A Petra által meghirdetett 52. VKF! témája:
TÉSZTAFALÓ ERDŐLAKÓ
avagy a tészta házassága az őszi erdő gyümölcseivel
Sokáig gondolkodtam, hogy mi lehetne az az étel, ami mind halat/tenger gyümölcseit, mind az őszi erdő ajándékának valamelyikét is tartalmazza, aztán utolsó pillanatban beugrott ez a különleges fogás, amit épp egy éve készítettünk Renivel. A fotón nagyüzemi tészta látható, ezt érdemes házi, de legalábbis kézműves termékre cserélni, a lapozzátok bátran a tisztatészta blogot, megsúgom előre, Petrának erre is van egy “színes” ötlete.
A barna vénuszkagyló, “az olaszok osztrigája” leggyakrabban nyersen, marinálva kerül az asztalra. Húsa nyitáskor kemény, ezért fogyasztás előtt puhítást kíván: húsklopfolóval óvatosan meg kell ütögetni, így a rostok szétroncsolódnak, és a kagylóhús állaga élvezhetővé válik.
Kövessétek a Bárkát, ugyanis hamarosan többet is megtudhatunk erről a csodálatos alapanyagról! És ne felejtsétek el, vasárnapig nyerni is lehet a Facebook oldalunkon!
Ide klikkelve megtudhatjátok a részleteket.
Farfalle tészta barna vénuszkagylós rókagomba szósszal és vaddisznó sonka chipsszel
Hozzávalók: 320 g farfalle tészta, 1 kg barna vénuszkagyló, 1 gerezd fokhagyma, 100 g rókagomba, 150 ml zöldség alaplé, frissen őrölt feketebors, kis csokor petrezselyemzöld, 4 szelet vaddisznó sonka
A barna vénuszkagylókat kinyitjuk: a kagylót erősen megfogjuk a bal kezünkben úgy, hogy a nyílása tenyerünkkel ellentétes irányba, azaz kifelé nézzen. Egy kés pengéjét, óvatosan, kb. 2-3 mm-re becsúsztatjuk a kagyló belsejébe, majd a pengét függőlege irányba elmozdítva szétfeszítjük a héjakat. A műveletet az összes kagylóval megismételjük.
A közben kicsöpögő folyadékot egy kis tálkában összegyűjtjük, amikor végeztünk a tisztítással, sűrű szövésű kendőn keresztül leszűrjük. Ha találunk kisebb kavicsokat vagy homokot a kagylóhéjban, azt a késsel kikaparjuk. A kagylóhúst kivesszük, vágódeszkára helyezzük, és felaprítjuk.
Egy lábasban olívaolajat hevítünk, megpirítjuk benne az áttört fokhagymát, hozzáadjuk a rókagombát, egy kevés borsot őrlünk rá, és két-három percig pirítjuk. Ezután felöntjük a kagyló átszűrt levével és a zöldség alaplével, majd további tíz percig főzzük.
A fűszeres gombát ezután merülőmixerrel pürésítjük, hozzáadjuk a kagylóhúst, és az apróra vágott petrezselyemzöldet, és 3-4 perc alatt készre főzzük.
Közben a sonkszeleteket egy tepsire fektetjük, és 220 fokra előmelegített sütőben ropogósra sütjük.
A tésztát ezalatt lobogó, sós vízben kifőzzük, amikor eléri az “al dente” (nem teljesen puhára főtt, “harapható”) állagot, leszűrjük, összekeverjük a barna vénuszkagylós rókagomba szósszal, sonkachipset ültetünk a tetejére, és azonnal tálaljuk.
A receptet Flavio Cerioni barna vénuszkagylós rókagomba levese ihlette.
Fotó: Török-Bognár Renáta
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: