Archívum: 2013. január

Makréla savanyú káposztával és borókabogyó szósszal

A tavalyi év egyik legnagyobb meglepetése volt ez az étel, a makréla-savanyú káposzta-vaj (igen, vaj! sosem jutott volna eszembe a savanyú káposztát vajon párolni!) fergeteges hármast alkot ebben a kompozícióban. A recept Gordon Ramsay a Tarka Bárkán már sokat bizonyított Mennyei halételek című könyvéből származik, ott vörösmárnával készül, a szerző alternatívaként említi a makrélát, ami szerintem karakteres íze miatt  még jobban passzol a káposztához, mint a vörösmárna, nem beszélve arról, hogy így a káposzta mennyiségét azonnal meg is dupláztam.

A mártással voltak problémáim, ti. a receptet követve túl híg lett, így végül kapott még egy csipetnyi rizslisztet sűrítésképp, de ez minden bizonnyal elkerülhető, ha az alaplevet nem a felére, hanem a negyedére sűrítjük. A mártás nálam kapott egy babrérlevelet is.

A hal mennyisége (4×400 g bősör vörösmárna filé) is furcsán soknak tűnik, de szerintem csak nyomtatási/fordítási hibáról lehet szó, ti. a következő receptben már 4 főre 4 db 150 grammos tonhal steaket használ, az azt követőben pedig “4×400 bőrös keszeg kifilézve” szerepel.

Makréla savanyú káposztával és borókabogyó szósszal

Hozzávalók 4 főre: 4 db kb. 150-200 grammos makréla filé, 1 sárgarépa, 8 ek. savanyú káposzta, 30 g vaj, 500 ml zöldség alaplé, 12 borókabogyó enyhén összetörve, 1 babérlevél, 80 ml zsíros tejszín, só, frissen őrölt feketebors

DSC_4328

A filékből csipesszel eltávolítjuk a szálkákat, a széleket szépre formázzuk.

A sárgarépát lereszeljük, és kevés sós vízben 2 percig blansírozzuk. Ezután leszűrjük, majd visszatesszük a lábasba. Hozzáadjuk a savanyú káposztát, a vaj felét, egy-két ek. vizet, és az egészet roppanósra pároljuk.

A zöldség alaplevet az összetört borókabogyóval és a babérlevéllel felforraljuk, és egy-két percig gyöngyözve főzzük. A makréla filéket a lábasba helyezzük, és kb. 4 percig posírozzuk. Ezután a filéket kivesszük az alapléből, és melegen tartjuk.

Az alaplét negyedére forraljuk, majd átszűrjük egy finomszövésű szűrőn, és  visszatesszük a lábasba, végül elkeverjük benne a tejszínt és a maradék vajat is.

A répás savanyú káposztát tányérokra szedjük, a makréla filéket a tetejére helyezzük, rákanalazzuk a szószt a halra, és azonnal tálaljuk.

Navarrai pisztráng

A navarrai pisztráng nagy kedvencünk. Kevés hozzávalóval, egyszerűen elkészíthető, és általában azok is azonnal megkedvelik, akik egyébként idegenkednek a halaktól. Fontos, hogy kiváló minőségű alapanyagokat használjunk; egy-egy silány termék tönkreteheti ezt az egyébként elronthatatlan halételt. Köretként most spenótot választottam soook-soook parmezánnal és mozzarellával, ami remekül passzol a sonkás-szalonnás pisztránghoz.

Navarrai pisztráng

Hozzávalók 4 főre:

A halhoz: 2 db. kb. 300 grammos tisztított, konyhakész pisztráng, liszt, só, frissen őrölt feketebors, 4 szelet serrano sonka, 120 g húsos, füstölt szalonna, 1 ek. sertészsír, 2 gerezd fokhagyma

A spenóthoz: 400 g spenótlevél, 100 g mozzarella, 2 ek. frissen reszelt parmezán, 1 gerezd fokhagyma, 1 salotta hagyma, extraszűz olívaolaj, frissen reszelt szerecsendió

DSC_6498

A szalonnát felkockázzuk, a fokhagymagerezdeket felszeleteljük.

A konyhakész pisztrángokat sóval, borssal fűszerezzük, mindegyikbe 2-2 szelet sonkát töltünk.

A szalonna zsírját forró serpenyőben kisütjük, az utolsó 1-1,5 percben hozzáadjuk a felszeletelt fokhagymát is, majd a kisült zsírt leszűrjük, a pörcöt és a sült fokhagymát félretesszük.

A halakat lisztbe forgatjuk, és az újra felhevített leszűrt, valamint a sertészsír keverékén mindkét oldalukat aranybarnára sütjük. (Dobhatunk mellé is 1-2 szelet sonkát.)

Közben a mozzarellát apró kockára vágjuk, a salottát finomra aprítjuk.

Egy serpenyőben olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a kés pengéjével kissé szétnyomott fokhagymagerezdeket és a salottát. Hozzáadjuk a spenótleveleket, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk egy kevés szerecsendióval, és lefedve néhány perc alatt puhára pároljuk. Amikor a spenót elkészül, elkeverjük benne a mozzarellát, megszórjuk a reszelt parmezánnal, és a közben ropogósra sült pisztránggal és a pörccel azonnal tálaljuk. (A pörcöt ne hagyjuk le a tányérról, mint én!)

Az egész haltól idegenkedő vendégek számára ki is filézhetjük a sült pisztrángot.

DSC_6533

A navarrai pisztráng receptje apró módosításokkal a Spanyol kulinária című könyvből származik, ahol a következőket írják róla:

“A konyhában a pisztráng nagyon alkalmazkodó, böjti vagy ünnepi étel is lehet. A híres truhca a la Navarra (pisztráng navarrai módra) egykor puszta szükségből keletkezett, mint annyi más, népies étel. A Pireneusok hegyvidékein az étolaj néhány évtizeddel ezelőttig luxusnak számított. Főleg zsírral, húsos szalonnával főztek. A pisztrángot is sertészsírral készítették el, és szűkösebb időben egy kis sovány sonka is került mellé, mert a levegőn szárított jamón serrano íze kitűnően illik a hegyi pisztráng gyenge húsához, ez kétségtelen. Emellett ugyanakkor végtelen vita folyik arról, hogy a sonka helye a pisztráng alatt vagy benne van-e.”

Tarka Bárka születésnapi receptverseny

SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY NR2:

A RECEPTVERSENY LEZÁRULT, IDE KLIKKELVE MEGNÉZHETED A BEÉRKEZETT RECEPTEKET ÉS MÁRCIUS 10. ÉJFÉLIG SZAVAZHATSZ IS RÁJUK!

SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY:

AZ ÉLÉNK ÉRDEKLŐDÉSRE VALÓ TEKINTETTEL EGY PÁLYÁZÓTÓL TÖBB RECEPTET IS ELFOGADUNK, ÉS A RECEPTEK BEKÜLDÉSI HATÁRIDEJÉT HÁROM NAPPAL MEGHOSSZABBíTOTTUK.

A RECEPTEKET ÉS AZ ÉTELFOTÓKAT TEHÁT EGÉSZEN MÁRCIUS 3.VASÁRNAP ÉJFÉLIG VÁRJUK A tarkabarkablog@gmail.com E-MAIL CíMRE.

A Tarka Bárka gasztroblog január 21-én töltötte be első születésnapját (igen, ilyen fiatalok vagyunk) és úgy döntöttünk, hogy ezt a nagyszerű eseményt Veletek, olvasókkal együtt ünnepeljük meg egy halas receptverseny keretében.

A feladat egyszerű: halételek készítése tengeri vagy édesvízi halak felhasználásával.

A verseny menete

A pályázók 2013. január 28. és 2013. február 28. között a tarkabarkablog@gmail.com e-mail címre elküldik az ezen időszak alatt  elkészített tengeri vagy édesvízi halat, mint fő hozzávalót tartalmazó receptet és az étel fotóját, amelyeket mi, blogszerzők február 9-től folyamatosan feltöltünk a Tarka Bárka Facebook oldalára, azért, hogy a pályaművek menet közben is megtekinthetők legyenek.

Hogy igazságos legyen a verseny, és azok se maradjanak ki a jóból, akik az utolsó pillanatokra hagyják a főzést, a receptekre 2013. március 4. és 10. között lehet szavazni a Tarka Bárka blog erre a célra nyitott bejegyzésében.

A játékban való részvétel feltétele, hogy a versenyző a Tarka Bárka Facebook oldalának követője legyen. (Csatlakozni ITT lehet hozzánk.)

Kérjük a receptet és az ételfotót kísérő e-mailben tüntessétek fel a neveteket és annak a városnak a nevét, ahol éltek!

Három dologra szeretnénk külön felhívni a figyelmet:

1. Csak természetes alapanyagokkal készülő recepteket fogadunk el (tehát nem szerepelhet bennük ételízesítő és különböző mesterséges adalékanyagokat tartalmazó fűszerkeverékek, margarin, főzőtejszín, por alapok stb.)

2. Lehetőség szerint kerüljük a gyenge minőségű pangasius, rosszul tartott tavi vagy kétes forrásból származó halak használatát és az alapanyag választásnál tartsuk szem előtt a fenntartható halászat legfontosabb pontjait. Ahol lehet, válasszunk ellenőrzött minőségű, hazai terméket!

Néhány hasznos cikk ezzel kapcsolatban:

Mit jelent a fenntartható halászat?

Fenntartható, édesvízi halak a tányéron

Fogyasztásra JAVASOLT és NEM JAVASOLT tengeri halak listája. (Fordításnál  segítségetekre lehet a TARKA BÁRKA HALNÉV SZÓTÁRA és ha itt nem találtok egy-egy nevet, a FISHBASE.ORG oldal – ahol ugyan magyar nyelv nincs, de a latin alapján egy-egy faj beazonosítható.

3. A fotók legyenek világosak, élénkek, kivehető legyen a képeken, hogy mit ettetek! (Lehetőség szerint kerüljétek a telefonnal való fotózást.)

 Nyeremények

Nyerteseket március 11-én két kategóriában (tengeri és édesvízi) hirdetünk.

Mindkét kategória zsűri (=blogszerzők) által választott nyertese, egy-egy kb. 5000 forint értékű mediterrán ajándékcsomagot nyer, amelyben különféle tartósított hal és tenger gyümölcsei termékek mellett egy-egy olasz nyelvű szakácskönyv, szépiatintás vagy calamarata tészta, olajbogyó krém és egyéb finomságok találhatók.

Mindkét kategória közönségdíjasa, vagyis aki vagyis annak a receptnek a szerzője, aki március 4.  10:00 és március 10. éjfél között a legtöbb szavazatot kapja, egy-egy 5000 forint értékű füstölt pisztráng ajándékcsomagot nyer a Lillafüredi Pisztrángtelep jóvoltából.

a Pisztrángtelep cégére (a honlapjukról)

A nyereményeket csak magyarországi címre tudjuk postázni.

Egy versenyzőtől csak egy nevezést tudunk elfogadni.

Nagyon örülnénk, ha nagyszülők, dédszülők rég elfeledett receptjeit, közeli és távoli népek tradicionális ételeit is viszontláthatnánk. Utóbbi esetben próbáljatok meg a lehető legszorosabban ragaszkodni az eredeti hozzávalók felhasználásához.

Aki bababarát halételt készít, annak külön piros pont jár!

A fentiek csak ötletek, természetesen mindenki a szívéhez legközelebb álló halételt hozza!

Amire esetleg szükségetek lehet: egy korábbi írásunk a HALVÁRLÁSRÓL és egy másik a GYEREKEK HALFOGYASZTÁSÁRÓL.

A recepteket és a fotókat tehát jövő hét hétfőtől, 2013. január 28-tól várjuk a tarkabarkablog@gmail.com e-mail címre.

 Bárkára magyar!

A füstölt pisztráng ajándékcsomagokat külön köszönjük a Lillafüredi Pisztrángtelepnek.

Nem mondok nagy újságot, a Telep egy gyöngyszem – ITT már korábban írtunk róla. Hamarosan indul a szezon, pakoljátok fel a családot és kiránduljatok egyet a vadregényes Lillafüredre! Látogassatok el a Telepre, kóstoljátok meg az Erdei Halsütödében készülő finomságokat és a ne felejtsetek el pakolni a hátizsákba a halfeldolgozó kiváló termékeiből! Mi már kóstoltuk őket: a Tarka Bárka lillafüredi füstölt pisztrángos receptjeit EZEN a linken találjátok.

Kékkagylós-fehérboros spagetti

Kékkagylós-fehérboros spagetti

Hozzávalók: 320 g spagetti, 1 kg kékkagyló, 1/2 citrom, 4 db olajos szardellafilé, 1 nagy csokor petrezselyemzöld, extraszűz olívaolaj, 100 ml száraz fehérbor, 1 kis fej salotta hagyma, 1 gerezd fokhagyma, frissen őrölt feketebors, szükség szerint só

A kékkagylókat megtisztítjuk: a héjak illesztéséből kilógó rostos szálat, az ún. Byssos fonalat egy határozott mozdulattal kihúzzuk, ha a héjhoz más kagylódarabkák egyéb lerakódások vannak tapadva, azokat késsel lepattintjuk. Végül mindegyiket folyó víz alatt durva szivaccsal megsikáljuk, többször váltott vízben leöblítjük. Amelyik ki van nyílva vagy törött, kidobjuk.

A hagymát és a petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, a fokhagymát áttörjük

Egy nagy serpenyőben olívaolajat hevítünk, megpirítjuk benne a hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a kagylókat, a fehérbort, és lefedve addig pároljuk, amíg a kagylók kinyílnak. (Amelyik nem nyílik ki, azt dobjuk ki!)

Tíz-tizenöt kagylóhúst kiszedünk a kinyílt héjakból, és a szardellafilékkel és egy kevés olívaolajjal együtt merülőmixer segítségével pépesítjük. A szószt az apróra vágott petrezselyemzölddel és a kinyílt kagylókkal együtt a hagymás kagylókhoz adjuk, bőven borsozzuk, ha szükséges, sózzuk, és fedő nélkül további egy percig pároljuk.

A tésztát közben lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (“harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot leszűrjük, összekeverjük a kagylós szósszal valamint egy kevés frissen facsart citromlével, és azonnal tálaljuk.

Halak, vizek, halászat Magyarországon VIII. – Halak 2, avagy mi is van a pikkely alatt

Halak 2,
avagy mi is van a pikkely alatt

Azt az előző részben megtárgyaltuk, hogy miről is ismerszik meg egy hal, ha csak úgy látjuk. Így tehát semmi felelősség nem terhel, ha valaki csak most kapcsolódik be eszmefuttatásunkba és netalán majd megjegyezné, hogy rendben van, hogy ez van benne, de hogy is néz ki?

Csapjunk tehát a filéző és pikkelyező kések közé és boncoljuk szét azt a halat.

Célszerű, ha a fej irányából indulunk. Egyrészt így én sem felejtek ki semmit, másrészt nem kell a hal különböző testrészei között ugrálni.

A fej

A fej sok apró csontból áll, amelyek viszonylag masszívan körbefogják az itt található agyat. A hal agya a szemek vonala fölött helyezkedik el. Ha valaki veszi a fáradságot és szétvágja mondjuk a ponty fejét (hossziránnyal párhuzamos, hát-has irányú vágással), látni fogja, hogy szegény pontyunk nincs éppen bőségesen ellátva szürkeállománnyal. Ami azt illeti alig van neki, hiszen a nagyagy elég fejletlen és nem is barázdált a felszíne (mondtam ugye, hogy lenne még mit javítani a konstrukció, de Istennel nem jó feleselni). Ezzel szemben az ösztönös dolgokért, valamint az érzékelésért-mozgásért felelős kisagy és nyúltagy elég fejlett. A köztiagy alatt egy csontgödörben fekszik a hipofízis, mely a hal hormonális életének fő szabályozója. Maga az agy egy zsírral telt üregben foglal helyet.

MINDEN hallal foglalkozó magyarnak ISMERNIE KELL dr. Woynarovich Elek nevét, aki a fent említett mirigy felhasználásával kidolgozta, az azóta a világ haltenyésztői között elterjesztett és napi gyakorlatban alkalmazott indukált szaporítást. Ezen eljárás a haltenyésztésben olyan horderejű volt, mint Semmelweis Ignácz klórmeszes kézmosása. Legyünk tehát büszkék rá, hogy kis hazánk ilyen kiváló koponyát adott a tudománynak.

Dr. Woynárovich Elek, a magyar haltenyésztés kiemelkedő alakja

A hal látása nem túl jó. Mivel korlátozottan képes fókuszálni, a tudósok véleménye szerint maximum 10 méterre képes a hal tisztán látni. Mivel nem akadt olyan hal, aki ezt akár élő szóban, akár nyilatkozatban megcáfolta volna, kénytelenek vagyunk elfogadni. Viszont látnak színeket. Méghozzá elég jól. Saját keserű tapasztalatom volt, amikor is egy tavaszi kárászozás során a gyönyörű lila színű pedzőmmel az alig méteres vízben kapásom sem volt, míg a mellettem ülő, „kedves” sporttárs festetlen libatoll pedzőjével a második vödör kárászt rámolta ki éppen. Alig két óra kínlódás után jöttem rá a baj okára, s azonmód megkerestem a létező legótvarabb pedzőmet, és láss csodát én is kezdtem fogni a kárászt. A lila gyanús volt nekik! Szóval csak óvatosan a piros bikinikkel a vízparton hölgyeim, ha férjurunk horgászik!

A fejen található a kopoltyú, ami a hal légcseréjét bonyolítja. A porcos kopoltyú íveken ülnek a kopoltyú lemezek, amelyek tovább tagolódnak finomabb egységekre. A lemezkék között átáramló vízből felveszi az oxigént és leadja a széndioxidot. A légcserében a kopoltyúfedőknek fontos szerep jut, mert azok mozgatásával áramlik be, illetve ki a víz a kopoltyú üregéből.

a kopoltyú szerkezete és működése

Amennyiben a vízben az oxigénszint lecsökken, a hal növeli a légzésszámot, vagyis a kopoltyúfedél gyorsabban kezd mozogni. Ez persze nem fokozható a végtelenségig, így mikor ez sem elég, a hal megkísérli a víz leginkább oxigéndús helyét felkeresni. Ez többnyire a befolyók környéke, illetve a felsőbb vízrétegek. Ha ez sem elég, akkor megpróbál még a légkörből levegőt nyelni, amely valamelyest segít. Ha ez is kevés, akkor halunk megfullad. Figyelem. Amennyiben a hal nem mérgezés miatt pusztult el és még friss, minden gond nélkül elfogyasztható (már ha van merszünk hozzá). A friss hal onnan ismerszik meg, hogy szeme nem zavaros, színe még nincs kifakulva, nem áll rajta csomókban a nyálka, húsa kemény. A kopoltyúlemezek épek (nem rothad), és a hasüregben sincs elfolyósodva a belbecs.

A szájnyílás fajonként eltérő állású (alsó, középső, felső) és méretű. A halaknak igazi fogai nincsenek. A ragadozók ránőtt fogakkal bírnak, amelyek folyamatosan cserélődnek. Attól, hogy gyökerük nincs, igen hatékony fegyverek, így óva intek mindenkit, hogy egy csuka szájában matasson, ha még él (mármint a csuka).

 a csuka szája és fogazata. Innen nincs menekvés

A pontyfélék egy érdekes képződménnyel, a garatfoggal bírnak, mely minden valószínűség szerint a táplálék összeroppantásában játszik szerepet. Ezt látszik alátámasztani, hogy alakja, formája igazodik az adott faj jellemző táplálékához. Mint neve is mutatja, helye a szájüreg mögött, a garatban van. A garatfogakkal szemben, a gerincoszlop alján található az ú.n. keserűfog, ami gyakorlatilag a garatfogaknak tart ellen az őrlés során.

garatfogak
a felszínük barázdált, így a növényi táplálék összezúzására kiválóan alkalmasak

A fej bőrében számtalan ízérzékelő receptor található, melyekkel a hal az egészen közeli táplálék ízét érzékeli. Az orri részen elhelyezkedő szaglószervvel, viszont már kimondottan jól érzékeli a szagokat, illatokat. Például az angolna az egymilliószoros hígításban is megérzi ami számára érdekes. A szaglószerv érzékenysége jellemzően a ragadozókban gyengébb.

A hal emésztő traktusa viszonylag egyszerű.

A békés halak (idétlen kifejezés, mert harcos halak nincsenek, de mit tegyek, így használják) esetében a testhosszúság többszörösét kitevő bélcsatornában folyik az emésztés, mely egyes fajoknál gyomorrá tágul. Emésztésük viszonylag rossz hatásfokú, így a hal ürülékén kitűnően megélnek az ázalékállatok, alsóbbrendű rákok.

A ragadozók bélrendszere ennél is egyszerűbb, ugyanis egy gyomorból illetve az oda vezető és onnan elvezető belekből áll. A gyomorhoz több-kevesebb kesztyűujj szerű függelék csatlakozik, melyek emésztőnedvet termelnek és a gyomor térfogatát növelik. Érdekes módon a gyomruk intenzíven forgatja a táplálékot és mivel megrágni nem tudják a lenyelt halacskákat, igen erős gyomornedvet is termel.

A hazai fajok egységesen rendelkeznek májjal, rajta az epével, továbbá a gerincoszlop aljához simuló vesékkel.

A hal keringése egy vérkörös, motorja a garat tájékán elhelyezkedő két üregű szív. Ez talán a hal gyenge pontja, mivel az emlősöktől eltérően csak egy vérkörrel bír. Ennek következménye, hogy a bomlásterméket, elhasznált légzési gázok lassabban ürülnek ki a szervezetből. Mivel a gázcsere hatékonysága is gyengébb, így a hal nem képes hosszú ideig nagy erőfeszítésre (lehet, hogy ezért nincs köztük focista). Minden esetre ezért tudja a rekordlistás harcsát is kifárasztani az arra érdemes horgász.

Csak a halakra jellemző szerv az úszóhólyag. Ez lehet zárt, vagy nyílt, attól függően, hogy a levegővel való feltöltés után kapcsolatban marad-e a bélcsatornával. A pontyfélék jellemzően nyitott, míg a sügérfélék zárt úszóhólyaggal rendelkeznek. Egyes fajoknak egyáltalán nincs, ilyenek a géb és kölöntefélék. Szerepe kettős. Részint a hal saját fajsúlyát tudja vele szabályozni, másrészt a víz rezgéseit erősíti fel és továbbítja a hallószerv szerepét betöltő félkörös járatokhoz. Apropó hallás. A halak jól érzékelik a víz rezgéseit és a szokatlan rezgésekre reagálnak is. A réti csík például a mennydörgés okozta rezgéseket, valamint a viharral együtt járó nyomásváltozást kimondottan jól érzékeli és élénk mozgással reagál rá.

a réti csík, hazánk egyik legrejtélyesebb hala

Másik sajátos szerv az oldalvonal, ami a labdasportok szerelmeseinek ismerős lehet. Persze csak nevében, mert a halak esetében nem a bíró szaladgál rajta, hanem az idegi ingerület, amit a víz nyomásának, áramlásának változása idéz elő. Igen hatékonyan működő szerkezetről van szó, mert a kísérletileg megvakított halak is tökéletesen tudtak tájékozódni a segítségével és ugyan úgy éltek, mint látó társaik. Ami bizonyos, hogy a hal érzékeli vele az egészen kicsiny víznyomás, valamint áramlás változást, feltételeznek íz és szagérzékelő funkciót is, sőt a merészebbek a mágneses tér érzékelését sem tartják kizártnak.

egyik legmagyarabb halunk, a garda, oldalvonala a többi haltól eltérően nem a test középvonalán, egyenesen, hanem a has felé eltolódva hullámosan fut le

Mivel nem illik egyből a szaporító szervekkel kezdeni egy bejegyzést, így itt a végén térek rá, mintegy zárszóként.

A halak ikrával szaporodnak, amit a (hal)tejnek nevezett spermiumok termékenyítenek meg a vízben. Mivel mind a termékenyülés, mind az embrionális fejlődés a vízben megy végbe, a halaknak nincs szüksége különleges ivarszervekre.

A tejesek esetében az úszóhólyag két oldalán, hasi irányban találjuk a heréket, míg az ikrásoknál ugyan ilyen helyzetben, a petefészkeket. Az ivarérés után a herék gyakorlatilag folyamatosan termelik a hímivarsejteket, amelyek tömegesen az ívásra érnek meg. Ilyenkor a kifogott tejes halakból már enyhe nyomásra is folyik a tej.

Az ikrás halakban már az egyedfejlődés kezdetén kialakulnak a petefészkek, bennük az ikrák kezdeményeivel. Ezekből ivarérés után folyamatosan fejlődnek az ikrák, amik az ívásra érik el termékenyülésre kész állapotukat. Ha az ívás valamiért elmarad, ezek a petesejtek felszívódnak, és újabbak kezdenek beérni. Mivel az ikrák csak vízzel érintkezve aktiválódnak, így az ívás elnyújtható, akár többször is megszakítható. Viszont így a még le nem rakott ikrák lassan tovább érnek, és egyre kevesebb fog termékenyülni belőlük (túlérnek).

Roppant izgalmas, hogy a pontyfélék esetében az ívást a habitus megváltozása kíséri. A halakon apró, daraszerű nászkiütések, ún. dorozsmák jelennek meg. A egyik ritka fajunknál, a leánykoncérnál ezek látványos tüskékké nőnek, így adva tudtul a világnak a koncérnász idejét.

leánykoncér ívásra készen
fején a jellegzetes, korona alakban álló tüskeszerű kinövésekkel

Fotók forrásai: 1, 2, 3, 4, 5 (a szerző felvétele), 6, 7

Füstölt pisztrángos-kakukkfüves sültpaprika krém és tormás füstölt pisztráng krém

Füstölt pisztrángos-kakukkfüves sültpaprika krém

Hozzávalók: 200 g kápia paprika, 100 g lillafüredi füstölt pisztráng filé, 100 g natúr krémsajt (pl. Philadelphia) esetleg ricotta, só, frissen őrölt feketebors, egy kis csokor friss zöld fűszer (kakukkfű -sok! elengedhetetlen! – petrezselyemzöld, majoránna), néhány csepp citromlé, kb. 100 g csípőspaprikás marinált zöld olajbogyó (vagy 3 kicsi savanyú uborka), kenyér

A paprikákat megmossuk, sütőpapírral kibélelt tűzálló tálra helyezzük, és 200 fokra előmelegített sütőben (félidőben megfordítva) addig sütjük, amíg a héjuk felhólyagosodik – nem baj, ha itt-ott sötétbarnára sül.

A zöld fűszereket felaprítjuk.

A paprikák héját lehúzzuk (könnyebb, ha néhány percig légmentesen letakarva hagyjuk hűlni), a magokat, az ereket és a csumákat eltávolítjuk. A paprikahúst lecsöpögtetjük, majd a sajttal/ricottával és a füstölt pisztránggal botmixer segítségével pépesítjük. Ezután sózzuk, borsozzuk, néhány csepp citromlével savanyítjuk, hozzáadjuk a felaprított zöld fűszereket, és botmixerrel még egy kicsit megdolgozzuk – ne tűnjenek el benne teljesen a zöldek!

A krémet kenyérre kenve, olajbogyóval vagy savanyú uborkával a tetején tálaljuk.

Petrezselymes-tormás füstölt pisztráng krém

Hozzávalók: 150 g lillafüredi füstölt pisztráng filé, 100 g natúr krémsajt (pl. Philadelphia), 2 tk. reszelt torma, egy kis csokor petrezselyemzöld, só, őrölt feketebors, néhány csepp citromlé, 100 g koktélparadicsom, kenyér

A petrezselyemzöldet felaprítjuk

A pisztráng filét apró darabokra szedjük, és egy keverőtálba tesszük. Hozzáadjuk a krémsajtot, a tormát, majd sóval, borssal, néhány csepp citromlével és a finomra aprított petrezselyemzölddel fűszerezzük. Kenyérre kenve, félbevágott koktélparadicsommal a tetején tálaljuk.

Paradicsomos-zöldbabos tenger gyümölcsei rizottó

Január, február, itt az ideje kiüríteni a kamrát és a mélyhűtőt!

Paradicsomos-zöldbabos tenger gyümölcsei rizottó

Hozzávalók 4 személyre: 240 g rizottóhoz való rizs, 1 l hal vagy garnéla vagy zöldség alaplé, 500 g csíkos vénuszkagyló, 8 db kicsi langusztin, 12 db garnéla farok, 20 dkg tisztított kalmár, 100 g zsenge zöldbab (akár fagyasztott), 200 g paradicsom (lehet konzerv, hámozott, egész), 1 gerezd fokhagyma, 3 tk. vaj, extraszűz olívaolaj, egy kis csokor petrezselyemzöld, 100 ml száraz fehérbor, só, frissen őrölt feketebors

A kalmárt 1 cm vastag karikára vágjuk. A fokhagymát áttörjük. A zöldbabot 2,5-3,5 cm-es darabokra vágjuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. a garnélafarkakat megtisztítjuk: a páncélt teljes egészében lefejtjük, a farokrész felső részén nem túl mély vágást ejtünk, és az itt futó bélcsatornát eltávolítjuk.

Egy széles serpenyőben felhevítünk két teáskanálnyi vajat és egy kevés olívaolajat, beletesszük a rizst, és néhány perc alatt megpirítjuk. Ezután elkeverjük benne az áttört fokhagymát, fél percig ezzel is pirítjuk, majd felöntjük a fehérborral.

Közben egy kisebb lábasban felhevítünk 2-3 evőkanálnyi olívaolajat, megpirítjuk benne a kalmárkarikákat, és a paradicsommal együtt a rizshez adjuk. Sóval, borssal ízesítjük, és 8 percig főzzük. Hozzáadjuk a zöldbabot is, és a forró alaplevet folyamatosan adagolva az egészet további 6-8 percig főzzük (a rizst közben ellenőrizzük, és ha majdnem kész, elég 6 perc is) . Ezután a rizottó tetejére helyezzük a kagylókat, a langusztinokat és a megtisztított garnélafarkakat, megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel, és végül hozzáadjuk a maradék vajat is. Az egészet óvatosan összeforgatjuk, és fedő alatt addig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. Azonnal tálaljuk.

A recept a Kifőztük magazin 2012. augusztusi számába készült.

Csiperkegomba saláta füstölt pisztránggal

Csiperkegomba saláta füstölt pisztránggal

Hozzávalók 4 főre: 400 g friss csiperkegomba, 1 lillafüredi füstölt pisztráng, egy kis csokor petrezselyemzöld, 1 gerezd fokhagyma, só, frissen őrölt feketebors, 1 citrom, extra szűz olívaolaj

A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk, és egy keverőtálba tesszük. A fokhagymát áttörjük, és a petrezselyemhez adjuk. Az egészet meglocsoljuk kb. 100 ml extra szűz olívaolajjal, összekeverjük, és 20 percig állni hagyjuk.

A füstölt pisztráng bőrét lehúzzuk, a halhúst lefejtjük a gerincről. Ez négy részletben történik: a halhúst a fejtől a farokig a gerinc mentén bevágjuk, és a felső felet felfelé, az alsó felet lefelé mozdítva lehúzzuk a csontról. A műveletet a hal másik oldalán megismételjük. Ha az az alsó részekben maradt bordacsont, kiszedjük (így ez már teljesen szálkátlan marad), és a felső részekkel együtt 1-1,5 cm-es darabokra vágjuk. Az apró, hajlékony szálkákat menet közben eltávolítjuk.

A gombát megtisztítjuk, vékonyra gyaluljuk, majd a szeleteket négy tányéron szétterítjük. (Nem kell, hogy a gombaszeletek papírvékonyak legyenek, de ne gyaluljuk 1 mm-től vastagabbra sem.)

A pisztrángdarabkákat a gombaszeletekre helyezzük, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk néhány csepp frissen facsart citromlével, majd a fokhagymás-petrezselymes olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.

Spagetti ajókával és pirított morzsával

Ma egy gyorsan elkészíthető, klasszikus olasz tésztát hoztam. Hétköznapokon remek vacsora lehet. Ezután már csak egy nagy tál zöldsaláta szükséges, és teljes a boldogság!
Az étel eredeti, szicíliai verziója sózott szardellával, fenyőmaggal, mazsolával készül, hamarosan ezt is megmutatom.
Spagetti ajókával és pirított morzsával
Hozzávalók 2 főre: 160 g spagetti (min. ötös vastagságú), 8 db olajos szardellafilé (ajóka), 1 gerezd fokhagyma, 50 ml extraszűz olívaolaj, egy csokor petrezselyemzöld, 1 púpos ek. házi zsemlemorzsa, (csípőspaprikás olívaolaj – opcionális)
A petrezselyemzöldet felaprítjuk.
Egy serpenyőben felhevítjük az olajat, hozzáadjuk a félbevágott fokhagymagerezdeket és az ajókákat, majd az egészet addig sütjük, amíg a fokhagyma megpirul, a hal pedig pépes állagú lesz.
A zsemlemorzsát száraz serpenyőben megpirítjuk, és a fokhagymás halszószhoz adjuk.
A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, “al dente” leszűrjük. Nagy csokor apróra vágott petrezselyemzöld kíséretében a tésztát a fokhagymás-morzsás ajókához  adjuk, nagy láng fölött összeforgatjuk, (ha túl száraz, adhatunk hozzá egy keveset a tészta főzővizéből) és azonnal tálaljuk.
Aki szereti, locsolja meg egy kevés chilis olívaolajjal, nálunkelengedhetetlen hozzávaló!
p.s.
A szószba keverhetünk egy teáskanálnyi alaposan leöblített, majd felaprított sózott kapribogyót.

Lime-mal, petrezselyemmel és fokhagymával sóágyon sült aranydurbincs

Nem is recept, inkább csak egy ötlet. A kerek halak legtöbbjével az eljárás nagyszerűen működik. A lime-petrezselyemzöld-fokhagyma hármasa szerintem leginkább aranydurbinccsal, makrélával, kisebb tonhallal, pisztránggal érzi jól magát.

Lime-mal, petrezselyemmel és fokhagymával sóágyon sült aranydurbincs

Hozzávalók 2 főre: 1 db kb. 3-400 grammos aranydurbincs, 2 gerezd fokhagyma, nagy csokor petrezselyemzöld, frissen őrölt feketebors, 1 lime, kb. 600 g durva szemű tengeri só

A halat lepikkelyezzük, belsőségeit eltávolítjuk, és konyhai papírtörlővel szárazra töröljük.

Egy tűzálló tál aljára kb. 2 cm vastagon durva szemű tengeri sót helyezünk.

A lime-ot 0,5-1 sm-es karikára vágjuk.

Az aranydurbincsot kívül-belül borsozzuk, a hasába helyezzük a két, kés pengéjével kissé megroppantott fokhagymagerezdet, a petrezselyem csokrocskát és 3-4 lime karikát.

A halat a sóágyra fektetjük, ráhelyezzük a maradék lime karikákat, és 190 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.

Még több egészben sült hal a Tarka Bárkán:

Zöldség-gyümölcs ágyon sült aranydurbincs

Narancságyon sült pisztráng

Egészben sült marinált makréla

Egészben sült pisztráng rozmaringos sült burgonyával és őszibarackos bazsalikommártással

Babérágyon sült tengeri pérhal

Paprikás-zöld fűszeres pisztráng – Selectfood Alíz receptje

Burgonyaágyon sült, zöldségekkel és főtt tojással töltött tengeri pérhal

Pisztráng céklával, brokkolival, földimogyoróval és vérnaranccsal Kísérleti konyha Robi vendégposztja

Kaprigyümölccsel sült mustáros makréla burgonyasalátával

Sókéregben sült gyömbéres-narancsos rózsaszín durbincs

Egészben sült, töltött pisztráng

Egészben sült mandulás-kapros aranydurbincs

Szent Péter hal citrusokkal batyuban sütve

Zöld fűszeres vékonybajszú tőkehal

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!