissen őrölt feketeborssal fűszerezzük. A tejfölt a citromlével valamint egy kevés sóval és borssal kikeverjük. A paprikákat 1 cm vastag csíkokra vágjuk. A fokhagymagerezdeket meghámozzuk, és papírvékonyan felszeleteljük. A pisztráng filét kisebb darabokra tépkedjük. A bagetteket keresztben kettévágjuk.

Egy serpenyőben olajat hevítünk, belehelyezzük a fokhagymaszeleteket és a garnélafarkakat. A rákok nagyságától függően, 1-2 percig pirítjuk – félidőben megfordítva őket.

Közben a citromos tejfölt a bagett alsó felére csorgatjuk, ráhelyezzük a füstölt pisztráng darabkákat, a garnélákat, a paprika csíkokat, a lila hagyma szeleteket, és meglocsoljuk néhány csepp, a serpenyőben maradt fokhagymás olajjal. Az egészet a saláta levelekkel, majd a bagett felső felével befedjük, és azonnal tálaljuk.

Szendvics Nr2- lazackrémmel és gyömbéres-narancsos sült garnélával

Hozzávalók 4 nagy szendvicshez: 2 kisebb bagett, 100 g krémsajt (pl. Philadelphia), egy kis csokor friss kapor, néhány csepp citromlé, 1 kk. mustár, 100 g lazac filé vékony szeletekre vágva, só, frissen őrölt feketebors,  egy 1,5 cm-es gyömbérgyökér, 1/2 narancs, 9 db éti ostorgarnéla, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, 8 db radicchio levél, 80 g édeskömény gumó, néhány rukola levél

2011_10_28_rani_8689 copy

A garnélákat megtisztítjuk fejüket eltávolítjuk, páncéljukat lefejtjük, és a farokrészben végigfutó bélcsatornát eltávolítjuk. A rákhúst sóval és frissen őrölt feketeborssal fűszerezzük.

A kaprot finomra aprítjuk. A gyömbért meghámozzuk, és az édesköménnyel együtt papírvékonyan felszeleteljük. A lazacszeletek mindkét oldalát megsózzuk, megborsozzuk. A bagetteket keresztben kettévágjuk.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és a befűszerezett lazacszeletek mindkét oldalát megpirítjuk benne. (Nem kell, hogy aranybarna legyen, elég ha a szeletek éppen átsülnek, és a gyors hőkezelés során a hal alól az összes lé elpárolog.) A lazacszeleteket ezután a krémsajttal, a mustárral, az finomra aprított kaporral és néhány csepp citromlével kikeverjük, ha szükséges sózzuk, borsozzuk.

A gyömbérszeleteket a serpenyőben maradt zsiradékba dobjuk, és pirítani kezdjük. Hozzáadjuk a garnéla farkakat, és nagy lángon, nagyságuktól függően 1-2 percig pirítjuk. Félidőben megfordítjuk a rákokat és meglocsoljuk fél narancs frissen facsart levével.

A bagett alsó felét megkenjük a lazackrémmel, ráhelyezzük a sült garnéla farkakat, az édeskömény szeleteket, a rukola leveleket. Az egészet meglocsoljuk a serpenyőben maradt zsiradékkal, befedjük egy-két nagyobb radicchio levéllel, majd a bagettek tetejével, és lehetőleg azonnal tálaljuk. (Ennél a szendvicsnél nincs nagy jelentősége, ha áll egy darabig, míg az elsőt nem szerencsés sokáig tartogatni, mert a tejföl eláztatja a kenyeret.)

És végül a garnélabuger:

2011_10_28_rani_8793 copy

amelynek receptjét a tavaly novemberben megjelent Rákok, kagylók, csigák, tintahalak című könyvünkben találjátok.

A fotókat Török-Bognár Renáta készítette.

Csicseriborsós-füstölt paprikás halleves

Azt hiszem, nem túlzok, ha azt mondom, a múlt héten az eddigi egyik legfinomabb hallevest sikerült összehozni. Tengeri halakat használtam hozzá, de biztos vagyok benne, hogy ez a melengető, sűrű leves nagyszerűen működik édesvízi halakkal is. Pisztránggal pl. játszani is lehet, az alaplevet frissből, a levesbetétet (akár gombócként is) füstöltből elkészíteni, de egy harcsa, sőt, csuka-vöröslencse-petrezselyem-fokhagyma-paprika-citrom kombinációt is el tudnék képzelni. Mindemellett ha olyan szerencsések vagytok, hogy néhány levesnek való tengeri hal és egy maréknyi vénuszkagyló is fellelhető a közeletekben, akkor ne habozzatok, készítsétek el ezt a változatot:

DSC_4072

Csicseriborsós-füstölt paprikás halleves

Hozzávalók 4 személyre (a hozzávalók alapanyag hozzáférhetőség függvényében változtathatók): 1 aprócska foltos rája, 1 egészen kicsi ördöghal, 1 csillagvizsgáló hal, 1 pókhal, 1 tengeri keszeg, maréknyi vénuszkagyló, 1 zöld fűszer csokor (babérlevél, kakukkfű, rozmaring, zsálya), egy kisebb rozmaring ág, 1/2 kezeletlen citrom, 2-3 borókabogyó, 1 angol zeller szár, a salotta hagyma, 1 kisebb paszternák, 3 gerezd fokhagyma, 150 g csicseriborsó, 120 g durumtészta (most cavatelli), só, frissen őrölt feketebors, extra szűz olívaolaj, őrölt füstölt paprika

DSC_4139

A csicseriborsót 24 órára beáztatjuk.

A halakat megtisztítjuk, kifilézzük. (Elvileg a halkereskedő is megteszi nekünk, de ha van időnk, mindenképpen érdemes bekukucskálni a halak belsejébe is. Az ördöghal “torkában” most egy aprócska norvégrákot találtam, de előfordult már, hogy icipici szardella, vagy más érdekesség került elő az alapanyag gyomrából. A gyerekeknek ez kifejezetten nagy élmény, bár ők egyébként is örömmel boncolnak…) A halak gerincét, az uszonyokat, a fejeket és a nyesedéket a zöld fűszer csokorral, egy fokhagymagerezddel, negyed citrommal, a hagymával, a borókabogyóval és a zellerszárral együtt egy lábasba helyezzük, felöntjük vízzel, és gyöngyözve 40 percig főzzük – közben a tetején keletkező habot leszedjük. A levet ezután 20 percig állni hagyjuk, és sűrű szövésű szűrőn keresztül átszűrjük.

A paszternákot és a fokhagymagerezdeket meghámozzuk, félbe vágjuk.

A csicseriborsót leszűrjük, a rozmaring ággal, a paszternákkal, egy gerezd fokhagymával, kevés sóval, frissen őrölt feketeborssal  a leszűrt hal alaplében puhára főzzük. A főtt borsó kb. harmadát a paszternákkal és a fokhagymával együtt botmixerrel pürésítjük. (A rozmaring ágat még pürésítés előtt dobjuk ki!)

A halfiléket konyhai papírtörlővel szárazra töröljük, megsózzuk, megborsozzuk, és félretesszük.

A kagylókat egy serpenyőben fedő alatt addig pároljuk, amíg kinyílnak. A héjakat a kagylóhússal együtt félretesszük, melegen tartjuk, levüket sűrű szövésű szűrőn keresztül a csicseriborsóhoz szűrjük, majd hozzáadjuk a tésztát is. (Ha szükséges, önthetünk hozzá egy kevés forró vizet.)

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és belehelyezzük a megmaradt két fél fokhagymagerezdet. Amikor ezek pirulni kezdenek, hozzáadjuk a halfiléket, és mindkét oldalukat megsütjük, (bőrös felükön indítunk!).

A menet közben elkészült levest tányérokba szedjük, mindegyikbe  néhány kagylót és halfilét helyezünk, megszórjuk egy csipetnyi füstölt paprikával, meglocsoljuk egy kevés extra szűz olívaolajjal valamint néhány csepp frissen facsart citromlével, és azonnal tálaljuk.

Halak, vizek, halászat Magyarországon XIV. – A varsa 1. – Vesszővarsák

Az előző részben említett csíkvarsával átevezhetünk egy következő eszközcsoportra, nevesen a varsákéra. A varsa gyakorlatilag a mozgatható vejsze. Fogásai elve azonos, annyi különbséggel, hogy forgásszimmetrikus alkotmányokról van szó, szemben a vejsze függőleges építményével. Így a fogáselv is kissé módosul. Részint kihasználja, hogy a hal nem tud éles szögben fordulni. Másrészt hasznosítja, azt a megfigyelést, hogy a hal nem képes megtalálni egy lyukat, ha nincs semmi, aminek mentén eljuthat hozzá. Magyarul, ha egy hal beúszik egy üvegbe egy tölcséren keresztül, ugyan azon az úton nem fog tudni kijönni belőle. Éppen ezért az első varsákat úgy alakították ki, mintha egy üveg szájába egy tölcsért illesztenénk, hegyével befelé.

Valószínű, hogy az első varsák olyan széles szájú, de hátrébb összeszűkülő vesszőből készült csövek voltak, amibe a hal könnyen bejuthatott, de hátrébb megszorulva sem kifarolni, nem tudott. Ezt a típust a Bodrogzugban még a közelmúltban is használták ívó csuka zsákmányolására. (Ma már orvhalász eszköz!).

csukavarsa

csukavarsa

Ezek első sorban vesszőből készült eszközök voltak, hiszen a hálókötés, különösen, ha azt nem lapméterbe, hanem körbe kell kötni, komoly tudást és gyakorlatot igényelt. Arról nem beszélve, hogy a megfelelő zsinór gyakran nem állt rendelkezésre. Fontos tényező lehetett az is, hogy azokon a sekély, növényes vizeken, ahol ezeket az egyszerű varsákat használták, a vessző jobban ellenállt a nád torzsáinak, mint a háló. Maga a varsa többnyire egy szellős alkotmány, mondhatni, egy vesszőből készült „háló”, hogy a hal bátrabban menjen bele, hiszen látja mi van benne, másrészt így kevesebb anyagból lehetett nagyobb varsát készíteni.

csikvasra

csíkvarsa

Speciális eszköz a varsák között a csíkvarsa, mely már rendelkezik a fejlettebb varsák legfontosabb alkatrészével, a vörsökkel, vagy tölcsérrel. Ellentétben a többi varsával, ez egy sűrűre font, viszonylag kis méretű eszköz. Két oka is van, hogy miért készítették a lehető legzártabbra a csíkvarsát. Először is a csík a lyukak megtalálásában nagymester, a halak Hudinije. Másrészt mondhatni „betegesen” vonzódik a sötét helyekhez. Az eszköz egy vörsökös, széles tányérszerű szájjal. A vörsök, vagy tölcsér vezeti be a halat a varsa testbe, ahonnan aztán nem tud szabadulni. Használata speciálisan az előzőekben említett csíkgátban volt tipikus, de kisebb erekbe csak önmagában is elhelyezték. Több néprajzkutató is megemlékezik a téli, lékbe eresztett csíkvarsáról, illetve az ingólápba vágott kútba ugyancsak függőlegesen elhelyezett eszközről. Ezek ma már gyakorlatilag kihalt fogásmódok, hiszen alig-alig akad olyan víz, ahol a csík előfordul.

Az emberi leleményesség számtalan varsa elven működő hálóféleséget talált ki, hiszen a kaparóháló, vagy a bokorszák is azt az elvet használja, hogy a hal nem tud kitolatni-megfordulni a szűk helyen. Láttam már olyan horgászt, aki a csalihalat egy műanyag flakonból kialakított pirinyó (2 literes) varsával fogta, felettébb eredményesen. (Egyébként a varsa elvén működött, a régi asztali üvegből készült légyfogó, ékesen bizonyítva, hogy attól hogy a légy szemtelen, mégis csak el lehet vele bánni.)

halasszerszamok014

Az előzőekben áttekintettük azokat a kezdetleges varsákat, illetve varsaszerű eszközöket, melyek gyakorlatilag bármilyen erősebb szálas anyagból elkészíthetők, és többnyire valamiféle szilárd terelőhöz kapcsolódnak. Éppen ezért használatukhoz komoly előkészítő munka szükséges. Ezzel szemben a hálóvarsák mozgathatóak, magukba foglalják a tetszőleges hosszúságú terelőt is, és nem mellékesen otthon elkészíthető a teljes szerszám, a vízre már harckész állapotban szállíthatóak. A következő részben ezekkel a hálóvarsákkal ismerkedünk meg.

Képek forrásai: 1, 2, 3

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!