Archívum: 2013. október

Fűszeres morzsa alatt sült rombuszhal sült burgonyával

Még mindig az ünnepi menünél (és a fokhagyma-petrezselyemzöld párosánál) tartunk. Ezúttal egy nagy klasszikust, a burgonyával sült rombuszhalat vettük elő. A fokhagymás-petrezselymes morzsából bő adagot készítettem, így egyszerűen ezzel borítottam be az előzőleg egyik oldalon megnyúzott halat.

Érdemes tudni, hogy a rombuszhal húsa sovány, könnyen emészthető, ízét a gyerekek kifejezetten kedvelik. Finoman fűszerezve, kíméletes hőkezelési eljárásokat alkalmazva (zöld fűszerekkel, párolva, gőzölve) a legkisebbeknek  is adható, a hozzátáplálás második fázisában, a húsok és a halak bevezetése során az egyik legkiválóbb alapanyagunk lehet.

(Ha érintett vagy, és szeretnél többet tudni arről mikor, miért és mennyi halat érdemes a gyerekeknek fogyasztani, olvasd el az erről szóló cikkünket is! Halat a gyerekeknek! https://tarkabarka.cafeblog.hu/2012/01/21/109/ )

Fűszeres morzsa alatt sült rombuszhal sült burgonyával

Hozzávalók 4 személyre: 1 db. kb. 800 gramm súlyú rombuszhal, 100 g zsemlemorzsa, egy nagy csokor petrezselyemzöld, 1 gerezd fokhagyma, extra szűz olívaolaj, só, frissen őrölt feketebors, 1 citrom, 500 g burgonya, napraforgó olaj a sütéshez

A rombuszhalat uszonyait levágjuk, aztán a fejtőnél, a kopoltyúfedő alatt félkör alakú vágást ejtünk, és a belsőségeket is eltávolítjuk. A farokrész végén, ahol a halhús kezdődik, a bőrt nem túl mélyen bevágjuk, egy akkora részen, hogy a hüvelyk- és mutatóujjunkkal biztosan meg tudjuk fogni, lefejtjük a húsról, majd erősen tartva, a hal testéről az egészet egy mozdulattal lehúzzuk.

A burgonyát meghámozzuk, félcentis karikákra vágjuk, bő, forró olajban elősütjük, papírtörlőre szedjük.

A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, a fokhagymagerezdet meghámozzuk, áttörjük, és az egészet összekeverjük a zsemlemorzsával és 50-60 ml olívaolajjal.

DSC_0755Egy tűzálló tálat vagy serpenyőt vékonyan kiolajozunk, belefektetjük a halat. Meglocsoljuk egy kevés citromlével, sózzuk, borsozzuk, majd fél cm vastagon beborítjuk a fokhagymás-petrezselymes morzsával. Az elősütött burgonyát a hal köré rakjuk, majd az egészet 200 °C-ra előmelegített sütőbe helyezzük, és kb. 20-25 perc alatt készre sütjük. A maradék citromgerezdekkel azonnal tálaljuk.

 

Szent Péter vitorlása lencsetengeren

Ezt a posztot két kisfiúnak, Tamásnak és Bálintnak dedikáljuk. Sokat gondolunk rátok! Puszi. Anna, Giorgio és Gaba

Az étel a múltkori ünnepi menü gyerek-fogása volt. A Szent Péter hal, cserélhető bármilyen kedvünkre való, más halra, lényeg, hogy viszonylag kicsi, lehetőleg szálkamentes, és megközelítőleg bárka formája legyen.

Szent Péter vitorlása lencsetengeren

Hozzávalók 4 személyre:

A halhoz: 4 kicsi Szent Péter hal filé, 50 g liszt, 100 g zsemlemorzsa, 1 gerezd fokhagyma, egy nagy csokor és 4 szép szál (vitorlának való) petrezselyemzöld, 2 tojás, só, napraforgó olaj a sütéshez

A lencséhez: 200 g lencse, 1 sárgarépa, 1 fokhagyma, 1 babérlevél, só, 2 ek. tejföl

DSC_0689

A sárgarépát és a fokhagymagerezdet megpucoljuk, és a lencsével, a babérlevéllel valamint kevés sóval együtt egy lábasba tesszük. Felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, és addig főzzük, amíg mindkettő megpuhul. A lencse felét a sárgarépával és a tejföllel botmixer segítségével pürésítjük (ha szükséges, ecettel savanyíthatjuk picit).

A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, a fokhagymát meghámozzuk, áttörjük, majd mindkettőt a zsemlemorzsához keverjük.

A halfilét papírtörlővel szárazra töröljük, majd mindkét oldalát besózzuk. Ezután lisztbe, felvert tojásba, végül a fűszeres zsemlemorzsába forgatjuk, és bő forró olajban aranybarnára sütjük.

A petrezselyemszálakat kissé meghajlítva fogvájóra erősítjük, a rántott halfilékbe szúrjuk, és a lencsetenger tetején útjukra bocsátjuk. (Citromlevet nem tilos a tetejére csöpögtetni.)

Észrevettétek, hogy az utolsó öt recept legfőbb hozzávalói a fokhagyma, és a petrezselyemzöld? És itt még nincs vége… Mondtam ám, hogy ezekkel sosem lehet hibázni! 😉

Színező is rég volt már; most kettőt is hoztam. (A képen lévő linken sok más rajzot is találtok.)

aquarium_acquario_02és hogy legyen fogalmunk arról, hogy hogy is néz ki a Szent Péter hal – mert a tányéron ugye jól bebugyoláltuk, íme egy Szent Péter halas színező is:

JOHN_DORYés a színes verzió, amin szépen látszanak a hal színei:

lithJohnDory

Képek forrása: 1, 2

Gesztenyeburok bárka

Nagyon aranyos ötlettel állt elő a múlt héten a négyévesem: Készítsünk bárkákat az oviból hazahozott vadgesztenye burkokból!

Színes papírokat vettünk elő, majd skatulya nagyságú háromszög formákat vágtunk belőlük. Ezeket fogvájókra tűztük, és óvatosan, anélkül, hogy átlyukasztottuk volna, a burkokba szúrtuk a vitorlákat. A hajócskákat a mosdókagylóban eresztettük vízre. (Tengeri csatát, szelet imitálni szabad!)

Ilyenek lettek:

DSC_0749

És az apropó: hosszú szünet után, ismét egy elsősorban gyerekeknek szóló halételt publikálunk! Nézzetek be holnap!

 

Petrezselymes csonkakagyló

Az alábbi recept ismét kezdőknek szól, és elsősorban azért figyelemre méltó, mert szinte kivétel nélkül minden halétel elkészítésénél alkalmazható. Akinek sosem volt még dolga halakkal és a tenger gyümölcseivel, az is bátran kipróbálhatja, elég a hőkezelési időkre odafigyelni, a többi tényleg gyerekjáték.

Szükségünk lesz extra szűz olívaolajra és/vagy egy kevés vajra, fokhagymára, frissen őrölt fekete borsra és petrezselyemzöldre.

Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, közepes lángon megpirítjuk benne az előzőleg megpucolt és félbevágott (vagy egyszerűen egy kés pengéjével kissé szétnyomott) fokhagymagerezdeket.

Hozzáadjuk a kedvenc alapanyagunkat (jelen esetben úgy két maréknyi csonkakagylót, amit 2 órán keresztül hideg, sós vízben hagytunk állni), megszórjuk a felaprított petrezselyemzölddel, és lefedve készre pároljuk. A kagylók esetében éppen addig, amíg azok kinyílnak. Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.

Ezután megszórjuk egy jó adag frissen őrölt feketeborssal, összerázzuk, tálkákba szedjük, rászűrjük a fűszeres levet, és friss kenyér kíséretében azonnal tálaljuk.

Tunkolni ér!

DSC_0669123

Extra hozzávalóként használhatunk frissen facsart citrusleveket vagy bort, csípőspaprikát, különböző zöld fűszereket (metélőhagymát, angol zellert, rozmaringot, kakukkfüvet). A fentiek jóérzésű használatával gyakorlatilag sosem hibázhatunk.

A hozzávalókból akár marinád is készíthető, amelyben sütés előtt kisebb-nagyobb, páncéljuktól megfosztott rákokat, halfiléket pácolhatunk.

Osztriga citromos medvehagyma pesztóval

Az ünnepi menü egyik előétele következik. Valójában annyit foglalkoztam az összes többi hozzávalóval, hogy szegény osztrigákra már nem volt energiám túl sokat koncentrálni. Eredetileg bazsalikom sorbet-t álmodtam rájuk, de kicsúsztam az időből, és a sorbet elkészítésére már nem jutott idő. Szervírozhattam volna őket szimplán citrommal, borssal is, de aztán eszembe jutott a mélyhűtőben lévő medvehagyma pesztó.

A hűtőből kivett osztrigákat kinyitottam – összesen nyolc darab volt. Négy teáskanálnyi megvahagyma pesztót összekevertem négy kávéskanálnyi frissen facsart citromlével, az osztigák nyitása közben összegyűjtött, majd leszűrt lével, egy kevés frissen őrölt fekete borssal, és végül az egészet az osztrigák húsára csorgattam. (Egy jól elkészített bazsalikom pesztóval is biztosan remekül működött volna.)

A citromos-medvehagyma pesztós osztrigákat sóágyon kínáltam.

oyster

A medvehagyma vagy bazsalikom pesztó nálunk a következőképpen néz ki:

100 g megmosott és alaposan megszárított bazsalikom/medvehagyma levelet (szár nélkül) aprítógépbe teszünk. Hozzáadunk 1 gerezd héjától megfosztott fokhagymát, 1 kk. durva tengeri sót, 1 ek. pirított fenyőmagot vagy diót, kb. 80 ml extra szűz olívaolajat (medvehagyma esetében az olaj felét cserélhetjük friss, puha vajra), és az egészet nagyon rövid idő alatt pürésítjük. Mi szeretjük, ha a szósz kicsit darabos marad.

A néhány napon belül fel nem használt szószt kis tégelyekben vagy jégkocka tartóban lefagyasztjuk.

anna bazsalikom 2

Mediterrán halleves

Hozzávalók 4 személyre: kb. 1 kg apró hal (aranydurbincs, csillagvizsgáló hal, morgóhal, pókhal, Szent Péter hal, skorpióhal, vörös durbincs, stb.), 1 ördöghal fej, egy maréknyi vénuszkagyló, egy maréknyi csonkakagyló

Az alapléhez: 1/2 fej vöröshagyma, 1 sárgarépa, 1 babérlevél, 1/2 citrom, 10 szem feketebors, 1 angol zeller szár, körömnyi friss gyömbér, 200 ml fehérbor

A leveshez: 1 fej fehér hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ágacska rozmaring, só, frissen őrölt fekete bors, nagy csokor petrezselyemzöld, 300 ml passzírozott paradicsom, 1 mandarin, 100 ml fehérbor, 2 tk. kapribogyó

A végén: citromgerezdek, extra szűz olívaolaj, friss bagett

DSC_0451

A kagylókat hideg, sós vízben 1-2 órán keresztül állni hagyjuk. A vizet közben 2-3 alkalommal lecseréljük.

Az apró halakat megtisztítjuk: lepikkelyezzük, kizsigereljük, kifilézzük, fejüket levágjuk, kopoltyújukat és szemüket eltávolítjuk. Az ördöghal fejről lefejtjük a hártyákat és a pofahúst. Ez utóbbit és a filéket félretesszük.

A halfejeket, gerinceket, uszonyokat egy lábasba helyezzük. Hozzáadjuk a fél hagymát (héjastól), a sárgarépát, a babérlevelet, a fél citromot, a borsot, a gyömbért és a zellert, majd felöntjük a fehérborral és 2 l vízzel. Az alaplét felforraljuk, leszedjük a tetején keletkező habot, és gyöngyözve 40 percig főzzük. Ezután további 30 percig állni hagyjuk, és sűrű szövésű gézzel bélelt szűrőn átszűrjük.

Közben a fehér hagymát és a fokhagymagerezdeket megpucoljuk, majd a petrezselyemzölddel és a kapribogyóval együtt finomra aprítjuk.

A halfiléket és az ördöghal pofát besózzuk.

Egy nagy serpenyőben (vagy cseréptálban) kevés olívaolajat hevítünk, és üvegesre pároljuk benne a hagymát és a fokhagymát. Megszórjuk egy kevés feketeborssal, hozzáadjuk a rozmaringágat, a kapribogyót és a petrezselyemzöldet, néhányszor átkeverjük, majd felöntjük előbb a fehérborral, utána a mandarin frissen kifacsart levével. (A kettő között süssük le a serpenyőben lévő alapanyagokat.) Ezután hozzáadjuk a passzírozott paradicsomot, és négy merőkanálnyi hal alaplevet.

A levet besűrítjük, majd belehelyezzük a halfiléket, az ördöghal pofát, a kagylókat, és 200 C-ra előmelegített sütőben az egészet addig pároljuk, amíg a kagylók kinyílnak.

A levest a serpenyőben/cseréptálban, kevés extra szűz olívaolajjal a tetején, citromgerezdek és friss (pirított) bagett szeletek kíséretében azonnal tálaljuk.

575689_674771072541702_127503732_n

A leves, egy ünnepi menü részét képezte, hamarosan hozom a további fogásokat is.

Tejszínes-fehérboros feketekagyló

Olvasói kéréseknek eleget téve, az idén több alaprecepttel és gyakorlati útmutatóval is találkozni fogunk a Bárkán.

Aki most ismerkedik a tenger gyümölcseivel, sőt, az is aki eddig idegenkedett tőlük, bátran hozzáfoghat ennek az ételnek az elkészítéséhez; a recept egyszerűségénél és a végeredmény ízletességénél fogva biztos sikere lesz!

Tejszínes-fehérboros feketekagyló

Hozzávalók 2 személyre: 1 kg feketekagyló, 40 g vaj, 1 újhagyma (szárával együtt), 2 mogyoróhagyma, 1 gerezd fokhagyma, 60 ml száraz fehérbor, 100 ml tejszín, egy nagy csokor petrezselyemzöld, frissen őrölt feketebors, 50 ml extra szűz olívaolaj, 2 citromgerezd

DSC_7707

A feketekagylókat, ha vadvíziek, hideg, sós vízben 1-2 órán keresztül állni hagyjuk. Ha a kagylók tenyésztettek erre nincs szükség.

A fokhagymát meghámozzuk, áttörjük, a mogyoróhagymát megpucoljuk, és az újhagymával, valamint a petrezselyemzölddel együtt finomra aprítjuk.

A feketekagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. Byssus fonalat egy határozott modulattal kihúzzuk, ha más kagylódarabkák és egyéb törmelékek vannak a héjhoz tapadva, késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket durva szivaccsal folyó víz alatt megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

Egy lábasban felhevítjük az olívaolajat és a vajat, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, a felaprított hagymákat, és lassú tűzön üvegesre pároljuk. A lábasba helyezzük a megtisztított feketekagylókat is, majd felöntjük a fehérborral és a tejszínnel. Végül megsózzuk (csak módjával, mert a kagylók leve is enyhén sós), megborsozzuk, rászórjuk a finomra aprított petrezselyemzöldet és lefedve addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, kidobjuk.)

A tejszínes-fehérboros kagylókat 1-2 citromgerezddel és friss, ropogós bagettel azonnal tálaljuk.

Halas reggeli – Szardínia, friss sajt és füstölt paprikás párolt mogyoróhagyma pirított bagett szeleten

Tegnapelőtt történt, hogy Annával pár perccel nyolc óra előtt épp az óvoda felé sétáltunk, amikor sült hagyma illata csapta meg az orromat. Ez Magyarországon talán nem is lenne furcsa, de itt, Itáliában, a “kora reggeli” órákban sülthagyma illatba illatba botlani egészen különleges élmény. Nyilvánvaló volt, hogy a dolog nem olasz család házából jött, onnan ilyenkor a tej-kávé-keksz édes aromái úsznak az utcára, ezért megálltunk egy pillanatra, vártunk néhány szép magyar szót, de csend volt. Hirtelen úgy éreztem magam, mint a várandós anyukák: most, azonnal sült hagymát kell ennem! Visszafelé beszaladtam a pékségbe, vettem egy bagettet, még langyos volt. Útközben bekattant a nagyi féle törtpaszuly paprikás hagymával, na de ilyenkor ki bírja azt kivárni, mire a bab elkészül? Aztán jött a hal ötlete…valami karakteres íz…megvan, makréla! Otthon irány a kamra, uffa, nincs makrélakonzerv…de van lazac, neeem, tonhal, neeem, neeem…kékkagyló…jó lesz! Füstölt? Nem. Akkor nem lesz jó. Szardínia. Natúr. Ez az!

DSC_0113

Már pucoltam is a hagymákat (mogyorót, hármat, fokhagymát, egy gerezdet). A mogyoróhagymákat félbe vágtam, papírvékonyan felszeleteltem, és fél deci napraforgó olajon nagyon alacsony lángon párolni kezdtem.

Közben a bagettből emberes szeleteket vágtam, steaksütőben mindkét oldalukat megpirítottam, és nagyon vékonyan bedörzsöltem fokhagymával. Minden kenyérszeletre jó adag friss sajtot kanalaztam, megsóztam, borsot őröltem rá, és a krémesen puha sajtra szardíniákat ültettem. A hagyma ezalatt elkészült. Elkevertem benne egy kávéskanálnyi édes és ugyanennyi csípős, füstölt, őrölt pirospaprikát, és az egészet a szardíniákra csorgattam.

(Azt hiszem ilyenkor szokták azt mondani, hogy jól indul a nap.) Elégedetten álltam neki az aznapi papírmunkának.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!